Utrzymanie higieny w basenie

Czysta woda w basenie nie tylko zachęca do kąpieli i świetnie się prezentuje, ale nie stwarza także zagrożenia dla naszego zdrowia oraz minimalizuje ryzyko alergii skórnych. Podpowiadamy, jak przeprowadzić proces czyszczenia, dezynfekcji i chlorowania krok po kroku.

Akcesoria potrzebne do czyszczenia basenu

Wśród urządzeń do czyszczenia basenu możemy wyróżnić:

  • Odkurzacz basenowy – pomocny w usuwaniu zanieczyszczeń, które osiadają na dnie.

  • Siatka powierzchniowa – dzięki niej można z łatwością wybrać liście, małe owady lub pyłki, które unoszą się na powierzchni wody.

  • Robot do czyszczenia basenów – przyda się przy nieco większych powierzchniach i znacznie ułatwi pracę.

  • Chemia basenowa – specjalne środki do regulowania poziomu pH, usuwania glonów, pozbywania się drobnoustrojów, klarowania wody.

  • Dozowniki do chloru – w postaci pływających boi.

  • Pompa z filtrem – automatycznie oczyszcza wodę z zabrudzeń.

  • Testery do kontroli pH i poziomu chloru – dzięki nim można dowiedzieć się, jakich środków należy użyć, aby oczyszczanie było efektywne, a kąpiel w basenie higieniczna i bezpieczna.

Jak kontrolować i regulować poziom pH w basenie?

Prawidłowy poziom pH wody w basenie jest istotny nie tylko dla zachowania higieny, komfortu osób kąpiących się, ale także skuteczności zastosowanego systemu uzdatniania wody. Dlatego należy kontrolować wartość odczynu i dokonywać ewentualnych regulacji przy pomocy odpowiednich środków.

Kontrola pH

Wartość pH wody w basenie powinna dawać odczyn obojętny w przedziale 7-7,4, który jest nie tylko najzdrowszy dla skóry człowieka, ale też pozwala na zachowanie higieny. Zbyt wysokie pH może doprowadzić do zmniejszenia skuteczności środków służących do koagulacji. O wiele trudniej wtedy też o eliminację niepożądanych bakterii. Jeśli odczyn będzie za niski, może spowodować korozję urządzeń filtrujących i instalacji hydraulicznych.

Kontrolę pH wody w basenie powinno się przeprowadzać za pomocą specjalnych testów. Warto to robić częściej, nie tylko podczas upałów, kiedy wartość ta wzrasta, ale także po deszczu, kiedy pH może zbytnio spadać. Najlepiej badać poziom pH co tydzień przy pomocy mierników fotometrycznych i testów. Najczęściej kontrola wody polega na zanurzeniu paska testowego i porównaniu wyniku z tabelą. Można także zaopatrzyć się w mierniki elektroniczne. Warto zwrócić uwagę na urządzenia, które będą mierzyły dodatkowo inne parametry, np. ilość chloru.

Regulacja pH

Jeśli po sprawdzeniu pH wody okaże się, że nie jest ono zgodne z normą, należy zastosować specjalne środki o nazwie pH Minus lub pH Plus. Aby zwiększyć odczyn, stosuje się sole zasadowe, a żeby go zmniejszyć – kwas w postaci bezpiecznego granulatu.

Jak dezynfekować basen?

Pierwsza dezynfekcja basenu ogrodowego

Wbrew pozorom basen potrzebuje dezynfekcji już od pierwszego napełnienia wodą. W ten sposób można pozbyć się wszelkich zabrudzeń — organicznych i nieorganicznych. Do odkażania stosuje się specjalistyczną chemię basenową, która zawiera chlor, ale nie jest agresywna i nie uszkadza czyszczonej powierzchni. Należy kontrolować jego zawartość w wodzie i utrzymywać ją na poziomie 0,3-0,5 mg/l. Najlepiej robić to dwa razy w tygodniu przy pomocy testerów.

Dezynfekcja szokowa basenu

Aby woda w basenie ogrodowym była krystalicznie czysta i pozbawiona obecności drobnoustrojów, przynajmniej raz w miesiącu należy przeprowadzić proces przechorowania lub inaczej dezynfekcji szokowej. Dzięki nagłemu zwiększeniu się stężenia chloru można pozbyć się mikroorganizmów, przez które woda nie jest czysta. Dezynfekcję wykonuje się zazwyczaj wtedy, kiedy woda przestaje być przezroczysta, mętnieje, zabarwia się na zielono. W takiej wodzie pojawia się chloramina, która może nawet podrażniać oczy.

Jak utrzymać czystą wodę w basenie – koagulacja

Koagulacja to proces klarowania wody, który oparty jest na zasadzie łączenia się zanieczyszczeń w większe grupy, dzięki czemu są łatwiejsze do wychwycenia przez filtr piaskowy. Kiedy woda w basenie ogrodowym przestaje być czysta, należy zastosować środek koagulacyjny. Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy będziemy oczyszczać wodę przy pomocy pompy. Do usuwania zgrupowanych zanieczyszczeń może przydać się odkurzacz basenowy, siatka powierzchniowa z długim drążkiem oraz robot do czyszczenia basenów.

Sposób na glony w basenie ogrodowym

Kiedy woda traci przejrzystość i zabarwia się na zielono, a ścianki basenu zaczynają pokrywać się śliskim nalotem, oznacza to, że pojawiły się w niej glony. Na ich powstawanie mają wpływ:

  • zmienne warunki atmosferyczne,

  • wysokie temperatury,

  • opady deszczu.

Glony mogą pojawiać się nawet wtedy, kiedy woda jest chlorowana, ponieważ uodparniają się na to. Należy je najpierw usunąć przy pomocy szczotek, robota lub odkurzacza basenowego. Następnie warto też przefiltrować całą wodę. Dopiero wówczas można zastosować środki chemiczne do zwalczania glonów.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Kiedy można kąpać się w basenie po przeprowadzeniu dezynfekcji szokowej?

Należy pamiętać, że po tym zabiegu do kąpieli można powrócić dopiero po kilku dniach. Najlepiej przed wejściem do basenu jeszcze raz skontrolować poziom chloru w wodzie.

Jak często należy stosować środki przeciw glonom w basenie?

Płyny zaleca się stosować co 7-10 dni. Wystarczy ok. 50 ml – 100 ml /10 m3 wody w zależności od preparatu (informacji o dozowaniu należy szukać na opakowaniu).

Jak stosować chlor do basenu?

W zestawie startowym, kiedy dopiero zakłada się basen w ogrodzie, powinny znaleźć się tabletki lub granulat z chlorem. Pierwsze można umieścić w specjalnym pływającym dozowniku chloru, drugi należy wcześniej rozpuścić w wiaderku i wlać do wody podczas pracy pompy. Pomiar najlepiej przeprowadzić po przefiltrowaniu całej objętości basenu lub po kilku godzinach. Dopiero wynik 0,3-0,6 mg/l, wskazuje na to, że można się kąpać. Kolejne chlorowanie najlepiej przeprowadzać z użyciem tabletek. Niektóre zawierają dodatkowo środki grzybobójcze i glonobójcze oraz koagulat. Należy umieścić je w specjalnym dozowniku.