WC kompakt, miski WC stojące i wiszące – jak wybrać WC?
Aranżujesz łazienkę i szukasz optymalnego rozwiązania WC? Dostępne są WC kompakty, miski WC stojące i wiszące, które różnią się między sobą kształtem, budową, a także sposobem instalacji. Podczas wyboru oczywiście ważny jest design ceramiki sanitarnej, ale pod uwagę powinniśmy wziąć także aspekty praktyczne. WC jest urządzeniem kupowanym na lata i musi być ciągle sprawny. Dlatego wybór nie może być przypadkowy. Zanim wybierzesz WC, warto poznać różnice poszczególnych rozwiązań. Pozwoli to na wybór urządzenia sanitarnego dopasowanego do potrzeb oraz możliwości aranżacyjnych łazienki.
WC kompakty i miski stojące
Miski WC w obu rozwiązaniach montowane są do podłogi. WC kompakty to gotowe zestawy składające się z miski WC połączonej trwale z porcelanowym zbiornikiem na wodę – do zestawu dołączana jest często również deska sedesowa wraz ze śrubami mocującymi (zyskujemy pewność, że wszystkie części do siebie idealnie pasują). Ich zaletą jest uniwersalność, trwałość łatwy montaż oraz – najczęściej – niższa cena zakupu w porównaniu do zestawu z miską WC wiszącą.
WC kompakty są estetyczne, a duży wybór modeli stwarza różnorakie możliwości aranżacji wnętrza. Dostępne są również modele narożne ze specjalne wyprofilowanym zbiornikiem.
Coraz rzadziej stosowane są miski WC stojące, gdzie zbiornik montowany jest osobno. Może być on umieszczony na górze (górnopłuk) lub dole (dolnopłuk). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zamontowania zbiornika w pewniej odległości od miski – ma to duże znaczenie w niewielkich łazienkach, gdzie zbiornik można zamontować np. tuż pod sufitem. Wadą takiego rozwiązania jest to, że rury łączące miskę WC ze spłuczką są widoczne.
WC kompakty i miski stojące charakteryzują się dużą stabilnością, trwałością i łatwym montażem. Z uwagi na różnorodne kształty oraz design sprawdzą się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych łazienkach. Standardowe modele mają najczęściej wysokość 39-40 cm, dla dzieci – około 35 cm, a dla osób niepełnosprawnych – 45-50 cm. Miski WC dla osób niepełnosprawnych mogą mieć dodatkowo specjalne podcięcie, które ułatwia utrzymanie higieny.
Poszczególne WC kompakty i miski stojące różnią się między sobą typem podłączenia. Uzależniony jest on od rodzaju podejścia kanalizacyjnego, jakie zastosowano w łazience. Dlatego wyróżnia się miski WC:
- z odpływem poziomym (inaczej poznańskim) – wybieramy je, gdy podejście kanalizacyjne znajduje się w ścianie,
- z odpływem pionowym (inaczej warszawskim) – stosowane są, gdy podejście kanalizacyjne umieszczone jest w podłodze,
- z odpływem uniwersalnym – pasują do obydwóch rodzajów podejścia kanalizacyjnego.
Praktyczna porada
Wybierając rodzaj miski WC, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne. W miejscu styku miski WC stojącej z podłogą łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i po pewnym czasie nie wygląda ono idealnie. W przypadku misek WC wiszących posadzkę łatwo odkurzyć czy umyć.
Miski WC wiszące
To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w łazienkach. Zestaw składa się ze stelaża podtynkowego, przycisku spłukującego, miski WC wiszącej, deski sedesowej i ewentualnie wsporników dystansowych oraz maty wygłuszającej. Montuje się je na stelażu podtynkowym. Wyróżnia się dwa rodzaje stelaży: do zabudowy lekkiej (obudowuje się go płytami gipsowo-kartonowymi) i ciężkiej (zabudowany jest cegłami).
Takie rozwiązanie jest estetyczne i nie zajmuje dużo miejsca – pozwala na ukrycie zbiornika na wodę oraz wszystkich instalacji, a tym samym optyczne powiększenie przestrzeni. Ponadto brak styczności z podłogą ułatwia utrzymanie czystości. Również mycie samej miski WC przebiega sprawnie, gdyż ich kształty są opływowe i pozbawione załamań.
Miski WC wiszące odznaczają się dużą wytrzymałością – maksymalne obciążenie to nawet 400 kg.
Standardowe wymiary misek WC wiszących wynoszą: szerokość – 40 cm, długość – 55 cm. Dostępne są również modele, które sprawdzą się w małych łazienkach (ich wysokość to około 37 cm, natomiast długość 55 cm), a także modele narożne.
Praktyczna porada
Decydując się na miskę WC wiszącą, zwróćmy uwagę, aby dolna część zbiornika była wydmuchiwana, a nie klejona – zapewni to pełną szczelność. Osłona styropianowa będzie dodatkowym zabezpieczeniem.
Kształty misek WC
Na rynku dostępne są miski WC w różnych kształtach: owalne, okrągłe czy prostokątne. Mogą być z kołnierzem lub bez. Zadaniem kołnierza wewnętrznego jest zapobieganie wychlapywaniu się wody podczas spłukiwania. Jednak pod nim zbierają się trudne do usunięcia zanieczyszczenia.
Nowszym rozwiązaniem są miski WC bezkołnierzowe. Takie modele mają delikatne wgłębienie wzdłuż górnej krawędzi, zapewniające równomierne rozpływanie się wody. Producenci deklarują, że do spłukiwania takiej miski WC potrzebny jest mniejszy strumień wody. Łatwo jest ją także utrzymać w czystości.
Praktyczna porada
Większość misek WC ma kolor biały, nie powinniśmy mieć więc problemu z jej doborem do innych urządzeń sanitarnych. Jednak najbezpieczniej kupować sprzęty z tej samej serii lub przynajmniej od jednego producenta – w przeciwnym razie odcienie bieli mogą się różnić.
Miski WC – jaki materiał
Przeważająca większość misek WC wykonana jest z ceramiki – nieszkliwionej lub pokrytej warstwą szkliwa. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, odpryski i stłuczenia) i wysoką temperaturę. Charakteryzuje się także dobrą tolerancją na większość domowych detergentów. Ponadto gładka ceramika jest łatwa w utrzymaniu czystości.
Możemy również zdecydować się na miski WC z:
- porcelany – są droższe, wyróżniają się bardzo niską nasiąkliwością,
- stali nierdzewnej – spotykane najczęściej w toaletach publicznych, sprawdzą się także w łazience utrzymanej w stylu industrialnym,
- naturalnego kamienia.
Praktyczna porada
Decydując się na miski WC z ceramiki, najlepiej wybrać modele pokryte szkliwem, które zabezpieczy powłokę elementów przed zniszczeniem.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze WC?
Wybierając WC, zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Najczęściej wynosi on 6 litrów (jest to ilość wystarczająca w domowych warunkach), chociaż dostępne są również modele oszczędzające wodę 4-litrowe.
W oszczędzaniu wody pomoże także dwudzielny przycisk spłukujący – spłukujemy 3 (lub 2) bądź 6 (lub 4) l wody. Innym rozwiązaniem jest przycisk z funkcją „stop” – dzięki niemu w dowolnym momencie zatrzymujemy spływ wody.
Coraz częściej stosowanym, bo najbardziej ekonomicznym, sposobem opłukiwania miski WC jest system kropelkowy, w którym otwory rozmieszczone są dookoła miski. Ponadto możemy spotkać się ze spłukiwaniem z czterech lub dwóch stron. Ostatni sposób jest najmniej wydajny – zdarza się często, że jednorazowe spuszczenie wody jest niewystarczające.
Jeśli w pomieszczeniu (np. w piwnicy) nie ma pionu kanalizacyjnego grawitacyjnego odprowadzającego ścieki, to montując tam WC musimy zastosować rozdrabniacze i pompy. Domowe pomporozdrabniacze służą rozdrabnianiu ścieków i przetłaczaniu ich na maksymalną wysokość 5 m i odległość do 100 m. To pozwala urządzić nam toaletę w pomieszczeniu z pozoru nieprzystosowanym do tego celu. Można je zamontować np. bezpośrednio za toaletą lub przy stelażu miski WC.
Wygodnym rozwiązaniem jest montaż WC kompaktu z wbudowanym rozdrabniaczem.
Praktyczna porada
Zarówno do misek WC stojących, WC kompaktów i misek podwieszanych możemy dobrać deskę sedesową z powłoką antybakteryjną, wolnoopadającą lub z funkcją bidetu. Ważne są również mocowania deski, które zapewnią łatwe wypinanie – funkcja ta umożliwi dokładne czyszczenie miski WC.