Wnętrza w stylu vintage – współczesne inspiracje przeszłością

Styl vintage w designie to szerokie pojęcie. Inspiracją są zamierzchłe czasy i epoki, które wyróżniały się charakterystycznymi projektami mebli i aranżacjami wnętrz. Od dekoracyjnego baroku, zamiłowania do antyków z czasów ludwikowskich, poprzez zafascynowanie bohemą z przełomu wieków, aż po tęsknotę do lat 80. czy 90. XX wieku. Jak stworzyć unikatowe wnętrze, które nie tylko przeniesie w złote czasy designu? Czy stare meble i pamiątki odnajdą się we współczesnej aranżacji?

Charakterystyka stylu vintage – tylko dla hipstera?

Pojęcie „vintage” pochodzi ze świata winiarskiego i oznacza wino stworzone ze zbiorów danego roku (dosłownie „winobranie” lub „rocznik”) wysokiej klasy, wyprodukowane tylko w sprzyjających latach. W XIX wieku nazewnictwo to przejęli projektanci mody, a następnie zaczęto tak określać konkretny styl projektowania wnętrz. Czym się charakteryzuje styl vintage i co na niego wpływa?

  • Zamiłowanie do przedmiotów „z duszą”Aranżacje vintage to właściwie hołd złożony historii designu i sentymentalne poszukiwanie tego, co wyróżniało się w latach poprzednich. Projekty tego typu nie mogłyby istnieć bez kultowych dekoracji lub mebli, które były modne kilkaset, czy kilkadziesiąt lat temu. Trend ten widoczny jest w całej kulturze, a w szczególności popkulturze (modzie ulicznej, filmie, designie, muzyce). Czerpać jednak można z czasów dzieciństwa lub z czasów bardziej odległych. Dla stylu vintage charakterystyczne jest jednak poszukiwanie starych, autentycznych przedmiotów lub antyków. Warto więc odwiedzać targi staroci oraz zajrzeć na strych u babci.

  • Tęsknota za latami dzieciństwaÓwcześni młodzi dorośli, czyli ludzie, którzy aktualnie urządzają swoje domy i mieszkania, dorastali w latach od 70. do 90. Z tego powodu zauważalna jest nostalgia i wyraźny powrót do czasów PRL-u oraz Polski w końcówce wieku XX. Niegdyś powszechne, a nawet wyśmiewane elementy aranżacyjne z tej epoki są jednymi z najczęściej poszukiwanych. Znaleźć można wśród nich proste, ale solidne formy, komody w postaci witryn lub barków, czy charakterystyczne meblościanki. Otrzymują nowe życie, kiedy wprowadza się je do nowoczesnej aranżacji stylizowanej na vintage. Ich zaletą jest solidne wykonanie, dlatego łatwo poddają się renowacji i wszelkiego rodzaju przeróbkom.

  • Trzy sposoby na aranżację vintageAby pomieszczenie urządzone w stylu vintage nie przytłaczało i nie zostało niemodnym reliktem przeszłości, należy mądrze zaprojektować przestrzeń. Można to zrobić na trzy sposoby: poszukiwać mebli i elementów jedynie stylizowanych na dawne czasy, wprowadzać stare meble i dodatki do nowoczesnego wnętrza lub wprowadzić powiew nowoczesności w zastaną aranżację z historią.

  • Oryginalny, twórczy eklektyzmKolejnym warunkiem sukcesu aranżacyjnego jest łączenie starego z nowym. Wnętrza vintage opierają się na kontrastach. Najlepiej więc połączyć je ze stylem eklektycznym: artystycznym, swobodnym, nowoczesnym i oryginalnym. Wspaniale pasować będą przerabiane stare meble, w których pozostała forma, ale kolor lub wzór został unowocześniony. Sprawdzą się także zestawienia elementów współczesnych z dawnymi. Trzeba jedynie zdecydować się na epokę, która posłuży za inspirację.

Materiały w aranżacjach vintage

W stylu vintage dozwolone jest łączenie pozornie niepasujących do siebie materiałów, wykończeń i faktur, ponieważ celem jest harmonia starego z nowym. Jedynym przewodnikiem powinna być jakość wykonania. Warto też zastosować naturalne materiały, które zachwycą uniwersalnością i komfortem użytkowania. Meble i dekoracje „z duszą” zazwyczaj zostały wykonane ze szlachetnego drewna, tkanin lub porcelany.

W ramach artystycznego eklektyzmu w stylu vintage z powodzeniem można jednak wyeksponować drewno na tle szarej, betonowej ścianie, ustawić porcelanę na wiklinowych meblach czy ułożyć obok siebie poduszki w koronkowych, welurowych i wełnianych poszewkach.

Kolory i wzory w stylu vintage

Kolory zależą od tego, na jakich latach opierać będzie się aranżacja. Warto prześledzić autentyczne fotografie, gazety lub poszukać inspiracji w sieci, aby stworzyć bazę inspiracji vintage. Nie trzeba jednak sztywno trzymać się tych ram, ponieważ vintage również w kolorystyce dopuszcza nonszalancję. Można więc zdecydować się na ludwikowski mahoń, szlachetny róż, błękit i krem, neonowe barwy epoki disco lub zgaszoną paletę barw rodem z Polski lat 80.

Podobnie wygląda sprawa z wzorami. Odpowiednie będą te dekoracyjne niczym z klasycznych dywanów, motywy zwierzęce i roślinne, kwiaty, ale też geometria, łącząca nowoczesność z przeszłością. Inspiracją mogą być także twórcy żyjący w dawnych latach: malarze, ilustratorzy, plakaciści, graficy i twórcy sztuki użytkowej.

Jakie meble do aranżacji w stylu vintage?

Podczas wyboru mebli do aranżacji vintage należy kierować się dwoma ważnymi zasadami: liczy się jakość i ponadczasowość. Jeśli chodzi o elementy autentyczne lub stylizowane, to wybiera się klasyczne formy z danych lat. Króluje drewno, ale pojawia się także wiklina, a w inspiracjach polskim designem także fornir i meble laminowane oraz lakierowane. Nie można również zapomnieć o ikonach designu, czyli kultowych perełkach docenianych i poszukiwanych przez projektantów na całym świecie. Należą do nich fotele: RM58 R. Modzelewskiego, 366 J. Chierowskiego, zwany Zajączkiem model 300-177 oraz Lisek Henryka Lisa. Cenne są też krzesła typu grzybek R.T. Hałasa i siatkowe Tomasza Sztaby.

Ciekawym pomysłem jest nie tylko odnowienie klasycznych mebli z epoki, ale też nadanie im nowego, nowoczesnego stylu. W aranżacjach vintage krzesła często malowane są na różne kolory, otrzymują nowe obicia (często w fantazyjnych kolorach lub wzorach). „Plecy” szafek i kredensów okleja się tapetami, a fronty pokrywa farbą.

Jakie dodatki i dekoracje pasują do stylu vintage?

Przestrzeń w stylu vintage jest wypełniona nie tylko starymi lub stylizowanymi meblami, ale także dekoracjami niczym ze strychu babci. Warto więc przejrzeć rodzinne pamiątki i stworzyć z nich nowoczesne elementy wystroju w jednym z najmodniejszych stylów. Dobrze sprawdzą się stare lub stylizowane plakaty i reklamy powieszone w formie galerii na eksponowanej ścianie. Innym pomysłem jest powieszenie plecionej makatki w geometryczne wzory. Podkreśla się również to, co może wydawać się kiczowate, ale w połączeniu z twórczym eklektyzmem i nowoczesnością, doskonale współgra z otoczeniem. Może swoje miejsce znajdą porcelanowe i drewniane figurki, koronkowe bieżniki i serwetki, stare zabawki, czy paprotki w ciekawych kolorowych donicach? W tym wypadku również panuje dowolność: nieco artystyczna, nieco sentymentalna, odrobinę kiczowata.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym pomalować stare meble drewniane?

Stare meble drewniane należy najpierw oczyścić ze starych powłok malarskich i zmatowić przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli w drewnie są widoczne ubytki, trzeba je wypełnić szpachlą do drewna. Wybór produktu do malowania zależy od oczekiwanego rodzaju wykończenia. Można użyć kolorowej, kryjącej farby kredowej, półprzezroczystej bejcy, zakonserwować powierzchnię olejem do drewna lub wykorzystać lakierobejcę.

Jak odnowić stare krzesło lub fotel?

Proces renowacji zależy od stanu mebla. Jeśli siedzisko jest w dobrym stanie (nie zapada się), a wymienione ma zostać jedynie pokrycie, potrzebne będą tkanina tapicerska oraz taker. Aby pokryć siedzisko materiałem, należy je zdemontować, a następnie naciągniętą tkaninę przypiąć przy pomocy takera. Drewniane elementy należy odnowić tak, jak w instrukcji malowania starych mebli drewnianych, którą zamieściliśmy powyżej. Jeśli siedzisko jest uszkodzone, dziurawe, zapadnięte, może się okazać, że trzeba będzie wymienić sprężyny (częsta usterka w przypadku starych foteli) i otulinę wokół nich. Warto, aby zajął się tym profesjonalny tapicer.

Jak pozbyć się korników ze starych mebli?

Jeśli na powierzchni drewnianych mebli znajdują się niewielkie otwory lub tunele, może się okazać, że zostały zasiedlone przez drewnojady, które niszczą je od środka. Domowym sposobem jest wstrzykiwanie terpentyny lub specjalnego preparatu na tego typu owady w otwory po szkodnikach. Tępieniem drewnojadów zajmują się specjalne firmy, które używają metod chemicznych, ogrzewania lub działania mikrofalami.