Wybieramy schody gotowe
Budowa antresoli lub zaadaptowanie strychu często wiąże się z koniecznością szukania miejsca na klatkę schodową lub wylanie drogich schodów betonowych. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie - modele gotowych schodów strychowych, młynarskich i modułowych. Wystarczy dobrać model odpowiedni do potrzeb. Sprawdź!
Kiedy sprawdzą się schody gotowe? Zalety wewnętrznych schodów gotowych
Gotowe schody wewnętrzne można zamontować:
w gotowych domach, w których istnieje możliwość rozbudowy o dodatkowe piętro,
w pomieszczeniach, w których trudno wydzielić miejsce na klatkę schodową,
przy adaptacji strychu na pomieszczenie mieszkalne lub schowek.
Tego typu schody odznaczają się wieloma zaletami, które sprawiają, że stają się one dobrym zamiennikiem dla klasycznych klatek schodowych, schodów betonowych lub drewnianych wykonywanych na wymiar przez stolarza. Charakteryzuje je:
szybki i łatwy montaż, który można wykonać samodzielnie;
możliwość natychmiastowego użytkowania po zamontowaniu;
możliwość ustawienia nawet w małym pomieszczeniu;
dekoracyjność;
funkcjonalność - schody gotowe są ażurowe, a więc przepuszczają światło, nie trzeba też tworzyć osobnej, zaciemniającej i zmniejszającej przestrzeń użytkową klatki schodowej;
przystępna cena.
Rodzaje schodów gotowych
Spośród dostępnych schodów gotowych można wybierać z najprostszych strychowych, które przypominają składaną drabinę. Występuje też typ składany nożycowo. Wygodniejszą alternatywą są schody młynarskie lub kompozytowe w wersji prostej lub zabiegowej. Te ostatnie mogą być również kręcone. Schody młynarskie mogą stanowić element wyposażenia eleganckiego salonu. Niektóre modele będą wygodne również dla dzieci i osób starszych.
Schody gotowe strychowe
Gotowe schody strychowe tworzy skrzynia montowana w otworze stropowym, do której przymocowane są składane schodnice. Po złożeniu widoczne jest jedynie niewielkie metalowe oczko, które umożliwia rozłożenie przy pomocy specjalnego wysięgnika z haczykiem. Tego typu schody nie zajmują ani miejsca na strychu, ani w pomieszczeniu, z którego prowadzą. Mogą więc być stosowane nawet w małych przejściach i korytarzach. Są dość lekkie i łatwe do rozłożenia przez jedną dorosłą osobę.
Wygoda użytkowania
Minusem schodów strychowych jest to, że są strome. Nie nadają się dla małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Mogą wyglądać jak rozkładana trójstopniowo drabina lub być wyposażone w dodatkową barierkę. Przed poślizgnięciem zabezpieczają rowki nacięte w stopniach lub specjalne nakładki.
Zabezpieczenie przed utratą ciepła
Schody tego typu warto montować wtedy, kiedy mają prowadzić na nieogrzewany strych, ponieważ system uszczelek i szczelna klapa zabezpieczają przed utratą ciepła.
Schody gotowe młynarskie
Nieco wygodniejszym rodzajem schodów gotowych są te nazywane młynarskimi. Są one zbudowane ze stopni umieszczonych pomiędzy dwiema bocznymi belkami. Najprostsze nie mają poręczy, ale jeśli nie będą wykorzystywane jedynie podczas remontu, warto zdecydować się na model w nią wyposażony. Gotowe schody młynarskie wykonuje się z drewna sosnowego lub świerkowego. W zależności od ilości wyznaczonego miejsca oraz wysokości sufitu, schody młynarskie można ustawić pod różnymi kątami.
Rozwiązanie na czas remontu
Schody młynarskie są wygodne i niedrogie, więc znalazły zastosowanie jako zastępcze lub stosowane okresowo podczas trwania remontu i do czasu, np. wylania schodów betonowych.
Oryginalne wejście na strych lub antresolę
Nie muszą jednak odgrywać roli zastępnika, ale stanowić oryginalne wykończenie wnętrza. Aktualnie schody młynarskie dostępne są w wielu wariantach. Są wykonane z drewna dlatego też łatwo pomalować je na dowolny kolor lub zabejcować.
Schody do niewielkich pomieszczeń
Gotowe schody młynarskie sprawdzą się nawet tam, gdzie trudno wydzielić miejsce na klatkę schodową lub schody betonowe. Często stosowane są w domkach na zgłoszenie o powierzchni do 35 m2, ponieważ nie zajmują wiele miejsca i nie marnują przestrzeni. Można zdecydować się na schody proste lub zabiegowe, czyli ze skrętem w lewo lub prawo.
Gotowe schody modułowe
Schody modułowe składają się z gotowych elementów metalowych, które są podparciem dla drewnianych stopni, czyli modułów. Mogą być wyposażone w barierkę z drewna lub stali. Dzięki ażurowej konstrukcji nie przesłaniają światła. Sprawdzą się zarówno w niewielkich przedpokojach, jak również eleganckich salonach, ponieważ wyglądają bardzo reprezentacyjnie i oryginalnie.
Regulacja wysokości
Zaletą gotowych schodów modułowych jest dowolne rozbudowywanie konstrukcji i dobór wysokości. Sprawdzi się to we wnętrzach o nietypowej wysokości sufitu. Wybrać można również modele z większą lub mniejszą liczbą stopni, co pozwala na dostosowanie ich do pomieszczenia oraz komfortu użytkowania domowników.
Szerokość stopni
Podczas wyboru modelu schodów gotowych warto wziąć pod uwagę ten parametr, ponieważ przesądza on o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania. Szersze stopnie będą wygodniejsze zwłaszcza dla osób starszych i dzieci.
Schody kręcone i spiralne
Ciekawym rozwiązaniem są modułowe schody spiralne lub kręcone, które nie tylko efektownie wyglądają, ale też pozwalają na zaoszczędzenie miejsca oraz zamontowanie w niewielkich pomieszczeniach.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie schody będą najwygodniejsze?
Przyjmuje się, że kąt nachylenia schodów powinien mieścić się w przedziale 30-35 stopni. Dobrze też, żeby wysokość stopni była nie większa niż 17 cm. Są to wartości dla osób dorosłych. Przy wyborze warto jednak wziąć pod uwagę obecność dzieci.
Jak wysokie są schody gotowe?
Maksymalna odległość sufitu dla schodów murarskich i strychowych to około 2,80 m. Schody modułowe można regulować, a wysokości kształtują się na poziomie 2,75-3 m.
Jakie jest maksymalne obciążenie dla schodów gotowych?
Maksymalne obciążenie to ok. 150-230 kg dla schodów modułowych, 120-300 kg dla murarskich.