Wylewka samopoziomująca. Do czego służy i jak jej używać?

Jest jednym z najprostszych rozwiązań przy wylewaniu gładkiego podłoża pod układanie podłogi np. z paneli, płytek lub wykładziny. Wystarczy dokładnie ją rozprowadzić, odpowietrzyć i odczekać zalecany czas, aby uzyskać wypoziomowaną bazę. Podpowiadamy, jakie są rodzaje wylewki samopoziomującej i gdzie można ją stosować.

Co to jest wylewka samopoziomująca?

Wylewka samopoziomująca, nazywana też masą samorozlewną, to specjalny rodzaj podłoża, który po wylaniu sam stabilizuje się w poziomie. Jest idealny do stworzenia równej podłogi czy ściany. Stanowi warstwę wyrównującą strop i bazę np. pod panele, wykładziny lub płytki.

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Wylewki tego typu można podzielić na kilka typów, biorąc pod uwagę różne ich cechy, np. grubość wylewanej warstwy:

  • wylewka grubowarstwowa - może mieć do 10 cm i stanowić jedynie wyrównanie lub samodzielne podłoże np. pod panele podłogowe.

  • wylewka cienkowarstwowa - stosuje się ją do wyrównywania powierzchni. Ma od 2 mm do 5 cm.

Istotny jest również skład wylewki samopoziomującej. Może być oparta na:

  • anhydrycie, czyli odwodnionym gipsie — stosuje się ją przy budowie mieszkań i domów jednorodzinnych oraz przy kładzeniu ogrzewania podłogowego (dobrze przewodzi ciepło). Nie jest odporna na wilgoć, dlatego nie jest zalecana do wylewania w piwnicach. Nie wymaga dylatacji nawet przy powierzchni 60 metrów kwadratowych. Jest lekka i łatwa w nakładaniu;

  • cemencie — daje podłoże o grubości od 1 mm do 100 mm. Jest wytrzymała, odporna na obciążenia, szybciej schnie i można ją stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Jak stosować wylewkę samopoziomującą?

Aby położyć wylewkę samopoziomującą, niezbędne będą narzędzia, takie jak:

Masę samopoziomującą można wylewać tylko wtedy, kiedy w pomieszczeniu panuje temperatura od 10 do 25 stopni. Na wstępie należy oczyścić powierzchnię i zaszpachlować większe ubytki. Pod wylewkę najlepiej zastosować specjalny grunt. Po upływie 2-3 godzin można przystąpić do dalszych prac. Trzeba jeszcze wykonać przerwy dylatacyjne (wzdłuż ścian i na progach). Przed wylaniem, należy zaznaczyć, w którym miejscu będzie kończyła się wylewka. Stosuje się do tego tzw. tapety lub kołki rozporowe. Po wymieszaniu masy zgodnie z instrukcją, można ją wylać i wyrównać szczotką lub pacą oraz odpowietrzyć wałkiem z kolcami. Należy to robić szybko — dlatego zaleca się pracę minimum trzech osób naraz.

Wady i zalety wylewek samopoziomujących

Zalety wylewki samopoziomującej to między innymi:

  • pozwala osiągnąć wypoziomowaną, gładką, równą powierzchnię;

  • stosunkowo prosta w nakładaniu;

  • nie wymaga zbrojenia;

  • ma właściwości ochronne przed pożarami;

  • przy odpowiednim doborze rodzaju, można stosować ją nawet w pomieszczeniach wilgotnych i narażonych na obciążenia (wylewka cementowa) oraz przy ogrzewaniu podłogowym (wylewka anhydrytowa).

Problemów z wylewką samopoziomującą mogą przysparzać następujące kwestie:

  • powinny ją kłaść minimum 3 osoby;

  • długo schnie;

  • po 2-3 tygodniach z wylewki anhydrytowej trzeba usunąć przy pomocy szlifierki wytrącające się podczas stygnięcia mleczko.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy można użyć wylewki samopoziomującej przy ogrzewaniu podłogowym?

Tak, zalecane jest wtedy zastosowanie wylewki anhydrytowej. To typ, który jest wytrzymały i lepiej przewodzi ciepło.

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Wyróżnia się wylewki, których czas stygnięcia jest standardowy lub te szybko wiążące.

  • Wylewka szybkowiążąca – jest gotowa po 24h. Po tym czasie można kontynuować prace związane z układaniem podłogi.

  • Wylewka standardowa – prace można kontynuować dopiero po kilku tygodniach. Warto pamiętać, że po upływie kilkunastu godzin, po podłodze pokrytej taką wylewką, można już chodzić.

Czy wylewka samopoziomująca nadaje się do garażu?

Tak, należy jednak użyć specjalnego rodzaju wylewki. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć polecana jest wylewka cementowa. To rodzaj materiału, który jest jednocześnie odporny na działanie dużych obciążeń.