Zalane mieszkanie: jak naprawić szkody?

Nieuwaga sąsiada lub jednego z domowników, awaria w całym budynku, a także skutki klęsk żywiołowych mogą doprowadzić do zniszczenia mieszkania przez zalanie. Jak usunąć wilgoć w podłodze, ścianach lub suficie?

Jak osuszyć zalane mieszkanie – od czego zacząć?

Kiedy w mieszkaniu lub domu pojawia się woda na skutek klęski żywiołowej, awarii technologicznej, zalania przez sąsiada, czy zwykłej nieuwagi domownika, należy działać sprawnie i szybko, aby wilgoć nie zniszczyła elementów wyposażenia oraz konstrukcji budynku. Podłoga, ściany i sufit szybko nasiąkną, przez co panele mogą się wypaczyć, a tynk łuszczyć się i odpadać. Ryzyko stanowi także powstanie pleśni lub grzybów, które nie tylko są uciążliwe do usunięcia, ale też niekorzystnie wpływają na zdrowie przebywających w pomieszczeniu osób. Po zalaniu najlepiej więc trzymać się kilku podstawowych kroków:

Zlokalizowanie przyczyny zalania

Na samym początku trzeba szybko ocenić przyczynę pojawienia się wody. Może się okazać, że konieczne będzie zakręcenie jej lub poinformowanie sąsiadów o awarii. Należy szybko ograniczyć wydostawanie się wody i usunąć powód jej nieoczekiwanego pojawienia.

Pozbycie się nadmiaru wody

Kolejnym krokiem będzie pozbycie się nadmiaru wody. W przypadku niewielkiego zalania wystarczy wytarcie podłogi i ocena zniszczeń. Jeśli jest ono poważne, a wody jest dużo, może być konieczne jej wypompowanie. Zanim nie zostanie ona usunięta, nie będzie można przystąpić do prac osuszających oraz naprawiania szkód.

Usunięcie zalanych elementów wyposażenia

Oprócz nadmiaru wody należy także pozbyć się wszystkiego, co nią nasiąkło, np. dywanów, wykładzin i innych tekstyliów.

Wietrzenie i ogrzewanie

Jeśli do zalania doszło latem i nie było ono poważne, można wykorzystać naturalny sposób bez użycia specjalnych urządzeń. Polega on na odpowiednim wietrzeniu i ogrzewaniu pomieszczenia. Należy otworzyć wszystkie okna i drzwi, aby umożliwić dostęp ciepłego, suchego powietrza z zewnątrz. Minusem jest długi czas osuszania.

W przypadku niewielkiego zalania w sezonie grzewczym warto podkręcić ogrzewanie. Nie należy jednak przekraczać temperatury 30 stopni, ponieważ może to doprowadzić do niszczenia elementów drewnianych oraz negatywnie wpłynie na stan ścian.

Wykorzystanie wentylatora i osuszacza powietrza

W przypadku większych szkód warto wykorzystać zdwojoną siłę dobrze ustawionych i dobranych wentylatorów w połączeniu z osuszaczami powietrza, które skutecznie pozbędą się wilgoci z pomieszczenia. W ofercie znaleźć można osuszacze kondensacyjne i absorpcyjne o mocy dostosowanej do powierzchni, na której pracują. Te pierwsze gromadzą wodę w zbiorniku, drugie odprowadzają ją na zewnątrz np. przez okno. Warto jednak pamiętać, że osuszacze kondensacyjne mogą pracować w temperaturach 15-25 stopni, więc nie sprawdzą się zimą w nieogrzewanym pomieszczeniu. Niezależnie od rodzaju takie urządzenie może odprowadzić wodę nawet z powierzchni 40 m2.

Osuszacze przemysłowe do poważnego zalania

Poważne zalanie dużą ilością wody wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i osuszaczy przemysłowych. Do takich prac należy wezwać profesjonalną firmę z urządzeniami o dużej mocy i skuteczności. Osuszanie może potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, jednak nie należy przyspieszać tego procesu, ponieważ można doprowadzić do znacznych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych.

Ozonowanie

Mieszkanie lub dom po zalaniu trzeba jeszcze zdezynfekować, aby nie mieć problemu z pleśnią lub namnażającymi się grzybami. Zajmują się tym firmy osuszające lub dezynfekcyjne.

Jak osuszyć ściany po zalaniu?

Z zalanych ścian wewnętrznych przede wszystkim należy usunąć tapety, boazerię, płytki lub inne elementy wykończenia. Może się okazać, że wilgoć wsiąkła również w tynk i będzie trzeba go skuć. W takim przypadku usuwa się go w miejscu, w którym widać działanie wody oraz około pół metra ponad zalaniem. Można też posłużyć się osuszaczem powietrza, który pozbędzie się wilgoci. Po oczyszczeniu i wysuszeniu ścian należy je jeszcze zdezynfekować, aby powstrzymać namnażanie się grzybów oraz powstawanie pleśni. Dopiero wtedy można przystąpić do prac remontowych.

Jak osuszyć podłogę po zalaniu?

Drewniane panele po zalaniu należy natychmiast wytrzeć do sucha, aby nie wypaczyły się, a na ich powierzchni nie pojawiły się grzyby i pleśń. Po wytarciu podłogi najlepiej zdjąć listwy przypodłogowe i uruchomić osuszacz powietrza, który wchłonie nadmiar wody bez uszkadzania posadzki. Jeśli woda będzie działać na nią zbyt długo, może się okazać, że będzie się nadawała jedynie do zerwania, a osuszać i zdezynfekować trzeba będzie betonowy podkład.

Jakie odszkodowanie za zalane mieszkanie można dostać?

Odszkodowanie zależy m.in. od tego, z czyjej winy doszło do zalania. Jeśli awaria spowodowana jest przez sąsiada lub wynika z niedopatrzenia zarządcy nieruchomości, można ubiegać się o pieniądze z ich OC. Jeśli zalanie wynika z winy właściciela mieszkania, może on skorzystać ze swojej polisy. Wysokość odszkodowania zależy od opinii rzeczoznawcy, który oceni skalę zniszczeń oraz rodzaju polisy ubezpieczeniowej.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile kosztuje osuszenie mieszkania po zalaniu?

Cena prac zależy od wielkości szkody i może kształtować się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy za usuwanie skutków powodzi lub poważnego zalania.

Mam zalane panele – co zrobić?

Drewniane panele nie lubią kontaktu z dużą ilością wody, dlatego należy je natychmiast wytrzeć do sucha, wywietrzyć lub nagrzać pomieszczenie oraz użyć osuszacza powietrza. Najlepiej też usunąć kilka paneli lub listwy przypodłogowe, aby uniknąć wybrzuszania parkietu.

Jak zlikwidować plamy po zalaniu na ścianie?

Zacieki na ścianie lub suficie można usuwać dopiero po całkowitym wysuszeniu, a więc nawet po kilku tygodniach od zalania. Do malowania należy użyć farby izolującej przeznaczonej do zakrywania zacieków i rdzawych plam.