Zasłonki i drążki prysznicowe

Zasłonki służą do osłonięcia łazienki przed chlapiącą wodą, zarówno w przypadku prysznica, jak i wanny. Wiesza się je na różnego rodzaju drążkach za pomocą kółeczek lub żabek.

Wybór zasłonek

Zasłonki wybieramy głównie ze względu na rozmiar i wygląd (kolor), ale warto jest wziąć pod uwagę materiał, z którego są zrobione. Zasłonki mogą być winylowe lub tekstylne. Tekstylne są lepsze, łatwiejsze do prania i trwalsze. Winylowe, gdy są zmoczone, łatwo przyklejają się do ciała, za to są niedrogie.

Niezależnie od materiału, z którego zrobiona jest zasłonka, jak najczęściej powinna ona pozostawać rozsunięta, by mogła wyschnąć i by nie pojawiły się w łazience brzydkie zapachy.

Przy wyborze odpowiednich rozmiarów zasłonki, należy pamiętać, że zasłonka się marszczy i musi być dłuższa od wanny, by ją szczelnie osłonić.

Aby dobrać zasłonkę o odpowiedniej długości do wanny prostokątnej odsłoniętej z jednej strony, należy do długości wanny dodać przynajmniej 20%. Standardowa szerokość zasłonki to 180 cm, zatem tylko do wanien dłuższych od 160 cm zasłonka powinna być szersza od 180 cm.

Do wanny prostokątnej odsłoniętej z dwóch stron, zasłonka powinna być przynajmniej o 30% szersza od długości wanny.

W przypadku brodzika, w zależności od tego, czy jest półokrągły, kwadratowy odsłonięty z jednej strony, kwadratowy odsłonięty z dwóch stron, czy odsłonięty z trzech stron, idealna zasłonka będzie miała różną szerokość.

  • do brodzików półokrągłych 80x80 cm i 90x90 cm zasłonka powinna mieć około 150 cm szerokości

  • do brodzików kwadratowych odsłoniętych z jednej strony, zasłonka może mieć 120 cm szerokości

  • do brodzików kwadratowych odsłoniętych z dwóch stron 180 cm szerokości

  • do brodzików kwadratowych odsłoniętych z trzech stron 240 cm szerokości

Ponadto należy zwrócić uwagę na otwory w zasłonce, przez które będą przechodziły kółka do mocowania zasłonki na drążku. Nie każde kółka mieszczą się w otworach zasłonki.

Wybór drążków łazienkowych

Drążki, na których można powiesić zasłonkę prysznicową mogą mieć różne długości, kształty, grubości i kolory.

Na czym się koncentrujemy wybierając drążek łazienkowy?

Długość jest podstawowym parametrem drążka prysznicowego. Najkrótsze są od 70 cm (można je zamontować nad brodzikiem 70x70 cm), a najdłuższe, łukowe podwójnie załamane mogą być rozciągnięte nawet na 320 cm (tak, by 3 strony wanny były zabudowane).

Na drążkach gładkich montowane są kółka, które zaczepiają zasłonkę (podobnie jak w przypadku niektórych karniszy). Tylko jeden rodzaj drążka ma system mocowania zasłonek na żabki.

Większość drążków to drążki rozporowe, mają zatem długość regulowaną.

Prosty drążek rozporowy do wanny lub prysznica. Dostępny jest także w kolorach takich jak chrom, satyna, beż, niebieski. W przypadku wyboru grubszego drążka, należy zwrócić uwagę na to, czy dane kółka będą do niego pasowały.

Drążki kątowe: do wanny (jedno ramię krótsze, drugie dłuższe), do brodzika odsłoniętego z trzech stron (składa się on z 5 elementów rurkowych: dwóch łączników na łukach i 3 elementów prostych), do brodzika odsłoniętego z dwóch stron. Uwaga: drążki kątowe zazwyczaj nie mają regulacji.

Drążki łukowe są rozwiązaniem do brodzików półokrągłych lub do wanien asymetrycznych. Podobnie jak drążki proste i kątowe, występują w różnych kolorach. Nie mają możliwości regulacji długości.

ROZWIĄZANIE SPECJALNE

Są też inne rozwiązania, typu drążek, który można samodzielnie wygiąć na kształt, jaki nam jest potrzebny.

Można go stosować do zarówno przy wannie jak i przy brodziku. Jest bardzo praktyczny, a system suwny drążka jest trwały i wygodny.