Zimowe prace w ogrodzie
Choć natura w czasie zimy drzemie, jednak nie zasypia na dobre. Nasz ogród także po jesieni wymaga opieki. Czeka na nas kilka sezonowych prac koniecznych do wykonania. Do głównych obowiązków zimowych należy odśnieżanie posesji, ale oprócz zmagania się z opadami, musimy zadbać m.in. o zdrowy rozwój zieleni na wiosnę. W porządkowaniu terenu oraz pielęgnacji roślin zimą pomogą nam nowoczesne sprzęty oraz praktyczne urządzenia.
Odśnieżanie roślin, ścieżek i podjazdów
Delikatnie prószący śnieg w żadnym razie nie zagraża naszym ogrodowym roślinom. Jednakże jego ciężkie czapy oraz zmrożone grudy lodu mogą spowodować uszkodzenie, pęknięcie czy złamanie niejednej gałęzi. Delikatne krzewy są narażone nawet na całościowe wyniszczenie, dlatego tak istotne jest, aby w czasie opadów wykazywać się dużą czujnością.
Ciężki, zalegający na drzewach i niższych roślinach śnieg należy regularnie strzepywać. W przypadku wysoko położonych fragmentów można posłużyć się np. grabiami, uważając aby nie uszkodzić nimi rośliny. Odśnieżanie posesji najlepiej jest rozpocząć właśnie od tej czynności. Dopiero później możesz przystąpić do oczyszczenia ścieżek i podjazdów. Pamiętaj, że również chodnik przylegający bezpośrednio do ogrodzenia posesji musi zostać uprzątnięty. W pracy pomocne będą lekkie odgarniacze i łopaty z tworzywa sztucznego, specjalnie przeznaczone do odśnieżania. Dobrze jest wybrać model o krawędzi wzmocnionej aluminiową listwą, która zapobiega pękaniu tworzywa przy uderzeniu o twarde, zmrożone bryły śnieżne. Potrzebny będzie także skuwacz do lodu lub granulat do odladzania traktów komunikacyjnych. Jeśli teren nie jest duży, narzędzia te wystarczą, by usunąć śnieg i lód z posesji. Przy większym terenie warto rozważyć nabycie odśnieżarek mechanicznych. Najwygodniejsze będą samojezdne modele spalinowe, które są wyposażone w sterowany wyrzutnik. Dzięki niemu możesz ustawić kierunek przerzucania śniegu. Mechaniczne odśnieżanie jest bardziej efektywne i zdecydowanie mniej męczące.
Osłanianie drzewek
Ciężki śnieg może również trwale zniekształcać ozdobne krzewy. Nawet pozornie silne i sztywne iglaki kładą się pod naporem długo zalegającej zimowej czapy. Aby temu zapobiec przed nadejściem dużych opadów, należy związać cyprysy czy tuje, szeroką taśmą ogrodniczą, która nie uszkodzi gałęzi. Inne rośliny można osłonić słomiankami lub siatkami z tworzywa.
Jeśli masz w ogrodzie drzewka owocowe, w czasie odwilży możesz pobielić ich pnie. Zapobiegniesz w ten sposób obgryzaniu kory przez odwiedzające nas dzikie zwierzęta. Zamiast bielenia możesz otoczyć drzewa tkaninowymi lub tekturowymi osłonami.
Usuwanie uszkodzonych fragmentów roślin
Gdy stopnieje śnieg, warto w ogrodzie zrobić porządek z opadłymi liśćmi, gałęziami i zalegającymi na posesji fragmentami drzew oraz krzewów. Jeśli jest sucho, zamiast grabi możesz użyć odkurzacza do liści lub dmuchawy. Na dużej, zalesionej posesji przyda się też rozdrabniarka do zdrewniałych części roślinnych.
W grudniu, gdy temperatura jest dodatnia, możesz przystąpić do pielęgnacyjnego przycinania gałęzi. To czas, gdy w czasie odwilży można podciąć dzikie odrosty drzew owocowych. Bezlistne rośliny łatwiej też ukształtować i uregulować. Przyda się wówczas sekator ręczny lub mechaniczny. Przy wysokich odmianach drzew oraz krzewów wygodniejszy będzie model z wysięgnikiem. Do grubych gałęzi konieczny będzie sekator dwuręczny lub z dodatkową opcją piły.
Wykorzystaj cieplejsze dni na rozrzucenie kompostu na grządki i rabaty. Do jego sezonowania przyda się profesjonalny pojemnik z tworzywa sztucznego. Przyspieszy on procesy rozkładu biokomponentów i będzie stanowić estetyczny element w architekturze ogrodowej.