Zimowit jesienny – uprawa i odmiany

Wrzesień i październik to czas, kiedy zakwitają zimowity. Są to jedne z niewielu roślin, które kwitną o tej porze roku. Zimowity żyją zupełnie innym cyklem, niż pozostałe kwiaty. Warto je poznać i zaprosić te ciekawe rośliny do swego jesiennego ogrodu.

Występowanie i wygląd

Zimowity (Colchicum) w naturze występują w niemal całej Europie, niektóre gatunki pochodzą natomiast z Azji (np. z Iranu czy Indii). Obecnie znanych jest około sześćdziesiąt pięć gatunków tych ozdobnych roślin. W Polsce możemy spotkać dziko rosnące zimowity jesienne (Colchicum autumnale) na wilgotnych, górskich łąkach (głównie w Sudetach i w Karpatach) oraz w północno-wschodniej części naszego kraju. Fioletowe kwiaty zimowitów przypominają kształtem krokusy, jednak nie są z nimi spokrewnione. Kwiaty innych popularnych gatunków i odmian mogą być białe, różowe, liliowe, a nawet żółte. Niektóre zimowity kwitną wiosną lub latem.

Cykl życiowy zimowitów

Rośliny te są ozdobą ogrodu głównie jesienią, kiedy bardzo obficie kwitną. Po przekwitnięciu zimowity przechodzą w stan spoczynku i budzą się dopiero wiosną. Liście zimowitów pojawiają się przeważne w kwietniu i wraz z końcem maja zaczynają zamierać. Warto poczekać aż liście całkowicie uschną. Kiedy się to stanie, bulwy należy wykopać i przesuszyć. Oddzielamy też bulwy mateczne od cebulek przybyszowych. Zimowity rozmnaża się właśnie przez podział bulw. Cebule umieszczamy w gruncie pod koniec lipca lub na początku sierpniu. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulki: mniejsze sadzimy około 2-5 cm pod powierzchnią ziemi, większe na głębokości około 12-15 cm. Przed posadzeniem można zaprawić bulwy środkiem grzybobójczym. We wrześniu lub na przełomie września i października każda bulwa wyda po kilkanaście kwiatów.

Stanowisko i podłoże

Zimowity preferują miejsca słoneczne, ale radzą sobie także w półcieniu. Najlepiej rosną w podłożu żyznym, przepuszczalnym, o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 6,5-7). Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe, a także stale wilgotna. Zimowity nie tolerują jednak podłoży podmokłych, dlatego miejsce, gdzie chcemy posadzić bulwy, warto zdrenować. Zimowitom nie służy także gleba zbyt piaszczysta i jałowa.

Podlewanie i nawożenie

Rośliny te należy obficiej podlewać w czasie, kiedy rozwijają się liście. Kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku (czyli zimą oraz latem) podlewanie należy ograniczyć, by nie narażać bulw zimowitów na gnicie oraz choroby grzybowe. Jeśli chodzi o nawożenie, to należy zasilać zimowity w okresie wzrostu liści (czyli od kwietnia do końca maja). Najlepiej użyć do tego celu nawozów wieloskładnikowych zasobnych w wapń. Nie trzeba natomiast nawozić zimowitów kwitnących. Nie zasilamy roślin także latem ani zimą.

Zastosowanie

Zimowity najpiękniej prezentują się posadzone w dużych, nieregularnych grupach. Fioletowe kobierce tych niezwykle dekoracyjnych kwiatów mogą być ciekawą ozdobą ogrodu. Zimowity sadzić możemy także w donicach i pojemnikach na tarasie, a nawet w domu. Trzeba tylko pamiętać, by po przekwitnięciu bulwy umieścić w gruncie i obficie podlać. Delikatne kwiaty zimowitów nadają się także na kwiat cięty. Kwiaty do wazonu ścinamy od razu po ich pojawieniu się, wtedy będą bardziej trwałe.

Uwaga! Roślina silnie trująca!

Wszystkie prace ogrodnicze związane z zimowitami należy wykonywać w rękawiczkach, ponieważ jest to roślina silnie trująca. Nie należy ich także sadzić tam, gdzie często bawią się dzieci. Zimowit jesienny nazywany jest roślinnym arszenikiem, ponieważ ma bardzo trujące nasiona: śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 5-10 nasion. Niebezpieczne jest nawet owcze i kozie mleko, pochodzące od zwierząt, które zjadły wcześniej zimowita jesiennego. Substancja toksyczna zawarta w tej roślinie (kolchicyna) należy do najbardziej trujących środków pochodzenia roślinnego. Niepokojące objawy pojawiają się dopiero po kilku godzinach od spożycia nasion. Może wystąpić uczucie pieczenia w ustach, wymioty i krwawa biegunka. Krew pojawia się także w moczu. Może również dojść do uszkodzenia szpiku kostnego. Późniejszym objawem jest wypadanie włosów.

Zimowit jesienny – odmiany

W Polsce najpopularniejszy jest zimowit jesienny. Do najpiękniejszych odmian należą:

  • ‘Plenum’ – kwitnie na jasnoróżowo, ma bardzo ozdobne kwiaty o wielu płatkach.
  • ‘Alboplenum’ – kwiaty tej odmiany są białe i przypominają kształtem kwiaty chryzantemy lub lilii wodnej.
  • ‘Album’ – bardzo obficie kwitnie na biało.
  • ‘Albiflorum’ – ma piękne, białe kwiaty.
  • ‘Purpureum’ – kwiaty mają kolor ciemnoliliowy.

Warto poznać także inne gatunki tych wyjątkowych roślin:

Zimowit okazały

Zimowit okazały lub powabny (Colchicum speciosum) – z każdej bulwy może wyrosnąć nawet trzydzieści ciemnoróżowych kwiatów z żółtą plamką w środku. Kwiaty są zdecydowanie większe niż u zimowita jesiennego.

Zimowit bizantyjski

Zimowit bizantyjski (Colchicum byzantinum) – jest to jeden z obficiej kwitnących gatunków. Długie na około 15-20 cm kwiaty pojawiają się na przełomie sierpnia i września i mają kolor liliowo-różowy.

Zimowit pstry

Zimowit pstry (Colchicum variegatum) – ozdobne kwiaty pokryte są drobną siateczką żyłek.