Dekory na ścianę – jak przyozdobić wnętrze?
Dekory na ścianę to doskonały sposób na spersonalizowanie wnętrza. Panele dekoracyjne, listwy lub naklejki odmienią wygląd salonu, łazienki czy kuchni. Jeśli szukasz nieszablonowego pomysłu na udekorowanie ściany, sprawdź nasze propozycje. Dzięki nim wyposażysz wnętrze w wyrazisty, ciekawy akcent… ale nie tylko! Dekory na ścianę mogą także wpłynąć na wizualną zmianę proporcji pomieszczenia.
Dekory na ścianę – do jakich wnętrz pasują?
Dekory na ścianę są niezwykle uniwersalne. Dlatego mogą ozdobić mieszkania utrzymane w bardzo różnych stylach. Listwy i płyty ozdobne, lamele oraz lamperie, ożywią zarówno minimalistyczne wnętrza, jak i wpasują się do typowo dekoracyjnych przestrzeni.
Twoje pomieszczenie – salon, sypialnia bądź łazienka – potrzebuje akcentu kolorystycznego? Możesz wykorzystać np. murale i fototapety. Wzorów i kolorów jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli interesujesz się sztuką, pozwól zagościć na ścianach reprodukcjom znanych dzieł. A może wyjątkowo dobrze czujesz się w otoczeniu natury? Postaw na murale i fototapety, które przedstawiają amazońską dżunglę lub ukwieconą łąkę. Jeśli natomiast potrzebujesz niewielkiej i ekspresowej zmiany, wybierz dekory ścienne w formie obrazów, plakatów, ramek czy naklejek ściennych.
Listwy ozdobne na ścianę
Listwa ozdobna to element, który można zamontować na granicy ściany i sufitu bądź podłogi. Z jednej strony chroni ścianę i narożniki przed zniszczeniem oraz ukrywa nierówności i pęknięcia, a z drugiej staje się dekoracją wnętrza. Wśród różnych modeli znajdziesz zarówno minimalistyczne listwy, jak i te o bardziej dekoracyjnym charakterze. Dostępne są zarówno ozdobne listwy z PCV, drewna, gipsu lub styropianu.
Panele ścienne 3D
Panele 3D – lekkie, przestrzenne, w wielu różnych kolorach – są wnętrzarskim hitem ostatniej dekady. Są wytwarzane z drewna, plastiku, płyty MDF lub płyty kartonowo-gipsowej obitej tkaniną. Wprowadzają do pomieszczenia wrażenie głębi- i tworzą niebanalne wykończenie ściany. Prym w tej kategorii wiodą lamele, czyli pionowe cienkie deseczki, oraz niezwykle miękkie i przytulne panele tapicerowane.
Najlepsze aranżacje z panelami ściennymi! Zobacz nasze inspiracje
Lamele
Lamele w większej przestrzeni często służą wydzieleniu mniejszych stref. Przykładem może być kącik sypialny w salonie lub strefa biurowa w sypialni. Można z nich również tworzyć dekoracje na ścianie, które przypominają nowoczesne obrazy 3D. Takie ozdoby pojawiają się najczęściej za telewizorem, sofą lub łóżkiem.
Panele tapicerowane
Złożone z modułów panele tapicerowane nie tylko skutecznie wygłuszają wnętrze, ale też sprawiają, że staje się ono przytulne. Montowane za pomocą kleju bądź taśmy montażowej sześciokąty, romby, łezki czy kwadraty, tworzą unikalne kompozycje. Intrygującym pomysłem jest wyłożenie panelami tapicerowanymi wnęki w korytarzu przeznaczonej np. do wygodnego zakładania butów. To tylko jedna z wielu możliwości wykorzystania paneli tapicerowanych. Ze względu na mnogość kształtów, kolorów i rozmiarów mogą w najróżniejszy sposób ozdabiać niemal każde pomieszczenie.
Murale
Murale to nic innego jak wielkoformatowe wydruki. Ich zaletą jest ogromny wybór motywów: od botanicznych wzorów, przez fotorealistyczne krajobrazy, aż po intrygujące abstrakcje. Murale do sypialni czy pokoju dziennego będą główną dekoracją pomieszczenia. Ich montaż nie jest trudny, wystarczy użyć specjalnego kleju do tapet.
Wielkoformatowe wydruki mogą być doskonałą ozdobą każdego wnętrza, w tym również salonu. Na poniższej aranżacji zestawiono ze sobą mural w rośliny egzotyczne ze ścianą w szmaragdowym kolorze. Dość ciemne wnętrze skutecznie rozjaśniają złote wazony i stolik oraz nasycone kolorem płatki kwiatów na muralu. To przykład doskonałego połączenia elegancji i motywu roślinnego.
Płyty dekoracyjne
Płyty dekoracyjne sprawdzą się na ścianach, sufitach, a nawet meblach. Mnogość dostępnych struktur pozwoli wyeksponować wybraną płaszczyznę i całkowicie odmienić wnętrze. Tego typu produkty wyróżnia trwałość, szybkość montażu i łatwość czyszczenia – wystarczy wilgotna ściereczka. Szczególnie popularnymi rodzajami płyt dekoracyjnych są dekory imitujące kamień, drewno, białą lub czerwoną cegłę.
Fototapety
Kolorowe i czarno-białe fototapety to wielkoformatowe wydruki. Przy pomocy tego rodzaju dekoru możesz bez problemu zagospodarować jedną lub nawet kilka ścian w pomieszczeniu. Dostępne są fototapety papierowe oraz winylowe i lateksowe. Pamiętaj, aby tych ostatnich nie używać się w kuchniach czy łazienkach.
Wśród dostępnych motywów fototapet znajdziesz m.in. krajobrazy, architekturę, kwiaty, mapy, zwierzęta czy roślinność. Sporą popularnością cieszy się szczególnie motyw tropikalny.
Ważne, aby dopasować rozmiar i tematykę dekorów na ścianę do dostępnego metrażu. Przestronny salon, wypełniony trzema kolorami (biel-szary-brąz), perfekcyjnie uzupełni fototapeta z urokliwą sceną rodzajową. Tego typu wykończenie będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli malarstwa.
Obrazy i ramki
Dekorowanie ścian z pomocą obrazów i ramek to sprawdzone rozwiązanie. Aby domowa galeria zyskała spójność, ramki powinny być do siebie podobne pod względem kształtu, bądź koloru. Możesz umieścić w nich nie tylko plakaty, grafiki czy rodzinne zdjęcia, ale także pamiątki z podróży lub inne małe przedmioty. Kompozycja obrazów i ramek – nawet pustych, ale o ciekawym, ozdobnym kształcie – może zawisnąć nad schodami, w przedpokoju, nad biurkiem lub kominkiem w salonie.
Naklejki ścienne
Rozważasz naklejki na ścianę do sypialni lub pokoju dziecka? To doskonały pomysł! Dzięki nim w kilka chwil odmienisz nudną ścianę. Wśród dostępnych motywów dekorów znajdują się, chociażby rozkwitające kwiaty, fale morskie czy zwierzęta. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy sypialnia szczególną popularnością cieszą się naklejane napisy na ścianę.
Kształty w rozmaitych kolorach możesz z łatwością nakleić na oczyszczoną powierzchnię ściany.. Nie zapomnij też o właściwym rozmieszczeniu naklejek. Skup je w jednym miejscu lub rozrzuć po całej powierzchni – w ten sposób możesz stworzyć intrygującą scenę np. z leśnymi zwierzętami w roli głównej. Brązowo-biały pokój dziecięcy w stylu boho zyska dzięki temu wiele uroku!
Lamperia
Lamperia, czyli okładzina dolnej części ściany, nie tylko chroni ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, ale też zdobi przestrzeń i dzieli płaszczyznę na poziomy. Najczęściej wykonuje się ją z kamienia, stiuku lub drewna. Lamperie są popularne m.in. w stylu eleganckim i modern classic. Spotkasz je także w minimalistycznych wnętrzach z orientalnym rysem.
Wysokość lamperii warto dopasować do poziomu mebli. To oznacza, że powinna ona tylko delikatnie przewyższać kanapę czy stolik. W ten sposób wizualnie podwyższysz sufit.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Co potrzeba do zamontowania listew ozdobnych na ścianę?
Aby zamontować listwę ozdobną na ścianę upewnij się, że masz pod ręką: klej do listew, nożyk do tapet, młotek, drewniany klin, poziomicę, miarkę, sznurek, pędzel oraz taśmę malarską.
Jak prawidłowo przykleić fototapetę?
Po usunięciu ze ściany nierówności i zabrudzeń, przytnij tapetę, a następnie nałóż klej na całą powierzchnię. Użyj wałka bądź szpatułki. Przyklej tapetę, zaczynając od góry, a później wygładź ją, stosując miękką ściereczkę. W ten sposób pozbędziesz się pęcherzyków powietrza. Na koniec usuń nadmiar tworzywa nożykiem do tapet. Montaż fototapet jest łatwy, natomiast w razie potrzeby możesz skorzystać z usługi tapetowania.
Czy naklejki ścienne są łatwe do usunięcia?
Jak najbardziej. Aby usunąć naklejkę ścienną, po prostu podważ jej rogi i powoli odrywaj od ściany (ewentualnie wspomóż się ciepłym powietrzem z suszarki bądź myjką parową). Pozostałości kleju usuniesz ciepłą wodą z mydłem.