Izolacja natryskowa. Co warto wiedzieć o piance poliuretanowej?

Natryskowa izolacja piankowa to coraz chętniej wybierany materiał do termoizolacji. Wyróżnia się dobrymi właściwościami izolacyjnymi oraz łatwością stosowania. Jak jej używać i gdzie najlepiej się sprawdzi? Wyjaśniamy. Przeczytaj naszą poradę.

Pianka izolacyjna - co to jest

Pianka poliuretanowa (pianka PUR) to materiał izolacyjny, który można wykorzystać zamiast wełny mineralnej czy styropianu. Ocieplisz nią poddasze, inne pomieszczenia, fundamenty, a także mostki termiczne. Co istotne, do jej użycia niezbędny jest jedynie pistolet (sprzedawany osobno). To właśnie łatwość jej użycia jest dużą przewagą nad styropianem czy wełną mineralną. Aplikacja jest zdecydowanie prostsza i szybsza.

Rodzaje pianki PUR

Ogólnie pianki izolacyjne dzielą się na dwa rodzaje:

  • otwartokomórkowa - ma lżejszą konsystencję, przypominającą gąbkę. Jest paroprzepuszczalna i nie kondensuje wody. Ta właściwość zapobiega tworzeniu się grzyba w pomieszczeniu.

  • zamkniętokomórkowa - jest gęstsza i bardziej sztywna, wykazuje także lepsze właściwości termoizolacyjne. Ten rodzaj pianki to doskonały wybór do ocieplenia poddasza, a także fundamentów.

Pianka PUR – gdzie się sprawdzi

Izolacja pianką może być stosowana w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach. Zarówno w nowo budowanym domu, jak i starszych budynkach.

To dobry wybór do ocieplenia fundamentów, ścian, dachów i poddaszy. Pianka PUR nie obciąża konstrukcji budynku. A jej właściwości pozwalają dobrze zaizolować mniejsze zakamarki. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj pianki. Sztywna pianka zamkniętokomórkowa może nie sprawdzić się w miejscach, w których dochodzi do dużych naprężeń. Z kolei otwartokomórkowa nie jest polecana do termoizolacji fundamentów.

Izolacja natryskowa – zalety i wady

Jeśli traktować piankę izolacyjną jako produkt konkurencyjny dla styropianu czy wełny mineralnej, jej podstawową przewagą jest sposób i czas montażu. UWAGA; chociaż aplikacja pianki wydaje się prosta, najlepiej zostawić to zadanie profesjonalistom. Zwłaszcza jeśli nie masz dużego doświadczenia w ocieplaniu pomieszczeń. Dodatkowo fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem, który gwarantuje wykonanie termoizolacji na najwyższym poziomie.

Zalety pianki PUR

Wśród zalet pianki izolacyjnej możemy wymienić także to, że:

  • ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne - współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,021-0,024 W/(mK) - pianka zamkniętokomórkowa - i 0,036-0,040 W/(mK) dla pianki otwartokomórkowej,
  • jest uniwersalna i ma szerokie zastosowanie, może być używana do ocieplenia różnorodnych pomieszczeń i podłoży, także trudno dostępnych miejsc,
  • jest wodoszczelna – pianka poliuretanowa nie przepuszcza i nie oddaje wody (UWAGA: nie wszystkie pianki mają taką właściwość),
  • izolacja natryskowa nie obciąża konstrukcji budynku, pianka jest materiałem lekkim,
  • redukuje ryzyko powstawania mostków termicznych,
  • można ją pomalować.

Jakie wady ma pianka PUR

Do wad izolacji natryskowej możemy zaliczyć to, że:

  • wymaga większych przygotowań do aplikacji niż w przypadku styropianu i wełny mineralnej,
  • musi być położona z dużą precyzją, nawet niewielkie ubytki czy pęknięcia powodują zmniejszenie właściwości izolacyjnych,
  • nie jest odporna na promieniowanie UV,
  • materiał i montaż są droższe niż inne metody ociepleń.

Jak nakładać piankę izolacyjną

Przed przystąpieniem do aplikacji pianki trzeba przygotować kilka niezbędnych akcesoriów:

  • pistolet do nakładania pianki,
  • rękawice, odzież i okulary ochronne,
  • spryskiwacz,
  • szczotkę.

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie podłoża, na które nakładamy piankę. Do usunięć kurzu i pyłu należy użyć szczotki. Powierzchnia nie może być tłusta. Następnie powierzchnię spryskuje się wodą.

Przed aplikacją pianki puszką należy dokładnie wstrząsnąć. Następnie można zamontować pistolet i dyszę do aplikacji. Szczegóły, jak to zrobić, są w instrukcji producenta. Jeśli puszka jest poprawnie zainstalowana, można przystąpić do pracy. Zazwyczaj piankę aplikuje się w odległości ok. 30 cm od powierzchni. Piankę należy nakładać równomiernie, cienką warstwą. Przed nałożeniem kolejnej należy odczekać ok. 30 minut (najlepiej sprawdzić tę informację w instrukcji).

Dobrze wiedzieć

Takie prace zawsze powinni wykonywać specjalnie przeszkoleni i doświadczeni specjaliści. To gwarancja poprawnego i bezpiecznego montażu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

le kosztuje ocieplenie pianką PUR?

Koszt wykonania ocieplenia pianką zależy od wielu czynników. W zależności od regionu cena za m2 może wahać się od 60-120 złotych.

Zobacz podobne artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak ocieplić poddasze?

    Zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej to jedno z podstawowych zadań w każdym domu. Skutecznie ocieplone poddasze przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie i przyjemne warunki życia na najwyższym poziomie domu. Zobacz, jak solidnie i na lata ocieplić poddasze swojego domu!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Ocieplanie domu styropianem krok po kroku. Jak wykonać termoizolację budynku?

    Właściwie wykonane ocieplenie budynku ma ogromne znaczenie. Nie tylko zapewnia komfort termiczny, lecz także wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Warstwę izolacyjną możesz wykonać z różnych materiałów, jednak zdecydowanie najpopularniejszym jest styropian. Jak ocieplić nim dom? Sprawdź naszą poradę.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Wełna mineralna czy styropian? Poznaj różnice, wady i zalety materiałów izolacyjnych.

    Wymagania dotyczące izolacyjności budynków zawarte w aktualnych przepisach budowlanych są coraz większe, ruszają również programy rządowe wspomagające termomodernizację domów Polaków. Rośnie więc rola materiałów izolacyjnych stosowanych do ocieplania przegród zewnętrznych: ścian, dachu, piwnic, podłogi na gruncie. Jakich produktów użyć do ocieplenia domu? Podpowiadamy!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Styropian — poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

    Jaki rodzaj styropianu jest najlepszy do prac budowalnych? Czym charakteryzuje się styropian i jakie są jego odmiany? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!