Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Odpowiednie oświetlenie w łazience powinno spełniać wiele funkcji. Musi być praktyczne, ale także dekorować przestrzeń. W łazience bez okna właściwe zaplanowanie oświetlenia to kluczowy etap, który wpłynie później na komfort korzystania z tego pomieszczenia. Sprawdź naszą poradę i dowiedz się, jak dobrać oświetlenie do łazienki.

Idealne światło do łazienki

Decyzję o rozmieszczeniu świateł w łazience podejmij już na etapie planowania pomieszczenia. Pamiętaj przy tym o zwróceniu uwagi na kilka najważniejszych aspektów, takich jak wysokość i szerokość pomieszczenia czy planowany styl aranżacji. Na etapie projektu zaplanuj ilość i rodzaj oświetlenia:

  • sufitowego

  • ściennego

  • dekoracyjnego

Znaczenie ma także kolor ścian i całości aranżacji. W ciemniejszych łazienkach potrzebne mogą okazać się dodatkowe źródła światła, które rozjaśnią przestrzeń. W niedużej i jasnej łazience liczba źródeł światła może być mniejsza. Choć i tak wszystko zależy od gustu i potrzeb mieszkańców.

Przede wszystkim postaw na bezpieczeństwo

Aby bezpiecznie korzystać z łazienki, wybierz modele oświetlenia, które są wodoszczelne. Taką informację oznaczoną symbolem wodoszczelności IP i dwoma cyframi znajdziesz na etykiecie urządzenia. Łazienkę możemy podzielić na cztery, główne strefy.

  • Strefa „0” znajduje się wewnątrz brodzika i wanny lub na podłodze. W tym miejscu potrzebujesz oprawy, która zniesie całkowite zanurzenie w wodzie – powinna mieć oznaczenie co najmniej IP 67 przy obniżonym napięciu 12V.

  • Strefa „1” to miejsca położone do 225 cm nad wanną lub brodzikiem – potrzebne będą oprawy z symbolem IP65.

  • Gniazdka, włączniki czy lampy położone w strefie „2”, czyli w odległości od 60 cm od boku wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej, powinny zachować nadal podwyższoną wodoodporność. Do tego celu najlepiej wybierz sprzęty z oznaczeniem IP44.

  • Strefa „3” jest najbezpieczniejsza – tu kontakt z wodą jest najmniejszy lub niemal niemożliwy, znajduje się ona 2,40 od brzegu wanny czy prysznica. Możesz więc spokojnie wybrać oprawy z symbolem IP21.

W strefach narażonych na zalanie lub wilgoć stosuj bezpieczniejsze oświetlenie, zasilane z instalacji 12V. Warto też pamiętać, że nie każda lampa, gniazdko łazienkowe czy włącznik nadaje się do łazienki. Niektóre z opraw źle znoszą kontakt z wilgocią i parą wodną i np. szybciej korodują.

Oświetlenie funkcjonalne

Oświetlenie w każdej łazience powinno być przede wszystkim praktyczne. Poniżej przedstawiamy przykładowe rodzaje oświetlenia, które mogą sprawdzić się w większości łazienek.

Oświetlenie sufitowe do łazienki – jakie wybrać?

Rozmiar i model lampy głównej, która oświetli większość wnętrza, dobierz przede wszystkim do jego powierzchni i stylu.

Nie wszędzie sprawdzi się wisząca lampa z dużym ozdobnym kloszem. Takie rozwiązanie będzie dobrze wyglądać w bardzo wysokim wnętrzu – zmniejszy dystans między podłogą a sufitem. To także obowiązkowy element eleganckich salonów kąpielowych, łazienek w stylu glamour czy wiejskich. Jednak w niewielkich i niskich pomieszczeniach istnieje ryzyko, że do przewodów elektrycznych dostanie się woda – w takim przypadku lepiej zrezygnuj z tego pomysłu.

O wiele lepsze będą punkty ledowe lub halogenowe zainstalowane w równych odstępach w podwieszanym suficie. To wymaga jednak dostosowania instalacji elektrycznej, nie obędzie się więc bez małego remontu.

Alternatywą mogą być oprawy natynkowe – nie musisz wbudowywać ich w sufit. Zajmują niewiele miejsca i są idealne do małych łazienek. Oprócz neutralnych opraw w malowanych proszkowo stalowych obudowach możesz spotkać również modele z drewna, które do sterylnej łazienki wprowadzą trochę ciepła.

Czy oświetlenie szynowe do łazienki będzie dobrym pomysłem? W dużej przestrzeni, trzy reflektory świetlne (lub nawet więcej) skierowane w różnych kierunkach mogą dobrze doświetlić pomieszczenie. W niewielkich aranżacjach, zdecydowanie lepiej będzie postawić na jedno lub dwa źródła światła głównego i kilka mniejszych, rozjaśniających poszczególne przestrzenie łazienki.

Kolejna opcja to plafony – kompromis pomiędzy lampą a mało dekoracyjnym punktem świetlnym. Ich klosze mimo niewielkich rozmiarów mogą być bardzo ozdobne i urozmaicić wnętrze prostej łazienki.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jeśli chodzi o oświetlenie łazienki są świetlówki liniowe, ukryte za wpuszczonymi w sufit szklanymi oprawami albo w zrobionych w nim podcięciach. Dość równomiernie oświetlają całe pomieszczenie, mogą być stosowane w kabinie prysznicowej, dają przyjemne skojarzenie z oknami dachowymi, co jest szczególnie korzystne w małych pomieszczeniach. Ich wadą jest niestety cena oraz skomplikowany montaż.

Oświetlenie ścienne

Oświetlenie ścienne w łazience zwykle pojawia się w okolicy lustra - czyli z boku lub nad nim. Ważne, by dobrze doświetlić tę strefę - w końcu korzystasz z niej każdego dnia. Tutaj jednak najłatwiej o błąd. Na wybór oświetlenia obok lustra trzeba się zdecydować już na etapie remontu – od tego zależy, ilu przyłączy będziemy potrzebować. Jeśli wybór padnie na jedną lampę nad lustrem, najlepiej jeśli będzie miała klosz z mlecznego lub mrożonego szkła, który delikatnie rozproszy światło.

Sprawdzą się też ledowe świetlówki liniowe. Kinkiety z otwartym kloszem niestety kierują światło bezpośrednio na czubek głowy, przez co na twarzy powstają cienie – w takich warunkach trudno o dobry makijaż. Oświetlając wnętrze, równie ważna jak lampa, jest sama żarówka. W oświetleniu głównym optymalna moc to 8 – 10W, w kinkietach 2 – 3W.

Lampa nad lustrem powinna być zainstalowana na wysokości co najmniej 170 cm nad podłogą, czyli powyżej linii wzroku, tak by nie raziła w oczy. Najlepszym rozwiązaniem są dwie lampy umieszczone po bokach lustra – oświetlą dobrze każdą ze stron twarzy.

Możesz też kupić szafkę zintegrowaną z oświetleniem – wyposażoną w kinkiet, listwy ledowe czy małe punkty świetlne. W tym przypadku przewód elektryczny trzeba zaplanować za szafką.

Lustra z oświetleniem do łazienki

Aby dobrze doświetlić obszar w okolicy lustra, możesz także zdecydować się na lustra z oświetleniem. Tego typu rozwiązanie jest praktyczne, ponieważ nie wymaga montażu dodatkowych świateł. Dobór lustra zależy przede wszystkim od stylu, jaki dominuje w łazience.

Jeśli twoje wnętrze jest dość nowoczesne lub zaprojektowane w stylu glamour, lustro z oświetleniem sprawdzi się doskonale. Dziś jednak projektanci dbają o różnorodność podświetlanych luster, tak by każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Oświetlenie szafki łazienkowej

O czym jeszcze warto pamiętać? Pomocne w łazience będzie też oświetlenie wnętrza szafki. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w dużej łazience, gdy do dyspozycji masz przepastny schowek, w którym ciężko jest ci coś znaleźć. I choć niektóre modele szafek łazienkowych posiadają oświetlenie, które jest już wbudowane, łatwo jest też zamontować je samodzielnie.

Jeśli wewnątrz schowka brakuje miejsca na tradycyjny włącznik, można zastąpić go sznurkowym (ale to rozwiązanie tylko do wysokich mebli). Jeśli nie chcesz montować w szafie dodatkowej instalacji elektrycznej, z pomocą przyjdą lampki ledowe montowane na taśmach i zasilane bateriami. Niektóre systemy świetlne uruchamiają się wraz z otwarciem szafki. Półki bardzo łatwo z kolei podświetlić taśmą ledową albo punktami świetlnymi.

Oświetlenie dekoracyjne

Nastrój w łazience można wprowadzić na wiele sposobów - używając świec zapachowych, kadzidełek, lecz także odpowiedniego oświetlenia. Z pewnością w miejscach, które nie potrzebują mocnego światła, doskonale sprawdzą się paski LED. Dla bezpieczeństwa w łazience najlepiej zastosować taśmę IP 20 w wodoodpornym, aluminiowym profilu, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas ewentualnego zachlapania światła. Paski LED można przykleić np. w okolicy wanny, lustra czy przy szafkach.

Barwa i moc światła w łazience

Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, w łazience powinny się znaleźć co najmniej dwa lub trzy źródła światła. Jak ustalić ich liczbę we wnętrzu?

Przyjmuje się, że na 1 m.kw. potrzebnych jest 5W energii. Dla przykładu, w pomieszczeniu o powierzchni 5 mkw. możesz zainstalować pięć oczek podtynkowych o mocy 5W i dodatkowo lampę przy lustrze. Dużo zależy też od samej kolorystyki wnętrza – w ciemniejszym lepiej wybrać mocniejsze żarówki albo więcej źródeł światła.

W łazience zastosuj światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, szczególnie gdy w łazience nie ma okien. Oznaczenie, które powinna posiadać żarówka o takim kolorze, to 4000-5000K (znajdziesz je na opakowaniu). Kolejny ważny współczynnik to wskaźnik oddawania barw (CRI). Określa się go na skali od 0 do 100 – im wyższy, tym kolory bardziej naturalne. Przy lustrze powinna się znaleźć żarówka o wskaźniku 90.

Nie powinno się też mieszać zbyt wielu kontrastowych barw światła – wprowadzi to wizualny chaos i będzie męczące dla oka. Jeśli dobierasz żarówkę do wnętrza, w którym dominuje drewno i ciepłe odcienie, możesz zdecydować się na żarówki o delikatnie ciepłej barwie, których z kolei należy unikać przy lustrze, gdyż mogą zakłamywać kolor makijażu.

Mała podpowiedź dla osób niezdecydowanych na kolor światła: na rynku pojawiły się także żarówki smart. Jeśli lubisz bawić się kolorami oświetlenia, te żarówki oferują całą gamę barw, którą możesz sterować nawet ze swojego smartfona poprzez sieć WiFi lub Bluetooth. Znajdziesz nawet takie, które synchronizują się z muzyką czy posiadają wbudowany głośnik. Pamiętaj jednak, by przed montażem jej w łazience sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie oznaczenia bezpieczeństwa.

Oświetlenie do łazienki – inspiracje

Wybierając oświetlenie do łazienki, powinniśmy kierować się przede wszystkim stylem, w którym jest ona urządzona. Może zainspirują cię nasze aranżacje łazienki:

Brązowa łazienka w stylu boho świetnie komponuje się z bambusową lampą. Jej długi sznur skraca optycznie dystans między sufitem a podłogą wysokiego pomieszczenia. To pomysłowy sposób na zastąpienie typowego dla łazienek oświetlenia ściennego. Warto zainstalować dodatkowe punktowe oświetlenie, które podkreśli dekoracyjną mozaikę we wnęce prysznicowej.

Szara łazienka z drewnem, a raczej drewnianym akcentem w postaci jasnobrązowej szafki może mieć oświetlenie zaplanowane nieco inaczej. Lustra łazienkowe komponują się w jedną całość, składającą się aż z siedmiu elementów. Na oświetlenie obok lustra mogą składać się dwa kinkiety łazienkowe, a na doświetlenie głównej przestrzeni - lampy wiszące. Dodatkowe światło dają lampy halogenowe nad prysznicem. Proste w formie lampy w stylu loftowym nadają pomieszczeniu charakteru, nie zaburzając jego stylu.

Biała łazienka z drewnem jest idealnym przykładem tego, jak w subtelny sposób, z użyciem taśm ledowych nadać wnętrzu wyrazistości. Delikatne światło pięknie podkreśla strukturę płytek. Wystarczy jeden pasek nad obszarem kąpielowym i jeden przypodłogowy, by cieszyć się romantyczną atmosferą podczas kąpieli. Wnętrze mogą uzupełnić dwie lampy wiszące obok lustra.

Łazienka ze złotymi dodatkami jest bogato wykończona, dlatego w całość aranżacji doskonale wpisują się dwa lustra. Aby dobrze doświetlić je z każdej strony, możesz zdecydować się na trzy lampy kinkietowe. Dodatkowo, paski ledowe oświetlą półkę pod szafkami, a oprawy natynkowe będą źródłem światła głównego. Duża łazienka powinna mieć kilka źródeł światła o barwie naturalnej, by wyglądała na elegancką i słoneczną, mimo braku okna.

Mała łazienka z prysznicem i trzy źródła światła? Dlaczego nie? Podświetlane lustro z pewnością świetnie sprawdzi się przy codziennej toalecie oraz makijażu. Lampy wiszące dodają aranżacji ciepła poprzez zawarte w nich drewno. Głównym oświetleniem są oprawy natynkowe - proste i praktyczne rozwiązanie, nieodwracające uwagi od najciekawszych elementów łazienki, takich jak np. kolorowa ściana.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Mała łazienka z prysznicem – jakie oświetlenie?

Warto wiedzieć, że nawet w małej łazience powinno znajdować się kilka punktów oświetleniowych. Najważniejsze jest oświetlenie główne, rozjaśniające całą łazienkę. Niemal równie ważne jest jednak oświetlenie okolicy lustra, co zdecydowanie ułatwia codzienne czynności. Dodatkowo, jeżeli łazienka posiada prysznic, można zamontować oświetlenie ledowe, np. pionowo w ścianie znajdującej się przy prysznicu.

Płytki do łazienki – jakie wykorzystać?

Zarówno styl, kolor jak i wielkość płytek zależy od stylu, w jakim urządzona jest łazienka. Szczególnie popularne w ostatnim czasie jest jednak mieszanie kilku kolorów płytek. Niezależnie od stylu, możesz zdecydować się np. na kolorowe płytki w mokrej strefie łazienki (nad wanną, wokół prysznica), a pozostałą część wypłytkować jasnym odcieniem. Szczególnie popularny w łazience jest ostatnio gres w różnych kolorach i wzorach, np. imitujący drewno

Nowoczesna łazienka – jak urządzić?

W nowoczesnej łazience dominują proste kształty i stonowane kolory, bez zbędnych dodatków. W tym stylu często pojawia się biel, czerń, szarość czy jasny błękit. Te stonowane odcienie bez obaw możesz połączyć z płytkami będącymi np. imitacją drewna czy lameli. Nowoczesne łazienki są dobrze doświetlone, nie brakuje w nich zwłaszcza pasków ledowych w strategicznych miejscach (takich jak szafki, prysznic, wanna).

O czym pamiętać, planując oświetlenie łazienki?

Przede wszystkim o tym, że miejsca w których zamontujemy oświetlenie powinniśmy wybrać już na etapie planowania pomieszczenia. Gdy zostanie Ci jedynie dobór odpowiednich lamp i żarówek, należy pamiętać o postawieniu na światło naturalne bardziej niż żółte czy niebieskie. Dobór wielkości lampy i klosza zależny jest od rozmiaru i stylu pomieszczenia.

Jakie lustro łazienki?

Jeśli twoje pomieszczenie jest niewielkie, raczej nie będziesz potrzebować zbyt dużego lustra. Wiele osób decyduje się za to na lustro z oświetleniem, ponieważ jest to dodatkowe źródło światła w łazience. Kształt lustra dobierz według swoich preferencji. Pamiętaj też, że rama lustra może dodać stylu poprzez np. ozdobny kształt lub ciekawy kolor.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Na co zwrócić uwagę, wybierając umywalkę nablatową?

    Umywalka niczym z eleganckiego salonu SPA, stylizowana na słodkie lata 60., a może wykuta w kamieniu czy w oryginalnym kolorze i z designerskim odkrytym syfonem do aranżacji loftowej? Modele nablatowe to coraz częstszy wybór przy planowaniu łazienki. Czy warto kupić umywalkę nablatową? Jaka bateria pasuje do umywalki nablatowej i czy jest wygodna w użytkowaniu?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Niezbędne akcesoria do łazienki – te 6 rzeczy musisz mieć!

    Łazienka to pomieszczenie, w którym stawiamy na funkcjonalność. Nie oznacza jednak, że rezygnujemy ze stylowego wystroju. Dzięki odpowiednim dodatkom w łatwy sposób odmienisz wnętrze łazienki. Jakie akcesoria wybrać do nowoczesnej łazienki, a jakie dodatki pasują do białej łazienki? Zobacz, co powinno znaleźć się w łazience i jak dopasować dodatki do stylu wnętrza!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Cechy idealnych mebli łazienkowych

    Najważniejszą cechą dobrych dobranych mebli do łazienki jest funkcjonalność, bo trzeba tu zmieścić wiele przydatnych sprzętów i niezliczone ilości kosmetyków. Po drugie meble łazienkowe mają być praktycznie, bo przecież meble mają kontakt z wodą. A potrzecie, takie meble muszą być też ładne. Sprawdzamy jak to zrobić.