Na co zwrócić uwagę, wybierając umywalkę nablatową?
Umywalka niczym z eleganckiego salonu SPA, stylizowana na słodkie lata 60., a może wykuta w kamieniu czy w oryginalnym kolorze i z designerskim odkrytym syfonem do aranżacji loftowej? Modele nablatowe to coraz częstszy wybór przy planowaniu łazienki. Czy warto kupić umywalkę nablatową? Jaka bateria pasuje do umywalki nablatowej i czy jest wygodna w użytkowaniu?
Plusy i minusy umywalek nablatowych
Chociaż umywalki nablatowe najczęściej wybierane są ze względu na swój oryginalny wygląd – mogą być wykonane nie tylko z białej ceramiki, ale też z kamienia, metalu lub szkła hartowanego oraz przyjmować różne kształty i kolory – mają wiele zalet, podnoszących komfort ich użytkowania. Ze względu na umieszczenie na szafce, stoliku lub innym rodzaju blatu, zazwyczaj montowane są na wyższej wysokości niż modele klasyczne. Dzięki temu o wiele łatwiej i wygodniej z nich korzystać np. myjąc twarz lub goląc się. Ich krawędź jest też wysoka, dlatego woda nie rozchlapuje się na boki i nie zalewa mebli łazienkowych ani kafelków. Sama umywalka jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości niż np. wpuszczana w blat, ponieważ główna jej część jest całkowicie widoczna. Wbrew pozorom jest też polecana do małych przestrzeni, ponieważ zawsze wyposażona jest w szafkę lub ma blat, który można dowolnie zagospodarować.
Umywalki nablatowe pasują do różnych aranżacji. W ofercie można znaleźć zarówno modele bardzo nowoczesne, wręcz futurystyczne, jak również industrialne (zwłaszcza z podkreślonymi elementami montażowymi oraz designerskim odkrytym syfonem), boho i kolonialne (np. kolorowe lub pokryte mozaiką), retro (pastelowe w stylu lat 60. lub z czarnym rantem, stylizowane na stare balie).
Minusem umywalek nablatowych jest nieco wyższa cena. Może się też okazać, że w bardzo małych lub nieustawnych łazienkach trudno będzie znaleźć dla niej odpowiednie miejsce.
Na jakiej wysokości umywalka nablatowa sprawdzi się najlepiej?
Zgodnie z normami ustalonymi w Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych zaleca się montować umywalki na wysokości 75-80 cm . Architekci zauważają jednak, że są to zasady przestarzałe i odpowiednie dla populacji, która żyła w latach 60. i 70. i charakteryzującej się niższym wzrostem, niż obecna. Dzisiejsze realia zmieniają wysokość na 85-90 cm, ponieważ jest ona wygodniejsza i bardziej dopasowana do wzrostu statystycznego użytkownika. Zawsze jednak parametry powinny zostać dopasowane indywidualnie, dlatego przed montażem należy dokładnie zastanowić się, jakie są potrzeby i oczekiwania mieszkańców.
Umywalka nablatowa – owalna czy prostokątna?
W ofercie można znaleźć umywalki nablatowe w różnych kształtach . Te okrągłe lub owalne o łagodnych, miękkich liniach nie tylko łatwiej się czyści ze względu na brak załamań i rantów, na których gromadzi się brud i osad z mydła. Zazwyczaj są też głębsze i trudniej wylać z nich wodę. Z drugiej strony modele prostokątne pozwalają na zagospodarowanie większej przestrzeni i nieco łatwiej ustawić je w łazience i na blacie. Niezależnie od wyboru kształtu, należy pamiętać, że wygodna umywalka powinna mieć średnicę około 40 cm (najlepiej około 60 cm) i sporą głębokość, aby uniemożliwić rozchlapywanie się wody.
Jaką baterię do umywalki nablatowej wybrać?
Dobór baterii do umywalki tego typu zależy od tego, czy ma ona przewidziany na nią otwór. Jeśli tak, montowana ona będzie bezpośrednio na umywalce. Modelom bez otworu dedykowane są baterie przymocowywane do blatu lub podtynkowe:
- umywalka z otworem na baterię – pasować będą standardowe krany do umywalek. Należy zwrócić jednak uwagę, aby bateria zbytnio nie wystawała i nie doprowadzała do wylewania się wody poza krawędź. Warto też wziąć pod uwagę styl obu elementów aranżacyjnych. Dobrze, aby tworzyły całość i ze sobą współgrały;
- umywalka bez otworu z baterią montowaną na blacie – w tym wypadku należy pamiętać, aby pozostawić około 15 cm (nie większą) odległość między krawędzią umywalki a wylewką, co zapewni komfort użytkowania;
- umywalka bez otworu z baterią podtynkową – takie rozwiązanie można wybrać wyłącznie na etapie projektu pomieszczenia, ponieważ uwzględnić wtedy trzeba miejsce podłączenia do ciepłej i zimnej wody.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Do jakiego stylu łazienki pasuje umywalka nablatowa?
Umywalki nablatowe kojarzą się z wnętrzami urządzonymi w stylu nowoczesnym. Na rynku istnieje jednak tyle kolorów, wzorów, kształtów i materiałów, że z łatwością można dopasować je również do aranżacji retro, vintage, boho, eklektycznych, skandynawskich czy prowansalskich. W ofercie znaleźć można umywalki standardowe ceramiczne białe, kolorowe, kamienne, metalowe lub ze szkła hartowanego. Ciekawym rozwiązaniem są umywalki nablatowe kolorowe lub z mozaiką.
Jaki syfon do umywalki nablatowej będzie najlepszy?
Syfon do umywalki nablatowejnie różni się niczym od tego, jaki dobierany jest to modeli innego typu. Ten ukryty w szafce pod blatem może być wykonany z najtańszego plastiku lub bardziej odpornej stali chromowanej. Jeśli celem jest wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych umywalki, np. w przestrzeniach industrialnych, warto zdecydować się na syfon designerski stalowy, z mosiądzu lub w oryginalnym kolorze.
Jaki rozmiar mają najmniejsze umywalki nablatowe?
Standardowe małe umywalki mają szerokość 40 cm. W ofercie można znaleźć również umywalkę nablatową o szerokości 34 cm.