Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Inspiracje i porady

Styl skandynawski od lat jest jednym z najpopularniejszych. Jego uniwersalność, prostota i przytulność wciąż mają rzesze zwolenników. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak stworzyć skandynawskie wnętrze – w salonie, sypialni lub kuchni. Zobacz kolory, meble oraz dodatki rodem ze Skandynawii.

Dlaczego styl skandynawski cieszy się tak dużą popularnością?

Można wymienić co najmniej kilka znaków rozpoznawczych stylu skandynawskiego, przez które cieszy się on sporą popularnością.

  • Skandynawski wystrój kojarzy się z przytulnością, ciepłem i rodzinną atmosferą.

  • Prostota, która jest obecna w tym stylu, jest czymś pożądanym w czasach wszechobecnego pośpiechu i nadmiaru bodźców, szczególnie w dużych miastach.

  • Kolorystyka pomieszczeń w stylu skandynawskim opiera się na bielach, szarościach i beżach. To kojące barw. Wnętrza nie są jednak nudne za sprawą nietuzinkowych dodatków.

  • W Skandynawii najpopularniejszym materiałem budowlanym jest drewno – w jasnej oraz białej odsłonie. Skandynawowie lubią podkreślać swoją więź z naturą.

  • Nieodłączną częścią północnej estetyki jest duża liczba tekstyliów – koców, dywaników, zasłon, dekoracyjnych poduszek itp.

  • Styl skandynawski jest dość uniwersalny, dlatego podoba się osobom, które lubią stonowaną bazę oraz większą dowolność w kwestii dobierania ozdób.

  • W skandynawskich wnętrzach, oprócz ładnego wystroju, liczy się też wysoka funkcjonalność – meble mają być nie tylko ładne, ale i użyteczne.

Kolorystyka stylu skandynawskiego

Marzy Ci się spokojna, wyważona aranżacja? Salon w stylu skandynawskim – i pozostałe pomieszczenia urządzone w ten sam sposób – cechują się delikatną, harmonijną paletą barw. W aranżacjach często dominuje biel, która stanowi kolorystyczną bazę dla całego wnętrza. Na tak przygotowanym tle pozytywnie wyróżniają się inne skandynawskie barwy – écru, śmietankowy, lekkie beże oraz nieco ciemniejsze brązy. We wnętrzach inspirowanych Skandynawią pojawiają się też akcesoria w innych kolorach, m.in. turkusowym czy jasnozielonym. Minimalizm zachowaj też przy wyborze grafik – postaw na geometryczne i abstrakcyjne obrazy.

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Szkło i drewno – z tych dwóch materiałów najczęściej produkuje się lampy w stylu skandynawskim. Czasami pojawiają się także oprawy z metalu oraz modele z kloszami pokrytymi wełną czy lnem, a nawet papierowe! Znakiem rozpoznawczym oświetlenia w stylu skandynawskim są też spokojne kolory: biel, czerń, beż i szarości oraz barwy zaczerpnięte z różnych gatunków drewna.

Najpopularniejsze lampy w stylu skandynawskimWe wnętrzach skandynawskich pojawiają się różne rodzaje lamp. Niektóre modele jednak cieszą się szczególną popularnością.

  • W salonie najczęściej pojawiają się lampy, które mają formę beżowego abażuru z drewna, zawieszonego na czarnej, stalowej lince. Uzupełnieniem jest lampa podłogowa na drewnianym lub metalowym (białym) ramieniu. Największą popularnością cieszą się modele wyposażone w prosty, jasny klosz z materiału.

  • W przedpokoju często pojawia się żyrandol skandynawski, złożony z papierowego origami, lub liniowy – z żarówkami ukrytymi w drucianych klatkach z metalu.

  • W łazience sprawdzają się kinkiety z drewnopodobną obudową lub czarnym, szklanym kloszem.

  • W skandynawskiej kuchni natomiast często pojawiają się ceramiczne lampy wiszące o opływowych kształtach, w jednym z trzech kolorów: białym, szarym bądź czarnym.

Ściany i podłogi w stylu skandynawskim

Styl skandynawski można łatwo rozpoznać także po materiałach wykończeniowych. Na podłodze najczęściej znajdują się oryginalne drewniane deski w formie parkietu. Popularnym rozwiązaniem są również panele podłogowe oraz ceramiczne płytki imitujące drewno. Ściany w salonie, przedpokoju i sypialni pokrywa biała lub jasnoszara farba. W kuchni oraz łazience często układa się wzorzyste kafelki i płytki metro. Zdarza się też boazeria. Ściany akcentujące, czyli te, na które mamy patrzeć od razu po wejściu, bywają też wyłożone białą cegłą.

Widoczna na poniższym zdjęciu łazienka została stworzona zgodnie ze wspomnianymi regułami. Drewnopodobne płytki na podłodze i geometryczne kafelki w strefie mokrej to kwintesencja skandynawskiej estetyki. Zwróć też uwagę na to, że kolorystyka płytek odpowiada barwie dodatków: czarnej ramy lustra i oprawy żarówek.

Meble skandynawskie – cechy charakterystyczne

Meble w stylu skandynawskim mają sporo znaków rozpoznawczych. Przede wszystkim:

  • sprawiają wrażenie wizualnie lekkich;

  • bywają starsze niż kilkanaście-kilkadziesiąt lat (retro i vintage);

  • mają prostą, funkcjonalną formę, bez zbędnych udziwnień;

  • wśród mebli skandynawskich jest sporo stolików kawowych, pomocniczych itp.;

  • meble wypoczynkowe takie jak sofy są duże lub wyróżniają się na tle pokoju i odgrywają kluczową rolę w pomieszczeniu;

  • słyną z miękkich siedzisk z tkaniny oraz dzianiny;

  • są znane z charakterystycznych krzeseł – z prostymi lub skośnymi nóżkami a’la lata 50. i 60.;

  • oferują sporą ilość półek i półeczek – w kuchni na naczynia, a w salonie na grafiki i zdjęcia;

  • to także wolnostojące kominki retro lub wykładane tradycyjnymi kaflami.

Widoczne na zdjęciu skandynawskie meble są właśnie takie. W części wypoczynkowej umieszczono miękką i stonowaną kolorystycznie sofę. Obowiązkowy element w salonie skandynawskim, czyli stolik kawowy, także jest obecny. Regulowane krzesło wypoczynkowe z podnóżkiem są czarne, a poza tym mają cienkie nóżki, przez co sprawiają wrażenie lekkich. Skandynawskiego sznytu dodaje salonowi mural przedstawiający las we mgle.

Dodatki w stylu skandynawskim – jaką odgrywają rolę?

Czym jeszcze charakteryzuje się styl skandynawski? Dodatki zaliczają się do dwóch głównych kategorii: dekoracji ściennych i tekstyliów. Dekoracje ścienne kontrastują ze stonowaną bazą wyposażenia, a tekstylia tworzą przytulną atmosferę. Dużą popularnością cieszą się też wyroby ceramiczne oraz zielone rośliny doniczkowe.

Spójrz na aranżację poniżej. Na licznych półkach ustawiono dekoracyjne drobiazgi – przede wszystkim ceramiczne i niekiedy szkliwione wazony, a także figurki. Uwagę zwracają też ławka obita miękką tkaniną, dekoracyjne poduszki i koc o wyraźnym splocie – wszystko, co sprawia, że dom jest pełen ciepła

Styl skandynawski w każdym miejscu

Przedpokoje, salony, sypialnie, kuchnie – styl skandynawski łączy piękno z funkcjonalnością. Poznaj nasze aranżacje i zainspiruj się.

Skandynawski salon

Skandynawski pokój dzienny od podłogi do sufitu możesz wyłożyć drewnem. Postaw też na drewniane krzesła, komodę czy ramki. We wnętrzu wykorzystaj liczne nawiązania do natury — rośliny oraz grafiki. Aranżację uzupełnij o przytulne dodatki np. koce i poduszki.

Skandynawska sypialnia

Pokazana sypialnia ma charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego – można w niej dostrzec przytulne tekstylia, spokojne kolory, drewno oraz minimalistyczną lampkę nocną. Jakie powinny być pozostałe lampy do sypialni? Zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego, po obu stronach łóżka warto umieścić dwie proste lampki. Duże wrażenie robi ścienna kompozycja z luster, które optycznie powiększają wnętrze.

Skandynawska kuchnia

Po czym można poznać styl skandynawski w kuchni? Spójrz na przygotowaną przez nas aranżację – znajdziesz w niej drewniane fronty szafek, miękko tapicerowane krzesła ze skośnymi nóżkami oraz naturalne dodatki. Jasna kuchnia w pełni wpisuje się w skandynawską estetykę.

Wskazówka: krzesła w części jadalnianej nie muszą idealnie pasować do stołu – Skandynawowie cenią sobie różnorodność w tym zakresie.

Sprawdź, o co pytają nasi klienci

Z czym warto łączyć styl skandynawski?

Na pewno z elementami stylu rustykalnego – ich wspólnym mianownikiem są spokojne kolory oraz zamiłowanie do drewna. Styl skandynawski dobrze prezentuje się też w połączeniu ze stylem japandi (m.in. proste meble, wyraziste dodatki). Jeśli we wnętrzu skandynawskim znajdą się fragmenty stylu glamour (granat, bordo, butelkowa zieleń, błyszczący aksamit i miedziane wykończenia), mówimy wtedy o stylu dark nordic.

Czy styl skandynawski nadaje się do pokoju dziecka?

Oczywiście! Atmosfera wykreowana dzięki jasnym kolorom, miękkim tkaninom i funkcjonalnym meblom sprzyja nauce oraz odpoczynkowi. Neutralna baza powoduje też, że wszystkie dekoracje wydają się o wiele bardziej ozdobne. W pokoju dziecka mogą pojawić się m.in. tipi, drewniane łóżko, naklejki ścienne z motywem leśnych zwierząt i tapety w stylu skandynawskim (pasy, zygzaki).

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Sypialnia w stylu skandynawskim – minimalizm i ciepło

    Skromne, domowe, naturalne i pogodne – takie są sypialnie w stylu skandynawskim. Estetyka pochodząca z dalekiej północy nadal cieszy się ogromną popularnością. Jej znakiem rozpoznawczym jest przytulność, co w przypadku sypialni ma szczególne znaczenie. Marzysz o wnętrzu, którego układ, wyposażenie i atmosfera sprzyjają odpoczynkowi? Sprawdź, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Biała kuchnia w różnych stylach – jak ją zaaranżować?

    Biała kuchnia jest modna i uniwersalna. To dlatego, że wygląda stylowo, rozświetla pomieszczenie i zapewnia ponadczasowy wygląd, który łatwo odświeżyć. Jeśli chcesz mieć kuchnię na długie lata, polecamy Ci postawić na biały kolor. Dowiedz się, jak urządzić białą kuchnię.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić małą sypialnię?

    Dla jednych to właśnie ona, a nie kuchnia jest sercem domu. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie od dobrego snu zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Zwłaszcza w niedużym mieszkaniu, na sypialnię przeznaczamy na ogół najmniejszy pokój. Ale nawet mikroskopijne pomieszczenie można urządzić funkcjonalnie i atrakcyjnie. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Przeczytaj nasze porady. Przystępując do projektowania i wyboru mebli do sypialni, najpierw wyraźnie określ, jakie sprzęty są Ci niezbędne. Na pierwszym miejscu, bez wątpienia będzie to łóżko. Nie musi być królewskie, zrezygnuj raczej z baldachimu i masywnych modeli kontynentalne -- pomniejszą optycznie pomieszczenie. Idealnym rozwiązaniem do niewielkiego wnętrza będzie łóżko z materacem o wymiarach 140x200 cm, który zapewnia wygodne spanie parze. Szerokie łóżko, z materacem 160x200 cm, może okazać się już za duże. Jeśli urządzasz sypialnię dla jednej osoby, materac o wymiarach 90x200 cm będzie wystarczający.