Kuchnia z wyspą otwarta na salon. Inspiracje kuchenne w stylu boho
Marzysz o kuchni, która będzie inna niż wszystkie? Projektowanie kuchni samodzielnie powoli przerasta Twoje możliwości? Zobacz nasze kuchenne pomysły i daj się zainspirować!
Kuchnia biała z drewnem inspiracje
Biała kuchnia w stylu boho charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłym, artystycznym stylem. To przestrzeń, do której doskonale pasują wszystkie projekty DIY: ręcznie malowane obrazy, rzeźby, plecione kosze czy meble po renowacji. We wnętrzach boho nie brakuje również motywów etnicznych, takich jak pamiątki z dalekich podróży czy niezwykłe, rdzenne wzory. Kolory boho są ciepłe i naturalne: często korespondują z barwami ziemi. Pojawia się więc brąz, beż, zieleń, a także nierzadko rudości i pomarańcze.
Do białej bazy w kuchni boho możesz dodać wiele różnych kolorów i form. Możesz wykorzystać egzotyczne drewno, beżowy kamień a także glinę, len i inne naturalne tekstylia. Formy w boho są nieregularne i nieperfekcyjne: w jego konwencję idealnie wpisują się niedoskonale ulepione dzbanki, niedomalowane wzory a także szkło, które nie jest idealnie gładkie.
Firany do kuchni - czy są potrzebne?
W kuchni boho sprawdzają się każdego rodzaju naturalne materiały. Cienkie, delikatne zasłony lub firanki opadające na podłogę świetnie wpasują się w tę konwencję. Mogą być wykonane zarówno z lnu, tiulu jak i woalu. Zasłony i firany do kuchni boho mogą być zarówno gładkie i jednokolorowe, jak i przepełnione etnicznymi wzorami. Okna równie dobrze wyglądają jednak całkowicie odsłonięte. Na noc, zamiast zasłon możesz z kolei wykorzystać materiałowe rolety.
Zazdrostki do kuchni
Mówi się, że zazdrostki to wynalazek, który jest z nami od XIX wieku i przez cały czas spełnia tę samą funkcję - osłania od wścibskich spojrzeń, jednocześnie wpuszczając do wnętrza światło i pozwalając na swobodną kontrolę tego, co dzieje się za oknem. Niedawno zazdrostki wróciły do mody i pojawiają się w wielu stylach, między innymi także boho, powiewając w formie niewielkich, tiulowych lub lnianych zasłonek. Jeśli poszukujesz takiego rozwiązania, ale Twoje okno ma nieregularny kształt, zazdrostki na metry powinny rozwiązać Twój problem.
Roleta rzymska do kuchni
W naszym projekcie wykorzystane zostały rolety rzymskie. Można zamocować je zarówno do ściany, jak i ramy okiennej czy karnisza. Klasyczny, sznurkowy mechanizm działania rolety jest bardzo prosty i podobny do innych rolet: pociągamy za sznur sterujący aby podnieść roletę, a aby ją zablokować, wykonujemy ruch sznurem w bok. Kolejny ruch w bok powoduje usunięcie blokady i maksymalne opuszczenie rolety. Istnieje jednak wiele innych mechanizmów, a sposoby ich działania zawsze są dokładnie opisane na opakowaniu przez producenta.
Lampy do kuchni: styl boho
Lampa boho w kuchni to ważny element wystroju. Może występować zarówno w formie lamp wiszących, kinkietów, lamp podłogowych czy stołowych. Najczęściej w stylu boho pojawia się kombinacja kilku rodzajów oświetlenia, tak, by przytulny klimat towarzyszył domownikom także po zmroku. W kuchni boho nieco rzadziej pojawiają się rozwiązania świetlne występujące standardowo w innych rodzajach kuchni, takie jak oświetlenie LED czy żyrandole do kuchni. Coraz częściej spotyka się jednak miks stylu boho i nowoczesnego, w którym te dwa, zgoła odmienne wystroje wzajemnie się uzupełniają.
Meble do kuchni
Na meble w stylu boho rzadko składa się jeden, konkretny zestaw mebli, w którym wszystko występuje w jednym kolorze. Często jest to wnętrze z duszą, w którym meble mają różne odcienie, faktury i formy. Aby pogodzić ze sobą ten miszmasz, niezbędne jest zdecydowanie się na konkretną paletę barw oraz wybranie koloru bazowego, z którym łatwo będzie połączyć resztę dodatków. Meble do kuchni boho mogą więc stanowić połączenie koloru białego i drewna, a kolejno do nich mogą zostać dobrane kolejne dodatki.
Ponieważ wnętrze boho lubi dodatki, zabudowa nie musi stanowić całości kuchni. Część szafek podwieszanych możesz zamienić na półki, na których postawisz różnego rodzaju dekoracje, talerze i sprzęty kuchenne. Do takiego zestawu dobrze sprawdzi się bateria w stonowanym kolorze. Możesz postawić więc na kremowy brąz, biel lub srebrny. Jeśli projekt nie przewiduje żadnych czarnych dodatków, wybierając baterię także staraj się uniknąć tego koloru.
Choć mogłoby się wydawać, że projektowanie kuchni to prosta sprawa, dobranie do siebie pasujących kolorów może przerosnąć niejednego amatora. Jeśli więc obawiasz się, że Twoja wizja nie sprawdzi się, skonsultuj ją z naszymi projektantami.
We wnętrzu boho, w którym dominuje kolor biały możesz zaszaleć np. z wzorami płytek.
Płytki do kuchni
Mocnym elementem wnętrza boho z pewnością może być ściana i podłoga. Jeśli wiesz już, że twoja kuchnia będzie otwarta na salon, wybór innych płytek do części kuchennej niż do reszty pomieszczenia pomoże Ci wizualnie odgrodzić te dwie strefy. Na ważny element aranżacji w kuchni składają się także płytki na ścianie. W naszej przestrzeni postawiliśmy na wzór nawiązujący do roślinnych ornamentów w delikatnym kolorze, który swoją formą doskonale wkomponowuje się w resztę aranżacji w stylu boho, w której przeważają motywy naturalne.
Kuchnia inspiracje 2024: dodatki
Dodatki w kuchni boho mogą stanowić przypływ Twojej własnej fantazji. Mogą być bardziej standardowe, jak hoker do kuchni czy zestaw drewnianych łyżek i mieszadeł, lub nieco bardziej artystyczne. Twój charakter we wnętrzu może wyrazić np. dywan boho, ręcznie pleciona makrama, kubek wykonany przez bliską osobę czy wszystko to, co w ostatnim czasie udało Ci się stworzyć.
Wnętrza boho pozwalają na wykazanie się kreatywnością i pokazanie wszystkiego, co stanowi ważną część Twojej osobowości. Akcesoria do kuchni mają też jednak ułatwiać życie, dlatego warto zainwestować w sprzęty, które są nie tylko estetyczne, ale też usprawnią nasze codzienne funkcjonowanie.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Gadżety do kuchni - jakie się sprawdzą?
W kuchni sprawdzą się przede wszystkim gadżety ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Wszelkiego rodzaju organizery, podkładki czy nawet wielofunkcyjne sprzęty AGD to skarby w przestrzeniach, w których jest niewiele miejsca.