Kuchnia rustykalna – harmonia i prostota

Styl rustykalny to przede wszystkim prostota i funkcjonalność, która łączy w sobie piękno surowych materiałów i komfort codziennego użytkowania. Jeśli zależy ci na wprowadzeniu takiego klimatu do swojej kuchni, sprawdź nasze podpowiedzi, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym.

Styl rustykalny - co go wyróżnia

W kuchni rustykalnej widać inspirację tradycją oraz naturą. Dominują tu naturalne materiały i ciepłe, ziemiste barwy. Wystrój wyraża tęsknotę za prostotą i autentycznością. Nie ma tu zbędnych dodatków i nadmiernej dekoracyjności. Prostota liczy się tu ponad wszystko. Estetyka ta bywa określana także jako styl wiejski, babciny czy tradycyjny. Łączy w sobie także elementy stylu angielskiego czy prowansalskiego.

Charakterystyczne są tu drewniane meble nierzadko z widocznymi sękami i naturalnymi niedoskonałościami, które dodają wnętrzu autentyczności.Ich dopełnieniem w kuchni rustykalnej mogą być:

  • ceramiczne zlewy
  • drewniane lub kamiennie blaty
  • akcesoria z naturalnych materiałów
  • ceramika
  • stylizowane sprzęty takie jak piekarnik, okap czy lodówka.

Meble w kuchni rustykalnej

Białe, frezowane fronty łączą w sobie klasyczną elegancję oraz wiejski urok. Jeśli chcesz ożywić kuchnię zaaranżowaną w stylu rustykalnym, jednocześnie nadać jej lekkości, zdecyduj się na takie rozwiązanie. To połączenie funkcjonalności z estetyką. Solidna konstrukcja zapewnia, że będą służyć przez lata. Frezowane fronty dodają subtelnej dekoracyjności.

Do białych mebli dopasuj drewniane blaty, które dodają ciepła i naturalnego charakteru. Połączenie bieli i drewna jest ponadczasowe. W takiej kuchni możesz poczuć harmonię i prostotę.

W kuchni rustykalnej zazwyczaj rezygnuje się z górnych szafek. Charakterystycznym elementem wystroju są drewniane półki na naczynia i akcesoria. Możesz wyeksponować na nich ceramiczne naczynia lub stylizowane dodatki.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie ściany nad blatem. Na relingach i haczykach możesz zawiesić akcesoria do gotowania, przyprawy lub tekstylia.

Co na ścianę w kuchni rustykalnej?

Dobór odpowiedniego koloru i pokrycia ścian jest niezwykle ważny w kuchni rustykalnej. Znajdziesz tu raczej rozwiązania mniej typowe dla kuchni w innych stylach.

Przede wszystkim rzadziej stawiamy na typowe dla ścian w kuchni płytki. Glazurę zastąpić możesz panelem ściennym, przypominającym boazerię – hit wnętrzarskim minionych czasów. Biały panel to świeższą odsłona boazerii, która dodaje wnętrzu przestrzeni i nowoczesnego sznytu. To rozwiązanie komponuje się idealnie z frezowanymi frontami mebli. Możesz zdecydować się na pokrycie panelem ściany do określonej wysokości lub tylko w miejscu narażonym na zabrudzenia i zachlapania.

Resztę ściany możesz pokryć farbą, najlepiej przeznaczoną do kuchni. Postaw na naturalne odcienie, takie jak beże, kremy czy ciepłe szarości.

Zlew farmerski – stylowy dodatek w kuchni rustykalnej

Do kuchni rustykalnej zlewozmywak farmerski to najlepszy wybór. To wyjątkowy element dekoracji, podkreślający charakter wystroju. Jego masywna forma i unikatowy wygląd doskonale komponują się z surowym charakterem tego stylu. Nie można zapomnieć o walorach praktycznych. Zlew farmerski, nazywany także ranczerskim, jest głębszy niż standardowe modele. To duże ułatwienie podczas ręcznego zmywania.

Jednokomorowy, biały zlewozmywak zestawiony z czarną baterią, tworzy kontrastowe połączenie, które przyciąga wzrok i podkreśla indywidualny charakter wnętrza.

Pamiętaj, aby regularnie czyścić zlew miękką gąbką lub szmatką i łagodnym detergentem.

Czarna bateria, choć wytrzymała i stylowa, również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy ją regularnie wycierać suchą szmatką, aby uniknąć osadzania się kamienia i plam z wody.

Jaki sprzęt AGD sprawdzi się w kuchni rustykalnej?

Nie ma kuchni rustykalnej bez odpowiednio dobranych sprzętów AGD. To one, poza meblami i elementami dekoracyjnymi, kształtują całość aranżacji. To właśnie tutaj spotkasz lodówki z zaokrąglonymi krawędziami i stylizowanymi klamkami, kuchenki retro z gałkami i uchwytami. Kolory takich sprzętów często oscylują wokół kremów, bieli lub pastelowych odcieni, które doskonale komponują się z drewnem.

Dobrze wiedzieć

Warto pamiętać, że sprzęt AGD retro nie traci przy tym na funkcjonalności. Urządzenia te mają wszystkie nowoczesne funkcje, niezbędne do wygodnego korzystania z kuchni.

Oświetlenie i dodatki do kuchni rustykalnej

Wiszące lampy nad blatem, stołem czy wyspą to chyba najbardziej charakterystyczne źródła światła w kuchni wiejskiej. Dobrze pasują tu oprawy metalowe, najlepiej w kontrastującym kolorze. Przełamują swoją surowością ten ciepły, sielski klimat.

Dodatki w kuchni rustykalnej to często oryginalne przedmioty z duszą. Wyszukane na targach staroci lub w starych domowych piwnicach i na strychach. Ceramiczne pojemniki na przyprawy, drewniane deski do krojenia czy stare wagi podkreślają wiejski charakter przestrzeni. Otwarte półki na naczynia pozwalają wyeksponować piękno użytkowych przedmiotów, którym warto nadać drugie życie.

Kluczem do osiągnięcia harmonii w kuchni rustykalnej jest wybór oświetlenia i dodatków, które są spójne z naturalnymi materiałami i kolorami, a jednocześnie oferują komfort codziennego korzystania z kuchni.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy zlew farmerski wymaga specjalnej szafki?

Tak, ze względu na to, że zlew farmerski (ranczerski) ma głębszą komorę wymaga specjalnych szafek do montażu.

Jak dbać o frezowane fronty?

W zasadzie tak samo, jak o inne fronty kuchenne. Należy je regularnie delikatnie czyścić miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Działanie wybranego preparatu najlepiej sprawdzić wcześniej na małej powierzchni w mniej widocznym miejscu.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić mieszkanie – styl rustykalny

    Jest w nim trochę melancholii oraz tęsknoty za naturalnością i prostotą. Styl rustykalny doskonale łączy te nostalgiczne pragnienia z wygodą i praktycznymi rozwiązaniami. Nie baczy na trendy i popisy projektantów – co wygląda dobrze dziś, będzie tak samo efektowne za kilkadziesiąt lat. A im bardziej spracowane materiały, tym lepiej dla wnętrza. W cenie jest rzemiosło i lokalne surowce. Dzięki swojej naturalności, rustykalne wnętrza są ciepłe, przytulne i bardzo uniwersalne.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Łazienka rustykalna, czyli sielanka w Twoim domu

    Jasne kolory, duża wanna, drewno – a jakie Twoim zdaniem są niezbędne elementy stylu rustykalnego w łazience? Sprawdź naszą propozycję na wnętrze w stylu country charm i daj się zainspirować!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić mieszkanie – styl prowansalski

    Lawendowe pola, drzewka oliwne, łąki pełne ziół i wzgórza oblane słońcem tworzą klimat południa Francji. W tamtejszych domach znajdziemy rustykalny urok z nutą romantycznej nostalgii. Styl prowansalski świetnie oddaje ducha francuskiej prowincji. Meble to solidne drewniane klasyki z przeszłością, kolory takie jak za oknem, a materiały wzięte prosto z natury. Aby urządzić wnętrze w stylu prowansalskim, trzeba odłożyć na bok trendy i czerpać z tradycji oraz solidnego rzemiosła.