Łuki na ścianie w stylu nowoczesnym – piękne dekory do każdego wnętrza
Dekoracyjna łukowa wnęka w ścianie, futryna w kształcie łuku, a może zaokrąglone lustra? Łuki przeżywają swoją drugą młodość – wróciły i od kilku sezonów królują wśród designerskich trendów. Możesz je wprowadzić do wnętrza na różne sposoby, dzięki czemu wpasują się w wiele odmiennych aranżacji. Jak to zrobić?W jakich stylach łuki sprawdzają się najlepiej? Poznaj nasze podpowiedzi, zainspiruj się i stwórz wnętrze idealnie dopasowane do swoich potrzeb!
Łuki znów w modzie! Dlaczego warto wprowadzić je do wnętrza?
Łuki – zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i wykończeniowe – znane są od wieków. Już w stylu romańskim można było zaobserwować łukowo zakończone okna. W późniejszym okresie średniowiecza, gdy rozpoczęła się era gotycka, były już w zasadzie wszędzie, a łukowe sklepienia budynków stały się jednym z charakterystycznych symboli tego stylu.
Łukowe formy to klasyka, uniwersalność i ponadczasowość. Projekty z wykorzystaniem łuków robią prawdziwą furorę! Pojawiają się w aranżacjach każdego niemal rodzaju pomieszczenia – od salonów, sypialni, pokojów dziecięcych, przez łazienki, po kuchnie. Dodatkowo wykorzystuje się je w różnych formach, kolorach oraz stylach. Dodają wnętrzu przytulności i elegancji, a także optycznie je powiększają.
Do jakich stylów pasują łuki?
Łukowe elementy są niezwykle uniwersalne. To sprawia, że świetnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu glamour, boho, skandynawskim jak i eklektycznym. Doskonale odnajdą się też we wnętrzach typowo nowoczesnych, czy nawet industrialnych.
Świetnie widać to na przykładzie poniższej aranżacji, która prezentuje bardzo przytulne, nowoczesne wnętrze. Pojawiły się w nim zarówno łukowe drzwi, jak i dekoracyjna wnęka. Zauważ przy tym, że dobrano do nich wiele innych elementów, które także mają obłe kształty, np. okrągły fotel, poduszki dekoracyjne, lustro w kształcie kół i lampki nocne. Znalazło się też miejsce na typowo industrialną lampkę z dekoracyjną żarówką.
Łuki można dopasować do niemalże każdego wnętrza. Potwierdzeniem może być poniższa aranżacja – całkiem odmienna od zaprezentowanej wyżej. Tym razem łuki wykorzystano w stylu boho, który bazuje na naturalnych i organicznych kształtach. Łukowa wnęka to świetne miejsce na ekspozycje ceramiki, zdjęć oraz innych dekoracji. Łukowe przejście pomiędzy pomieszczeniami świetnie się w tym wszystkim odnajduje – dodaje projektowi dużą dozę delikatności, a jednocześnie także elegancji.
Łuki na ścianie – pomysły aranżacyjne
Jak możesz wykorzystać łukowe formy? Możliwości jest wiele. Popularne są łukowo wykończone okna oraz drzwi. Często spotyka się także lustra z łukiem oraz inne elementy dekoracyjne, jak np. lampy, tapety czy tekstylia wykończone tego typu wzorami. Ciekawą formą są także łukowe wnęki, a jeśli takich brakuje, bez problemu możesz stworzyć łuki samodzielnie. Namalowanie tego typu wzorów jest niezwykle proste, a prezentuje się znakomicie – czego przykład widać poniżej!
Łuk drzwiowy
Łuki drzwiowe niewątpliwie robią duże wrażenie. I choć są nieco trudniejsze w montażu niż standardowe drzwi, coraz częściej widać je w projektach nowoczesnych wnętrz. Dzięki nim drzwi stają się dodatkowym designerskim elementem.
Łuki drzwiowe bardzo często pozostawia się otwarte – nie montuje się w nich skrzydeł. Stąd też zwykle pojawiają się w przestrzeniach przejściowych, co widać na niżej prezentowanym zdjęciu. Tego typu przejście z przedpokoju do dalszej części domu sprawia, że obydwa pomieszczenia stanowią integralną całość.
Lustro z łukiem
Łukowe lustra są świetną propozycją zarówno do łazienek, garderób, przedpokojów, jak i salonów. Pamiętaj, że lustra same w sobie – nie tylko te zakończone łukiem – pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Szczególnie warto zdecydować się na nie podczas aranżowania niewielkich pomieszczeń, choć bez wątpienia te większe także wiele skorzystają na ich montażu.
Poniższe inspiracje przedstawiają różne lustra o łukowatych formach. Takie lustro sprawdzi się świetnie zarówno we wnętrzach glamour, jak i nowoczesnych.
Dekoracyjna, łukowa wnęka na ścianie
Jak wykończyć dekoracyjną łukową wnękę w ścianie? To znakomita szansa na designerską zabawę. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie wnęki jako przestrzeń do stworzenia dodatkowych półek lub wygodnego siedziska. Można wykończyć je tapetą, farbą czy nawet betonem architektonicznym. Wnętrza łukowych wnęk mogą się przy tym całkowicie odróżniać od reszty ścian lub być z nimi w pełni spójne.
Bardzo ciekawym przykładem aranżacyjnym jest poniższy projekt. Wnęka w kształcie łuku przyciąga wzrok i jednocześnie buduje charakter całego wnętrza. Połączono tu kontrastujące barwy, dzięki czemu wnętrze wygląda stylowo. Do całości dobrano odpowiednie dodatki – czarne lampy, grafiki i poduszki.
Łuki w salonie – najciekawsze inspiracje
Łuki są bardzo chętnie wykorzystywane jako dodatek dekoracyjny w salonach. Jeśli planujesz aranżację, pamiętaj, że śmiało możesz bawić się kształtami, konwencjami czy kolorami łuków. Sama forma jest tylko podstawą, którą zdecydowanie warto się bawić.
Poniżej prezentujemy jeden z ciekawszych projektów. Łuki stały się tu inspiracją do stworzenia o wiele bardziej złożonej grafiki ściennej.
Jeśli zaś preferujesz nieco bardziej stonowane barwy i wnętrza w naturalnym stylu, zapewne zainteresuje Cię poniższa inspiracja. W tym przypadku łuki są wkomponowane w konstrukcję ściany. Aranżację dopełniają wiklinowe i drewniane lampy, ozdobne lustro oraz pleciony dywan.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy łukowe wnęki w ścianie można zabudować?
Jak najbardziej! Łukową wnękę w ścianie możesz wypełnić np. półkami lub zabudować całość w formie szafy. Inną opcją jest wstawienie w tym miejscu siedziska i tym samym zrobienie z wnęki swego rodzaju oparcia.
Czy łuki pasują do wnętrz industrialnych?
Choć w przypadku wnętrz loftowych czy właśnie industrialnych łuki nie są zwykle pierwszym wyborem aranżacyjnym, na pewno nie należy się ich obawiać. Przykładem są łukowo zakończone okna, które można spotkać w loftach. Bez problemu możesz też dobrać różne dodatki, które będą miały typowo industrialny charakter i łukowy kształt.