Zabudowa wnęki – pomysły na każde wnętrze!
Nie każde pomieszczenie jest zbudowane na planie idealnego kwadratu czy prostokąta. Niekiedy wnętrza pomieszczeń wypełniają trudne do zagospodarowania wnęki. Jak wykorzystać ich potencjał i stworzyć funkcjonalną, a do tego estetyczną przestrzeń? Poznaj nasze pomysły!
Zabudowa wnęki – dlaczego warto wykorzystać tę przestrzeń?
Zabudowana drzwiami, oświetlona, a może całkowicie wyeksponowana? Odpowiednio zaprojektowana wnęka może stać się bardzo funkcjonalna. Okazuje się, że nawet niepozorna nisza pomieści całkiem sporo rzeczy. Przykład? Wnęka o wymiarach 280 cm wysokości, 60 cm głębokości i 100 cm szerokości ma pojemność ok. 1,7 m3. Jest to zatem idealne miejsce na składowanie ubrań, butów czy sprzętów domowych. Przestrzeń możesz zaaranżować wedle uznania, umieszczając w środku półki, drążki lub wysuwane szuflady. Z jakich innych powodów warto zabudować wnękę?
- Jest to optymalny sposób na wykorzystanie przestrzeni.
- Zabudowana nisza stanowi ciekawy element dekoracyjny.
- Wnęka może zamaskować okablowanie sprzętów.
- Można ją wykonać samodzielnie.
- Wnęki w pomieszczeniu ułatwiają podział pokoju na strefy.
Organizuj lepiej. Sprytne rozwiązania do małego mieszkania
Zabudowa wnęki pod schodami – praktyczne pomysły
Przestrzeń pod schodami wcale nie musi świecić pustkami. Wystarczy odrobina fantazji, ciekawa koncepcja – i pusta wnęka może stać się funkcjonalnym schowkiem gospodarczym lub reprezentacyjną częścią mieszkania.
Jeśli lubisz literaturę, wykorzystaj to miejsce na stworzenie oryginalnej biblioteczki. Otwarty regał, ulokowany pod skosem, może być trudniejszy do zaaranżowania niż klasyczny mebel, jednak efekt wart jest zachodu. Kącik z książkami to nietypowy i stylowy akcent, który przyciągnie spojrzenia i zachwyci wszystkich czytelników.
Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie wnęki pod schodami jako kącika wypoczynkowego. Wystarczy ją częściowo zabudować i umieścić w niej lampkę, poduszki oraz koce.
Szukasz maksymalnie praktycznych rozwiązań? Przemień niszę pod stopniami w pomieszczenie gospodarcze. Sprawdzi się ona doskonale jako schowek na żelazko, mop czy odkurzacz. Aby zaaranżować funkcjonalny kącik, wystarczy zamontować pasujące drzwi, przesuwane pod skosem. W środku możesz zamocować półki, a w głębszej niszy – szuflady. Taki schowek z pewnością przyda się domownikom, bo szaf w domu nigdy za wiele!
Łazienka a zabudowa wnęki – jak sprawić, by wnętrze było funkcjonalne?
Funkcjonalne półki to niezbędny element każdej łazienki. Muszą być przede wszystkim odporne na działanie wilgoci i środków czystości, a także wystarczająco głębokie, aby mogły pomieścić kosmetyki, ręczniki i detergenty. Wnęki doskonale sprawdzają się w roli praktycznych schowków na łazienkowe akcesoria. Nisze mogą być zarówno otwarte i wyeksponowane za pomocą oświetlenia, jak i osłonięte oraz zabudowane drzwiczkami.
W większości toalet pomiędzy ścianą a stelażem WC jest wnęka. Pustą przestrzeń warto wykorzystać jako schowek na papier toaletowy oraz środki czystości. Aby stworzyć praktyczną szafkę łazienkową, możesz obudować stelaż WC płytą fornirowaną, a nad spłuczką zamontować na zawiasach fronty z takiego samego tworzywa. W efekcie powstanie pojemna szafka z kilkoma półkami, w której zmieści się sporo łazienkowych akcesoriów.
Ukryte półki wnękowe to kolejny sposób na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni w łazience. Tego typu schowki sprawdzą się szczególnie pod prysznicem. Zapewnią dostęp do kosmetyków, a jednocześnie nie ograniczą cennej przestrzeni w kabinie. Schowki mogą być wykończone takimi samymi płytkami jak reszta strefy kąpielowej lub wyeksponowane za pomocą dekoracyjnych kafli albo mozaiki. Aby spełniały swoją funkcję, powinny być głębokie na co najmniej 10 cm i wysokie na 25 cm.
Praktyczna zabudowa wnęki w kuchni – idealne miejsce na spiżarnię!
Przestronna kuchnia z pojemną spiżarnią to marzenie wielu osób. Czasami trudno je zrealizować ze względu na niewielki metraż pomieszczenia, jednak odpowiednie rozstawienie mebli może zdziałać cuda. Jeśli we wnętrzu są wnęki, możesz je sprytnie zagospodarować i zyskać dodatkowe miejsce np. na przechowywanie zapasów.
Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie pustych nisz jest zamocowanie półek, na których zmieszczą się akcesoria i sprzęty kuchenne. Jeśli w kuchni brakuje Ci szafek, możesz zabudować przestrzeń i stworzyć praktyczny magazynek na zapasy i przetwory.
Szersze wnęki w kuchni dają większe możliwości aranżacyjne. Warto je wykorzystać np. do składowania rzadko używanej zastawy lub do zabudowania ekspresu czy kuchenki mikrofalowej.
Wyzwanie na poddaszu – zabudowa wnęki pod skosem
Poddasze to pomieszczenie trudne do zaaranżowania. Największy kłopot zazwyczaj sprawiają skosy, pod którymi nie można ustawić wysokiego regału ani komody. Nie jest to jednak przeszkoda nie do pokonania!
Jeśli marzysz o funkcjonalnej garderobie, usytuowanej na najwyższym piętrze domu, rozważ zakup szafy na wymiar. Dzięki temu zyskasz mebel dopasowany do Twoich potrzeb i stylu pomieszczenia.
Łatwiejszym i mniej kosztownym sposobem na zagospodarowanie wnęki pod skosem jest dopasowanie do niej komody na szerokość. Wolną przestrzeń, która pozostanie na powierzchni mebla, możesz wykorzystać do stworzenia własnej kompozycji z odpowiednio dobranych dekoracji.
Do najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych na poddaszu należy zabudowana garderoba, osłonięta przesuwanymi drzwiami. Montuje się je na prowadnicach, przymocowanych do pochyłego sufitu oraz podłogi. W środku możesz zainstalować półki, drążki na wieszaki lub specjalne kosze na prowadnicach.
Innym rozwiązaniem, jest ustawienie mebli w szeregu – od największego do najmniejszego. Taki rozkład zapewni optymalne wykorzystanie przestrzeni i stworzy spójną kompozycję ze skośną ścianą. Przestrzeń pomiędzy meblami możesz wykorzystać np. na przechowywanie torebek, butów i innych mniejszych akcesoriów.
Projektowanie garderoby
Stylowa zabudowa wnęki w salonie – jak podkreślić charakter wnętrza?
Salon to reprezentacyjna część mieszkania, która wiele mówi o guście i upodobaniach domowników. Niemal zawsze nieodłącznym elementem wystroju tej części domu jest telewizor. Jeżeli nie chcesz, aby stał się najważniejszym elementem aranżacji, wykorzystaj wnękę, w której zainstalujesz ekran i resztę sprzętu. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli ukryć nieestetyczne elementy okablowania i optycznie powiększy wnętrze. Dzięki temu telewizor nie będzie wizualnie przytłaczający, a ciekawa aranżacja doda wnętrzu charakteru i nowoczesnego sznytu.
Marzy Ci się oryginalna dekoracja ściany? Pomyśl o stylowej, ściennej zabudowie, przeznaczonej wyłącznie na ozdoby, pamiątki lub zdjęcia. Może być wykonana np. z płyt kartonowo-gipsowych, oświetlona kinkietami oraz wklejonymi we wnękę taśmami LED.
Konstrukcyjne wyzwania – sprawdzone pomysły
Zabudowa wąskiej wnęki
Bardzo wąska wnęka również może być przydatna! W kuchni sprawdzi się np. jako półka na przechowywanie wina czy doniczek z ziołami. Jeżeli wnęka jest wąska, ale głęboka, zastanów się nad zamontowaniem w tym miejscu szuflad lub wysuwanych szafek cargo. W przypadku płytkich przestrzeni wykorzystaj otwartą zabudowę w systemie kolumnowym.
Zabudowa głębokiej wnęki
Duże i głębokie nisze w ścianie warto wykorzystać do stworzenia przytulnego kącika wypoczynkowego. W środku możesz umieścić kanapę, bujane krzesło lub wygodne poduchy, na których zrelaksujesz się po ciężkim dniu. Aby podkreślić charakter swojej strefy relaksu, pomaluj ją na odcień kontrastujący z ogólną kolorystyką pomieszczenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na jednolitej aranżacji, postaw na wnękę w odcieniu identycznym lub zbliżonym do koloru ścian. Pamiętaj też o dodatkowym oświetleniu. Do rozjaśnienia i zaakcentowania wnęki użyj kinkietów lub ozdobnych, wiszących lamp.
Zabudowa wnęki – inspiracje
Zabudowa wnęki drzwiami
Wnęka ukryta za drzwiami to sprawdzony patent na zabudowę np. garderoby lub pralki. W ten sposób łatwo ukryjesz ubrania lub sprzęty AGD. Drzwi mogą być składane lub przesuwane.
Zabudowa wnęki półkami
Wnęka zabudowana półkami prezentuje się dobrze w każdym pomieszczeniu i – w zależności od rozmiarów oraz usytuowania – może pełnić różne funkcje. W kuchni sprawdzi się np. jako szafka gospodarcza, w przedpokoju znajdzie zastosowanie jako praktyczny schowek, a w sypialni może odgrywać rolę stojaka na książki lub zdjęcia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Kaloryfer a zabudowa wnęki pod parapetem – czy jest możliwa?
Tak, zabudowanie wnęki grzejnikowej pod parapetem jest możliwie. Osłona ukryje kaloryfer i jednocześnie zapewni dodatkowe miejsce na przechowywanie książek, wyeksponowanie zdjęć lub innych drobiazgów. Warto jednak pamiętać, że powinna ona umożliwiać swobodny przepływ powietrza. W innym wypadku ciepło pozostanie w zabudowie, a koszt ogrzewania domu wzrośnie.
Czy można kupić gotowe meble do zabudowy wnęki, czy zawsze będą to modele na wymiar?
Meble do zabudowy wnęki nie muszą być robione na wymiar. Dostępne są już gotowe elementy do zabudowy garderoby i wnęk. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór i rozmiar.