Projektujemy garderobę – jak urządzić funkcjonalną i praktyczną garderobę w domu?

Garderoba jest niezwykle praktyczna. W wydzielonej przestrzeni możesz zapanować nad chaosem. Pamiętaj, że garderoba musi być dobrze zaplanowana, aby spełniać swoją funkcję. Jak ją urządzić i zaplanować? Sprawdź nasze wskazówki, a dowiesz się, jak urządzić garderobę nawet w małym mieszkaniu. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę i jak rozplanować przestrzeń.

Jakie rozwiązania warto zastosować w garderobie?

Jeśli planujesz stworzyć garderobę, musisz na początek znaleźć dla niej najlepsze miejsce. Polecamy Ci umieścić ją koło łazienki lub sypialni. Jeśli masz dom piętrowy, najlepiej przygotuj garderobę w strefie sypialnianej. Ważne jest to, żeby był do niej swobodny dostęp. Jeśli miejsce na to pozwala, na garderobę polecamy Ci przeznaczyć całe osobne pomieszczenie. Innym pomysłem jest też na etapie projektowania domu wygospodarować przestrzeń np. przy sypialni lub między sypialnią a łazienką.

Takie rozwiązanie, czyli garderoba typu „walk in”, to najwygodniejsza opcja. Jest pojemna i posłuży też jako przebieralnia i schowek na wiele sprzętów domowych. Zabudowa garderoby najczęściej projektowana jest w kształt litery U, a w węższym pomieszczeniu dwu- lub jednorzędowo.

Jeśli stawiasz na garderobę „walk in”, polecamy Ci pośrodku zrobić miejsce na puf lub siedzisko. Dobrze wyglądać będzie również moduł z szufladkami do przechowywania biżuterii, pasków, okularów i innych drobnych akcesoriów. Możesz spróbować nawet wygospodarować miejsce na toaletkę i stanowisko do prasowania.

Masz mieszkanie i nie możesz przeznaczyć pomieszczenia na garderobę? Idealne w tym przypadku są wszelkie wnęki – zazwyczaj w sypialni bądź w przedpokoju. Zabudowę garderoby możesz wówczas również skompletować według własnych potrzeb. Gdy nie ma wnęki, możesz postawić ściankę z płyty meblowej lub karton gipsu. Wtedy urządzisz za nią garderobę. Albo zdecyduj się na wolnostojącą szafę – jej wyposażenie polecamy Ci dobrać indywidualnie.

Jeśli mieszkasz w kawalerce, polecamy Ci posiłkować się wieszakami garderobianymi. Te na kółkach łatwo przestawić, czasami mają też wbudowane półki, na których można ustawić np. buty.

Ile miejsca potrzeba na garderobę?

Garderobę polecamy Ci projektować tak, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Pamiętaj, że przedmiotów zazwyczaj przybywa z czasem, potrzeby rodziny rosną też wraz z pojawieniem się dziecka. Poza tym przydaje się trochę luzu, by ubrania nie gniotły się w szafie.

Standardowo dla jednej dorosłej osoby polecamy garderobę o szerokości 150 cm i wysokości 180 cm lub o powierzchni 2,5 m2. Zmieszczą się w niej dłuższe wiszące ubrania, a poza odzieżą np. walizki, odkurzacz czy pościel.

Wieszak na ubrania ma szerokość 40 cm, ale by rękawy swobodnie zwisały i ubranie się nie gniotło, głębokość szafy czy wnęki powinna liczyć min. 55 cm (najlepiej 60 cm). Zdarzają się jednak węższe modele (ok. 40 cm szerokości) – w tym przypadku drążek umieszczony jest poprzecznie i wysuwa się go z szafy.

Jeśli zastanawiasz się, ile drążków na ubranie będzie potrzebnych, spieszymy z odpowiedzią. To oczywiście zależy od stanu garderoby. Na pewno potrzebny Ci będzie jeden na dłuższe płaszcze i kurtki. Ten radzimy Ci zawiesić na wysokości min. 160 cm. Na drążki do wieszania bluzek wystarczy 100 cm, na spodnie i długie sukienki ok. 120 cm. Odległości radzimy Ci dobrać indywidualnie. Nieco większego rozstawu będzie potrzebowała np. garderoba postawnego mężczyzny. Pomiędzy drążkiem a półką bądź górną ścianką szafy trzeba zostawić też ok. 5 cm wolnej przestrzeni, by łatwo było zdejmować wieszaki.

Półki wystarczy, gdy będą miały głębokość pomiędzy 35 a 40 cm – ubrania będą bardziej dostępne i łatwiej utrzymać w nich porządek. Wygodny odstęp pomiędzy nimi to 25-35 cm. Szerokość szuflad z kolei nie powinna przekraczać 100 cm (inaczej mogą się uginać), a głębokość musi uwzględnić mechanizm przesuwu i wymiary szafy – między 40 a 60 cm.

Garderoba musi się też liczyć z sąsiedztwem – inną szafą, ścianą czy łóżkiem. W końcu najważniejsze jest, aby wygodnie wyjmować ubrania, otwierać drzwi lub wysuwać szufladę. Polecamy Ci zachowanie minimalnego odstępu 100 cm między tymi elementami, optymalnie warto zostawić 120-150 cm.

Garderoba według własnego projektu

Garderobę polecamy Ci stworzyć tak, aby pasowała do Ciebie i spełniała Twoje potrzeby. W ofercie Leroy Merlin możesz znaleźć wiele mebli i akcesoriów, które pozwolą zbudować garderobę dostosowaną do potrzeb domowników. Dobrym rozwiązaniem są meble systemowe Spaceo. Dzięki uniwersalnym wymiarom oraz dużej ilości akcesoriów w szybki i niedrogi sposób możesz zaprojektować garderobę bez udziału stolarza. Polecamy Ci zacząć od szkicu i dokładnego zaplanowania, co będzie przechowywane w szafie. Rysowanie rozkładu pozwoli Ci oszacować, ile drążków i półek będzie Ci potrzebnych.

Dobrze wiedzieć

Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z usługi projektowania. Wystarczy, że umówisz się z naszym specjalistą, a ten rozplanuje Twoją przestrzeń tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna i dostosowana do Twoich potrzeb.

Usługa Czytaj więcej

Projektowanie garderoby

Projektuj razem z naszymi Projektantami i poznaj nowy wymiar organizacji garderoby. W naszej ofercie znajdziesz półki, kosze, haczyki, drążki i inne akcesoria, które idealnie sprawdzą się w Twojej przestrzeni. Dzięki naszym produktom możesz stworzyć wymarzoną garderobę niezależnie od wielkości posiadanej przestrzeni.

W naszej ofercie znajdziesz też garderoby modułowe. To wygodne rozwiązanie, bo można rozbudowywać je o kolejne elementy oraz bezinwazyjnie zmieniać wysokość półek, szuflad czy drążków.

W większym modelu garderoby polecamy Ci zaplanować pod sobą dwa drążki na bluzki i spodnie (odległość między nimi to ok. 105 cm). Za to górę zagospodarować możesz jako poręczny pawlacz na walizki, zapasową pościel czy rzadziej używane ubrania. Nie zapominaj o wentylacji – długo zamknięte ubrania mogą z czasem przejść zapachem stęchlizny. Dobrze, by w garderobie znalazł się otwór wentylacyjny, a jeśli nie ma takiej możliwości, polecamy Ci ażurowe drzwi lub takie z otworami u dołu.

W garderobie często rezygnuje się z frontów meblowych. Gdy pomieszczenie jest małe, fronty powinny być przesuwne albo łamane, w takim przypadku możesz również przesłonić zabudowę zasłonką osadzoną na karniszu żyłkowym bądź wpuszczanym w sufit. Mogą u Ciebie dobrze sprawdzić się także meble z rurek. Polecamy Ci je przede wszystkim do pomieszczeń małych i nowoczesnych. W małym wnętrzu poleca się też fronty lustrzane lub lakierowane na wysoki połysk – dodadzą pomieszczeniu głębi i optycznie je powiększą. Do wyboru masz także fronty otwierane tradycyjnie, ale potrzebny będzie odstęp min. 100 cm od ściany lub łóżka. Polecamy Ci zdecydować się na zawiasy spowalniające z cichym domykiem, by drzwi nie uderzały o ramę mebla. Jeśli zabudowa zajmuje sporą część ściany, warto połączyć pełne fronty z lustrzanymi bądź przeszklonymi lub zastosować fronty z poprzecznymi podziałami. Dzięki temu garderoba nie będzie wtedy wyglądać jak monolityczna powierzchnia.

Następnie musisz wybrać wyposażenie wewnętrzne. W wersji minimum wystarczą zwykłe półki meblowe na wspornikach i drążek na ubrania (powinien mieć maksymalnie 120 cm długości, dłuższy wymaga kotwiczenia). Do tego dołożyć możesz szuflady czy druciane kosze.

Jakie dodatki przydadzą się w garderobie?

Jeśli masz zaplanowane rozstawienie mebli w garderobie, skup się na kompletowaniu dodatkowych elementów wyposażenia. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów i wskazówek, które mogą uprzyjemnić Ci użytkowanie garderoby i zwiększyć komfort korzystania z niej:

  • oświetlenie na zewnątrz – polecamy Ci oprawy natynkowe bądź wpuszczane w sufit. Na szczycie szafy możesz też przymocować małe lampki i skierować strumień światła w wybrane miejsce;

  • oświetlenie wewnętrzne – do wyboru masz reflektory punktowe lub bardzo wygodne taśmy ledowe. Świecą delikatnym światłem i nie nagrzewają się. Polecamy Ci warianty, które uruchamia czujnik, który reaguje na otwarcie drzwi bądź szuflady;

  • w bardzo wysokich szafach praktyczna będzie drabinka na prowadnicy lub pantograf – wówczas ramiona drążka dzięki siłownikowi można opuścić niżej i zdjąć potrzebne ubrania. Polecamy Ci również uchwyty do ściągania wieszaków z wyższych części szafy;

  • na buty radzimy Ci wybrać wysuwane, lekko pochylone półki – pozwalają maksymalnie wykorzystać miejsce bez gniecenia obuwia. Sprawdzą się też stojaki z prawidłami (buty nie odkształcają się) lub drążki do wieszania szpilek, które można przymocować na drzwiach;

  • wkład z przegródkami – na drobne akcesoria, np. biżuterię, paski, okulary. Możesz je też przechowywać w koszach bocznych montowanych do obudowy szafy lub otwieranych frontów. A na apaszki czy krawaty polecamy Ci wysuwany wieszak mocowany do boku zabudowy;

  • uchwyt na wąż odkurzacza, wysuwana deska do prasowania lub wieszak na żelazko – to dobra opcja, jeśli w garderobie chcesz trzymać również tego typu urządzenia.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie materiały są najlepsze do wykonania garderoby?

Najlepsze materiały do garderoby to drewno, płyty laminowane i metalowe elementy. Polecamy Ci wybierać trwałe i łatwe do utrzymania w czystości materiały, które zapewnią długą żywotność garderoby.

Jak zorganizować ubrania w małej garderobie?

W małej garderobie polecamy Ci zdecydować się na wielofunkcyjne rozwiązania, takie jak wysuwane kosze, składane wieszaki czy organizery na akcesoria.

Jakie są najważniejsze elementy funkcjonalnej garderoby?

Najważniejsze elementy funkcjonalnej garderoby to odpowiednio zaplanowane półki, szuflady, wieszaki i miejsce na buty. Ważne jest także dobre oświetlenie i wentylacja, aby ubrania były zawsze w idealnym stanie. Dlatego polecamy Ci skorzystać z mebli modułowych, które bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Organizuj lepiej. Sprytne rozwiązania do małego mieszkania

    Jak zachować porządek w małym mieszkaniu? Jakie rozwiązania pomogą Ci zaoszczędzić maksimum przestrzeni? Ponieważ rozumiemy, jak wiele strategicznego myślenia wymaga organizacja małej powierzchni, przychodzimy z pomocą. Przeczytaj i sprawdź, co pomoże Ci się sprawnie przeprowadzić
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Pomysły na półki ścienne we wnętrzu. Zobacz nasze inspiracje!

    Z wykorzystaniem półek zmienisz pustą przestrzeń w interesującą aranżację. Półki ścienne to miejsce do ekspozycji książek, figurek, obrazów czy akcesoriów. Odpowiednio rozmieszczone półki pomogą Ci stworzyć piękne i funkcjonalne pomieszczenie. Zainspiruj się naszymi propozycjami!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Zabudowa wnęki – pomysły na każde wnętrze!

    Nie każde pomieszczenie jest zbudowane na planie idealnego kwadratu czy prostokąta. Niekiedy wnętrza pomieszczeń wypełniają trudne do zagospodarowania wnęki. Jak wykorzystać ich potencjał i stworzyć funkcjonalną, a do tego estetyczną przestrzeń? Poznaj nasze pomysły!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Meble na wymiar. Zaprojektuj swoje idealne wnętrze!

    Urządzając mieszkanie lub dom, zastanawiasz się jakie meble będą pasować do nowego wnętrza? Gotowe zabudowy często nie odpowiadają Twoim wymaganiom i co najważniejsze, nie pasują do wymiarów pokoju? Dlatego świetnym rozwiązaniem są meble na wymiar. Szafę na wymiar możesz dopasować do wystroju wnętrza, wymiaru wnęki oraz swoich preferencji. Jakie meble na wymiar możesz z nami stworzyć? Zobacz!
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Salon multifunkcyjny. Jak połączyć go z sypialnią i przestrzenią do pracy?

    Aranżacje niewielkich, multifunkcyjnych pomieszczeń wymagają często sporej kreatywności. Kawalerki - choć popularne - nie zawsze pozwalają na taką aranżację wnętrza, o jakiej marzymy. Zobacz, jak rozwiązaliśmy problem ograniczonej przestrzeni w naszym projekcie.
  6. Artykuł Czytaj więcej

    Nowoczesna sypialnia - prosta, minimalistyczna i... nieoczywista

    Nowoczesna sypialnia większości kojarzy się z zimnym wnętrzem, rodem z futurystycznych filmów. Nic bardziej mylnego. Aranżacje w tym duchu zaskakują bowiem różnorodnością materiałów oraz przykuwają wzrok intrygującymi detalami. Szukasz pomysłów na nowoczesną sypialnię? Wykorzystaj nasze wskazówki i stwórz ciekawe wnętrze w unikalnym stylu.