Oszczędne podlewanie - jak kontrolować ilość wody do podlewania?

Podlewanie ogrodu jest niezbędne, by ten rósł bujny, kwitł i owocował. Jak zrobić to efektywnie, tak by nie tracić przy tym zbędnych pokładów cennej wody? Sprawdź i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Odpowiednia pora nawadnia aby ograniczyć odparowywanie wody

Ogród najlepiej jest podlewać wtedy, kiedy nie jest jeszcze zbyt gorąco (zwykle są to godziny poranne), tak, aby woda nie zdążyła ani zbyt szybko odparować, ani zagotować się przez upał. Jeżeli ta będzie miała odpowiednio dużo czasu, aby zostać wchłoniętą przez rośliny, unikniesz dodatkowych cykli podlewania. Dobrą porą jest również wieczór - wtedy temperatura również jest odpowiednia. W sezonie letnim jeden cykl podlewania to jednak zbyt mało i ogrodnicy często decydują się na podlewanie roślin rano i wieczorem.

Sterowniki na kran

Sterowniki nawadniania pozwalają na zaprogramowanie cyklu nawadniania w zależności od naszych potrzeb, tak, by zminimalizować zużycie wody. Za pomocą sterownika ustawisz konkretną godzinę, w której włączą się zawory, a także kolejność, w jakiej sekcje twojego ogrodu mają zostać podlane. W ciągu roku potrzeby ogrodu zmieniają się, co także da się dostosować przy pomocy sterownika.

Dobrze wiedzieć

Około 40-60% wody odparowuje z gleby, gdy podlewamy rośliny o nieodpowiedniej porze (środek dnia, wczesne popołudnie). Aby zaoszczędzić wodę, podlewanie powinno zostać zaprogramowane na wczesny ranek lub noc.

Automatyczny system nawadniania

Ilość wody, jakiej potrzebuje trawnik zależy od kilku czynników, takich jak odpowiednia pora nawadniania, pora roku, poziom suchości gleby czy nawet to, kiedy trawnik został wysiany. Aby zoptymalizować koszty, należy wziął pod uwagę wszystkie te parametry. Nie jest to jednak takie proste przy dużym metrażu i gdy decydujemy się na podlewanie ręczne.

Dużo łatwiej jest zainwestować wtedy w automatyczny system nawadniania, np. kropelkowego. Specjaliści którzy zajmują się montażem sprzętu pomogą Ci wówczas dobrać odpowiednią ilość sprzętu, jego rozmieszczenie oraz optymalizację pod kątem zużycia wody. Taki system może być także wyposażony w odpowiednie czujniki, które wyłączają podawanie wody np. w bardziej deszczowych okresach.

Artykuł Czytaj więcej

Nawadnianie kropelkowe: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Nawadnianie kropelkowe to oszczędność czasu oraz wody. Znacznie ułatwia prace w ogrodzie i dba o to, aby każda roślina została dostatecznie podlana nawet wtedy, kiedy właścicieli nie ma na działce. Jak zamontować system, ile on kosztuje i ile zużywa wody?

Regularne podlewanie

Jeśli twój ogródek jest niewielki, lub po prostu nie chcesz decydować się na system nawadniania, weź pod uwagę podlewanie ogrodu o określonych porach. Unikniesz wówczas problemu wysychania roślin, a następnie nadmiernego ich podlewania, które zwykle i tak przynosi odmienny skutek od zamierzonego. Regularne podlewanie pozwoli również samodzielnie zaobserwować i zoptymalizować ilość rozlanej wody w zależności od pory roku, dnia, stopnia nasłonecznienia i preferencji rośliny.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Nawadnianie kropelkowe czy zraszacze?

Wszystko zależy od tego, jakie rośliny chcesz podlewać. Zraszacze sprawdzą się np. Do podlewania trawnika, jednak większość roślin nie lubi podlewania liści od góry. Do tego rodzaju roślin sprawdzi się podlewanie kropelkowe, które dostarcza wodę bezpośrednio do ziemi, pod roślinę.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Susza w ogrodzie. Jakie rośliny nie wymagają dużo wody?

    Zmieniający się klimat i kapryśna pogoda sprawiają, że rośliny cierpią z powodu suszy nie tylko w okresie letnim, ale nawet w przedwiośniu i wiosną. Brak śniegu i roztopów zimą i w okresie przejściowym spowodował, że wiele roślin zimozielonych odczuło skutki suszy już po rozpoczęciu wegetacji. To jedna z przyczyn, dla której warto wprowadzić do ogrodu gatunki dobrze znoszące niedobór wody. Które należą do tej grupy?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Zbieranie deszczówki - czy to się opłaca?

    Wodę deszczową, szczególnie tę, która spływa z dachu domu, możemy w łatwy sposób gromadzić i wykorzystywać w ogrodzie do podlewania roślin lub podczas prac porządkowych. Takie rozwiązanie jest ekologiczne, niedrogie w realizacji, a w dłuższej perspektywie przyniesie spore korzyści dla portfela i środowiska naturalnego. Jak zbierać wodę deszczową? Przeczytaj nasze wskazówki.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Program priorytetowy Moja Woda. Pytania i odpowiedzi

    W 2020 roku ruszył program dofinansowania do zbiorników i rozwiązań, które pozwalają oszczędzać wodę i mądrze wykorzystywać deszczówkę oraz wody roztopowe. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację z programu \"Moja Woda\".