Pokój dla rodzeństwa. Ciekawe pomysły i inspirujące aranżacje
Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to zazwyczaj duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest on niewielki albo nieustawny. W tym artykule podpowiadamy, które rozwiązania warto zastosować, aby dzieci miały dość miejsca na odpoczynek, zabawę i naukę.
Pokój dla rodzeństwa – pomysły aranżacyjne
Rodzice, którzy mają co najmniej dwoje dzieci, często zastanawiają się, jak urządzić ich pokój w taki sposób, aby przebywanie w nim było komfortowe. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych pomysłów, pozwalających optymalnie zagospodarować przestrzeń dla maluchów.
W pokoju dla rodzeństwa można zastosować co najmniej 4 układy rozmieszczenia mebli.
- Wyposażenie ułożone względem siebie w lustrzanym odbiciu – środek pomieszczenia staje się osią, meble znajdują się po obu jej stronach: łóżko pod jedną i pod przeciwległą ścianą, biurko z lewej oraz z prawej strony itd.
- Koncept z dwoma łóżkami piętrowymi – pod nimi – zamiast dolnego posłania – znajdują się biurka, po jednym dla każdego dziecka. W ten sposób obie pociechy będą miały odpowiednią ilość miejsca do spania i nauki. Warunkiem jest tutaj dość wysoki pokój.
- Grupowanie ważnych stref – łóżka obok siebie, biurka jedno przy drugim itd. Wspólną strefą zabaw może być puchaty dywan, kanapa lub wiszący, podwójny fotel.
- Dwie strefy dziecięce stykają się w rogu – to popularny układ, który można zobaczyć na poniższej fotografii. Pod oknami znalazły się biurka, a wizualnym łącznikiem – oprócz identycznych mebli – są kolory frontów i dodatków (biel, błękit, niebieski).
Mały pokój dla rodzeństwa w bloku – jak go zaaranżować?
Niewielki pokój dla rodzeństwa wymaga specjalnych rozwiązań, takich jak meble modułowe. Można je różnie układać, w zależności od potrzeb. Doskonałym rozwiązaniem są regały zbudowane z mniejszych kubików. Z kubików da się ustawić wieżyczki różnej wysokości. Ponadto można je wieszać na ścianach, gdzie pełnią funkcję półek. W pokoju dla rodzeństwa nie powinno zabraknąć organizerów i innych sorterów na zabawki (samochodziki, klocki itp.) – koniecznie w kilku rozmiarach.
Pomysły na pokój dla rodzeństwa
W pokoju dziecięcym – bez względu na to, ilu będzie miał mieszkańców – powinny znaleźć się cztery strefy:
snu – z wygodnym łóżkiem lub kojcem;
zabawy – do odpoczynku i rozwijania hobby (na wzór bawialni);
nauki – sprzyja efektywnemu przyswajaniu wiedzy;
przechowywania – pomaga zachować porządek.
Poza tym wyposażenie pokoju powinno być dostosowane do: płci dzieci, różnicy wieku między nimi oraz kształtu pomieszczenia (jego wysokości, szerokości, dostępnych wnęk itp.).
Pokój dla brata i siostry
Podczas aranżowania pokoju dla rodzeństwa mogą pojawić się trudności związane z różnym wiekiem albo płcią maluchów. Niektóre miejsca muszą zostać przystosowane do obecności chłopca i dziewczynki. Jak zrobić to w praktyce? W pokoju dla brata i siostry warto umieścić meble z jednego zestawu. Tym, co odróżni przestrzeń dla chłopca i dla dziewczynki, będą dekoracje. Przykłady można mnożyć: różowe i miętowe kolory, tapety z motywem księżniczki i kosmosu, chropowate oraz gładkie faktury itp. Zwróć szczególną uwagę na takie elementy, jak: lampki, pościel, dywaniki i ozdoby ścienne (girlandy, naklejki na ścianę, tapety dziecięce.
Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku
Piętrowe łóżko dla rodzeństwa to jeden ze sposobów na podzielenie przestrzeni w małym pokoju. Ciekawą alternatywą będzie (jeśli między dziećmi jest kilka lat różnicy) wstawienie do wnętrza niewielkiego łóżka piętrowego. Na górze znajdzie się miejsce dla młodszego dziecka, które ucieszy się z faktu, że może tam wejść po drabinie. Z kolei na dole najlepiej wygospodarować przestrzeń dla nastolatka – stoi tam wygodna kanapa wyposażona w szuflady. To doskonały pomysł na pokój dla dzieci w różnym wieku!
Pokój dla trójki rodzeństwa
W pokoju dla trojga dzieci trzeba przede wszystkim wygospodarować trzy miejsca do spania. Każde z nich powinno mieć zapewnione własne łóżko, dlatego pokój dla trójki rodzeństwa musi mieć odpowiedni metraż. Na poniższej aranżacji znalazło się też miejsce na osobne półeczki oraz lampkę nocną. Jeżeli brakuje miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie zakup potrójnego łóżka. Pod jedynym oknem warto ustawić długie biurko, przy którym zmieszczą się wszystkie dzieci. Naturalne światło nie męczy wzroku, jest więc bardzo wskazane np. przy odrabianiu lekcji.
Wąski pokój dla rodzeństwa – pomysł na aranżację
W wąskim, długim pokoju z oknem na samym końcu, warto zastosować układ, w którym zajęte są dwie długie ściany. Strefa snu może znajdować się po jednej stronie (w bardzo małych pokojach najlepiej sprawdzi się łóżko dwupiętrowe), a strefa nauki i rozrywki po drugiej. W ten sposób nie zasłonisz dostępu światła do wnętrza. Pokój warto pomalować na jasne, odbijające światło kolory, a także powiesić lusterka na przeciwległych ścianach. Poszerzą one optycznie wnętrze.
We wnętrzu nie może zabraknąć mebli do przechowywania , a także stolika do odrabiana lekcji. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę wnętrza – postaw na ciepłe barwy oraz kolorowe akcenty np. zasłony i poduszki, które ożywiają atmosferę.
Jak podzielić pokój dla rodzeństwa?
Pokoje dla rodzeństwa często znajdują się na poddaszu – tak jak ten na poniższym zdjęciu. Jedno z łóżek stoi pod ścianą, przy której znajdują się też szuflady na drobiazgi. Ciepłe kolory dobrze sprawdzą się w pokoju dla dzieci. W pokoju możesz wykorzystać ażurową ściankę, dzięki której podzielisz przestrzeń. Nie zapomnij też o wiszących szafkach – świetnie sprawdzą się do przechowywania zabawek lub ubrań.
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Jakie meble najlepiej sprawdzą się w pokoju dla rodzeństwa?
Oprócz elementów pionowych linię podziału mogą wyznaczać także elementy poziome, np. drewniane lamele. Do podzielenia pokoju na dwie części nada się też ażurowy regał, który niekoniecznie musi sięgać do sufitu. W poszczególnych kubikach dzieci będą mogły przechowywać swoje rzeczy. Elementem dzielącym może być również szafa dwustronna: z jednej strony ma tradycyjną wnękę np. na ubrania, z drugiej znajduje się regał.
Jakie praktyczne rozwiązania warto zastosować w pokoju dla rodzeństwa?
Wykorzystaj dostępną przestrzeń w pomysłowy sposób. W pokoju na poddaszu – pod niskimi skosami oraz we wnękach – warto umieścić szafki i schowki na zabawki. Parapet pod oknem może być na tyle obszerny, że po dostawieniu krzeseł zamieni się w biurko. W wysokim pokoju natomiast warto wstawić łóżko piętrowe lub zbudować antresolę. Można także pokusić się o zakup mebli, które „rosną” razem z dziećmi. Nie zapomnij też o odpowiedniej kolorystyce: barwy o podobnym odcieniu sprawią, że pomieszczenie będzie spójne wizualnie. Ściany w kontrastowych kolorach wyraźnie pokażą, gdzie kończy się przestrzeń jednego, a zaczyna królestwo drugiego dziecka.