Mała metamorfoza pokoju dla dziewczynki
Nie masz czasu i ochoty na remont, a w pokoju twojej córeczki przydałaby się coś zmienić? W kilka godzin możesz odmienić nieciekawą i opatrzoną przestrzeń w pokój niczym z baśni o księżniczce. Sprawdź nasze podpowiedzi i zacznijcie wspólnie snuć historię o pięknej sypialni.
Fototapety i naklejki na ścianę – prosty sposób na szybką metamorfozę bez remontu
Kolor ścian w pokoju przeznaczonym dla małej dziewczynki znudził się dziecku lub wydaje wam się nieciekawy, ale nie macie czasu na malowanie? Jeśli powierzchnia jest w dobrym stanie, a zmiany wynikają raczej ze zmiany gustu i chęci szybkiej metamorfozy, wybierzcie wspólnie kolorowe naklejki na ścianę.
Możesz je w łatwy sposób przykleić, a potem zdjąć, nie uszkadzając farby pod spodem. Jak to zrobić? Powierzchnię, którą chcesz ozdobić odtłuść, przecierając wodą z płynem do naczyń lub mydłem. Po umyciu ściany odczekaj chwilę, aby przeschła. Naklejki – zwłaszcza te większe – najlepiej przyklejać jednocześnie, powoli odklejające warstwę ochronną i wygładzając nadruk tak, aby nie pojawiły się pod nim bąbelki powietrza.
Jeśli nie odpowiada Ci kolor na ścianie, zdecyduj się na fototapetę. Wybierz ją razem z dzieckiem, dopasuj do zainteresowań oraz kolorystyki wnętrza. Dzięki niej, w pokoju może pojawić się las, dzika dżungla, kwiecista łąka lub prawdziwa bajkowa kraina.
Nasza podpowiedź: naklejki możesz dowolnie komponować, łącząc zestawy. Zaangażuj dziecko w zabawę i stwórzcie wspólnie mały świat – np. dziką dżunglę, las albo morski klimat – lub zainscenizujcie bajkową historię.
Stary regał w nowym wydaniu
Gdy na regałach brakuje miejsca, wiele osób rozgląda się za nadstawkami – dodatkowymi półkami zamontowanymi na górze regału. Możesz jednak podejść do kwestii nadstawki bardziej kreatywnie.
Ciekawie będzie wyglądać nadstawka trójkątna, która zaakcentuje bajkowy charakter pomieszczenia, ponieważ całość kształtem będzie przypominać domek dla lalek. Łatwo wykonasz ją samodzielnie. Taki oryginalny regalik, w odróżnieniu od zwykłej półki świetnie nada się do przechowywania wyższych przedmiotów, oraz do wyróżnienia tych najważniejszych, np. pucharów sportowych. Co będzie Ci potrzebne?
Przede wszystkim materiał. Nie zawsze musi to być drewno w kolorze regału – możesz również postawić na kontrast kolorystyczny. Jeśli chcesz uzyskać efekt naturalnego drewna, rozejrzyj się za sosnową deską klejoną (sprzedawaną sklepach także jako półki lub parapety). Najprościej będzie w przypadku białego materiału – tu świetnie nada się płyta HDF w tym kolorze.
Natomiast jeśli chcesz pomalować materiał na inny kolor, wybierz sklejkę. Potrzebna długość materiału będzie trzykrotnością szerokości regału, nad którym ma się znaleźć nadstawka (jest to zwykle 60 lub 80 cm), w takich kawałkach, by dało się z niego wykroić trzy jednakowe elementy.
Z niezbędnych narzędzi przede wszystkim potrzebować będziesz piły, skrzyni uciosowej z możliwością cięcia pod kątem 30 stopni, uniwersalnego kleju do drewna (lub błyskawicznego kleju cyjanoakrylowego, tzw. superglue) oraz ewentualnie farby, bejcy lub lakieru.
Za pomocą piły i skrzyni uciosowej wytnij trzy odcinki drewna o szerokości regału, na który budujesz nadstawkę, pomniejszone o grubość materiału. Muszą być one ucięte pod kątem 30 stopni, nierównolegle do siebie – czyli w taki sposób, by tworzyły trapez, a nie romb. Jeśli chcesz pomalować drewno, zrób to tuż po wycinaniu. W przypadku wykorzystania deski klejonej, sklejki lub płyty, zabezpieczanie drewna nie jest potrzebne.
Kolejnym krokiem będzie sklejenie otrzymanych desek w trójkąt równoboczny. Należy wziąć pod uwagę, że czas wiązania kleju może trwać nawet 24 godziny. Gdy minie określony przez producenta czas, naszą nadstawkę należy przykręcić do regału za pomocą wkrętów do drewna (długość wkrętów powinna być mniejsza niż grubość obu desek, żeby nie wystawały poza nie). Regał powinien być przykręcony do ściany przed zamocowaniem nadstawki.
Nasza podpowiedź: mały regał z nadstawkami może służyć jako domek dla lalek. Aby był ciekawszy, pomaluj plecówkę lub obłóż ją tkaninami. Sprawi to wrażenie, jakby w miniaturowym pokoju ktoś położył tapetę. Wystarczą już tylko mebelki i lalki mogą się wprowadzać.
Ulubione miejsce małej czytelniczki
Bardzo łatwym sposobem na zmianę atmosfery pomieszczenia jest zakup nowego mebla. Modny fotel w stylu skandynawskim albo popularny uszak to nabytek, który spodoba się zwłaszcza starszym dzieciom. Wygodne i eleganckie miejsce do czytania może zaktywizować nasze pociechy do częstszego sięgania po lekturę.
Nasza podpowiedź: W roli fotela może wystąpić również podwieszane krzesło brazylijskie. Należy je przymocować na haku i zabezpieczyć kotwą chemiczną.
Naprawdę prosta metamorfoza sypialni
Jeszcze łatwiejszym sposobem na duże zmiany wystroju przy niedużym nakładzie pracy, będzie dodanie kilku eleganckich i dobrze dobranych kolorystycznie poduszek i narzut na łóżko. Kapa świetnie zmienia sypialnię w pokój dzienny, a duży wybór poduszek dekoracyjnych pomoże wyrazić gust właściciela.
Nasza podpowiedź: Ozdobne poduszki można ze starszymi dziećmi wykonać własnoręcznie. Wystarczy zszyć dwa kwadraty wycięte z wybranego materiału. Poszewkę można ozdobić, np. kolorowymi pomponami z tiulu, kokardami, futerkiem lub inicjałami z filcu.
Jak zrobić stolik z palet?
Meble wykonane z palet są wciąż bardzo modne – nic dziwnego, bo nadają wnętrzom zdecydowanego charakteru i są bardzo łatwe do wykonania. By zrobić własny stolik w tym stylu, potrzebujesz przede wszystkim palet dekoracyjnych) (nie należy kupować używanych palet na skupach, bo mogą zawierać niebezpieczne chemikalia). Te kupione w sklepie budowlanym zwykle będą już ostrugane.
Przydadzą się też nóżki i blat, choć te elementy są już w zasadzie dodatkiem. Jeśli chodzi o narzędzia, przydadzą Ci się wkrętarki i wkręty do drewna. Ponieważ stolik będzie używany we wnętrzach, zabezpieczanie drewna nie jest konieczne. Jeśli jednak chcesz go pomalować, powinien to być pierwszy etap pracy.
Palety (najpopularniejszy rozmiar to 120 x 80 cm i jej połówka – 80 x 60 cm) w wybranej ilości należy skręcić ze sobą od dołu wkrętami do drewna o długości nie większej niż grubość dwóch połączonych desek. Do niskiej ławy wystarczą 1-2 duże palety, a do stolika nocnego 3-4 połówki. Od dołu możesz przykręcić nóżki meblowe. Palety mają otwory na górnej powierzchni – jeśli nam to przeszkadza, możemy położyć tam blat z hartowanego szkła.
Nasza podpowiedź: jeśli chcesz, aby stolik był bardziej mobilny, zamiast nóżek przymocuj 4 kółka.
Łóżko z baldachimem dla małej księżniczki
Każda mała księżniczka marzy o łóżku z baldachimem, które nie tylko wprowadza w baśniową krainę marzeń, ale daje schronienie i spokojne miejsce do czytania książek lub zabawy. Możesz kupić gotową ozdobę lub stworzyć ją samodzielnie z wykorzystaniem wybranego materiału oraz koła hula hop i haka, który przymocujesz kotwą chemiczną do sufitu.
Potrzebne będzie Ci ok. 5 metrów (dwukrotność wysokości pomieszczenia) tkaniny na firanki (ciężki materiał wyglądałby przytłaczająco). Baldachim przywiąż w połowie do haka w suficie. Około 0,3-0,5 m poniżej przyszyj hula hop, by tkanina się rozkloszowała.
Nasza podpowiedź: Do ozdobienia baldachimu świetnie nadadzą się świecące kule cotton balls lub pompony z tiulu. Dobre wrażenie zrobi też girlanda z lampek choinkowych. Dla bezpieczeństwa wybierz model z diodami LED.
Namiot w pokoju małej dziewczynki
Namioty w kształcie tipi to element wystroju, który od kilku sezonów kradnie serca wszystkich dziewczynek. Nie tylko pięknie wygląda i podkreśla charakter pomieszczenia, lecz także daje możliwość schronienia i zabawy w przytulnej atmosferze. Sprawdź, jak go zrobić samodzielnie, a następnie wyposaż w miękką matę lub dywan ze sztucznego futerka, kilka kolorowych poduch i lampki.
Chcesz wykonać tipi dla dzieci? Kliknij i zobacz, jak to zrobić!
Nasza podpowiedź: Tipi możesz ozdobić literkami uszytymi z filcu, tiulowymi pomponami, taśmą z frędzelkami lub proporczykami. Udrapuj tkaninę w kilka falban, aby jeszcze bardziej wyeksponować ten element wystroju.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Meble do pokoju dziewczynki – jakie wybrać?
Aby wykonać metamorfozę w pokoju dziewczynki, możesz oczywiście kupić nowe meble. Sposobów na odświeżenie przestrzeni jest jednak dużo więcej. Możesz okleić lub przemalować meble w niechcianym kolorze, a także dostawić do nich kilka ciekawych elementów pomocnych przy przechowywaniu – pudełek, małych szafek, półek, stojaków czy wieszaków. Wykonując część prac samodzielnie możesz osiągnąć niesamowite efekty.
Naklejki do pokoju dziewczynki
Naklejki w pokoju dziewczynki to popularny sposób na zmianę aranżacji. Jeżeli nie chcesz jeszcze przemalowywać ścian, nastrój panujący w pomieszczeniu szybko zmienisz naklejając na ścianach naklejki. Mogą to być motywy roślinne, bajkowe czy inne – wzorów do wyboru jest naprawdę mnóstwo.