Jak zrobić tipi dla dzieci?
Opieka nad dzieckiem w domu to zajęcie, które wymaga od rodziców pokładów czasu, cierpliwości i… kreatywności. Kiedy musimy zostać w domu nieco dłużej niż planowaliśmy, zapas pomysłów na zabawę może się szybko wyczerpać. Poznaj sposób na udaną zabawę nie tylko dla dziecka, lecz także dla ciebie. Indiańskie tipi w salonie z pewnością przypomni Ci czasy dobrej zabawy w budowanie domowej bazy. Zobacz, jak zrobić tipi.
Tipi DIY – potrzebne materiały
Choć budowa tipi dla dzieci nie jest trudna, wymaga pewnych przygotowań. Będziesz potrzebować:
- 5 lub 6 prostych kijków lub listew o długości ok. 1,5 m,
- dwóch odcinków dratwy lub mocnego sznurka,
- kawałka materiału o wymiarach 1,5 x 3 m,
- nici,
- światełek na baterie,
- kawałka plandeki i gumowej maty,
- miękkiego dywanika i zestawu poduch,
- zawieszek, pomponów, piórek i innych drobnych elementów dekoracyjnych
oraz kilku narzędzi:
- wiertarki lub wiertarko-wkrętarki akumulatorowej,
- zszywacza lub igły.
Budowa tipi krok po kroku - stelaż
W pierwszej kolejności zajmij się konstrukcją solidnego stelażu. Rozłóż wszystkie kijki na podłodze i za pomocą miarki albo linijki w każdym odmierz 20 cm od jednego z ich końców. Zaznacz to miejsce czarnym markerem.
Następnie chwyć za wiertarkę i wywierć w zaznaczonych miejscach otwory. Teraz pora na sznurek. Przeciągnij go przez otwory we wszystkich kijkach i zakończ porządnym supłem. W ten sposób sprawisz, że końce kijków będą się ze sobą stykać. W tej postaci powinny układać się w formę rozłożonej główki kwiatu. Następnie weź drugi odcinek sznurka i opleć nim miejsce styku kijków, tak by wzmocnić konstrukcję.
Dolne części kijków rozstaw w równej odległości od siebie – to bardzo istotne, ponieważ równe odstępy wzmocnią symetryczność konstrukcji, a tym samym jej stabilizację. Jeśli chcesz postawić tipi w ogrodzie, wyznacz specjalne miejsce na trawniku, gdzie będziesz mógł wbić końce kijków w ziemię. To dobre rozwiązanie, jeśli tipi ma stać w tym miejscu przez większą część roku.
Voila, stelaż tipi jest gotowy!
Jak zrobić pokrycie do tipi DIY?
Przygotowanie pokrycia do tipi to znacznie prostsze zadanie, ale wymaga więcej cierpliwości. Zacznij od wyboru materiału. Po pierwsze, weź pod uwagę, gdzie będzie stał namiot oraz czy będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych. Po drugie, zastanów się, czy będzie to jednorazowa atrakcja dla dziecka, którą wieczorem schowasz, czy też konstrukcja, która będzie stała w twoim ogrodzie lub domu kilka dni, tygodni, a może miesięcy.
Jeśli tipi ma być konstrukcją składaną albo taką, która stoi tylko w miejscu zadaszonym i osłoniętym od deszczu i wiatru, wybór materiału do pokrycia nie ma większego znaczenia. Może być to nawet zwykła firanka lub kolorowa zasłona okienna. Świetnie sprawdzi się transparentny materiał, który przepuści przez swoją warstwę część światła do wnętrza namiotu. Jeśli jednak tipi ma stać w ogrodzie przez kilka dni i dłuższy czas, pomyśl o bardziej odpornym materiale. Najlepsza będzie gruba, nieprzemakalna tkanina, która ustrzeże wnętrze tipi przed deszczem i wiatrem.
Gdy wybierzesz już materiał, pora przejść do konkretów. Dobierz ilość tkaniny do wielkości stelażu, powinna zasłaniać go z każdej strony. Oblecz dwie skrajne krawędzie materiału wokół dwóch kijków, tak by w tym miejscu powstało wejście do tipi. Aby materiał trzymał się na kijkach, przypnij go zszywaczem albo ciasno zaszyj wokół nich nicią. Nie obcinaj nadmiaru materiału, który zalega na ziemi, ale wsuń go pod namiot.
Jak urządzić tipi?
Przygotowanie stelaża oraz wybór materiału do pokrycia tipi to jeszcze nie wszystko. Teraz czas zadbać o serce indiańskiego namiotu. W pierwszej kolejności pomyśl o wygodnym i miękkim siedzisku. W tym celu wybierz gumową matę, która nie będzie przepuszczała wilgoci od trawnika, a jeśli tipi stoi w domu, będzie działać antypoślizgowo. Jeśli tipi stoi w ogrodzie, warto podłożyć pod matę także nieprzemakalną plandekę. Na matę połóż miękki dywanik, np. imitujący futro zwierzęcia. Nie zapomnij o zestawie kilku poduszek – ułóż je w środku tipi przy jego ścianach. Stworzą przytulną atmosferę w namiocie oraz pozwolą odpocząć twojemu dziecku zmęczonemu zabawą.
Jeśli namiot przykrywa gruby materiał, zawieś w jego wnętrzu, na kijkach stelażu, 1 lub 2 zestawy lampek na baterie, które wprowadzą do wnętrza trochę światła. Pomyśl także o zagospodarowaniu przestrzeni wokół tipi. Wykonaj ścieżkę prowadzącą do tarasu, którą wyznaczą lampiony lub pochodnie ogrodowe.
Nie zapomnij także udekorować zewnętrznej części pokrycia tipi. Poprzyczepiaj do niego zawieszki, pompony i piórka, a wystające ponad materiał szczytowe części stelażu obwiąż kolorową wełną. Na szczycie tipi możesz także umieścić flagę.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy można kupić gotowe tipi dla dzieci?
Oczywiście, że tak! W naszej ofercie znajdziesz wiele gotowych namiotów dla dzieci.