5 praktycznych porad na temat dekoracji w stylu skandynawskim

"Przytulne i jasne" te określenia to najlepszy wstęp do opisu wnętrza w stylu scandi. Marząc o pastelowych kolorach, lekkich meblach i słońcu zaglądającym do pokoju, nie zapominajmy o dodatkach. To właśnie dekoracje są kluczowym składnikiem udanej i spójnej aranżacji. Jakie wybrać? Na co koniecznie zwrócić uwagę? Znajdziesz tu kilka praktycznych rad.

Styl wnętrza, dlaczego jest ważny

Dom to nasz azyl, w którym odcinamy się od zabieganego świata. Jego wnętrze odzwierciedla nasze potrzeby i marzenia. Nadajemy mu nasz styl, mimo że czasem zupełnie nieświadomie decydujemy się na konkretne elementy, bo… po prostu nam się podobają.

W przypadku, gdy chcemy coś zmienić, ale nie jesteśmy pewni, jakie dodatki wybrać, powinniśmy kierować się paletą barw i materiałów. A każdy styl ma własną.

Jeżeli lubimy szarości, metal i cegłę, zdecydowanie powinniśmy przyjrzeć się stylowi loftowemu. Jednak, gdy bliżej nam do brązów, zieleni, roślin - zapewne styl natura będzie odpowiedni do naszych wnętrz. Z kolei styl romantyczny to delikatne materiały, wzory i stonowane kolory. Wciąż żaden z nich? To może właśnie styl skandynawski będzie tym właściwym. Prostota, naturalne kolory, drewno i minimalizm. Na zdjęciu przedstawiamy zestawienie barw, którego powinniśmy się trzymać w dodatkach, jeżeli urzeka nas magia wnętrz z Północy.

Styl scandi, od czego się zaczęło

Jeżeli myślimy o początkach stylu skandynawskiego, warto przywołać jedno nazwisko - Larsson. To właśnie temu panu przypisuje się rozpowszechnienie stylu scandi. Carl Larsson malując wnętrza swojego domu, ukazał na płótnach przestrzenie z dużymi oknami, pełne roślin i lekkich, charakterystycznych mebli. W skrócie - natura i ukojenie. Takie właśnie powinny być pomieszczenia w stylu scandi.

Styl skandynawski, czym się charakteryzuje

Nie ma tu miejsca na ciężkie meble i ciemne kolory. Wnętrza powinny łapać jak najwięcej światła, tego naturalnego szczególnie. Design w stylu scandi jest niezwykle praktyczny, prosty i genialnie uniwersalny.

Ze stylem skandynawskim łączy się wiele projektów. Zapewne większość z nas widziała krzesła z siedziskiem w różnych kolorach, z drewnianymi nogami i metalowym krzyżakiem pomiędzy, jest to projekt małżeństwa Eamsów. Podobnie krzesło typu Mrówka (Ant), Arne Jacobsena - zachwyciło swoją oryginalnością. Wymienione projekty, jak również stoliki z białym blatem o nieregularnym kształcie, z drewnianymi nogami czy klasyczne już lampy na trójnogu, zakorzeniły się w świadomości niemal każdego z nas i kojarzą się ze stylem skandynawskim. Tak właśnie działa dobry design - potrafi zawładnąć estetyką mas. Czy to źle? Wręcz przeciwnie. Styl skandynawski przebojem wszedł w polskie realia, zastępując PRL-owskie meblościanki, często ciężkie i ciemne.

Styl scandi w dodatkach, najważniejsze cechy:

  • paleta barw: kolory czyste, pastelowe, nasycone, ale też biel, szarości,

  • materiały: drewno, płyty meblowe, tworzywa sztuczne: PCV, ABS, metal,

  • wzornictwo: geometryczne, proste,

  • klimat: akcent na życie rodzinne i prostotę,

  • formy: funkcjonalne, opływowe.

Oczywiście nie musimy wypełniać pomieszczeń przedmiotami wyłącznie od projektantów. Scandi lubi połączenia nowego i starego. Meblom można nadać oryginalny charakter, zmieniając na przykład kolor. Ważne, żeby pozostawały w tonacji tego stylu, nie były ciężkie i masywne.

Dekoracje, czyli nutka skandynawskiego stylu we wnętrzu

Ze względu na to, że w skandynawskich pomieszczeniach ceni się naturalne światło, to meble i inne dodatki nie powinny go zabierać. Co do zasady kanapy, fotele muszą być lekkie, podobnie jak regały i stoliki. Jednak dzięki kolorom typowym dla tego stylu nie ma mowy o tym, aby we wnętrzu było surowo i ascetycznie. Drewno pozwala zachować balans pomiędzy minimalizmem, a uroczym klimatem. Tak naprawdę może, a nawet powinno pojawiać się również w dekoracjach. Zacznijmy jednak od bazy.

Ściany, czyli baza aranżacji

Powierzchnie ścian powinny być gładkie, najlepiej w jednym neutralnym kolorze. Świetnie sprawdzą się biele, szarości, ale też beże. Jeżeli zależy nam na kontraście, warto wprowadzić tapety. Dobrym rozwiązaniem będą te w pastelowe kolory i wzory. Kształty, które pojawiają się w tym stylu, to geometryczny szablon lub motywy natury (listki, krople itp.). Oczywiście nie musimy wykładać tapetą całej ściany, możemy zdecydować się na efekt dekoru, układając ją we wnękach lub strategicznych punktach pomieszczenia.

Co powiesić na ścianach we wnętrzu w stylu scandi

Kolejnym ważnym elementem są ozdoby do zawieszenia. Ramki zdjęć powinny być lekkie, drewniane lub z malowanego metalu. Bardzo często prezentuje się je w formie galerii. Właśnie taki układ obrazów malował na swoich dziełach wspomniany wcześniej, Larsson. Salon ze ścianą pełną obrazów to esencja skandynawskiego stylu. Popularne są również wszelkiego rodzaju grafiki z motywem roślinnym, zabawne rysunki lub sentencje. W przypadku obrazów mamy pełną dowolność kolorystyczną. Możemy zdecydować się na wyraziste barwy, które będą ciekawym akcentem lub dobrać je zgodnie z kolorystyką całego wnętrza.

Podłogi, co nadaje im skandynawskiego charakteru

Drewno na podłogach to najlepsze rozwiązanie, może być naturalne bądź imitacje. Jeżeli jednak nie mamy w swoich wnętrzach pięknych desek - nie szkodzi. Z pomocą przychodzą dywany. W skandynawskim stylu dywany lub chodniki często plecione są z naturalnych materiałów. Dodatkowo powinny być proste. Pojawiają się na nich geometryczne wzory, podobnie jak w przypadku tapet. Prawdziwym hitem są dywany typu shaggy. Niezwykle puchate i mięsiste świetnie sprawdzą się w skandynawskim wnętrzu.

Lampy, jakie wybrać

Oświetlenie jest niezwykle ważne. Lampy, podobnie jak pozostałe elementy dekoracyjne, odznaczają się minimalizmem. Najczęściej mają proste formy i pastelowe kolory. Ze względu na obecność drewna w aranżacjach doskonałym rozwiązaniem są również te wiklinowe i plecione - zarówno wiszące, jak i stojące. Niezwykle popularne stały się lampy na trójnogu, najczęściej z białym abażurem, chociaż powstały już chyba wszystkie jej możliwe warianty.

Inne dodatki w stylu scandi

Istotnym elementem dekoracyjnym w stylu skandynawskim są rośliny, a to ze względu na bardzo silny nurt eko i życie zgodne z naturą. Wnętrza zdobi się różnymi gałązkami i kwiatami. W tym stylu sprawdzą się wrzosy, sukulenty czy wężownice. Bez wątpienia uroczym akcentem będą również pastelowe, kolorowe doniczki.

Jeżeli zależy nam na zakryciu, a jednocześnie ozdobieniu okna - warto pomyśleć o zasłonach. Te kolorowe mogą być gładkie, natomiast świetnie sprawdzą się również szare z nadrukami prostych wzorów, np. jodełki lub kropek. Zasłony dobrze połączyć kolorystycznie z poduchami położonymi na kanapie lub fotelu uszaku.

Styl skandynawski - dla kogo

Ten styl polubią osoby, które cenią harmonię i spokój. Jasne pomieszczenia dodają pozytywnej energii nawet w pochmurny dzień. Dodatkowo ze względu na funkcjonalne rozwiązania sprawdzi się w codziennym, rodzinnym życiu. Nawet jeżeli nie chcemy wprowadzać go w czystej formie, to dzięki temu, że jest niezwykle uniwersalny - świetnie łączy się z innymi stylami.