Loftowy styl w dekoracjach
O charakterze wnętrza świadczy wiele elementów. Kolor ścian, podłóg, rodzaje okien, meble, dodatki - definiując poszczególne detale, jesteśmy w stanie stwierdzić, z jakim stylem mamy do czynienia. A każdy styl to historia. Jak więc zaakcentować dany styl we wnętrzu i dekoracjach? I czy współczesny właściciel loftu ma coś wspólnego z nowojorskimi artystami z lat 70. XX wieku?
Recepta na spójne wnętrze
Często nawet nie wiemy, jaki styl chcemy mieć w naszych pomieszczeniach. Jednak decydując się na konkretne dodatki, nadajemy wnętrzu określony charakter. Czujemy, że pewne elementy przemawiają do nas bardziej niż pozostałe. Widząc bogate, wiktoriańskie komody obok lekkich, geometrycznych regałów, uwagę kierujemy na jeden typ mebli.
Aby nadać wnętrzu klimat danego stylu, nie musimy od razu zmieniać całego wystroju. Wystarczy postawić na dodatki. Jak zachować spójność, dobierając poszczególne elementy? Bazowanie na kolorach i materiałach jest doskonałym kierunkowskazem.
Jeżeli lubimy pastelowe barwy i drewno - styl scandi prawdopodobnie spełni znaczną część naszych oczekiwań, ewentualnie możemy dorzucić kilka elementów ze stylu romantycznego. Beże, brązy i akcenty roślinne otulą w stylu naturalnym. Jeśli natomiast kusi nas prezentowana na zdjęciu powyżej paleta barw, warto w dodatkach otworzyć się na styl loftowy, inaczej industrialny.
Styl industrialny - charakterystyka
W architekturze styl loftowy ma swoje początki w latach 60. i 70. XX wieku. Moda na udomowienie pofabrycznych wnętrz zaczęła się w Nowym Jorku. To właśnie tam artyści zmieniali ogromne przestrzenie fabryk na oryginalne mieszkania i pracownie. W latach 80. trend loftów dotarł do Europy. Deweloperzy zaczęli stawiać tego typu budynki od podstaw, określając je mianem soft lofts. W odróżnieniu od klasycznych loftów nowoczesne wnętrza zapewniają współczesny komfort. Dodatkowo pomieszczenia te charakteryzują się wielkimi oknami ze szprosami, na wzór tych przemysłowych, a także niczym niezakłóconą przestrzenią - strefy wydzielają meble a nie ściany. Pojawia się w nich cegła, metal, odkryte belki.
Styl loftowy w dodatkach, najważniejsze cechy:
paleta barw: szarości, jeans i khaki, ceglany, grafit;
materiały: beton, cegła, surowy metal, postarzane drewno;
wzornictwo: heksagon, biało-czarne zdjęcia i grafiki;
klimat: podkreślanie przestrzeni, prostota, minimalizm, funkcjonalność;
formy: wielkoformatowe płyty, uproszczone konstrukcje industrialne.
O ile te nowojorskie lofty z czasem stały się niezwykle drogie, o tyle nasze upodobania do stylu można wyrazić w różny sposób. Wiele mebli jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, tworząc na przykład półki z desek i metalowych rurek, połączonych kolanem montażowym. Modne ostatnio palety również dają wiele możliwości - od stolika na kółkach, przez fotele po półki na kwiaty. Warto też odnawiać różnego rodzaju meble lub postarzać te kupione w sieciówkach, dodając im niepowtarzalnego charakteru. Niezaprzeczalnie powinniśmy postawić na dodatki. Jakie wybrać? O tym poniżej.
Dodatki w stylu loftowym
Nie bez kozery mówi się o charakterze wnętrza. W stylu loftowym liczy się odwaga, oryginalność, wolność i chęć eksperymentowania. W samym pomieszczeniu można zostawiać odkryte rury, wprowadzać elementy betonu i stali, pokazywać cegły i cieszyć się skazami. Niedoskonałość jest autentyczna. Na kilka elementów warto zwrócić szczególną uwagę.
Ściany, co je wyróżnia w loftowym wnętrzu
Jeżeli mamy możliwość odkrycia cegieł, nawet w części - powinniśmy to zrobić. I to niekoniecznie od linijki, można naśladować naturalne odrywanie tynku, jak w starych budynkach. Warto też wprowadzać beton. Świetny efekt możemy osiągnąć, używając farb oraz tynków strukturalnych. Innym rozwiązaniem będą tapety. W tym stylu również geometria ma znaczenie. Dobrym pomysłem będzie postawienie na wzorzyste tapety w stonowanych kolorach.
Obrazy i grafiki, czyli co powiesić na ścianach?
Zawieszając obrazy w loftowym wnętrzu, możemy postawić na jedno z dwóch rozwiązań. Stworzyć galerię albo zdecydować się na pojedynczy eksponat. W przypadku ram warto trzymać się materiałów oraz barw odpowiednich dla loftowego stylu (miedziany, czarny metal). Świetnie sprawdzą się również czarno-białe grafiki i zdjęcia.
Dywany i chodniki w loftowym wydaniu
Niezależnie od rodzaju podłogi, dywan w odcieniach szarości z graficznymi wzorami wprowadza do wnętrza elementy stylu loftowego. Jeżeli zależy nam na kontraście dywany mogą mieć intensywne barwy.
Dodatki dekoracyjne i oświetlenie
Kolejnym elementem, w którym warto zachować spójność są wszelkiego rodzaju dekoracje. Ramki na zdjęcia w kolorze postarzanego złota lub miedzi pięknie ozdobią lekkie, geometryczne regały. Ciekawym akcentem będą również lustra i zegary w industrialnym stylu. Podobnie drewniane kwietniki z metalowymi detalami pięknie wyeksponują rośliny. W tym stylu sprawdzą się kaktusy, wężownice czy lasy w słoiku.
Do wnętrza w loftowym stylu, mimo surowego i funkcjonalnego klimatu, możemy wprowadzić nutkę przytulności. Świeczniki i lekkie lampiony uroczo ocieplą przestrzeń. Nie należy zapominać również o lampach. Czarne, geometryczne, często z elementami złota bądź miedzi, świetnie dopełnią aranżację.
Loftowe okna zazwyczaj są dość duże i wpada przez nie sporo naturalnego światła. Jeżeli chcemy ukryć się przed wzrokiem sąsiadów, możemy postawić na gładkie zasłony. Rozwiązanie to będzie niezwykle funkcjonalne.
Styl industrialny - dla kogo
Dekoracje w naszych wnętrzach mają ogromne znaczenie. Styl industrialny zachwyci osoby, które szukają niebanalnych rozwiązań, nie boją się wyzwań i stawiają na oryginalność. Nie ma w nim blasku i elegancji. Jest za to szczerość. Surowe materiały lub takie, na których widać ząb czasu docenią osoby otwarte i kreatywne. Obecnie styl loftowy przenosi się również do małych mieszkań i domów. Warto więc eksperymentować - oryginalne dekoracje mogą przemienić każde wnętrze.