Choinka cięta czy w doniczce?
Choinka to najbardziej rozpoznawalny i najpopularniejszy symbol Bożego Narodzenia. Żywa choinka, wprowadza do domu niepowtarzalną atmosferę. Jaką wybrać choinkę na święta do domu: ciętą czy w doniczce? Zastanawiasz się, jakie są różnice między świerkiem, jodłą i sosną? Które z tych drzewek świątecznych wytrzyma najdłużej i jak je pielęgnować? Odpowiemy na te pytania!
Choinka cięta
Decydując się na choinkę ciętą, zwróć uwagę na to, aby drzewko pochodziło z legalnej wycinki. Nie kupuj drzewek z nielegalnego źródła i nie wycinaj choinek z lasu na własną rękę – nie tylko grozi to wysokim mandatem, ale także przyczynia się do dewastacji lasów.
Co zrobić, żeby choinka długo stała? Przede wszystkim wybierz świeże drzewko o intensywnie zielonych, błyszczących igłach. Gałązki powinny być elastyczne i zachowywać kształt nawet po lekkim odgięciu – to znak, że drzewko jest świeże. Choinka powinna mieć ładny, regularny kształt oraz gęsto rozmieszczone gałęzie.
Na choinki cięte najbardziej nadają się świerk pospolity (niedrogi i wydziela bardzo ładny zapach), świerk kłujący (inaczej srebrny, ma srebrzysto-niebieskie lub niebieskozielone igły), świerk serbski (o łukowato wygiętych bocznych gałązkach), jodła kaukaska (trwała, ma ciemnozielone igły i gęsty, regularny pokrój).
Choinka cięta – jak ją pielęgnować?
Przed wstawieniem świeżo zakupionej choinki do domu, trzeba ją zahartować. W tym celu na około jeden dzień należy ją umieścić w chłodnym pomieszczeniu, gdzie będzie panowała temperatura około 10°C (np. w piwnicy, garażu czy na werandzie). Po tym czasie można przenieść drzewko w miejsce docelowe. Pamiętaj, żeby ustawić choinkę z daleka od źródeł ciepła!
Aby choinka stała jak najdłużej, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C. W mieszkaniach ciepłych, w których jest dość suche powietrze, najszybciej będą opadać igły świerka pospolitego i świerka kłującego. Najbardziej odporna na wysoką temperaturę i zbyt suche powietrze jest jodła kaukaska.
Drzewko możesz lekko przyciąć o około 2-3 cm, a następnie umieścić je w specjalnym stojaku. Stojak wypełnij wodą o temperaturze pokojowej. Regularnie podlewaj drzewko! Ciętą choinkę można również umieścić w pojemniku z wilgotnym piaskiem, a bardzo duże drzewka warto przymocować np. do sufitu, żeby się nie przewróciły.
Aby przedłużyć trwałość choinki, należy dobrać odpowiednie ozdoby choinkowe. Standardowe lampki choinkowe z reguły wydzielają bardzo dużo ciepła, co może dodatkowo przyspieszać opadanie igieł. Warto więc na choince zawiesić światełka LED, które się nie nagrzewają. Ilość ozdób choinkowych trzeba dostosować do wielkości drzewka i grubości gałązek – zbyt wiotkie pędy mogą się nieestetycznie powyginać lub nawet połamać.
Popularne gatunki choinek
Świerk pospolity
Najpopularniejszym bożonarodzeniowym drzewkiem jest świerk pospolity (Piceaabies), który pięknie pachnie. Ma ciemnozielone, sztywne, krótkie i kłujące igły. Niestety jego igły opadają dosyć szybko, więc najlepiej kupować drzewko tuż przed świętami. Świerk pospolity w naturze tworzy szerokie korony o regularnym, stożkowatym kształcie. Drzewo to w środowisku naturalnym może osiągać nawet 60 m wysokości, jednak przeważnie nie przekracza 40 m.
Świerk kłujący
Popularny jest także świerk kłujący (Piceapungens) inaczej zwany świerkiem srebrnym. Drzewko to ma sztywne i silnie kłujące igły, które pokryte są woskiem. W zależności od odmiany igły świerka kłującego mogą mieć odcień srebrzysto-niebieski (np. ‘Argentea’) lub niebieskozielony (np. ‘Glauca’).
Świerk serbski
Świerk serbski (Piceaomorica) ma wąski, strzelisty pokrój. Jest to najwęższy ze wszystkich świerków. Za to jego igły są najmniej kłujące. Drzewko to ma ciekawy kształt: gałęzie boczne są łukowato wygięte i mają podniesione wierzchołki.
Jodła kaukaska
Jodła kaukaska (Abiesnordmandiana), inaczej zwana jodłą normandzką jest najbardziej wytrzymałą choinką. Jej igły zasychają i nie opadają, w związku z tym może stanowić ozdobę przez wiele tygodni. Cięte drzewka sprowadzane są do Polski głównie z Danii. Jodła kaukaska ma długie, szerokie, ciemnozielone igły oraz gęsty i regularny pokrój.
Choinka w doniczce – wady i zalety
Czy choinki w doniczkach są bardziej ekologiczne? W pewnym sensie tak. Jeśli prawidłowo zadbasz o drzewko, na wiosnę możesz wysadzić je do ogródka. Pamiętaj również, że drzewko powinno być uprawiane w pojemniku od samego początku. W przypadku choinek, które zostały wykopane i wsadzone do osłonki przed świętami, system korzeniowy jest zbyt słaby i nie przyjmie się w gruncie.
Jeśli Twoje drzewko spełnia te warunki, po okresie świątecznym, koniecznie zahartuj choinkę. Jak to zrobić? Umieść ją w chłodniejszym miejscu np. ogrodzie zimowym czy przedsionku i pozostaw ją tam aż do wiosny. Drzewko w doniczce nie może stać w domu zbyt długo, ponieważ zostanie wtedy zaburzony zimowy stan spoczynku i ruszą procesy wegetacyjne. Taką roślinę będzie można wysadzić do gruntu dopiero późną wiosną, kiedy miną już groźby przygruntowych przymrozków.
Drzewka uprawiane w pojemniku kupisz w sklepach ogrodniczych. Lepiej nie zaopatrywać się w nie w punktach sprzedaży choinek. Dlaczego? Przeważnie sprzedaje się tam rośliny, które były uprawiane w gruncie, a przed świętami zostały wykopane i umieszczone w pojemnikach. Po wykopaniu iglaków z ziemi korzenie są bardzo mocno przycinane, co uniemożliwia ich ponowną uprawę w gruncie.
Pamiętaj! Choinki sprzedawane w doniczkach są z reguły droższe niż drzewka cięte. Upewnij się, że drzewko było prawidłowo uprawiane, dopiero wtedy kup choinkę. Jednak jeśli masz wątpliwości co do jakości roślin – lepiej nie przepłacać i kupić choinkę ciętą ze specjalnej hodowli.
Choinka w doniczce – wybór i pielęgnacja
Na choinkę w doniczce nadają się takie gatunki, które będą prezentować się ładnie zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Najlepiej wybrać świerk serbski oraz świerk kłujący z pięknym, gęstym pokrojem. Warto zaznaczyć, że świerk pospolity nadaje się bardziej na choinkę ciętą. Unikaj też jodeł kaukaskich, które mogą być uprawiane tylko w cieplejszych rejonach naszego kraju. Na choinki w doniczce lepiej wybierać mniejsze egzemplarze, które mają większe szanse na to, aby przyjąć się w gruncie.
Drzewko uprawiane w doniczce na dworze kup około dwa tygodnie przed świętami. Na kilka dni należy je umieścić w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 5°C do 10°C. Po tym czasie wnieś choinkę do wnętrza. W domu nie może być zbyt ciepło – optymalna temperatura to około 20°C. Drzewko ustaw z daleka od wszelkich źródeł ciepła. Regularnie podlewaj choinkę, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Aby roślina w doniczce zbyt wcześnie nie weszła w okres wegetacyjny, nie trzymajmy jej w domu dłużej niż 7-10 dni. Choinka trzymana zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu zacznie wypuszczać nowe pędy i trzeba ją będzie przechować w domu, aż do późnej wiosny.
Po świętach drzewko w doniczce należy ponownie zahartować, aby przygotować je do zimniejszych warunków. W tym celu umieść je na kilka dni w chłodniejszym miejscu. Roślinę do gruntu wysadź wczesną wiosną.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak ubrać choinkę?
Szukasz inspiracji na świąteczne akcesoria? Miłośnikom tradycji polecamy klasyczne dekoracje utrzymane w czerwono-zielonej tonacji. Jeśli szukasz nowoczesnych dekoracji postaw na mroźna akcenty w kolorach bieli i niebieskości.
Choinka sztuczna czy żywa?
Cięte drzewko, jak i sztuczna choinka mają swoje wady i zalety. Nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Przeczytaj nasz artykuł o plusach i minusach choinek ciętych i sztucznych.