Choinka na święta – sztuczna czy żywa. Jakie drzewko kupić do domu?
Choinka to jeden z najważniejszych świątecznych symboli. Wciąż pozostaje jednak pytanie, jaką choinkę kupić – żywą czy sztuczną? Jeśli stoisz przed tym wyborem, przeczytaj zalety i wady obydwu rozwiązań, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.
Choinka naturalna – zalety i wady
Żywa choinka roztacza we wnętrzu piękny, iglasty zapach. Warto pamiętać, że świerki, jodły i sosny bogate są w naturalne olejki drzewne. Wdychanie ich aromatu koi zmysły oraz chroni przed infekcjami zatok! Ponadto cięta choinka jest ekologiczna i ulega szybkiej biodegradacji. Drzewko po świętach możesz rozdrobnić i wrzucić do kompostu lub wykorzystać je do zrobienia ogniska. W miastach świąteczne drzewka są często zbierane, a następnie przerabiane na ekologiczne biopaliwa lub niekiedy wykorzystywane do produkcji zrębków. W przypadku choinki w doniczce, po świętach posadź ją w ogrodzie lub na działce.
Minusem żywych choinek jest ich utrzymanie. Sypiące się igły mogą przysporzyć kłopotów i skutecznie zniechęcić do zakupu drzewka. Przeciwnicy żywych choinek często powołują się na szkodliwe efekty wycinki. Należy jednak pamiętać, że choinki pochodzą ze specjalnych hodowli, a nie zwykłych lasów. Wysokie drzewka to jednak spory wydatek konieczny co roku.
Choinka sztuczna – zalety i wady
Sztuczna choinka będzie wyglądała perfekcyjnie przez cały świąteczny okres. Zapomnij o opadających igłach i codziennym zamiataniu. Sztuczne drzewko to jednorazowa inwestycja na kilka lat. W przyszłym roku nie musisz martwić się nadprogramowym wydatkiem, wystarczy że wyjmiesz choinkę z piwnicy lub strychu. Co równie istotne, sztuczne choinki dostępne są w wielu wymiarach i kolorach.
Największą wadą sztucznych choinek jest ich szkodliwy wpływ na środowisko. Mimo, że to inwestycja na kilka sezonów, to gdy drzewko trafi na wysypisko będzie rozkładać się kilkaset lat. Również jego produkcja wymaga zużycia nieodnawialnych surowców i wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla. Dlatego, mimo popularnego przekonania, sztuczne choinki nie są ekologiczne.
Rodzaje sztucznych choinek
Sztuczne świerki, jodły oraz sosy wyglądają łudząco podobnie do prawdziwych choinek i już dawno przestały kojarzyć się z nieestetyczną ozdobą świąteczną. Poniżej znajdziesz trzy najpopularniejsze rodzaje sztucznych choinek:
- Choinka sztuczna jak żywa – najokazalsze modele wykonane są z plastiku PE. Gęste gałązki sprawiają, że choinka wygląda, jak wycięta ze środka dzikiej puszczy. Równie popularne jest PVC. Choinki z tego tworzywa potrzebują nieco więcej czasu na rozprostowanie igieł.
- Choinka na pniu – doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt. Wysoki pień bez gałązek nie będzie atrakcyjną rozrywką dla kotów oraz psów. Choinka na pniu jest też dobrym rozwiązaniem do małych przestrzenii np. kawalerek.
- Choinka biała – nowoczesna wersja tradycyjnej choinki. Białe, ośnieżone lub srebrzyste gałązki będą ciekawym elementem świątecznej dekoracji.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak dbać o ciętą choinkę?
Żywa choinka wymaga regularnego podlewania. Woda znacznie opóźni moment, w którym drzewko staci igły, dlatego warto wybrać stojak na choinkę z miejscem na jej zapas. Przed osadzeniem drzewka oczyść pień oraz utnij najniższe i najmniejsze gałązki. Choinkę ustaw z dala od źródeł ciepła, które przyspieszą usychanie.