Co można siać w lipcu – letni ogródek
W większości przypadków rośliny wysiewa się wiosną lub jesienią, ponieważ w tym okresie panują korzystne dla ich rozwoju warunki klimatyczno-glebowe. Istnieje jednak grupa gatunków, które z pewnych powodów warto wysiewać latem. Zobacz, co można sadzić w lipcu!
Siew letni jest mniej popularny od wiosennego i jesiennego, ponieważ do wykiełkowania i utrzymania młodych roślin w dobrej kondycji potrzeba większego nakładu pracy. Czasem jednak nietypowy termin rozmnażania generatywnego jest uzasadniony.
Jakie warzywa można siać w lipcu?
Jeśli marzysz o własnym warzywniaku, uwzględnij w swoich planach jego podział na trzy części:
- przedplon,
- plon główny,
- poplon.
Przedplon to zazwyczaj warzywa o bardzo krótkim okresie wegetacyjnym, które wysiewa się (rzadziej sadzi) w okresie wiosennym. Plon główny to uprawy, które najdłużej zajmują grządki. Natomiast poplon to rośliny, które wprowadza się w puste miejsca po zebraniu innych warzyw.
Rośliny poplonowe sadzi się właśnie w lipcu. Zazwyczaj jest to miesiąc upalny, czasem objawiający się częstymi ulewami i burzami. Stopniowo skraca się długość dnia, co sprzyja plonowaniu niektórych grup warzyw i ogranicza ryzyko wybijania w pędy kwiatostanowe.
Co z tej grupy roślin siać w lipcu? W pierwszej połowie miesiąca wysiewa się takie warzywa, jak burak liściowy, fasola na strąki (nie zdąży wytworzyć nasion) i sałata łodygowa. Koniec lipca to dobry termin na siew szpinaku, kapusty pekińskiej i późnych odmian rzepy (np. 'Złotej Kuli'). Przez cały miesiąc sieje się cebulę siedmiolatkę, endywię, koper ogrodowy, fenkuł, roszponkę, rzeżuchę (w gruncie) i szczypiorek. W rozsadniku warto wysiać późne odmiany kalarepy. Rozsady przesadza się do gruntu w sierpniu.
WAŻNE WSKAZÓWKI
- nie wolno uprawiać po sobie warzyw należących do tej samej rodziny, np. kalafiora i kapusty pekińskiej;
- największe zapotrzebowanie na wodę u warzyw przypada na początkową fazę wzrostu, a także okres tworzenia plonu;
- w lecie w większym stopniu niż zwykle stawia się na nawożenie potasem, który zmniejsza podatność roślin na działanie niekorzystnych czynników, w tym na suszę.
Jakie kwiaty można siać w lipcu
W lipcu wykonuje się siew różnych roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, które zdobią ogród oraz balkon.
Na początku miesiąca wysiewa się portulakę, nagietek, nemezję, klarkię i groszek pachnący. Rośliny te zdążą wtedy jeszcze zakwitnąć w tym samym roku. Przykładowo groszek pachnący zakwita 8 tygodni po siewie, nagietek z kolei 8-10 tygodni.
Przez cały lipiec sieje się stokrotki, niezapominajki, bratki, orliki, łubiny, gipsówki, dziewannę, smagliczkę skalną i goździki. To gatunki, które wytworzą kwiaty w przyszłym sezonie. Gdy rośliny mają po 3-4 liście właściwe (te dwa pierwsze to liścienie), zaleca się je pikować. Większość gatunków warto uprawiać w inspekcie lub w pojemnikach, a potem wysadzać na miejsce stałe. Wyjątki to dziewanna oraz groszek pachnący, które nie lubią przesadzania. Gdy rośliny osiągną przynajmniej kilka centymetrów wysokości, można usypać im warstwę ściółki. To ograniczy wyparowywanie wody z gleby i zmniejszy problem z zachwaszczeniem.
Akcesoria niezbędne do siewu i uprawy roślin
Samodzielne uprawianie warzyw oraz kwiatów wymaga zaopatrzenia się w zestaw akcesoriów:
- donice i skrzynie – niezbędne do sadzenia sadzonek oraz rozsady warzyw, a także do zorganizowania warzywniaka na balkonie,
- łopatki – niezbędne przy przesadzaniu roślin, np. z doniczek do ogródka,
- mieszanki gleby – zapewniają roślinom optymalne warunki do wzrostu (możesz zrezygnować z nawożenia, jeśli gleba w twoim ogrodzie jest wystarczająco żyzna),
- systemy nawadniania – manualne (np. zwykła konewka) albo automatyczne, np. system nawadniania do doniczek lub system nawadniania kropelkowego.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Jak zagospodarować puste miejsca w warzywniaku po letnim zbiorze warzyw?
Dany teren trzeba oczyścić z resztek pozbiorowych i chwastów, przekopać oraz wyrównać. Następnie można wysiać kolejne warzywa, które wydadzą plony w okresie jesiennym. Pamiętaj, by dać glebie czas na odpoczynek. W tym celu wysiewa się rośliny fitosanitarne oraz szeroką grupę nawozów zielonych. Warzywniak można urozmaicić roślinami ozdobnymi. Niektóre z nich są wsparciem w walce ze szkodnikami, np. popularna roślina rabatowa – aksamitka – zwalcza chorobotwórcze nicienie glebowe.
Czy w lipcu można siać jeszcze maciejki?
Maciejkę wysiewa się najczęściej „na raty”, kilkukrotnie co dwa tygodnie, od końca kwietnia do końca maja. W lipcu zazwyczaj zakwita. Siew w tym miesiącu jest ryzykowny, roślina może nie zdążyć wytworzyć kwiatów.
Jak bezpieczne podlewać młode siewki warzyw i roślin ozdobnych?
W pierwszych tygodniach uprawy rośliny mają słaby system korzeniowy i łatwo mogą się przewracać. Dlatego do podlewania najlepiej używać zraszacza. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem, aby ograniczyć ryzyko poparzenia w czasie upałów. Nieco starsze sadzonki można już spokojnie podlewać konewką z sitkiem.
Czy można siać trawę w lipcu?
Tak, trawę można wysiewać także w lipcu, ale jest to bardziej czasochłonne od siewu wiosennego i jesiennego. Trzeba zadbać, aby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne. Młode siewki są podatne na wysychanie.