Prace w ogrodzie latem

Lato w ogrodzie to czas, kiedy kwitną róże oraz dojrzewają owoce i warzywa. To także czas intensywnej pracy: trzeba regularnie odchwaszczać klomby i rabaty, obficie podlewać rośliny w czasie upalnych dni, nawozić i przycinać drzewa i krzewy. Nie zapominajmy także o pielęgnacji oczka wodnego, trawnika i roślin balkonowych. Jak zaplanować prace ogrodowe na lato? Podpowiadamy!

Zbieramy owoce i warzywa

Na początku lipca kończymy już zbiory truskawek. Zaraz po truskawkach pojawiają się dojrzałe czereśnie, wiśnie i morele, a także agrest, porzeczki, poziomki, maliny i jeżyny. Owoce których nie wykorzystamy należy zebrać i umieścić na kompostowniku, ponieważ w krótkim czasie mogą zacząć gnić i pleśnieć. Będą też przyciągać osy i muchy, więc lepiej dokładnie wygrabić je spod drzewa.

Lipiec to także czas borówek – te pyszne owoce jagodowe dojrzewają stopniowo przez kilka letnich tygodni. W sierpniu natomiast zbieramy brzoskwinie, śliwki i pierwsze jabłka (np. papierówki). Lato to także czas dojrzewania warzyw. W lipcu zbieramy pierwsze cukinie i ogórki. Jednak prawdziwy czas zbiorów to sierpień. Dojrzewają wtedy pomidory, kalafiory, brokuły, bakłażany, ogórki, warzywa korzeniowe, a także fasola, papryka, cukinia, kapusta. Możemy też zacząć zbierać ziemniaki oraz cebulę. Zbieramy i suszymy zioła. Aby cieszyć się świeżymy warzywami z własnego ogródka we wrześniu i w październiku, należy w sierpniu wysiać nasiona sałaty, rzodkiewki, koperku, szpinaku, rzepy czy kapusty pekińskiej. W sierpniu warzywa ostatni raz w tym sezonie nawozimy nawozem zasobnym w azot (np. saletrą amonową).

Dbamy o drzewa i krzewy owocowe

Musimy zadbać o jabłonie, grusze i brzoskwinie – jeżeli mają bardzo dużo owoców, to gałęzie mogą połamać się pod ich ciężarem. Należy wtedy zamontować odpowiednie podpory albo przywiązać mniejsze gałęzie do większych i grubszych konarów.

Na początku sierpnia należy wykonać cięcie prześwietlające jabłoni, których owoce dojrzewają pod koniec miesiąca. Zapewni to jabłkom rosnącym w głębi korony lepszy dostęp do światła i powietrza. Cięcie brzoskwiń, czereśni, grusz, śliw i wiśni wykonujemy po zbiorach. Rany powstałe po cięciu należy posmarować środkiem grzybobójczym. Po zbiorze porzeczek i agrestu trzeba usunąć z krzewu pędy stare i chore. W przypadku malin usuwamy te gałązki, na których w tym roku pojawiły się owoce. Warto zadbać też o winorośl. Aby zapewnić gronom lepszy dostęp do światła, należy usunąć niepotrzebne liście. Usuwamy też nieowocujące pędy, aby nie osłabiały one krzewu.

Dbamy o rośliny ozdobne

Lato to czas, kiedy w ogrodach kwitną róże – aby jak najdłużej cieszyć się ich urodą, musimy poświęcić im nieco więcej uwagi. Przede wszystkim krzewy róż musimy regularnie odchwaszczać, żeby kwiaty te nie musiały konkurować o dostęp do światła, wody i słońca z innymi roślinami. Róże trzeba też często nawozić, najlepiej nawozem przeznaczonym specjalnie dla nich. Krzewy róż podlewamy niezbyt często, ale za to dosyć obficie. Nie zapominajmy też o regularnym przycinaniu i usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

W lipcu nawozimy rośliny nawozami azotowymi, jednak już pod koniec sierpnia należy zacząć stosować nawozy jesienne. Wtedy też wykonujemy ostatnie przed zimą cięcie żywopłotów, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Przycinamy też żywotniki, choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie.

Jeśli lato jest upalne i suche, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu drzew i krzewów o płytkim systemie korzeniowym. Należą do nich np. azalie, hortensje, różaneczniki czy wrzosy. Trzeba też dokładnie oglądać wszystkie rośliny, by w miarę szybko zareagować na atak szkodników czy pierwsze objawy chorób. Niezbędne opryski wykonujemy w bezwietrzny, suchy i najlepiej pochmurny dzień.

Koniec lipca i początek sierpnia to czas, kiedy wysadzamy do gruntu cebulki zimowitów i jesiennych krokusów. Aby cieszyć się kwitnącymi do późnej wiosny roślinami, warto posadzić w ogrodzie aksamitki, smagliczkę, szałwię i żeniszek. Na rabatach sadzimy też rozsadę roślin dwuletnich takich jak np.: bratki, dzwonki, goździki brodate, malwy, naparstnice, niezapominajki, stokrotki. Zdążą zakorzenić się przed zimą i pięknie zakwitną w kolejnym roku. Jeśli chcemy długo cieszyć się kwitnącymi bylinami, musimy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Pobudzi to rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Lipiec i sierpień to dobry moment na rozmnażanie bylin, które wykonujemy poprzez podział kęp. Dzielimy i przesadzamy szczególnie te rośliny, które rosły na tym samym stanowisku przez okres około trzech-czterech lat. Kępy dzielmy w pochmurny dzień, by silne słońce ich nie poparzyło. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

Pielęgnacja roślin balkonowych

Gorące lato to idealna aura dla światłolubnych roślin balkonowych (np. pelargonii). Aby rośliny te dobrze rosły i pięknie kwitły należy je często podlewać – w czasie największych upałów nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Nie podlewajmy roślin balkonowych w ciągu dnia, ponieważ woda szybciej wtedy wyparuje, a liście i kwiaty będą narażone na poparzenia. Woda do podlewania powinna być odstała, o temperaturze pokojowej.

Dobrze wiedzieć

Nie podlewajmy roślin balkonowych w ciągu dnia, ponieważ woda szybciej wtedy wyparuje, a liście i kwiaty będą narażone na poparzenia. Woda do podlewania powinna być odstała, o temperaturze pokojowej.

Rośliny w donicach należy nawozić raz w tygodniu. Najlepiej użyć do tego celu płynnego nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego do roślin kwitnących. Usuwamy także przekwitłe kwiatostany, co pobudzi roślinę do wywarzania nowych pędów i pąków kwiatowych. Nie zapominamy także o ochronie chemicznej roślin. Środki ochrony roślin najlepiej stosować w bezwietrzny, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Rośliny balkonowe najczęściej atakowane są przez mszyce i przędziorki oraz narażone są na choroby grzybowe. Zadbajmy też o rośliny cieniolubne na balkonie (np. begonie czy fuksje). Słoneczna aura im nie sprzyja i często wymagają cieniowania. Najlepszy będzie dla nich balkon o wystawie północnej.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Piękny trawnik to wizytówka naszego ogrodu. Aby cieszyć się zieloną darnią, należy dostarczyć trawnikowi odpowiednią ilość wody, regularnie go nawozić i niezbyt nisko kosić. W czasie letnich upałów trawnik potrzebuje bardzo dużych ilości wody. Polecam zainstalowanie w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania. Zraszacze zapewnią trawie optymalne nawadnianie nawet wtedy, kiedy wyjedziemy na urlop. Trawnik podlewamy rano lub wieczorem, można to robić także nocą, kiedy jest większe ciśnienie wody. Sterownik nawadniania można zaprogramować na dowolną godzinę. Warto zainwestować także w czujnik deszczu, który odcina dopływ wody, kiedy intensywnie pada deszcz.

Od początku sezonu aż do połowy sierpnia trawnik trzeba też nawozić nawozami bogatymi w azot, który pobudza trawę do szybkiego wzrostu. Koniec sierpnia to czas, kiedy zaczynamy stosować nawozy jesienne zasobne w potas. Nawozić należy trawnik suchy, po skoszeniu. Następnie trzeba go podlać, by nawóz dobrze się rozpuścił. Nie możemy zapomnieć także o regularnym koszeniu co około 7-10 dni. Kiedy trawa rośnie słabiej, wystarczy ją skosić raz na dwa tygodnie.

Zadbajmy o oczko wodne

W upalne lato woda z oczek wodnych i stawu dość szybko paruje. W związku z tym należy ją regularnie uzupełniać. Warto pamiętać, że im mniej wody w oczku, tym szybciej się ona nagrzewa, co niekorzystnie wpływa na ryby i rośliny wodne, a także powoduje nadmierne rozrastanie się glonów. Aby glony nie zarosły całego oczka, trzeba wyławiać je siatką. Jeśli jest ich zbyt dużo, należy zastosować specjalny preparat chemiczny.

Cały czas musimy też kontrolować czystość wody i filtrów. Warto użyć też specjalnego odkurzacza do czyszczenia dna oraz trudno dostępnych miejsc w oczku. Do zanieczyszczenia oczka mogą przyczynić się np. niezjedzone resztki pokarmu, którym karmimy ryby. Pokarmu nie należy wrzucać zbyt dużo, a jego nadmiar trzeba usuwać.

Nie zapominajmy o pielęgnacji roślin wokół oczka wodnego – należy wycinać przekwitłe kwiatostany, by nie dopuścić do pojawienia się nasion, a także pilnować, by rośliny nie rosły zbyt gęsto, ponieważ będą wtedy zasłaniały staw. Zadbajmy też o rośliny wodne: trzeba regularnie usuwać przekwitłe kwiaty oraz pędy zgniłe czy wyglądające nieestetycznie.

Sierpień – sadzimy truskawki

Druga połowa sierpnia to dobry moment na sadzenie nowych krzaczków truskawek. Zdążą się one ukorzenić przed zimą i zawiązać pąki kwiatowe, a w kolejnym sezonie wydadzą obfite plony. Warto posadzić je tam, gdzie wcześniej rosły aksamitki, buraki, warzywa cebulowe, gorczyca, kukurydza, bób, groch lub zielony groszek. Nie należy ich natomiast sadzić w miejscach, gdzie były rośliny takie jak: cebula, pomidory, marchew, maliny, ogórki czy trawa.

Przed posadzeniem, należy korzenie truskawek zanurzyć w wodzie na około pół godziny. Po posadzeniu krzewy obficie podlewamy i pilnujemy, by cały czas miały wilgotne podłoże. Truskawki są bardzo wrażliwe na suszę, ponieważ mają płytki system korzeniowy. Krzewy te obficie owocują przez około trzy lata. Potem grządki należy wyrugować i posadzić nowe krzewy truskawek w nowym miejscu w ogrodzie.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Co warto wiedzieć o nawozach do roślin? Podpowiadamy!

    Chcesz, żeby Twoje rośliny były mocne, zdrowe, pięknie kwitły lub dawały obfite plony? W takim razie koniecznie pamiętaj o prawidłowym nawożeniu. Co warto wiedzieć o nawozach? Jak wybrać odpowiedni nawóz? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Kalendarz ogrodnika – lipiec

    Lipiec w ogrodzie to czas, kiedy kwitną róże oraz dojrzewają owoce i warzywa. To także czas intensywnej pracy: trzeba regularnie odchwaszczać klomby i rabaty, obficie podlewać rośliny w czasie upalnych dni, nawozić i przycinać drzewa i krzewy. Nie można zapomnieć także o pielęgnacji oczka wodnego, trawnika i roślin balkonowych.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak sadzić i pielęgnować trawy ozdobne?

    Trawy ozdobne to grupa roślin o wszechstronnym zastosowaniu w ogrodzie. Wysokie trawy podkreślają naturalny charakter działki, eksponują i uzupełniają roślinne kompozycje. Ozdobne trawy do ogrodu mogą też stworzyć np. bujny żywopłot. Jak sadzić i pielęgnować trawy ozdobne? Z czym łączyć trawy ozdobne? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Pelargonie – kwiaty idealne na balkon

    Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących, które sadzimy na balkonach, tarasach, parapetach i w ogrodach. Ich kwiaty zachwycają intensywnością i różnorodnością barw. Aby pelargonie pięknie i długo kwitły, potrzebują dużej ilości słońca.