Co można zrobić z płyty HDF i czym w ogóle ona jest?

Płyta HDF to materiał powszechnie wykorzystywany przy produkcji mebli, paneli podłogowych czy drzwi wewnętrznych. Jakie ma właściwości, jak powstaje i czym różni się od MDF? Jak można wykorzystać płyty HDF we wnętrzach? Podpowiadamy!

Płyta HDF – co to jest i jak powstaje?

Nazwa płyty HDF to skrót od angielskiego High Density Fibreboard, oznaczającego płytę o wysokiej gęstości ponad 850 kg/m3, zapewniającej materiałowi niezwykłą trwałość, twardość i odporność, np. na uszkodzenia mechaniczne i nacisk. Jest to jeden z typów płyty pilśniowej, drewnopodobnej, która stworzona została z roztartych na włókna zrębków drewnianych umocnionych żywicą. Taka mieszanka następnie jest ściskana i poddawana działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia.

Czym się różni płyta HDF od MDF?

Płyty HDF i MDF należą do tej samej kategorii płyt drewnopodobnych pilśniowych. Proces produkcji wygląda tak samo, jednak materiały te uzyskują inne parametry. Kwestią decydującą jest różna gęstość. Przy MDF, czyli Medium Density Fibreboard (płyta o średniej gęstości), wynosi ona od 650 do 850 kg/m3, a przy HDF ponad 850 kg/m3. Dzięki temu płyty o podwyższonej gęstości, czyli HDF są jeszcze twardsze i odporniejsze od MDF, a jednocześnie cieńsze. Można je wykorzystać w miejscach, które narażone są na intensywne użytkowanie lub urazy mechaniczne.

Jakie wymiary ma płyta HDF: grubość, szerokość i długość dostępna w sklepach

Standardowa grubość płyt HDF dostępnych w sklepach to: 2,5, 3 lub 4 mm. Zazwyczaj mają też wymiary: 300x600 mm, 1200x600 mm, 800x400 mm, 2070x2800 mm. Można także skorzystać z usługi docinania płyty HDF na wymiar.

Co można zrobić z płyty HDF?

Płyty drewnopochodne o podwyższonej gęstości znalazły szerokie zastosowanie w meblarstwie. Stanowią doskonałą alternatywę dla litego drewna. Są też stosowane tam, gdzie w projekcie użyto oryginalnych kolorów i wzorów. W jakiej postaci można spotkać płyty HDF?

Płyta HDF meblowa i płyty na tył mebli

Niezwykle trwałą i odporną na zniszczenie płytę HDF stosuje się do produkcji mebli. Zazwyczaj na fronty wybiera się nieco tańsze, ale równie trwałe MDF, a materiał o podwyższonej gęstości przybija na tył, zwany „plecami", szafek, szaf i innych mebli. HDF może być też pokryta trwałym laminatem w wybranym kolorze i wykorzystywana do produkcji elementów widocznych, dekoracyjnych.

Ściana z płyty meblowej HDF

Płyty HDF można układać również na ścianie lub tworzyć ścianki działowe w pomieszczeniach biurowych lub prywatnych. Materiał ten stanowi dobrą izolację cieplną i akustyczną. Może też przykryć wszelkie nierówności, krzywizny i defekty. To alternatywa dla boazerii i innego typu paneli. Sprawdzi się przede wszystkim w miejscach często użytkowanych i narażonych na zniszczenia, np. w przedpokojach i holach.

Drzwi z płyty HDF

Odporna i twarda płyta HDF służy również do wykonywania drzwi wewnętrznych. Mogą być one cieńsze od tych z MDF, aby spełnić swoją funkcję i stanowić dobrą izolację przed hałasem.

Podłoga z HDF

Z twardego HDF wykonane są również panele podłogowe laminowane. Zazwyczaj stosuje się te, które zostały zabezpieczone przed wilgocią. Panel tworzy także warstwa wzoru oraz laminat, który zabezpiecza przed ścieraniem i zniszczeniem. Zaletą takiej podłogi jest nie tylko trwałość, ale też łatwość pielęgnacji i czyszczenia.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile kosztuje płyta HDF?

Płyta HDF kosztuje od około 12 do 25 zł/m2. Cena zależna jest od grubości oraz wymiarów.

Czym ciąć płyty HDF?

Płyty HDF można ciąć piłą najazdową lub pilarką z ostrzem o małych, gęsto ułożonych zębach. Cienkie płyty przeznaczone na tył mebli można też docinać ostrym nożem do tapet. Warto również skorzystać z usługi docinania na wymiar dostępnych m.in. w sklepach stacjonarnych Leroy Merlin.

Czy płyty HDF można malować?

Po wcześniejszym zmatowieniu, odtłuszczeniu i odpyleniu płyty HDF, można ją malować farbami i lakierami, np. farbą kredową, akrylową.

Jak przymocować płytę HDF do ściany?

Płytę HDF można przymocować przy pomocy specjalnych mocowań do paneli ściennych, ewentualnie użyć kleju montażowego.

Zobacz powiązane artykuły

Artykuł Czytaj więcej

Płyty MDF – czym są i jak można je wykorzystać?

Płyty MDF mogą stanowić tańszą alternatywę dla innych materiałów, np. litego drewna i przyjmować dowolny kolor oraz wzór. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle meblarskim, lecz ze względu na cechy charakterystyczne, tworzy się z nich także inne elementy aranżacji. Co to jest MDF, jak powstaje i do czego można wykorzystać płyty drewnopochodne?