Płyty MDF – czym są i jak można je wykorzystać?
Płyty MDF mogą stanowić tańszą alternatywę dla innych materiałów, np. litego drewna i przyjmować dowolny kolor oraz wzór. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle meblarskim, lecz ze względu na cechy charakterystyczne, tworzy się z nich także inne elementy aranżacji. Co to jest MDF, jak powstaje i do czego można wykorzystać płyty drewnopochodne?
Co to jest MDF i jak powstaje?
Płyta MDF to inaczej płyta drewnopodobna lub pilśniowa. Jest wykonana ze sprasowanych w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem włókien drzewnych, które zapewniają jej niezwykłą twardość i wytrzymałość. Jest wzbogacona o dodatek związków organicznych (np. żywicy), gwarantujący jeszcze lepsze parametry techniczne gotowej płyty. Cechą charakterystyczną MDF jest jej gęstość, która wynosi od 500 kg/m3 do 1000 kg/m3.
Rodzaje płyt pilśniowych
Gęstość wykorzystywanego surowca oraz finalnego produktu ma znaczenie podczas rozróżniania typów płyt pilśniowych. Każda z nich wyróżnia się parametrami i rodzajem zastosowania:
Płyty MDF
Nazwa jest skrótem od angielskiego Medium Density Fibreboard, co w tłumaczeniu oznacza płytę pilśniową o średniej gęstości. Jest najpopularniejszym rodzajem tego typu materiału, wykorzystywanym powszechnie w przemyśle meblarskim i budowlanym. Jeśli płyta ma mieć cechy dekoracyjne, musi być dodatkowo lakierowana, foliowana lub oklejana, np. fornirem. Może więc doskonale imitować drewno lub inne naturalne, bardziej szlachetne surowce. Wykorzystuje się ją do produkcji frontów mebli, drzwi, kasetonów, listew przypodłogowych, czyli elementów widocznych.
Płyty LDF
LDF (Low Density Fibreboard) to płyta pilśniowa o niskiej gęstości. Cecha ta sprawia, że jest mniej trwała i twarda od klasycznej MDF, nie jest też odporna na działanie wilgoci. Płyta LDF, ze względu na dobre parametry elastyczności, jest powszechnie wykorzystywana – powstają z niej np. panele ścienne.
Płyty HDF
Najwyższą gęstością odznaczają się płyty HDF (High Density Fireboard). Są najtwardszym rodzajem płyt pilśniowych, odpornym także na duże naciski. Z tego względu można je kłaść również na podłodze. Należy jednak pamiętać, że to materiał wrażliwy na wilgoć, dlatego nie nadaje się do kuchni i łazienki.
Zalety i wady płyt MDF
Powszechność płyt MDF to zasługa ich doskonałych parametrów i łatwości, z jaką można ten materiał obrabiać (nie tylko docinać i kleić, ale też zginać i wiercić) i wykańczać. Są tańsze od litego drewna lub innych materiałów, które mogą imitować, a często dorównują im lub nawet przewyższają ich wytrzymałość. HDF i MDF to materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nacisk. Płyty pilśniowe nie wymagają także zabiegów konserwacyjnych. Łatwo się je czyści (nawet z tłustych czy trudnych plam) bez konieczności używania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych. Ponadto w ofercie znaleźć można szeroką gamę produktów w rozmaitych kolorach i wykończeniach: od klasycznej imitacji drewna po modny błysk czy mat mocnych barw.
Jedną z niewielu wad płyt MDF, o których należy pamiętać, wybierając je do aranżacji przestrzeni, jest niska odporność na działanie wilgoci. Pod jej wpływem płyta może się odkształcić, odbarwić lub zmatowieć. Chociaż płyty MDF są twarde i trwałe, ich wierzchnia warstwa może ulec zarysowaniu, które trudno będzie zamaskować.
Do czego płyta MDF – jak ją wykorzystać wewnątrz i na zewnątrz?
Zalety płyt MDF sprawiły, że są one jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Zakres zastosowania jest bardzo szeroki, a możliwości niemal nieograniczone, kiedy pamięta się o ochronie przed wodą i zarysowaniami.
Płyta MDF meblowa
Najczęściej spotkać się można z płytą meblową MDF. To z niej zrobione są fronty szafek, szaf i komód, blaty i nogi stołów czy ramy łóżek. Płyta pilśniowa może być docinana i formowana w dowolny sposób, dzięki czemu można wybierać spośród wielu kolorów, wykończeń, a także kształtów. Wykonane z niej meble odznaczają się wysoką trwałością i mogą posłużyć przez lata. Płyta MDF foliowana, lakierowana, laminowana lub fornirowana może być również stosowana w kuchni i łazience.
Płyta MDF na ścianie
Z płyt MDF wykonuje się także dekoracyjne panele ścienne, które można wykorzystać przy aranżacji pokoju dziennego, sypialni, przedpokoju, a nawet kuchni. To tańszy zamiennik drewnianej boazerii, ale też oryginalny element dekoracyjny. Często wykorzystuje się LDF, który jest bardziej elastyczny. Specjalne panele z dowolnym nadrukiem stosuje się także nad blatem w kuchni.
Czy płyta MDF nadaje się na podłogę?
Z cienkich płyt MDF wykonuje się izolację akustyczną i cieplną, która ma wzmocnić panele podłogowe. Potrafi ona też ukryć defekty i nierówności powierzchni. Płyta pilśniowa może być jednak stosowana także jako nawierzchnia. Najczęściej stosuje się jednak twardsze płyty HDF w postaci paneli laminowanych.
Czy płyta MDF nadaje się na zewnątrz?
Płyty MDF zwykle nie są zalecane do konstrukcji zewnętrznych, ponieważ byłyby wtedy narażone na zbytnią wilgoć. Ten materiał nie jest odporny na wodę, która powoduje odkształcenia i puchnięcie. Istnieją jednak specjalne płyty zabezpieczone przed działaniem wody i przeznaczone np. do konstrukcji dachowych lub wykonywania elementów domów szkieletowych. Należy szukać oznaczenia RWH i określenia „płyta otwarta dyfuzyjnie” (pomaga w odparowaniu wody).
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Co lepsze: płyta MDF czy laminowana?
Płyta laminowana i MDF wykonane są z materiałów drewnopochodnych utwardzonych przy użyciu innych surowców. Przy pierwszej użyto żywicy, dlatego jest lżejsza, ale też mniej odporna, zwłaszcza na zmienne temperatury i wodę. MDF ma dodatek związków organicznych, które zapewniają jej lepsze parametry. Wybierana jest do elementów widocznych, np. frontów. Tańsza płyta laminowana może stanowić dobrą konstrukcję – jest np. wybierana na plecy szaf i szafek.
Czy płytę MDF można malować? Czym pomalować płytę MDF?
Płytę MDF można malować. Praca wygląda podobnie jak w przypadku powierzchni drewnianych i rozpoczyna się od zmatowienia (należy to robić w maseczce przeciwpyłowej). Można też użyć gruntu pod farbę. Do malowania płyty MDF najlepsza będzie farba akrylowa lub kredowa.
Czym ciąć płytę MDF?
Płyty MDF najlepiej ciąć pilarką tarczową z laserem lub skorzystać z usługi profesjonalnego docinania, dostępnej m.in. w sklepach Leroy Merlin.
Ile kosztuje płyta MDF?
Ceny płyt MDF zależą od wymiarów oraz grubości. Za najtańszą płytę 60 x 30 cm o grubości 6 mm zapłacimy ok. 7 zł za sztukę. Najdroższa będzie płyta 18-milimetrowa o wymiarach 280 x 207, która kosztuje ok. 46 zł za sztukę.