Co powinieneś wiedzieć o wannach wolnostojących?

Wanna wolnostojąca to alternatywa dla tradycyjnej wanny montowanej zwykle w narożniku łazienki. Najlepiej zaprezentuje się w pomieszczeniach przestronnych, gdzie będzie stanowiła jeden z kluczowych elementów aranżacji. Jakie zalety i wady mają wanny wolnostojące?

Materiały wykonania wanien wolnostojących

Wanna wolnostojąca jest chętnie wybierana przez posiadaczy przestronnych łazienek, w których urządzenie ustawione z dala od ściany nie wpływa negatywnie na funkcjonalność wnętrza i nie ogranicza swobody poruszania się po nim. Jeśli planujemy zakup wanny wolnostojącej, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na materiał jej wykonania. Wśród surowców wykorzystywanych do produkcji nowoczesnych urządzeń tego typu znajdują się m.in.:

  • akryl;
  • konglomerat;
  • Stonex® z powłoką Gelcoat.

Wanny akrylowe są ciepłe w dotyku, tłumią hałas uderzającej o nie wody, a także dłużej utrzymują jej temperaturę. Podobne właściwości mają wanny kompozytowe, które są jednocześnie cięższe, solidniejsze oraz bardzo odporne na ścieranie czy przebarwienia. Innowacyjny materiał Stonex® – będący rodzajem kompozytu – pokryty dodatkowo antybakteryjną warstwą Gelcoat jest z kolei nie tylko wytrzymały i miły w dotyku, ale też bardzo prosty w pielęgnacji przy użyciu standardowych środków chemicznych, niepodatny na działanie promieni UV wpadających przez okna oraz przebarwienia.

Jak wybrać wannę wolnostojącą?

Wybierając wannę do łazienki, zwróć również uwagę na inne jej parametry. Poza materiałem wykonania liczy się jego grubość – jest to ważne szczególnie w przypadku zastosowania akrylu. Zbyt cienki jest bardziej podatny na uszkodzenia - może się uginać, a nawet pękać. Nie bez znaczenia są także wymiary – choć wanny wolnostojące pasują przede wszystkim do większych wnętrz, można też znaleźć mniejsze, które z powodzeniem wkomponujesz nie tylko w salon kąpielowy. W małej łazience najlepiej ustawić je w pobliżu ściany, by zaoszczędzić miejsce i zachować funkcjonalność pomieszczenia.

Podczas zakupu przyjrzyj się ponadto położeniu odpływu – do wyboru masz ten zlokalizowany na krańcu, boczny środkowy lub centralny. Będzie to miało znacznie podczas montażu wanny – pamiętaj, że otwór odpływowy powinien znajdować się jak najbliżej kanalizacji. Dodatkowym atutem wanny wolnostojącej jest obecność przelewu chroniącego przed przelaniem się wody przez brzegi urządzenia.

Dobrze wiedzieć

Zanim kupisz wannę wolnostojącą, przygotuj się do jej montażu. Aby był on możliwy, niezbędne jest przygotowanie odpływu kanalizacyjnego oraz poprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą w podłodze, a nie jak w przypadku innych wanien – w ścianie. Pamiętaj przy tym, że kanalizacja działa na zasadzie grawitacji, dlatego jej elementy muszą być ułożone ze spadkiem 2% w stosunku do pionu.

Zalety wanny wolnostojącej

Wybór tego typu wanny może być korzystny z wielu przyczyn. Nowoczesne wanny – czyli wykonane z wysokiej jakości tworzyw – mają bardzo dobre właściwości użytkowe. Jeśli zależy Ci na łatwym utrzymaniu higieny w łazience, stanowią najlepszy wybór. Modele kompozytowe wyróżniają się ponadto nieprzeciętną trwałością, co sprawia, że stanowią inwestycję na wiele lat.

Warto również podkreślić istotę estetycznego wymiaru urządzeń wolnostojących, które mogą przybierać rozmaite formy. Do wyboru mamy wanny wolnostojące na nóżkach oraz w odbudowie, o klasycznym lub minimalistycznym wyglądzie. Osobom preferującym tradycyjną stylistykę spodoba się wanna wolnostojąca retro, ustawiona na nóżkach stylizowanych na lwie łapy, natomiast amatorzy ultranowoczesnych rozwiązań docenią modele owalne o czystej linii oraz idealnie gładkiej powierzchni.

Wanna wolnostojąca daje także kilka możliwości, jeśli chodzi o dobór i sposób zamocowania baterii. Możemy umieścić tradycyjną baterię stojącą na jej obrzeżu bądź zdecydować się na specjalną baterię wolnostojącą przytwierdzoną do posadzki. Jeśli natomiast ustawisz wannę w pobliżu ściany, dobrym rozwiązaniem może się także okazać ścienna bateria wannowa.

Czy wanna wolnostojąca ma wady?

Akrylowa wanna wykonana ze słabej jakości tworzywa może być nietrwała, a jeśli używasz nieodpowiednich środków i akcesoriów do jej czyszczenia, nietrudno o zarysowanie powierzchni. Wadą mogą być również wymogi instalacyjne, jednak gdy uwzględnimy je na etapie projektowania wnętrza, montaż wanny wolnostojącej nie stanowi problemu. Trzeba także podkreślić, że w małej łazience w bloku nie zmieści się nawet mała wanna wolnostojąca – aby korzystać z jej zalet, potrzebna jest większa przestrzeń.

Wanny wolnostojące zajmują ważne miejsce w swojej kategorii produktowej. Ich zalety zdecydowanie przewyższają wady, więc nie dziwi, że w nowoczesnych aranżacjach łazienek pojawiają się coraz częściej.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaka wanna do małej łazienki?

Aby zainstalować wannę w łazience nie musisz posiadać dużego pomieszczenia. Możliwy jest także montaż niewielkiej wanny, której długości zaczynają się już od 120 cm. W małej łazience najczęściej montowane są wanny narożne lub przyścienne.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać i zamontować deszczownicę w łazience?

    Deszczownica umożliwia wygodną i komfortową kąpiel. Można ją zamontować zarówno w kabinie prysznicowej, jak i nad wanną. Modele dostępne na rynku różnią się kształtem, materiałem wykonania i kluczowymi parametrami. Jak dopasować deszczownicę do indywidualnych potrzeb i aranżacji łazienki?
  2. Pokaz slajdów Czytaj więcej

    Łazienka w stylu glamour z wanną

    Elegancki pokój kąpielowy z wanną łączy w sobie luksus i komfort, dzięki czemu jest idealnym miejscem do relaksu. Urządzając łazienkę w stylu glamour postaw na płytki imitujące marmur, złotą armaturę oraz oryginalne oświetlenie. 
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Obudowa wanny – z czego ją wykonać?

    Większość oferowanych na rynku wanien wymaga wykonania odpowiedniej obudowy. Do wyboru mamy kilka sprawdzonych rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się obudowy gotowe, a także te wykonywane przy użyciu systemów suchej zabudowy czy murowane z bloczków. Niezależnie od rodzaju wybranej obudowy wanny powinna być ona dopasowana do stylu łazienki. Dobrze też, aby zastosowany materiał wykończeniowy nawiązywał do innych elementów pomieszczenia, co pozwoli uzyskać spójną koncepcję aranżacyjną.