Jak wybrać i zamontować deszczownicę w łazience?
Deszczownica umożliwia wygodną i komfortową kąpiel. Można ją zamontować zarówno w kabinie prysznicowej, jak i nad wanną. Modele dostępne na rynku różnią się kształtem, materiałem wykonania i kluczowymi parametrami. Jak dopasować deszczownicę do indywidualnych potrzeb i aranżacji łazienki?
Jak działa deszczownica?
Deszczownica to bateria prysznicowa instalowana w kabinie, w ścianie lub na suficie. Zazwyczaj mocuje się ją na specjalnym uchwycie znajdującym się blisko sufitu. Deszczownica zapewnia szeroki strumień wody i umożliwia szybsze nagrzanie ciała w porównaniu z tradycyjnym prysznicem. Podstawowy podział deszczownic dotyczy sposobu ich montażu.
Rodzaje deszczownic
Deszczownica podtynkowa (podścienna) – elementy instalacyjne są ukryte wewnątrz ściany (za płytkami), dzięki czemu deszczownica wygląda estetycznie i elegancko. Ma zawsze stałą wysokość.
Deszczownica natynkowa – to tradycyjne rozwiązanie. Deszczownica, wąż, baterie i elementy mocujące są odkryte i widoczne.
Deszczownica sufitowa – jest montowana na specjalnym uchwycie, który przytwierdza się do sufitu lub podsufitki.
Deszczownica prysznicowa – montuje się ją zamiast tradycyjnego prysznica. Jej zaletą jest łatwość montażu – instaluje się ją w uchwycie prysznicowym.
Głowice deszczownicy mogą mieć różne kształty (okrągłe, kwadratowe, prostokątne, romboidalne, nieregularne) i wielkości (najczęściej 20-30 cm szerokości lub średnicy). Różnią się także liczbą i wielkością otworów. Wysokiej jakości modele mają termostat, który zapewnia komfort podczas mycia i ogranicza ryzyko poparzenia. Najpopularniejszy materiał to stal nierdzewna. Co więcej, wygodne są głowice z silikonowymi tulejkami, gdyż łatwo usunąć z nich kamień.
Zalety deszczownicy – czy to lepszy wybór niż klasyczna słuchawka prysznicowa?
Korzystanie z deszczownicy jest wygodniejsze niż z prysznica, gdyż nie trzeba „manewrować” strumieniem wody przez poruszanie słuchawką. Szeroki strumień wody wiąże się jednak z jej większym zużyciem, które można regulować, zmniejszając ciśnienie. Dobór strumienia umożliwia również wykonywanie masażu wodnego.
W modelach, które mają szeroki zakres regulacji (nawet kilkadziesiąt stopni), można nastawić delikatną mżawkę lekko masującą ciało lub bardzo silny „wodospadowy” strumień. W razie dylematu pomiędzy wyborem prysznica a deszczownicy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować zestaw składający się z obu elementów.
Kabiny prysznicowe typu walk-in – modne rozwiązanie do nowoczesnych łazienek
Jaka deszczownica do wanny, a jaka do kabiny prysznicowej?
Instalując deszczownicę bezpośrednio przy wannie, trzeba mieć świadomość, że „zestaw” nie będzie w pełni szczelny, nawet jeśli zakupi się parawan wannowy. To wciąż nie jest tak zabudowana konstrukcja, jak kabina prysznicowa. Aby uniknąć zalewania podłogi, manewruje się usytuowaniem deszczownicy, ale jednocześnie należy odpowiednio dobrać model. W tym wypadku powinno się wybierać deszczownice o możliwie jak najmniejszej średnicy. Trzeba zrezygnować z deszczownic naściennych, które wytwarzają szeroki strumień wody. Dobrze natomiast sprawdzają się zestawy natryskowe punktowe. W przypadku kabiny prysznicowej pole manewru jest znacznie szersze.
Przed zakupem deszczownicy warto wiedzieć, że:
deszczownicę dobiera się kolorystyką i kształtem, by pasowała do kabiny, a także do armatury łazienki;
w nowoczesnych łazienkach dużą popularnością cieszą się deszczownice czarne oraz kaskadowe;
w przypadku urządzania lub remontu łazienki większość osób decyduje się na typ podtynkowy.
Jak dobrać deszczownicę do wielkości kabiny?
Pierwsze kryterium wyboru to wielkość kabiny prysznicowej. Do małych kabin, np. 80 × 80 cm, zaleca się wybierać deszczownicę o małej lub typowej średnicy (20–30 cm). Łatwiej wtedy ją zamontować w taki sposób, by nawet przy silniejszym strumieniu woda nie wylewała się poza wyznaczony obręb. W przestronnych kabinach można wybrać deszczownicę o średnicy 40 cm (lub większej).
Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę?
Standardowa wysokość montażu deszczownicy to ok. 210 cm. Umożliwia to komfortowy prysznic dla większości osób. Nie jest to jednak żelazna reguła – deszczownicę można montować na wysokości od 160 cm (skrajne przypadki) do nawet 240 cm. Ważne, aby znajdowała się ok. 20 cm powyżej głowy. Wtedy zalety korzystania są najbardziej odczuwalne, a jednocześnie strumień nie rozpryskuje się nadmiernie. Oczywiście wysokość trzeba dostosować i uśrednić do wszystkich dorosłych domowników. Odległość deszczownicy od ściany często oscyluje w granicach 30–50 cm.
Montaż deszczownicy krok po kroku
Montaż deszczownicy zależy od wybranego typu – najmniej pracochłonne są modele natynkowe. Nie wymagają przeprowadzania radykalnego remontu, kucia i wymiany płytek. Pierwszym etapem jest doprowadzenie wody do zestawu natryskowego. W bateriach natynkowych cały zestaw jest podłączany do przygotowanych punktów wodnych. W deszczownicach podtynkowych jeszcze przed wykończeniem ściany trzeba zainstalować puszkę, tj. podtynkową część baterii.
Właściwie dopasowana i zainstalowana deszczownica zapewnia relaks podczas brania prysznica i jest bardziej funkcjonalna od tradycyjnej słuchawki prysznicowej. Dlatego tak ważne jest zrozumienie własnych potrzeb, możliwości oraz pewna wiedza na temat armatury łazienkowej.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaki przepływ wody ma deszczownica?
Systemy średniej wielkości zużywają ok. 15–18 litrów na minutę przy ciśnieniu 3 bar, duże – nawet ok. 30–40 litrów.
Czy deszczownica zużywa więcej wody?
Małe i średnie deszczownice zużywają porównywalnie lub nieznacznie więcej wody od słuchawki prysznicowej (której zużycie wynosi ok. 13–15 litrów na minutę). W przypadku dużych, zaawansowanych deszczownic zużycie jest jednak nawet dwukrotnie wyższe.
Jak czyścić deszczownicę?
Co pewien czas z głowni deszczownicy należy usunąć kamień. Najłatwiej to zrobić w elastycznych gumowych lub silikonowych tulejkach. Deszczownicę wystarczy przetrzeć.