Kabiny prysznicowe typu walk-in – modne rozwiązanie do nowoczesnych łazienek
Kabiny prysznicowe bez zamykanych drzwi są coraz popularniejsze. Prysznice typu walk-in można najczęściej spotkać w łazienkach aranżowanych na styl modern. Dolna powierzchnia kabiny znajduje się na równi z posadzką, dlatego kąpiel można rzeczywiście wziąć „z marszu". Kabina prysznicowa walk-in to też bardzo funkcjonalne i sterylne rozwiązanie. Chcesz zaaranżować komfortową strefę w łazience? Wybierając prysznic walk in - wymiary i armaturę można dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Zobacz, czym dokładnie się charakteryzuje!
Prysznic typu walk-in – co to za rozwiązanie?
Tradycyjne kabiny prysznicowe wyposażone są w drzwi zamykane na różne sposoby. Rozwieralne, przesuwne, wahadłowe czy harmonijkowe – opcji jest sporo. Istnieje jednak bardziej radykalne rozwiązanie: nieumieszczanie fragmentu drzwi w ogóle. I tym właśnie wyróżniają się prysznice typu walk-in.
Kabiny typu walk-in nie mają zamykanych drzwi. Mogą mieć zainstalowane ściany boczne, ale ich charakterystyczną cechą jest otwarta konstrukcja przestrzeni prysznicowej. Często to rozwiązanie idzie w parze z brakiem brodzika, wówczas prysznic jest wizualnie integralną częścią pokoju kąpielowego.
Zalety kabiny prysznicowej typu walk-in
Prysznic bez zamykanych drzwi jest nie tylko ciekawym elementem aranżacji. To także funkcjonalne rozwiązanie, które sprawi, że wejście do kabiny będzie zdecydowanie prostsze, ponieważ nie trzeba pokonywać żadnych barier. Użytkownik nie musi też martwić się o szczelność zamknięcia, bo kabiny są projektowane tak, by ewentualne odpryski wody nie zaburzały porządku w łazience.
Otwarta konstrukcja kabiny prysznicowej jest także bardzo prosta w utrzymaniu czystości. Łatwo można dotrzeć do każdego miejsca, dlatego instalacja będzie wyglądać jak nowa przez długi czas. Dodatkowo brak tradycyjnych elementów ruchomych typu prowadnice, które w konwencjonalnych prysznicach mają skłonność do awarii, sprawia, że kabina raczej nie będzie sprawiała problemów technicznych.
Taka kabina prysznicowa to także większy komfort kąpieli. Dzięki otwartej konstrukcji różnica temperatur oraz nieprzyjemne uczucie związane z brakiem powietrza w kabinie nie są odczuwalne.
Co więcej, prysznic typu walk-in jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych. Brak stopnia brodzikowego pozwala na swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim do kabiny, a przestronne wnętrze ułatwia dostęp osobom pomagającym choremu podczas kąpieli.
Do jakiej łazienki pasuje prysznic typu walk-in?
Prysznice otwarte zwykle składają się z przezroczystych lub półtransparentnych ścian szkła. Dzięki temu doskonale wpasują się w dowolny styl wnętrza. W większości są to kompozycje minimalistyczne i nowoczesne. Świetnie sprawdzą się także w aranżacjach industrialnych przy wykorzystaniu czarnych elementów okalających ściany takich jak ramy czy nawet kraty.
Kabiny typu walk-in będą również dobrym rozwiązaniem do małych łazienek. Ścianki mogą mieć wymiary już od 70 cm, dlatego idealnie nadadzą się do mniejszych łazienek w blokach. Dzięki otwartej konstrukcji nie przytłaczają przestrzeni i sprawiają, że optycznie wydaje się ona większa.
Montaż kabiny prysznicowej typu walk-in – o czym pamiętać?
Instalację prysznica otwartego najlepiej zaplanować na etapie projektu całej łazienki, jeszcze w stanie surowym. Chodzi przede wszystkim o wyznaczenie miejsca odpływu i przytwierdzenie specjalnych szyn – zarówno do podłogi, jak i do sufitu.
Odpływ w kabinach walk-in występuje w opcjach punktowej lub liniowej. Może być umiejscowiony pod ścianą lub np. na środku kabiny. W każdym wypadku trzeba odpowiednio wyprofilować spadek podłoża (min. 2%), tak żeby woda spod prysznica mogła zostać prawidłowo odprowadzona.
Montaż wyposażenia łazienki
Pielęgnacja prysznica walk-in – jak czyścić kabinę?
Kabina prysznicowa bez zamykanych drzwi jest dużo łatwiejsza w czyszczeniu niż konwencjonalne rozwiązania. Nie ma trudno dostępnych miejsc, w których zwykle gromadzi się brud i pleśń. Jeśli jednak taka się pojawi – np. w okolicy odpływu liniowego – może się jej pozbyć, stosując pastę sodową (3 łyżki sody + 3 łyżki wody).
Do czyszczenia zostają zatem ścianki. Mogą one mieć powłokę antykamienną, która – jak wskazuje nazwa – zapobiega osadzaniu się kamienia. Do usuwania zanieczyszczeń można wykorzystać także specjalne preparaty do mycia kabin prysznicowych lub też użyć domowego sposobu, czyli roztworu wody z octem w proporcji 1:1. Mieszankę należy nałożyć na powierzchnię, pozostawić na 10 minut, później zmyć zabrudzenia i spłukać wodą.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy prysznic walk-in będzie odpowiedni do łazienki w bloku?
Kabina otwarta sprawdzi się w blokach i małych łazienkach. Nie potrzebuje wiele miejsca, jednak trzeba o niej pomyśleć już na etapie projektowania pomieszczenia.
Jaką deszczownicę dobrać do prysznica bez brodzika?
Można zdecydować się na deszczownicę natynkową lub podtynkową. Ta pierwsza może być ruchoma, umieszczona w miejsce klasycznego prysznica, lub też stała – zamontowana na drążku na ścianie. Deszczownice podtynkowe są instalowane pod ścianą z płytkami – widoczne pozostają tylko ramię i głowica armatury.