Jakie płytki wybrać pod prysznic bez brodzika?

Prysznic bez brodzika to nowoczesne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jednak, aby w pełni cieszyć się jego zaletami, należy dobrać do wykończenia właściwe płytki. Sprawdź, jakie płytki wybrać do prysznica walk-in!

Zalety prysznica typu walk-in

To nowoczesne rozwiązanie znajduje coraz większe grono entuzjastów, zwłaszcza wśród osób, które urządzają dom w stylu skandynawskim, gdzie dominują minimalizm i prostota. Brak brodzika oraz elementów ruchomych zdecydowanie wpisują się w ten trend. A co poza wyglądem sprawia, że prysznice typu walk-in cieszą się takim zainteresowaniem? Oto ich główne zalety:

  • łatwe użytkowanie – koniec z dosuwaniem do siebie drzwi, z ruchomymi zasłonami czy nieszczelnymi kotarami. Prysznice walk-in to bardzo prosta konstrukcja, która równocześnie zapewnia wygodną kąpiel bez kałuż wody w całej łazience. Wbrew pozorom brak drzwi gwarantuje mniejszy rozprysk niż w przypadku tradycyjnego prysznica z brodzikiem;

  • higieniczność – mniej elementów prysznica oznacza mniej miejsc, w których mogą osadzać się bakterie lub grzyby. To z kolei przekłada się na higienę podczas korzystania przez większą liczbę osób;

  • trwałość – kolejna zaleta prostej konstrukcji oraz braku elementów ruchomych. W prysznicu typu walk-in trudno znaleźć cokolwiek, co może się zepsuć. Mocne szkło ścianki prysznicowej jest sztywno przymocowane do ścian lub podłogi. Dzięki temu jest to rozwiązanie na lata;

  • komfort – wchodzenie i wychodzenie spod tradycyjnego prysznica może być trudne ze względu na wysokie progi czy drzwi, które nie przesuwają się gładko po prowadnicach. W prysznicu walk-in nie ma takich problemów. Dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Wszystkie te atuty wiążą się jednak z koniecznością dokładnego i solidnego montażu. Oprócz tego należy dobrać do prysznica bez brodzika właściwe płytki do łazienki, które zapewnią wygodę użytkowania i odpowiednią szczelność.

Jak wybrać płytki do prysznica typu walk-in?

Prysznic bez kabiny jest nowoczesnym rozwiązaniem, z którym świetnie współgrają matowe płytki do łazienki. Poza ich względem estetycznym ważny jest również aspekt bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do wysokiego połysku matowe płytki nie stają się śliskie po zamoczeniu. Pozwala to pewnie poruszać się zarówno pod prysznicem, jak i w całej łazience.

Co więcej, w trosce o bezpieczeństwo na podłodze w łazience zaleca się stosowanie płytek antypoślizgowych. Można je rozpoznać dzięki uniwersalnemu oznaczeniu z symbolem „R". Antypoślizgowość wyrażona jest w skali od R9 do R12. Najbardziej śliskie będą płytki oznaczone znakiem R9, natomiast najmniejsze ryzyko poślizgu będzie w kabinie prysznicowej wolnostojącej z płytkami ze znakiem R12. Właśnie tych płytek można używać w miejscach, gdzie użytkownicy są szczególnie narażeni na poślizg, czyli właśnie w brodzikach.

Podczas aranżacji łazienki warto rozważyć dwa warianty: jednakowy wzór płytek w całym pomieszczeniu lub wyodrębnienie prysznica z płytek innym kolorem bądź fakturą. Oba rozwiązania mogą znakomicie się prezentować i jednocześnie spełniać swoje praktyczne funkcje.

Zapewnij wodoszczelność

Podstawą poprawnego funkcjonowania prysznica bez brodzika jest odpowiedni spadek podłogi. Tylko w ten sposób można zapobiec temu, że woda będzie stała po kąpieli na posadzce. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie skomplikowane, ponieważ należy zadbać o odpowiednie nachylenie podłogi, które jednocześnie nie będzie odczuwalne dla użytkowników. Cały czas należy też pamiętać o tym, żeby każdy fragment płytek i konstrukcji prysznica walk-in był wodoszczelny.

Podłoże pod prysznic bez kabiny najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu, ale można też dostosować tradycyjny odpływ do kabiny prysznicowej wolnostojącej. Do wyboru są następujące rodzaje systemów odpływowych:

  • odpływ punktowy – jego charakterystyka zbliżona jest do systemów, jakie każdy zna z tradycyjnych brodzików czy wanien, jednak musi być zamontowany odpowiednio głębiej. Syfon instaluje się w podłodze, z kolei na niej powinna znajdować się kratka odpływowa. Odpływ punktowy zazwyczaj zlokalizowany jest na środku kabiny, wobec czego dwuprocentowy spadek musi występować po każdej stronie odpływu. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w niewielkich kabinach, za to w przypadku większych pryszniców konieczne może być zamontowanie dwóch punktów odpływowych.

  • odpływ liniowy – przeznaczony do kabin o dużym rozmiarze ze względu na większą powierzchnię odbioru wody. Spadek również jest wymagany, jednak tylko z jednej lub dwóch stron. Zamiast prostego syfonu pod poziomem płytek należy zamontować kanał odpływowy.

  • odpływ boczny (ścienny) – rzadziej spotykany rodzaj odpływu, który instalowany jest w ścianie kabiny. Rozwiązanie to można zastosować przy dostosowywaniu starego systemu do prysznica walk-in. Nie wymaga bowiem pogłębiania podłogi i potrzebuje tylko jednokierunkowego spadku. Odpływ boczny instaluje się w sytuacji, kiedy grubość podłogi nie pozwala na inny wariant. Najprostszym sposobem na montaż samego odpływu jest wstawienie ścianki kartonowo-gipsowej, w której łatwo można wyciąć potrzebny otwór.

Oprócz prawidłowo zamontowanego odpływu o wodoszczelność dba również specjalny system przeciwwilgociowy, który należy zamontować przed położeniem płytek do łazienki. Tradycyjna warstwa uszczelniająca, która zapobiega zawilgoceniu płytek, a także przeciekom do niższych kondygnacji, składa się z papy oraz powłoki bitumicznej.

Nowocześniejszym, a przede wszystkim szybszym rozwiązaniem, jest zastosowanie tzw. folii w płynie, czyli substancji z żywicy syntetycznej, którą należy rozlać na suchy beton, a następnie rozprowadzić szpachlą lub pędzlem. Łączna grubość warstwy ochronnej powinna wynosić 2 mm.

Jak dbać o prysznic bez brodzika?

Rutynowe czyszczenie prysznica typu walk-in różni się od mycia tradycyjnego brodzika. Po pierwsze jest łatwiejsze i szybsze, chociażby dlatego, że prysznic bez brodzika składa się z mniejszej liczby elementów. Wyjątkowe proste jest także utrzymanie w czystości kabiny ze specjalną szybą, na której nie osadza się kamień. Wystarczy zamienić środek do czyszczenia akrylu lub emalii na płyn do mycia płytek.

Jako że kabina prysznicowa to miejsce, w którym często panuje wysoka wilgotność, warto regularnie, np. raz w miesiącu, umyć trudno dostępne miejsca mocniejszym środkiem na pleśń czy charakterystyczny czarny osad. Trzeba też pamiętać o właściwej pielęgnacji fug, żeby nie zmieniły swojego pierwotnego koloru. Tutaj również można stosować dedykowane środki lub przygotować własnoręcznie środek z kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej rozcieńczonych wodą.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaką kabinę lub szybę wybrać do prysznica typu walk in?

Wybór kabiny uzależniony jest od tego, w jakim miejscu będzie się ona znajdować. Jeśli chodzi o szybę, warto wybrać typ szkła, na którym nie będzie osiadać kamień z natrysku. Dotyczy to zwłaszcza domów, w których z kranów leci twarda woda.

Czy prysznic bez brodzika grozi zalaniem łazienki?

Jeżeli przy montażu zadbano o właściwy, 2% spadek, a odpływ jest w pełni drożny, prysznic walk-in jest równie bezpieczny, jak tradycyjny brodzik. Dobrze jednak zastosować warstwę izolacyjną z folii żywicznej.

Jak czyścić prysznic walk-in?

Należy zaopatrzyć się w środki do czyszczenia płytek oraz fug, a także regularnie stosować płyny do usuwania pleśni. Można też samodzielnie przygotować pastę z sody, kwasku cytrynowego i wody.

Jaki rodzaj odpływu wybrać?

Decyzja powinna być uzależniona od rozmiaru kabiny. W mniejszych sprawdzi się odpływ punktowy, jednak wymaga on większej dbałości przy planowaniu spadków. Z kolei, jeśli podłoga nie jest gruba, optymalny będzie odpływ boczny.

Jaką klasę antypoślizgową płytek wybrać?

Najwyższą! Oznaczenie R12 przeznaczone jest powierzchniom, które często bywają mokre, a przez to bardziej śliskie. Matowe płytki R12 zapewnią maksymalne bezpieczeństwo podczas kąpieli.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Kabiny prysznicowe typu walk-in – modne rozwiązanie do nowoczesnych łazienek

    Kabiny prysznicowe bez zamykanych drzwi są coraz popularniejsze. Prysznice typu walk-in można najczęściej spotkać w łazienkach aranżowanych na styl modern. Dolna powierzchnia kabiny znajduje się na równi z posadzką, dlatego kąpiel można rzeczywiście wziąć „z marszu\". Kabina prysznicowa walk-in to też bardzo funkcjonalne i sterylne rozwiązanie. Chcesz zaaranżować komfortową strefę w łazience? Wybierając prysznic walk in - wymiary i armaturę można dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Zobacz, czym dokładnie się charakteryzuje!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Czarna armatura w łazience – jak ją czyścić?

    Czarna bateria prysznicowa lub podtynkowa to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie. Niestety twarda woda oraz pozostałości kosmetyków zostawiają na ciemnych elementach nieestetyczny osad. Jak czyścić czarną armaturę? Poznaj domowe sposoby oraz specjalistyczne preparaty do sprzątania łazienki.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Praktyczne płytki do łazienki – porady i inspiracje

    Płytki ceramiczne to trwały i odporny materiał. Właśnie dlatego są chętnie wykorzystywane podczas projektowania łazienki. Które płytki łazienkowe będą najlepsze? Dowiedz się, jak wybrać najlepszą glazurę do łazienki.