Prysznic walk-in w małej i dużej łazience. Inspiracje, które musisz zobaczyć!

Prysznic typu walk–in to doskonałe rozwiązanie – zarówno do małych, jak i przestronnych łazienek. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzuje ten element wyposażenia. Poznaj zalety prysznica walk-in i zobacz, do jakich wnętrz pasuje.

Jak wygląda prysznic walk-in?

Prysznic walk–in nie ma drzwi. Baterię lub kolumnę prysznicową osłaniają jedynie szklana ścianka (jedna lub dwie, zależnie od projektu łazienki). Tafle najczęściej wykonuje się ze szkła hartowanego (matowego, przezroczystego, wzorzystego itp.). Charakteryzuje się ono wysoką odpornością na uszkodzenia. Prysznice walk–in zwykle nie mają też brodzika, ewentualnie jest on bardzo niski. Wyposaża się je w odpływ liniowy (stylową, metalową lub ceramiczną kratkę na podłodze), który szybko odprowadza wodę. Prysznic walk-in optycznie powiększa łazienkę. Tafle szkła wprowadzają do aranżacji wizualną lekkość.

Ze względu na brak progu, taki prysznic to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się (np. starszych), rodziców małych dzieci oraz właścicieli zwierząt. Czyszczenie prysznica walk-in także jest prostsze, bo nie trzeba myć drzwi ani brodzika.

Na poniższym zdjęciu widać minimalistyczną łazienkę, wyposażoną w prysznic walk-in. Czym różni się on od tradycyjnej kabiny? Przede wszystkim nie ma drzwi – jest otwarty. Szklana tafla nie rzuca się w oczy. Prysznice walk–in doskonale pasują do łazienek w stylu nowoczesnym. Charakterystyczne są dla niego:

  • wanna i umywalka o owalnych kształtach;

  • duże lustra;

  • oprawy stropowe;

  • efektowne, kontrastowe, marmurowe płytki (np. białe oraz czarne).

Przykładowe aranżacje z prysznicem walk–in

Prysznic walk-in sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, ponieważ zajmuje niedużo miejsca i optycznie powiększa wnętrze. Warto go zamontować też w przestronnej łazience (np. w domu jednorodzinnym), obok wanny. To praktyczne rozwiązanie – rano domownicy mogą wziąć szybki prysznic, a wieczorem relaksującą kąpiel.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie w prysznicu walk-in półki na kosmetyki i inne drobiazgi. W kabinie, którą widać na poniższym zdjęciu, uwagę zwraca efektowna kolumna prysznicowa. Wystrój całej łazienki opiera się na kontrastowych kolorach, a subtelne oświetlenie LED podkreśla jej nowoczesność. Szklana tafla wyraźnie oddziela prysznic od umywalki oraz zabudowy.

Otwarty prysznic w małej łazience – czy to możliwe?

Jak najbardziej! Małą łazienkę warto wyposażyć w prysznic walk-in z trzech powodów.

  • Otwarty prysznic wizualnie powiększa pomieszczenie, dzięki czemu nawet nieduża i ciemna łazienka wydaje się przestronniejsza.

  • Prysznic walk-in zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna kabina. Zaoszczędzoną przestrzeń można przeznaczyć np. na większą szafkę umywalkową.

  • Wymiary prysznica walk-in da się ściśle dopasować do ilości miejsca w łazience – to kwestia ustalenia, w którym miejscu ma znajdować się szklana tafla (lub tafle) i określenia jej rozmiarów.

Artykuł Czytaj więcej

Jak urządzić małą łazienkę?

Trudno je zaaranżować, ale nadal stanowią standard nawet w nowym budownictwie mieszkaniowym. Podpowiadamy, jak dobrze rozplanować strefy w małej łazience, jakie sprzęty i meble wybrać oraz jakie triki sprawią, że uda się optycznie powiększyć łazienkę.

Do jakich stylów pasuje otwarty prysznic bez brodzika?

Ze względu na bardzo prostą formę, kabina walk–in świetnie pasuje do łazienek minimalistycznych, industrialnych oraz w stylu glamour. Cienkie profile i duże szklane tafle rewelacyjnie prezentują się obok surowych, ale wyrazistych materiałów. Należą do nich beton, marmur, granit, metal.

Prysznic walk-in w łazience w stylu industrialnym

Prysznice walk–in doskonale prezentują się w łazienkach w stylu industrialnym, czyli inspirowanych wnętrzami dawnych fabryk. Aranżacja tego typu została przedstawiona na poniższym zdjęciu. Długi i wąski prysznic obudowano dwiema szklanymi taflami o różnych wymiarach. Połączenie czarnych, metalowych elementów oraz szkła jest bardzo charakterystyczne dla stylu industrialnego.

Artykuł Czytaj więcej

Łazienka w stylu loft. Jak ją zaaranżować?

Przywołuje na myśl pełne charakteru i artystycznego klimatu wnętrza z lat 50. XX wieku i nowojorskie magazyny przemienione w mieszkania bohemy. Jest surowa i minimalistyczna, ale zawiera nutę eklektyzmu i elektryzuje ciekawymi rozwiązaniami. Łazienka w stylu loftowym jest nietuzinkowa i tworzy atmosferę intymności. Jak ją zaprojektować?

Prysznic walk-in w łazience o minimalistycznym wystroju

Otwarte, minimalistyczne prysznice nie muszą być nudne. W łazience pokazanej na poniższym zdjęciu łagodna kolorystyka i proste meble tworzą spójną, estetyczną całość. Przez szklaną taflę widać płytki ścienne o nietypowym wzorze. Wnęka pod prysznicem to z jednej strony dekoracja, z drugiej – praktyczny dodatek.

Prysznic walk-in w łazienkach w stylu glamour

Tafle w prysznicach walk–in nie zawsze są otoczone czarnymi, metalowymi listwami. Pasują one do minimalistycznego i nowoczesnego wystroju, ale nie do pomieszczeń w stylu glamour. W łazience widocznej na poniższym zdjęciu prysznic ozdobiono listwami w kolorze złotym. Tę samą barwę ma armatura. Typowe dla łazienek w stylu glamour – oprócz złotych elementów – są:

  • połyskliwe powierzchnie (np. mozaiki);

  • duże, owalne lustra;

  • płytki przypominające marmur.

Wodoodporna, elegancka tapeta, to również trafnie dobrany dodatek.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie wymiary powinien mieć prysznic walk-in?

Rozważasz montaż prysznica walk-in? Pamiętaj o jednym – jego minimalne wymiary to 70x70 cm. W dużych łazienkach prysznice walk-in często mają wymiary 80x100 cm. Taka przestrzeń pozwala komfortowo się umyć.

Czy w łazience w bloku można zamontować prysznic walk–in?

Oczywiście! Pamiętaj jednak o kilku kwestiach. Po pierwsze, ze względu na brak drzwi, myjąc się w prysznicu walk-in, można dość łatwo zachlapać podłogę łazienki. Dlatego warto wybrać dysze, które kierują wodę wyłącznie na dół, a nie na boki. Montując prysznic walk–in w małej łazience, zadbaj też o:

  • powłokę przeciwwilgociową pod płytkami; wypoziomowanie podłogi – dzięki temu wchodzenie pod prysznic będzie wygodne i bezpieczne;

  • odpowiedni spadek (2%) podłogi w odniesieniu do pionu kanalizacyjnego – w przeciwnym razie woda nie będzie spływała do odpływu;

  • antypoślizgową matę (ewentualnie wybierz płytki o chropowatej fakturze);

  • dobrą wentylację, by para szybko ulatywała z łazienki – w przeciwnym razie może rozwinąć się w niej pleśń.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Mycie kabiny prysznicowej – jak zrobić to skutecznie?

    Mycie kabiny prysznicowej to tylko z pozoru bardzo proste zadanie. Owszem, możesz wykonać je szybko i bez szczególnego zastanowienia, ale – niestety – wtedy może się okazać, że nie wszystkie zanieczyszczenia zostaną skutecznie usunięte. Tym bardziej, że pod prysznicem powstają bardzo łatwo. Panująca w łazience wilgoć sprzyja bowiem namnażaniu bakterii, grzybów i innych patogenów. Woda może zaś zostawiać nieestetyczny, kamienny osad. Jak sobie z tym poradzić? Poznaj nasze sprawdzone sposoby, środki do czyszczenia łazienki, dzięki którym Twoja kabina będzie błyszczeć!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Kabiny prysznicowe – wymiary, kształt oraz sposób otwierania

    Planujesz remont łazienki? Chcesz mieć w niej kabinę prysznicową, ale nie wiesz jaką wybrać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jak dopasować do swoich potrzeb natrysk w łazience.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Prysznic bez brodzika – montaż i wykończenie

    Prysznic to doskonała alternatywa dla wanny – zajmuje niewiele miejsca w łazience i pozwala na mniejsze zużycie wody w czasie kąpieli. Chcąc zamontować nowoczesny prysznic, warto rozważyć konstrukcję bez brodzika. Rezygnacja z tradycyjnego brodzika i ustawienie kabiny prysznicowej bezpośrednio na uformowanej z odpowiednim spadkiem i wyposażonej we właściwy odpływ podłodze pozwoli stworzyć wyjątkową aranżację przestrzeni.