Łazienka w stylu loft. Jak ją zaaranżować?
Przywołuje na myśl pełne charakteru i artystycznego klimatu wnętrza z lat 50. XX wieku i nowojorskie magazyny przemienione w mieszkania bohemy. Jest surowa i minimalistyczna, ale zawiera nutę eklektyzmu i elektryzuje ciekawymi rozwiązaniami. Łazienka w stylu loftowym jest nietuzinkowa i tworzy atmosferę intymności. Jak ją zaprojektować?
Łazienka w stylu loftowym – charakterystyka wnętrza
Styl loftowy lub inaczej industrialny, charakteryzuje się przede wszystkim surowością i minimalizmem. Te cechy doskonale pasują do aranżacji łazienek, sprawiając, że stają się pomieszczeniami nie tylko oryginalnymi, ale też intymnymi, skłaniającymi do odpoczynku, przestronnymi i nierozpraszającymi nadmiarem przedmiotów oraz mebli. Bazą dla tego typu aranżacji jest biel, odcienie szarości i czerń. Często są one łączone z drewnem i kamieniem. Kompozycję ożywić można akcesoriami i akcentami w nasyconych barwach. Dopełnieniem są elementy metalowe, chromowane, o barwie srebra, mosiądzu, starego złota. Monochromatyczną bazę można też przełamać wzorami geometrycznymi pozostającymi w podstawowej palecie barw.
Wykończenie łazienki industrialnej
Wykończenie i użyte do niego materiały tak naprawdę tworzą klimat łazienki w stylu loftowym. Charakterystyczne są dla niej wielkoformatowe płyty, kamienne podłogi, ciężkie kafle, cegła (zwłaszcza ta czerwona lub czarna), kształt heksagonów oraz bardzo modny ostatnio beton architektoniczny. Ten ostatni można zastąpić płytkami, np. z gresu. Kafelki warto też położyć jedynie w niektórych miejscach, np. jako tło dla prysznica lub aby podkreślić konkretne punkty pomieszczenia, wydzielając strefy między prysznicem, umywalką a toaletą. Pozostałe fragmenty można pomalować farbą odporną na wilgoć w intensywnych kolorach, np. granatu, butelkowej zieleni, szarości. Aranżację ociepli drewno w ciemnych lub miodowych odcieniach.
Wanna i prysznic do łazienki loftowej
Wybór ceramiki łazienkowej jest dowolny: od wolnostojących wanien w stylu retro, nowoczesnych i tych z hydromasażem, po te, przeznaczone do zabudowy. Elementy mogą też pozornie do siebie nie pasować, bo połączą je armatura (np. imitująca stare krany) oraz loftowe oświetlenie. Ma być surowo, ale z artystycznym duchem. Można pokusić się nawet o ceramikę przypominającą wydrążone kamienie, w kolorze czarnym lub z matowym wykończeniem.
W łazienkach przypominających nowojorski loft, prysznic powinien być z kolei wygodny, przestronny i minimalistyczny. Odpowiedni będzie ten typu walk-in, w którym rezygnuje się z brodzika i kabiny, a przestrzeń kąpielową wydziela się szybą. Aby jeszcze bardziej podkreślić aranżację, można pokusić się o dobór drzwi i przeszklenia z czarnym okuciem. Warto też dobrać deszczownicę i panel do hydromasażu. W loftowych łazienkach króluje nonszalancja i eklektyzm.
Oświetlenie i dodatki do łazienki w stylu loftowym
Przy doborze dodatków, można wziąć pod uwagę te wykonane z drewna, kamienia lub metalu o surowym wykończeniu i prostym kształcie. Ważne też, aby zachować podstawową kolorystykę lub ewentualnie zdecydować się na jeden mocny akcent. Stylizację dopełnią modne od kilku sezonów metalowe kinkiety w kolorze czarnym lub różowego złota oraz dobrane do nich żarówki w stylu retro. Jeśli łazienka ma mieć charakter bardziej surowy i chłodny, można postawić na jaśniejsze halogeny, podkreślające stalowe dodatki i zimne odcienie szarości w wykończeniu wnętrza. Przez łazienkę przechodzą metalowe rury? Można wykorzystać je do dekoracji, malując na czarno, złoto, srebrno czy niebiesko.
Połączenie łazienki z sypialnią w stylu loftowym
Pomysł na loftową aranżację przestrzeni może zagościć w całym mieszkaniu lub domu, kiedy pomieszczenia mają charakter otwarty lub łagodnie, naturalnie się łącza. Chodzi raczej o wydzielenie stref, niż oddzielanie się ścianami. Ciekawym pomysłem jest połączenie łazienki z sypialnią, np. przy pomocy przeszklenia lub eleganckich drzwi przesuwnych. Awangardowym pomysłem jest założenie minimalistycznej, eleganckiej, przeszklonej kabiny prysznicowej zaraz obok łóżka lub ustawienie w sypialni eleganckiej wanny. W ten sposób można połączyć dwie zazębiające się w życiu codziennym strefy: kąpielową i wypoczynku. Realizacja tego pomysłu wymaga jednak często zmian w projekcie, przebudowy (np. wyburzenia ścianki działowej) oraz sporej przestrzeni, która pomieści wszystkie niezbędne elementy łazienki i sypialni.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy dobrym rozwiązaniem jest beton architektoniczny w łazience?
Beton architektoniczny będzie idealny do wykończenia łazienki w stylu loftowym. Należy wybrać wodoodporny mikrocement lub płyty betonowe. Można go kłaść nawet pod prysznicem.
Czy instalacja naścienna jest bezpieczna w łazience?
Instalacja jest bezpieczna, jeśli tylko zostanie położona zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz zaizolowana. Gniazdka nie powinny znajdować się w tzw. strefach ochrony, czyli tam, gdzie miałyby kontakt z wodą (strefa 0) lub zachlapanie (strefa 1). Powinno się także wybierać urządzenia o stopniu ochrony IPXXB lub IP2X.
Czy mała łazienka pozwoli na aranżację w stylu loftowym?
Chociaż loft kojarzy się z dużą, otwartą przestrzenią, inspirowany nim styl można przenieść nawet do małych pomieszczeń. Obowiązuje podobny dobór kolorów i materiałów. Dobrze sprawdzi się wanna do zabudowy połączona z kabiną prysznicową o minimalistycznym kształcie i wykończeniu. Surowe kolory wcale nie muszą przytłaczać małej łazienki. Stworzą za to miejsce intymne, stylowe i oryginalne.