Minimalistyczna łazienka – jak wygląda i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Minimalistyczna łazienka to idealne rozwiązanie dla osób, które w domu chcą po prostu odpocząć – z dala od codziennego biegu. Nowoczesna minimalistyczna własna oaza SPA sprzyja złapaniu kilku chwil dla siebie, łącząc wygodę ze stonowanym wystrojem. Tu nic nie rozprasza, nie irytuje, wręcz przeciwnie – pozwala skupić się na chwili obecnej. Zobacz, jak ją urządzić.
Styl minimalistyczny we wnętrzach – jak go rozpoznać?
Styl minimalistyczny nie ma sobie równych, jeśli chodzi o prostotę. Oszczędność mebli, dodatków, kolorów, wzorów i materiałów – tym właśnie cechuje się minimalizm. Łazienka może być przy tym bardzo komfortowa. Czym jeszcze charakteryzuje się pokój kąpielowy w nowoczesnym wydaniu?
- Minimalistyczną łazienkę z łatwością urządzisz z pomocą trzech bazowych barw: bieli, czerni i szarości. Kolorowe akcenty są dozwolone, ale nie pojawiają się w każdej aranżacji.
- Zabudowa szafkowa i sanitariaty bazują na figurach geometrycznych.
- Wyraźne wzory są w zdecydowanej mniejszości. Zastępują je różne powierzchnie: odbijające światło (metaliczne), szklane, chropowate, gładkie, ze żłobieniami lub ryflowaniami itp.
- W minimalistycznej łazience najbardziej liczy się wolna przestrzeń – unikaj przeładowania wnętrza.
- Minimalizm ceni sobie również nowoczesne sprzęty takie jak: pralki, suszarki, a nawet sterowanie oświetleniem w ramach tzw. inteligentnego domu.
- Znakiem rozpoznawczym takich wnętrz jest też oświetlenie LED, które podkreśla wybrane fragmenty łazienki.
- Popularnymi minimalistycznymi materiałami są: metal, szkło, lakierowane drewno, akryl i plexi.
Na zdjęciu poniżej uwagę zwracają dwa kolory z nowoczesnej palety: biel i szarość. Całość ocieplono drewnianą podłogą. W aranżacji w udany sposób połączono kąty proste (zabudowa szafkowa) oraz zaokrąglone sanitariaty, czyli umywalki, bidet i miskę WC – to zabieg charakterystyczny dla wnętrz minimalistycznych. Łazienkę została otwarta na sypialnię – brak tu sztucznych podziałów, których nie lubi tak oszczędny styl.
Nowoczesna sypialnia - prosta, minimalistyczna i... nieoczywista
Minimalistyczna łazienka – kiedy się sprawdzi?
Nowoczesna minimalistyczna łazienka to odpowiedź na pęd codziennego życia, pośpiech, nadmiar bodźców. Medytacyjny, sprzyjający skupieniu styl spodoba się wszystkim tym, którzy traktują mieszkanie jako oazę spokoju. Będzie on również odpowiedni dla tych osób, które lubią wyrafinowane wzornictwo, a zamiast dużej liczby przedmiotów wolą kilka, ale o ciekawych formach. Minimalistyczne wnętrza są również niezwykle łatwe w sprzątaniu.
Jakie kolory wybrać do minimalistycznej łazienki?
Na kolorystycznym podium na pewno powinny znaleźć się trzy barwy: szary, czarny i biały. Okazjonalnie w minimalistycznej łazience może zagościć beż. Urządzenie łazienki z pomocą tych barw sprawi, że wzrok nie będzie męczył się podczas przebywania w pomieszczeniu. Dodatkowo nic nie będzie odciągać uwagi mieszkańców od tego, co w oazie relaksu najważniejsze – odpoczynku. Ponadto trzy wymienione barwy doskonale ze sobą współgrają, wzajemnie podbijając swoje właściwości (np. biel rozjaśnia szarość itp.). Dzięki spokojnej bazie tym mocniej wybrzmiewają żywsze kolorowe akcenty, jeśli tylko znajdą się w łazience.
Przykładowa aranżacja dobrze pokazuje, jak świetnie wyglądają razem biel, szarość i czerń. Na nienachalnym tle tym mocniej wyróżnia się jeden z nielicznych dodatków. Wazon z czerwonymi akcentami odcina się od wszechobecnej szarości. Warto zauważyć różnorodne faktury, które wykorzystano we wnętrzu: gładkość frontów, chropowatość ceglanej ściany i trójwymiarowość łazienkowego dywanika ze sznurka.
Czy w minimalistycznej łazience jest miejsce na wzory?
W łazience inspirowanej minimalizmem nie ma miejsca na kolorowe geometryczne tapety, roślinne printy czy kwieciste wzory. Wnętrze ma być przede wszystkim spokojne. Czy to oznacza dekoratorską nudę? Absolutnie nie. Główną rolę odgrywają geometryczne formy mebli, ale także rozmaite struktury i faktury. Operowanie nimi we wnętrzu sprawia, że pokój kąpielowy nie jest schematyczny czy przewidywalny, a wręcz przeciwnie – intrygujący.
Zobacz minimalistyczną łazienkę, którą uchwycono poniżej. Ścianę wyłożono czarnymi płytkami ceramicznymi bez żadnych wzorów. Jednak sposób ich ułożenia (jodełka), podkreślony białymi fugami, tworzy niepowtarzalny rysunek. To dowód na to, że w minimalistycznej łazience jest miejsce na dekoracje, ale nie w formie rozbuchanych i nasyconych kolorem wzorów.
Minimalistyczna łazienka – z jakim innym stylem można ją łączyć?
Nawet minimalistyczna mała łazienka będzie świetną przestrzenią do wprowadzenia dodatkowego stylu. Z tak urządzonym pomieszczeniem dobrze współgrają:
- styl japandi – stonowana paleta barw (głównie brązy), harmonia i oszczędny wystrój to coś, co zbliża go do minimalistycznych łazienek;
- styl industrialny – wspólnym mianownikiem staje się nowoczesny, ale i wstrzemięźliwy charakter;
- styl skandynawski – obie estetyki łączy zamiłowanie do gamy szarości oraz prostoty.
Sypialnia w stylu skandynawskim – minimalizm i ciepło
Styl minimalistyczny komponuje się również z elementami stylu rustykalnego – jak w aranżacji poniżej. Neutralna biała baza i, co ważne, podwieszane sanitariaty owocują efektem przestronności, z czego słynie minimalizm. Geometryczne meble mogłyby prezentować się chłodno i surowo, gdyby nie oryginalne wykończenie ściany nad wanną. Pastelowe kwiaty wprowadzają do łazienki przytulny efekt. Dodatkowo zostały podświetlone taśmami LED nad podwieszanym sufitem.
Styl japandi – naturalny minimalizm. Czym się charakteryzuje?
Inspiracje z minimalistyczną łazienką w roli głównej
Interesuje Cię minimalistyczna łazienka z prysznicem, a może z wanną? Oba rozwiązania świetnie sprawdzą się w nowoczesnych przestrzeniach. Zainspiruj się pomysłami zarówno dla wielbicieli długich kąpieli, jak i fanów wygodnych pryszniców.
Minimalistyczna łazienka z prysznicem
Kabina prysznicowa, ze względu na obecność kilku szklanych tafli, doskonale wpasowuje się w minimalistyczne wnętrze – sprawdź aranżację poniżej. Ścięty róg kabiny dodaje aranżacji dynamizmu. Przy tym buduje geometryczny kształt elementu wyposażenia. Aby łazienka nie była nudna, ścianę wewnątrz prysznica wyłożono drewnianymi deseczkami, z którymi współgra szafka podumywalkowa. Ogromne lustro wywiera równie duże wrażenie i staje się ważną ozdobą łazienki.
Wanna w minimalistycznym wnętrzu
Minimalistyczne wnętrza często aranżuje się na zasadzie przeciwieństw, łącząc kanciaste elementy z tymi bardziej opływowymi. Wprowadzenie wanny wolnostojącej do łazienki pozwala zrównoważyć pełne kątów prostych szafki (popatrz niżej), dodając łagodności do aranżacji. Zaokrąglone krawędzie nie muszą dotyczyć tylko wanny, ale również umywalek czy luster. Kontrast bieli i czerni uatrakcyjnia wystrój łazienki, podobnie jak płytki ścienne o wyraźnych żłobieniach. Minimalizm na 100%!
Podobnie sytuacja przedstawia się w aranżacji poniżej. Zaakcentowana biała wanna, dodaje wnętrzu dynamizmu. Zabawa strukturami natomiast ożywia minimalistyczny design pomieszczenia. Całość utrzymana w szarościach – to doskonałe miejsce na relaks o każdej porze dnia.
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Jak ukryć akcesoria w minimalistycznej łazience?
Najlepiej zaopatrzyć się w dużą liczbę szafek, które pozwolą schować akcesoria, kosmetyki czy chemię gospodarczą. Kluczowe są jednolite fronty, czasem wzbogacone o lustrzany panel. Zdecyduj się na szafkę: nad pralką, pod umywalką, w zabudowie wanny, zintegrowaną z lustrem czy w formie słupka.
Jakie dywaniki do minimalistycznej łazienki?
Na pewno warto postawić na dywaniki łazienkowe w jednym, wybranym kolorze – najlepiej czarnym, białym, szarym bądź beżowym. Mile widziany będzie także grafit lub antracyt. Inną kwestią jest tworzywo, z jakiego wykonano dywanik. Najbardziej praktyczna i łatwa do czyszczenia będzie mikrofibra. Odrobinę dłuższe włosie też może być odpowiednie, ponieważ stworzy efekt trójwymiarowości w łazience.