Łazienka japandi – harmonia i spokój w Twoim domu
Łazienka japandi łączy dwa sposoby urządzania wnętrz. Pierwszy to kojąca atmosfera pomieszczeń ze Skandynawii, druga – medytacyjny charakter japońskich domów. Łazienka japońska spodoba się zarówno miłośnikom minimalizmu, jak i wielbicielom naturalnych aranżacji. Sprawdź, jak piękna może być zarówno mała łazienka w stylu japandi, jak i duży pokój kąpielowy.
Łazienka japandi – jakie ma cechy charakterystyczne?
Łazienka w stylu japandi to idealnie wyważona mieszanka japońskiej estetyki (japan) ze skandynawskimi wpływami (scandi). Styl japandi wystrzega się bałaganu, lubi za to przestronne i spokojne wnętrza. Minimalistyczny wystrój zapewniają też:
- paleta kolorów ograniczona do beży, brązów i szarości;
- wiele różnych faktur i struktur;
- obecność drewna, lnu, ceramiki, rattanu, kamienia, bawełny oraz papieru ryżowego;
- niewielka liczba mebli o zaokrąglonych krawędziach;
- filozofia wabi-sabi, dzięki której w łazienkach mogą znaleźć się nieidealne, spękane elementy.
Poniższą łazienkę można śmiało określić jako „japandi”. Co o tym świadczy? Przede wszystkim wyposażenie z drewna, ale nie tylko. Szara podłoga i ściana to ukłon w stronę Skandynawii, której mieszkańcy upodobali sobie ten właśnie kolor. Zarówno szafki, jak i lustro mają zaokrąglone krawędzie, co dodatkowo podkreśla wyjątkowy, orientalny styl wnętrza.
Styl japandi – naturalny minimalizm. Czym się charakteryzuje?
Kolory w łazience japandi
Łazienka w stylu japandi jest stonowana, spokojna, często urządzona na zasadzie kontrastu (jasne-ciemne). Nie znajdziemy w niej czystej bieli, ale raczej jej złamane odcienie tzw. off-white’y. Kojąca atmosfera w łazience to również zasługa szarości i brązów, które pojawiają się na dużych płaszczyznach w pomieszczeniu. Zdarza się, że towarzyszą im beże. W roli czarnych akcentów występują pojemniki na szczoteczki, ramy luster, kosze na pranie itp. Styl japandi lubi się też z żółtymi i czerwonymi elementami.
Poniższa aranżacja to dowód na to, jak ujmująca i łagodna pod względem kolorów jest łazienka japandi. Drewniane szafki z szarymi frontami wprowadzają do wnętrza element natury, a białe kafelki tworzą z nimi doskonały kontrast. Meble na podwyższonych, geometrycznych nóżkach nadają aranżacji lekkości. Z kolei pojedyncze drzewko w rogu uwydatnia medytacyjny charakter stylu.
Podłogi i ściany w łazience japandi – na co zwrócić uwagę?
Drewno, ceramika, kamień – te trzy tworzywa spotyka się najczęściej we wnętrzach japandi. Jeśli chodzi o gatunki drewna, które wpasowują się w japońsko-skandynawski klimat, są to: dąb, buk, jesion, sosna, akacja oraz modrzew. Na podłogach i ścianach mogą zagościć również jasne (białe, beżowe) lub ciemne (brązowe) płytki ceramiczne, a także kamień w takich samych barwach. Łazienka japandi, pomimo nienachalnego charakteru, powinna zawierać materiały o wyrazistej strukturze m.in. sęków drewna. Dobrym sposobem na uatrakcyjnienie ściany jest wyłożenie jej drewnianymi lamelami.
Łazienka poniżej bazuje na bogactwie różnych struktur. Widoczny rysunek drewna na podłodze zestawiono w niej ze żłobionymi (ryflowanymi) płytkami ściennymi. Efekt jednolitej, niezakłóconej niczym powierzchni uzyskano dzięki ułożeniu ich od podłogi aż po sufit. Kolor brązowy na ziemi ociepla biel ścian i współgra z ciemnymi szafkami.
Dodatki i wzory – czy jest na nie miejsce w łazience japandi?
Oczywiście, jednak wzory powinny być jednokolorowe, a same dodatki minimalistyczne. Najlepiej postawić na prostą formę i intrygujące struktury. Doskonałym przykładem jest wykorzystanie płytek ściennych z delikatnym rysunkiem drewna. Mogą być ułożone w jodełkę, co dodaje wystrojowi atrakcyjności – to zasługa japońskich wpływów. Jeśli chodzi o dodatki, to we wnętrzu japandi może zagościć duża liczba roślin doniczkowych – to element skandynawskich łazienek. Żywa zieleń wspaniale będzie korespondowała z butelkowym odcieniem np. na ścianie. Drewno zestawione z tym właśnie kolorem będzie ukłonem w stronę natury, którą styl japandi niezmiennie uwielbia.
Mała łazienka japandi – jak zaaranżować?
Mała łazienka japandi z łatwością poddaje się aranżacji. Dlaczego? Oszczędny dobór kolorów, ograniczony do bieli, beżu, brązu czy szarości, zapewnia wizualny spokój – nic nie odciąga uwagi od drewnianych i kamiennych struktur. Jeśli wprowadzisz do łazienki zaokrąglone sanitariaty, całość nie będzie prezentować się przytłaczająco. Dodatkowo warto pamiętać o rozwiązaniach 2w1, które pomagają zaoszczędzić cenne miejsce.
Jak rozwiązano to w poniższej łazience japandi? Wnętrzarski hit, czyli drewniane lamele, połączono z efektownym terrazzo na obudowie wanny, podłodze i większości ścian. W efekcie brązowo-biała przestrzeń wygląda lekko, a ściana z wanną zyskała odpowiednią oprawę. Wanna z parawanem nawannowym to natomiast opcja umożliwiająca i kąpiele i prysznice.
TOP 10 aranżacji z lamelami. Poznaj nasze propozycje
Jakie oświetlenie do łazienki japandi?
Jaki jeszcze jest styl japandi? Łazienkę japońsko-skandynawską rozświetlają lampy z lekkimi kloszami wykonanymi z papieru ryżowego, które świetnie rozpraszają światło. Jeśli jednak w pomieszczeniu przeważają elementy rodem z Norwegii lub innych północnych krajów, oświetlenie będzie inne np. czarne minimalistyczne kinkiety, pasujące do armatury i ramy organicznego lustra. W takich wnętrzach sprawdzą się również lampy wiszące z ceramicznymi kloszami w kolorze beżowym, brązowym lub białym.
Naturalne lampy – poznaj ten trend!
Wanna czy prysznic w łazience japandi?
W miarę możliwości i dostępnego metrażu można zdecydować się na oba rozwiązania. Wybierając wannę, trzeba pamiętać o modelach o zaokrąglonych krawędziach – okrągłych bądź owalnych. Można też pomyśleć o tym, aby – jak na zdjęciu poniżej – współgrały one z równie zaokrągloną umywalką. Prysznice japandi powinny być utrzymane w minimalistycznym stylu – łazienkę mogą wypełniać też kanciaste, szklane i oszczędne wzorniczo elementy.
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Czego unikać w łazience japandi?
Jaka nie powinna być japońsko-skandynawska łazienka? Styl japandi wystrzega się jaskrawych kolorów i krzykliwych wzorów. W pomieszczeniach w tym stylu rządzi harmonia, wizualny spokój oraz struktury, które wyróżniają się na jednolitym tle. Należy unikać też nadmiaru łazienkowych dodatków. W dobrze zaaranżowanej przestrzeni powinno być mniej więcej tyle samo elementów zaczerpniętych ze stylu japońskiego i skandynawskiego.
Jakie rośliny odnajdą się w łazience japandi?
W łazience japandi ceramiczne lub terakotowe doniczki wypełniają takie rośliny jak fantazyjne drzewka bonsai. Przepierzenia oddzielające strefę mokrą od suchej można natomiast wykonać z pędów bambusa o różnej wysokości. Urok japońskich ogródków zen zapewnią z kolei płytkie i niskie kamienne donice.Jeśli brakuje Ci ozdoby na ścianie, postaw na niewymagający zabiegów pielęgnacyjnych (podlewanie, nawożenie) mech w formie paneli. Jeśli wolisz postawić na skandynawskie rośliny, to rozważ zakup ozdobnych monster, dracen, peperomi czy fikusów.