TOP 10 aranżacji z lamelami. Poznaj nasze propozycje
Lamele ścienne to nic innego, jak pionowe, poziome lub skośne deseczki z drewna. Są długie, cienkie i ułożone blisko siebie. Lamele pełnią funkcję ozdobną, mogą też wydzielać strefy w pomieszczeniu. Co więcej, mają właściwości wygłuszające. Zainspiruj się – zobacz przykładowe aranżacje z lamelami!
Aranżacje z lamelami ściennymi – najlepsze propozycje!
Warto wiedzieć, że okładziny ścienne tego typu dzielą się na dwie grupy. Lamele można kupować na sztuki, a następnie pojedynczo przytwierdzać do określonej płaszczyzny. Alternatywą są płyty pokryte drewnianymi deseczkami – łatwiejsze i szybsze w montażu. Lamele ścienne mają różne zastosowania. Oto najpopularniejsze z nich:
- ażurowa ścianka dzieląca pomieszczenie – za pomocą lameli można np. oddzielić wannę od reszty łazienki albo stworzyć kąt sypialny w salonie. Co ważne, do budowania ścianek nadają się wyłącznie 4-stronne lamele;
- ozdoba ścienna – przycięte lamele możesz ułożyć w geometryczny wzór lub określony kształt;
- materiał wykończeniowy – lamelami można pokryć całą ścianę lub jej fragment.
Na poniższej aranżacji znaczną część ściany w salonie wyłożono drewnianymi listewkami. Pionowo ułożone lamele optycznie powiększają i tak duże pomieszczenie. Wyraźnie wskazują, gdzie znajduje się strefa wypoczynkowa.
Lamele najczęściej mają naturalny kolor drewna, choć dostępne są też szare, białe lub czarne. Niebarwione deseczki świetnie pasują do mieszkań i biur w stylu minimalistycznym, nowoczesnym bądź loftowym (industrialnym). Poza tym lamele dobrze prezentują się w pomieszczeniach o klasycznym lub rustykalnym charakterze.
Najlepsze aranżacje z panelami ściennymi! Zobacz nasze inspiracje
Lamele ścienne w salonie – nowoczesność i elegancja w Twoim domu
Lamele ścienne w pokoju dziennym zazwyczaj są układane w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest ściana za telewizorem. Wówczas stanowią ciekawy wnętrzarski akcent. Jeśli wybierzesz czarne listewki, sam telewizor będzie mniej widoczny, co optycznie powiększy przestrzeń. Równie popularnym rozwiązaniem jest ułożenie lameli tuż za sofą.
Spójrz na przykładową aranżację, w której wykorzystano ten pomysł. Ciemnobrązowe lamele, ułożone na białej ścianie, dają ciekawy efekt.
Lamele ścienne w sypialni, czyli sposób na przytulną przestrzeń
Lamele ścienne idealnie sprawdzą się w sypialni, gdzie mogą pełnić funkcję pomysłowego zagłówka. Oczywiście można nimi pokryć też całą ścianę. Ciekawe aranżacje mogą powstać przy wykorzystaniu lameli białych, czarnych, jak i tych bardziej naturalnych – brązowych. Możesz dopasować do nich inne elementy wystroju wnętrza np. drewniane ramki na zdjęcia czy stelaż lampy stołowej. Na tle brązowych paneli doskonale prezentują się białe, szare i czarne poduszki. Świetnie sprawdzą się też kolory takie jak zieleń czy błękit. Pokryj nim ścianę obok i dopasuj kolorystycznie pościel, aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt!
A może lamele ścienne w kuchni?
Lamele ścienne w kuchni to dość niestandardowe rozwiązanie. Warte jednak rozważenia.
Minimalistyczna aranżacja kuchni może stać się ciekawsza za sprawą paneli ściennych. Warto użyć ich do wyznaczenia kącika jadalnianego, ale można też potraktować je jedynie jako dekorację. Ważne natomiast, aby były dopasowane kolorystycznie do innego elementu wnętrza. Przykładowo, w białej kuchni, drewniane lamele ścienne mogą idealnie współgrać z panelami podłogowymi. Będą jednocześnie mocno wyróżniać się na jasnym tle. Do tego typu aranżacji możesz dodać jeszcze jeden element kolorystyczny np. kontrastowe krzesła.
Całkiem innym pomysłem jest natomiast dobór lameli ściennych pod kolor zabudowy kuchennej. W takim przypadku element ten pełni typowo dekoracyjną funkcję, nie rzuca się w oczy, ale dodaje aranżacji dynamiki.
Efekt SPA w Twoim domu? Ułóż lamele ścienne w łazience
Drewniane lamele sprawdzą się także w łazience. Można zbudować z nich ściankę oddzielającą kabinę prysznicową lub wannę od reszty pomieszczenia. W ten sposób stworzysz w łazience atmosferę domowego SPA. Ważne są przy tym dodatki – bambusowe akcesoria, relaksujące świece zapachowe i białe ręczniki, zwinięte w dekoracyjne wałki.
Wskazówka: w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchnia, łazienka), warto rozważyć montaż fornirowanych lameli MDF.
Lamele ścienne w przedpokoju, czyli doskonała wizytówka domu
Przedpokój stanowi wizytówkę domu lub mieszkania. Lamele warto więc zamontować tak, by przykuwały uwagę już na progu. Zwróć uwagę na poniższą aranżację. Największą zaletą listewek jest fakt, że stanowią unikalne tło dla innych elementów wyposażenia – lampy, lustra i konsolki. Lamele pasują wizualnie zarówno do dwudrzwiowej szafy, jak i drzwi wejściowych. To dlatego, że wszystkie te elementy są drewniane.
Czarne lamele ścienne – nasze propozycje
Czarne lamele ścienne nadają wnętrzu elegancki, wyrafinowany charakter. Jeśli będzie ich jednak zbyt dużo optycznie zmniejszą pomieszczenie. Czarne deseczki najlepiej sprawdzą się więc w dużych pokojach.
Szare lamele ścienne – z czym je łączyć?
Lamele pozwalają wyodrębnić wizualnie określoną część pomieszczenia. Warto je łączyć z elementami wyposażenia o równie ciekawej fakturze – gładkimi szkłem, metalem, błyszczącym welurem. Szarość dobrze współgra z czernią, beżami, bielą i innymi spokojnymi barwami.
Drewniane lamele ścienne, czyli naturalne piękno w Twoim wnętrzu
Drewno jest naturalnym materiałem, a wykonane z niego panele ocieplają pomieszczenie. Lamele drewniane pasują do wnętrz w różnych stylach, od skandynawskiego, przez japandi, aż po loftowy. Sprzyjają odpoczynkowi, szczególnie w połączeniu z neutralnymi kolorami i minimalistycznymi ozdobami.
Oryginalne pomysły – lamele ścienne z lustrem
Lamele ścienne z lustrem sprawdzą się np. w przedpokoju, korytarzu, garderobie. Takie rozwiązanie będzie pasować też do sypialni. Ściana z lamelami i lustrem to idealne miejsce pod toaletkę. Wystający blat i panele sprawiają, że efekt trójwymiarowości jest bardzo wyraźny.
Stwórz nowoczesne wnętrze – postaw na lamele ścienne z diodami LED
Lamele ścienne z LED-ami to idealny pomysł do nowoczesnych wnętrz. Umieszczona pod sufitem taśma LED subtelnie podświetla deseczki.
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Czy lamele ścienne wymagają specjalnej pielęgnacji?
Nie, ich konserwacja jest bardzo prosta. Wystarczy raz w tygodniu użyć miotełki lub odkurzyć lamele, stosując końcówkę z włosiem. Co pewien czas warto też przetrzeć listewki wilgotną (ale nie mokrą) ściereczką.
Czy montaż lameli ściennych jest trudny?
Montaż pojedynczych lameli ściennych lepiej powierzyć profesjonalistom. To precyzyjna praca – listewki trzeba ułożyć prosto i w równych odległościach od siebie, tak, by nie odpadły od ściany. Zdecydowanie łatwiejszy jest montaż całych paneli ściennych np. lameli na filcu.