Jak urządzić mały przedpokój? Inspirujące porady dla urządzających przedpokój
Przedpokój to istotna część mieszkania. Wita gości, robi pierwsze wrażenie i zaprasza do wnętrza. Mamy dla Ciebie inspiracje i porady, które pomogą Ci zagospodarować nawet niewielką przestrzeń. Poznaj nasze funkcjonalne rozwiązania.
Jaką podłogę wybrać do małego przedpokoju?
Zacznijmy temat aranżacji małego przedpokoju od podłogi. Musisz wiedzieć, że w tym miejscu w domu posadzka musi znieść wiele. Przede wszystkim ciągły ruch, brudne buty czy osypujący się z obuwia piasek. Dlatego podłoga powinna być przede wszystkim trwała i praktyczna. Zastanawiasz się, jaki materiał wybrać? Polecamy Ci gres w przedpokoju. Jest odporny na zarysowania i ma właściwości mrozoodporne. Koniecznie zwróć też uwagę na klasę ścieralności płytek. To parametr, który mówi o wytrzymałości na uszkodzenia powstałe w wyniku ścierania powierzchni gresu. Do przedpokoju radzimy Ci wybrać płytki o klasie 4 lub 5. Gres możesz dopasować do każdego stylu wnętrza. Znajdziesz imitację betonu, naturalnego kamienia, a także drewna.
Marzy Ci się drewniana podłoga w przedpokoju? Polecamy Ci unikać miękkich gatunków drzew. Najlepszy będzie dąb i jesion oraz egzotyczne drewno: merbau, jatoba, doussie czy teak. Jeśli zdecydujesz się na drewnianą podłogę, musisz ją odpowiednio wykończyć. Olejowane posadzki będą się szybciej wycierać w miejscu, w którym najczęściej się chodzi. Dlatego trzeba je regularnie konserwować. W tym celu wystarczy samemu pokryć je nową warstwą oleju. Polecamy Ci jednak lakier. Ten jest twardszy i trwalszy, lecz uszkodzenia mechaniczne są na nim bardziej widoczne i wymagają cyklinowania.
Jeśli chcesz mieć eleganckie wykończenie podłogi, polecamy Ci panele laminowane. Dostępne w bogatej palecie kolorów i wzorów. Dzięki temu możesz dopasować je do niejednego wnętrza. Mogą wyglądać jak pobielane deski lub imitować starą podłogę. Przed zakupem paneli polecamy Ci sprawdzić ich klasę ścieralności (min. AC4) i użyteczności (od 21 do 33). Ta ostatnia klasa określa, do jakiego miejsca przeznaczone są panele. Cyfra 2 z przodu oznacza budynki mieszkalne, 3 – użyteczności publicznej. Z kolei druga cyfra określa poziom natężenia ruchu (1 – niskie, 2 – średnie, 3 – duże). Nie polecamy Ci modeli cienkich. Inaczej mogą szybko się odkształcić. Wybierz grubość min. 12 mm.
Praktyczną osłoną podłogi w przedpokoju i przy okazji dekoracją, będzie wykładzina PCV. Gdy się wybrudzi, polecamy przetrzeć ją wilgotną szmatką lub mopem. Wykładziny PCV mogą imitować kamień, drewno oraz płytki.
Jakie oświetlenie do małego przedpokoju?
Przedpokój to najczęściej pomieszczenie bez okna. Dlatego przypominamy, że trzeba zadbać w nim o odpowiednie oświetlenie. To nie tylko kwestia estetyki. W tym pomieszczeniu często będziesz przeglądać się w lustrze, poprawić makijaż czy fryzurę i szukać ubrań lub butów w szafkach. Musi zatem być jasno, a barwa światła powinna być ciepła i zbliżona do naturalnego. Główne oświetlenie zależy od kształtu pomieszczenia.
Jeśli masz długi i wąski korytarz, polecamy Ci wybrać listwę z kilkoma [reflektorami]([ PRODUCT-LIST-NAV::16016]). Możesz również wybrać oprawy podtynkowe lub natynkowe. W małym i niskim holu na planie kwadratu sprawdzi się plafon. W wysokim wnętrzu świetnie będzie wyglądał duży żyrandol lub lampa z dekoracyjnym kloszem.
Przy suficie lub podłodze polecamy Ci zamontować listwy LED. Te dają delikatne światło, które wieczorem naprowadzi Ciebie i Twoich domowników np. do łazienki czy kuchni bez konieczności oświetlania całego przedpokoju. Podobne rozwiązanie możesz zastosować przy schodach.
Jeśli w korytarzu powiesisz lustro, radzimy Ci je oświetlić. Najlepiej dwoma kinkietami po bokach ramy, by nie tworzyć na twarzy cieni. Wybierz do nich żarówki dekoracyjne, jeśli masz wnętrze w stylu glamour albo boho.
Kolejna kategoria oświetlenia wpływa na nastrój. To np. lampa stołowa ustawiona na konsoli. Daje przytulne i kameralne światło. Polecamy Ci dobrać lampę do stylu wnętrza. Do industrialnych przedpokojów sprawdzą się modele bez kloszy, najlepiej metalowe. Za to do klasycznych pomieszczeń radzimy Ci wybrać model z eleganckim abażurem. Przedpokój to również miejsce na małą galerię. Obrazy, grafiki czy plakaty także wymagają odpowiedniej oprawy świetlnej. Ich urodę podkreślą specjalne kinkiety do oświetlania obrazów.
Jeśli w przedpokoju masz szafę, ją również polecamy Ci dobrze oświetlić. W małym, ciemnym przedpokoju często trudno znaleźć coś w jej najgłębiej położonych zakamarkach. Z pomocą przyjdą taśmy ledowe. Te są bezpieczne, bo się nie nagrzewają. Mogą być uruchamiane czujnikiem zaraz po otwarciu drzwi szafy lub włącznikiem manualnym.
Jakie meble ustawić w małym przedpokoju?
Gdy planujesz aranżację przedpokoju, polecamy Ci zacząć planowanie pomieszczenia od szafy. To miejsce na płaszcze, kurtki, bluzy czy buty. Jeśli masz więcej miejsca, w szafie możesz postawić też odkurzacz, mop lub deskę do prasowania. Polecamy Ci korzystać ze wszelkich wnęk, które znajdują się we wnętrzu. Możesz je zabudować pod wymiar i w ten sposób zagospodarować maksymalnie przestrzeń. Jako przesłonę warto wykorzystać gotowe drzwi – ażurowe (te zapewnią odpowiednią wentylację), przesuwne bądź łamane, które z kolei będą praktyczne w małym wnętrzu. W wersji niskobudżetowej wnękę możesz zasłonić kotarą przywieszoną na drążku lub wpuszczanym w sufit karniszu. Gdy nie ma wnęki, zabudowę polecamy Ci zastąpić szafą wolnostojącą. Standardowa ma głębokość ok. 60 cm. Jeśli przedpokój jest wąski, alternatywą będzie płytszy mode, w którym drążki do wieszania ubrań umieszczone są na sztorc i wysuwa się je z szafy.
Kolejny niezbędny element to wieszak na okrycia. Czasem wystarczą tylko haczyki przymocowane do ściany, bardziej praktyczne będą jednak wieszaki z półką. Dzięki temu od razu zyskujesz miejsce na odłożenie drobiazgów. Niektóre modele połączone są też z panelem z drewna bądź płyty MDF. To ciekawa alternatywa. W takim przypadku, wieszając kurtki, nie brudzisz ściany.
Gdy wybierzesz już szafę, polecamy Ci znaleźć miejsce na trzymanie obuwia. Może to być niski stojak, szafka z uchylnymi drzwiczkami, wysuwana półka bądź uchwyty z prawidłami w szafie. Oprócz tego w przedpokoju przyda się też miejsce, na którym można będzie przysiąść przy zdejmowaniu butów. Czasem wystarczy zwykła ławka albo skrzynia. Jednak polecamy meble z podnoszonym siedziskiem – pod spodem zyskuje się miejsce do przechowywania.
W przedpokoju sprawdzi się blat, na którym możesz odłożyć torbę z zakupami czy klucze. Może to być mały stolik albo konsola z szufladką, nad którą dobrze wygląda zawieszony obraz lub lustro. Co jeszcze się przyda? Małe szafeczki na klucze, kubiki mocowane do ściany na czapki i szaliki, haki na rower albo listownik.
Jakie lustro do małego przedpokoju?
Niezbędnym dodatkiem w przedpokoju jest lustro. Najlepiej, jeśli można zobaczyć w nim całą sylwetkę. Lustro w przedpokoju spełnia bardzo ważną funkcję, bo oprócz tego, że można się w nim przejrzeć, optycznie powiększa też pomieszczenie.
Jeśli w przedpokoju nie zmieści się wysokie lustro, polecamy Ci zawiesić nawet mniejszy model (np. nad konsolą) połączony z półeczką bądź szufladkami. Możesz też zdecydować się na lustrzane fronty szaf. W minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu polecamy Ci pokusić się o model w subtelnej czarnej ramie. Natomiast do wnętrz glamour lepiej wybrać ozdobne lustro ze złotym obramowaniem. Do rustykalnych aranżacji radzimy Ci wybrać lustra w ramie ze starego drewna.
Jakie drzwi zamontować w małym przedpokoju?
Wiele osób o tym zapomina, dlatego zwracamy na to Twoją uwagę. Ważnym elementem wnętrza są również drzwi. Gdy wybierasz je do swojego przedpokoju, radzimy Ci zadać sobie pytanie: chcesz, żeby drzwi były widoczne, czy wolisz je ukryć?
W pierwszym przypadku polecamy Ci pobawić się kolorem. Pomalowane drzwi będą mocnym akcentem. Ciekawym rozwiązaniem jest też pokrycie drzwi i sufitu w wąskim korytarzu tą samą farbą. To estetyczna opcja do wnętrz nowoczesnych. Innym naszym pomysłem jest pomalowanie skrzydła farbą tablicową. W ten sposób zyskasz miejsce na notatki i listę zakupów. Trudno o nich zapomnieć przy wychodzeniu z domu. To świetna opcja do wielu różnorodnych stylów wnętrz.
Jeśli chcesz zamaskować drzwi, polecamy Ci pomalować je pod kolor ściany albo wytapetować takim samym wzorem. Bardzo dyskretne są też modele drzwi ukrytych, które są zlicowane ze ścianą. Takie rozwiązanie sprawia, że ściana wygląda jak jednolita płaszczyzna. W małym przedpokoju drzwi do poszczególnych pomieszczeń powinny być przeszklone lub wykonane w całości z mlecznego szkła – doświetlą wnętrze. Dobrze sprawdzają się też modele przesuwane na prowadnicach.
Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji przedpokoju?
Meble i posadzka to tylko kilka elementów przedpokoju. Musisz zwrócić również uwagę na inne aspekty. Przede wszystkim kolor. Pamiętaj: im jaśniej, tym wnętrze robi się optycznie większe. Wybierz delikatne odcienie i dodaj do tego lustra. Polecamy Ci wyłożyć nimi całą ścianę albo fronty szaf. Dzięki nim hol zyska więcej głębi. Szafy lakierowane na wysoki połysk odbijają więcej światła, a gdy są w kolorze ściany, wnętrze wyda się większe.
Wąski przedpokój optycznie poszerzysz, malując jedną z krótszych ścian na ciemniejszy kolor. Dodatkowo możesz zawiesić na niej obraz czy lustro. Innym naszym pomysłem jest pomalowanie dłuższej ściany w pionowe pasy lub położenie tapety w taki wzór. Deski bądź płytki na podłodze polecamy Ci ułożyć w poprzeczne pasy. To również zmieni proporcje wnętrza. Zawsze warto też – o ile oczywiście konstrukcja nośna na to pozwala – wyburzyć ściankę działową i połączyć przedpokój z salonem. Dobrze wtedy ujednolicić kolor ścian i materiał, którym wykończona jest podłoga, by pomieszczenia były spójne.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie kolory są najlepsze do małego przedpokoju?
Polecamy Ci do małego przedpokoju wybierać jasne kolory. Takie jak biel, beż lub pastele, które optycznie powiększą przestrzeń. Dodatkowo warto zastosować lustra, aby rozjaśnić i powiększyć wnętrze.
Jakie dodatki są odpowiednie do małego przedpokoju?
W małym przedpokoju sprawdzą się funkcjonalne dodatki. Polecamy Ci wieszaki na klucze, półki na buty i maty chroniące podłogę. Dobrze jest także dodać kilka dekoracyjnych akcentów jak rośliny doniczkowe lub obrazy.