Jak wybrać kolor ścian?

Na początku wydaje się to banalnie proste, ale zazwyczaj entuzjazm szybko gaśnie. Najpierw dostajesz próbki kolorów z nieliczoną ilością odcieni, potem wybierasz jeden, a gdy malujesz ścianę okazuje się, że kolor wygląda inaczej niż w sklepie… I zaczynasz od nowa. Zanim więc udasz się po puszkę farby, sprawdź jak uniknąć wpadki. A potem próbuj i eksperymentuj!

Dobierz kolor do rodzaju wnętrza

Choć nie ma twardych reguł, które mówią o doborze kolorów do konkretnych pomieszczeń, niektóre barwy czują się lepiej w określonych wnętrzach.

  • Czerwień i jej odcienie najlepiej stosować w pomieszczeniach, w których dużo się dzieje – np. w przedpokoju, na klatce schodowej czy korytarzu albo w pokoju zabaw. Ten kolor wzmaga też apetyt, więc można wprowadzić go do kuchni. Zdecydowanie lepiej unikać go w sypialni czy salonie – pobudzająca czerwień nie pozwoli odpocząć.

  • W pokoju do pracy lub gabinecie powinno jak najmniej powinno Cię rozpraszać. Ostre, wyraziste kolory nie będą więc dobrym wyborem. Twój wzrok odpocznie za to w pobliżu zielonej ściany. Ten kolor działa dobrze nie tylko na oczy, ma też zbawienny wpływ na psychikę – udowodniono, że uspokaja i relaksuje. Podobny wpływ może mieć na Ciebie błękit w ciepłym odcieniu, który przywiedzie na myśl bezchmurne niebo lub ocean.

  • Sypialnia i salon to miejsce wyciszenia i odpoczynku. Tak powinny też działać kolory na ścianach. Najlepiej sprawdzają się niebieski, szary, biel lub beż. Popularne są również odcienie zielonego, take jak np. modna ostatnio szałwiowa zieleń. Odważne barwy najlepiej wypróbować na ścianie za wezgłowiem łóżka, by nie patrzeć na nią przed zaśnięciem.

  • Pokój niemowlaka młodzi rodzice często malują na pastelowe odcienie – błękit, róż czy beż. Psychologowie zalecają też do pokoju małego dziecka kojącą zieleń. Starsze dziecko z pewnością samo zasugeruje swój ulubiony kolor. Niezależnie od tego, jakie będzie jego marzenie, postaw na farbę o wysokiej trwałości i odporności na szorowanie.

  • Łazienka to najczęściej pomieszczenie bez okna. Biel zadziała rozjaśniająco na takie wnętrze i dzięki niej wyda się bardziej sterylne. W łazience dobrze czują się też odcienie niebieskiego, które przywodzą na myśl skojarzenia z wodą. Jeżeli Twoim marzeniem jest ciemny kolor w łazience, np. granatowy, spróbuj wykorzystać go jedynie w części aranżacji, a resztę rosjaśnij odcieniami bieli. Możesz wypróbować np. modne ostatnio płytkowanie kabiny prysznocowej na inny kolor, niż reszta pomieszczenia. Jeśli chcesz pomalować łazienkę farbą, niezależnie od koloru, wybierz tę odporną na pleśń i zachlapania.

I choć nie ma koloru, który byłby zakazany w aranżacjach wnętrz, weź pod uwagę, że ciemne kolory niemal na pewno pomniejszą wizualnie pomieszczenie. Jeżeli chcesz dodać kontrastu, spróbuj pomalować ciemniejszym kolorem jedynie jedną ścianę lub postaw jedynie na ciemne dodatki. Podobnie z kolorami sezonowymi i bardzo intensywnymi – z pewnością będzie Ci prościej wymienić poszewki poduszek lub zamalować jedną ścianę, niż przemalowywać całe pomieszczenie.

Dobierz kolor do oświetlenia wnętrza

Najważniejsze w pomieszczeniu jest światło dzienne. To, ile słońca wpada w ciągu dnia do wnętrza, powinno być jednym z podstawowych kryteriów wyboru koloru. W jasnym pomieszczeniu możesz zastosować zimne kolory, które stonują nadmiar światła. W ciemnym natomiast używaj kolorów o ciepłym odcieniu – sprawią, że wnętrze nie będzie ponure. Pamiętaj też, by do tego rodzaju pomieszczenia użyć farb o jaśniejszym kolorze i właściwościach, które odbijają światło. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się większe.

Ważne jest także światło sztuczne. Większość marketów budowlanych ma specjalne „symulatory” – lampy, które oświetlą próbkę koloru światłem dziennym, ciepłym i zimnym. Dzięki temu wiadomo, jak wybrany odcień będzie wyglądał w towarzystwie sztucznego światła. Od Ciebie zależy, czy dobierzesz kolor oświetlenia pod kolor ścian, czy odwrotnie.

Jak kolorem korygować proporcje wnętrza?

Kolor może ukryć mankamenty wnętrza, wydobyć jego atuty, powiększyć optycznie albo sprawić, że wyda się mniejsze. Cała sztuka w tym, by znać jego możliwości.

  • Na postrzeganie wnętrza może mieć wpływ już sama faktura farby – błyszcząca sprawi, że ściany wydadzą się bardziej oddalone od tych pomalowanych farbą matową.

  • W małym pomieszczeniu używaj kolorów jasnych, najlepiej z palety barw zimnych.

  • W dużym pomieszczeniu możesz zastosować ciemne odcienie kolorów – optycznie pomniejszą wnętrze. Pamiętaj jednak, że ciemne kolory szybko męczą – najlepiej sprawdzają się więc jako akcent lub plama kolorystyczna. Efekt „przybliżenia” ścian dadzą też intensywne odcienie ciepłych barw - żółtego, pomarańczowego lub brązowego.

  • W wąskim pomieszczeniu dobrze sprawdzi się prosty trik – ściany krótsze pomalowane na ciemniejszy kolor, a długie na jasny. Dzięki temu wnętrze wyda się szersze i bardziej proporcjonalne.

  • W niskim wnętrzu kolor sufitu powinien być jaśniejszy od ścian o co najmniej dwa tony, a najlepiej jeśli będzie biały. Ten zabieg optycznie podwyższy pomieszczenie.

  • W wysokim pomieszczeniu natomiast zastosuj odwrotny trik – pomaluj sufit na ciemniejszą barwę. Dzięki temu pokój wyda się niższy.

  • By wydobyć walory gzymsów lub wnęk, warto pomalować je na odcień o ton ciemniejszy lub jaśniejszy, niż sąsiadujące ściany.

  • By zamaskować niedoskonałości ściany stosuj intensywne kolory, a unikaj bieli i beżu, które podkreślają wszelkie niedociągnięcia. Jeżeli ściana posiada więcej trudnych do usunięcia śladów, zastosuj farbę strukturalną, która zmieni fakturę ściany na wypukłą, tym samym ukrywając niewielkie mankamenty.

  • Jeżeli Twoje ściany nie są równej wysokości, spróbuj namalować odcięcie między kolorem sufitu a ściany w sposób asymetryczny. Na ścianie, zaraz pod sufitem namaluj pasek w kolorze sufitu, jednak celowo przechyl go w jedną ze stron, tak by przy jednym rogu ściany był dużo grubszy, niż przy drugim. Jeżeli na sąsiadujacej ścianie zdecydujesz się na taką samą asymetrię, paski stworzą bardzo rozciagnięty trójkąt, odwracając uwagę od pochyłego sufitu i ścian o nierównej wysokości.

Jak wybrać odcień farby?

Wybór koloru to nie koniec. Trzeba jeszcze dopasować jego właściwy odcień. Oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję:

  • Kolor sprawdzaj zawsze na ścianie – na małej próbce będzie wyglądał inaczej, niż na dużej powierzchni.

  • Kolor na ścianie będzie ciemniejszy niż na próbce, więc jeśli masz wątpliwości, wybierz barwę o kilka tonów jaśniejszą.

  • Zabierz do domu próbkę o ton ciemniejszą i o ton jaśniejszą od wybranego koloru – umieść je w różnych miejscach w pomieszczeniu, które chcesz pomalować i sprawdź, jak wyglądają o różnych porach dnia. Sprawdź też, jak kolor prezentuje się w sztucznym świetle.

  • Kolory, które znajdziesz w Internecie lub w drukowanym magazynie, mogą być retuszowane i wyglądać w rzeczywistości inaczej, niż na zdjęciu. Skonfrontuj swój wybór z próbką w sklepie.

  • Kolor może wyglądać inaczej w pustym pomieszczeniu – dostaw kilka mebli, by zobaczyć, jak inne barwy wpływają na jego odbiór.

  • Jeśli planujesz pomalować pomieszczenie na dwa lub trzy kolory, konieczine porównaj je ze sobą na próbce lub najlepiej na małym kawałku ściany. Sprawdź, czy odcienie do siebie pasują, i czy oba wyglądają równie dobrze w świetle sztucznym i naturalnym.

Jak łączyć kolory we wnętrzu?

Na początek wybierz paletę barw, z której chcesz skorzystać – np. pastele, kolory ziemi lub wyraziste odcienie. Stosuj zasadę trzech kolorów – tylu maksymalnie użyj we wnętrzu w proporcjach 60:30:10 procent. Przy zestawianiu kilku kolorów pomocne będzie koło barw. Podzielone jest na 12 części. Bazę stanowią barwy podstawowe: czerwony, żółty i niebieski. Pomiędzy nimi znajdują się pochodne tych kolorów powstałe z połączenia barw podstawowych. Reszta, to kolory uzyskane z połączenia barw podstawowych i pochodnych. Na kole barw nie ma czerni, bieli i szarości. Istnieją cztery podstawowe zasady łączenia kolorów:

  • Połączenia monochromatyczne – to zestawienie kilku odcieni tego samego koloru. Rozbudowane koła barw zawierają rozwinięcia podstawowych kolorów. Dzięki nim można spróbować zrobić monochromatyczne zestawienie. W zestawieniu monochromatycznym możesz użyć większej ilości kolorów niż 3, postaraj się jednak, by nie było ich więcej niż 5.

  • Połączenia kolorów sąsiadujących – czyli tych, które na kole barw znajdują się obok siebie – to bezpieczne rozwiązanie i na pewno obejdzie się bez wpadki.

  • Połączenia kolorów komplementarnych – to o wiele bardziej odważne zestawienie. Polega na łączeniu kolorów, które znajdują się naprzeciwko siebie. Tworzą mocne i kontrastowe zestawy. Najlepszym dopełnieniem tak odważniej pary jest biel, czerń lub ich odcienie.

  • Reguła triady - wybierz trzy kolory oddalone od siebie o 120 stopni. Ten miks będzie bardzo harmonijny.

Możesz skorzystać też z zestawów barw, przygotowanych przez producentów farb lub dobrać je w programie komputerowym, na przykład darmowym Paletton.com, w którym stworzysz własną, harmonijną kompozycję. Biorąc pod uwagę te zasady, z pewnością łatwiej będzie Ci skomponować wymarzone wnętrze.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak dobrać zasłony do koloru ścian?

Jeśli decydujesz się na określone połączenie kolorów w pomieszczeniu, zasłony nie powinny być wyjątkiem. Wybierając np. dwa kolory, leżące naprzeciwko siebie na kole barw, a do tego w ramach uzupełnienia biel, zasłony powinny być w odcieniu jednego z tych trzech kolorów. Ponieważ zasłony zajmują sporą część ściany, wybór tych w jasnym kolorze może bardzo rozjaśnić wnętrze.

Jak dobrać kolor ścian do podłogi?

Standardowo, podłogi możemy wybierać spośród kilku najbardziej popularnych kolorów – są to zwykle odcienie brązu, beżu i szarości. Najważniejszą zasadą przy doborze koloru podłogi do ścian jest trzymanie się ciepłych lub zimnych odcieni, ponieważ połączenie ich zwykle nie wygląda dobrze. Jeśli kolor podłogi nawiązuje do natury, np. imitujac kamień, warto postawić także na naturalne ściany. Mogą to więc być brązy, beże i szarości. Kolory takie jak pastelowy róż lub błękit z kamienną podłogą stworzą połączenie w stylu glamour. Jeśli Twoje wnetrze jest duże a podłoga ciemna, jedna ściana lub dodatki w mocnym kolorze (np. musztardowym, granatowym, ciemnozielonym, cegłowym) dodadzą wnętrzu neoklasycznego charakteru. Do małych wnętrz świetnie sprawdzają się jasne podłogi i jasne kolory ścian.

Jak dobrać kolor ścian do kuchni?

Tutaj dużo zależy od koloru szafek i wielkości pomieszczenia. Z ciemnymi blatami dobrze współgrają jasne kolory ścian, które jednocześnie powiększają pomieszczenie. Na ciemnych ścianach z kolei mniej widać zachlapania, co jednak dziś nie jest już aż tak dużym problemem. Ściany można bardzo łatwo umyć, przy pomocy wody i mydła lub płynu do naczyń. Modnym ostatnio rozwiazaniem jest malowanie lub płytkowanie ściany, znajdującej się przy kuchennym blacie na inny, zwykle ciemniejszy od reszty pomieszczenia kolor.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Kolory farb do ścian – poznaj najnowsze trendy i stwórz pomieszczenie w wymarzonym stylu

    Chcesz, by pomieszczenie było zaprojektowane na Twoich zasadach… Ale jednocześnie wewnętrznie spójne? A może po prostu szukasz inspiracji? Sprawdź, jakie kolory farb podkreślą charakter wnętrza w każdym z tych siedmiu najmodniejszych stylów.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Czy ściany mogą nas wyrażać? Wybierz z nami farby do ścian i sztukaterii

    Dobór pasujących do siebie kolorów farb, oklein, sztukaterii czy boazerii na ściany to dziś prawdziwa sztuka. Ogromny wybór produktów w sklepach wcale nie ułatwia nam tego zadania. Sprawdź, jak możesz samodzielnie przygotować, pomalować i ozdobić ściany w wybranym przez nas modnym stylu country charm!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Ściana jako element dekoracji – farby i tynki strukturalne

    Jeśli chcesz mieć we wnętrzu ścianę z efektowną fakturą, zdecyduj się na farbę lub tynk strukturalny. Ich użycie pozwoli Ci uzyskać wykończenie, które do złudzenia będzie przypominać okładzinę marmurową z trawertynu czy stiuku.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Jak przygotować się do malowania?

    Malowanie ścian i sufitów to z pozoru łatwa praca. Efekt końcowy zależeć będzie jednak nie tylko od naszych umiejętności malarskich, ale również od odpowiedniego przygotowania się do tej czynności. Zacznijmy od uporządkowania przestrzeni malowanego wnętrza, zabezpieczenia powierzchni, które nie będą pokrywane farbą i zgromadzenia najpotrzebniejszych przyrządów i produktów.
  5. Kalkulator Czytaj więcej

    Oblicz ilość farby

    Oblicz liczbę potrzebnych opakowań farby do pomalowania pomieszczenia.
  6. Usługa Czytaj więcej

    Mieszanie farb

    W każdym sklepie Leroy Merlin, w dziale Farb, oferujemy usługę mieszania różnych rodzajów farb, m.in. emulsji do ścian i sufitów, farb fasadowych, emalii do drewna i metalu oraz innych. W ramach tej usługi możesz skorzystać z dostępnych w sklepie wzorników oferujących do wyboru tysiące kolorów z najpopularniejszych systemów kolorystycznych, takich jak: NCS, RAL, Tikkurila Symphony i inne