Ściana jako element dekoracji – farby i tynki strukturalne

Jeśli chcesz mieć we wnętrzu ścianę z efektowną fakturą, zdecyduj się na farbę lub tynk strukturalny. Ich użycie pozwoli Ci uzyskać wykończenie, które do złudzenia będzie przypominać okładzinę marmurową z trawertynu czy stiuku.

Materiały wielu możliwości

W przeciwieństwie do większości materiałów ściennych z fakturą, takich jak tapety, płytki ceramiczne czy kamienne, farbami i tynkami strukturalnymi można szybko pokryć ściany. Aranżacja z farby i tynku jest także znacznie tańsza od wykończenia ścian innymi materiałami fakturowanymi.

Zaletą farb i tynków strukturalnych jest również ich trwałość, która znacznie przewyższa żywotność farb tradycyjnych. Warto je stosować nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale też praktycznych. Niestraszne im wielokrotnie mycie i wilgoć, są odporne na uderzenia. Można je stosować w łazience i kuchni oraz przedpokoju czy holu. Tynki sprawdzą się we wnętrzach remontowanych, gdyż nie wymagają gładkiego podłoża i mogą posłużyć do zamaskowania jego nierówności.

Farby strukturalne – rodzaje i efekty

Farby strukturalne służą do tworzenia oryginalnych, fakturowanych powierzchni. Mogą imitować różne materiały. Naśladują zarówno ich fakturę, wzór jak i kolorystykę. Dzięki nim możesz stworzyć niepowtarzalny charakter wnętrza. Na rynku rozróżniamy kilka głównych rodzajów farb strukturalnych, między innymi:

  • Farby strukturalne na bazie farb lateksowych – są odporne na wilgoć, szorowanie i bardzo wydajne.

  • Farby strukturalne polioctanowinylowo-lateksowe – odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie polecane do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, jak np. łazienka.

  • Farby strukturalne akrylowe – farby te są przepuszczalne, tworzą powłokę odporną na uszkodzenia.

Trudno jest określić wszystkie rodzaje efektów dekoracyjnych, jakie jesteśmy w stanie uzyskać przy pomocy farby strukturalnej. Jest to popularny produkt, który ciągle poszerza grono swoich możliwości. Za pomocą farby strukturalnej możesz stworzyć na ścianie imitacje różnego rodzaju kamienia – zaczynając od marmuru przez trawertyn, granit po piaskowiec. Ściany „kamienne” wykorzystuje się w aranżacjach rustykalnych czy nowoczesnych wnętrzach.

Farby strukturalne doskonale imitują stiuk. Mogą też nadać ścianie fakturę deski oraz betonu modnego we współczesnych wnętrzach minimalistycznych i industrialnych. Wzór możesz też zaprojektować samodzielnie – farby tego rodzaju umożliwiają realizację wielu pomysłów. Możesz stworzyć dowolne przecierki, koła i inne wzory.

Tynki strukturalne – rodzaje i efekty

Podobnie jak farby strukturalne, tynki służą do uzyskiwania różnych struktur na ścianach, będących często imitacją różnych materiałów naturalnych. Podstawową różnicą między tynkami a farbami strukturalnymi jest podłoże, na które są nakładane. W przypadku farb, musi ono być zdecydowanie gładsze i lepiej wyrównane.

Tynk wybaczy więcej, nie oznacza to jednak, że ściana pod nim może być pełna dziur i niezagruntowana. Mogłoby się to skończyć słabym związaniem tynku ze ścianą oraz efektem dalekim od tego, który chcemy uzyskać. Najpopularniejsze obecnie rodzaje tynków strukturalnych to:

  • Tynk strukturalny silikonowy – elastyczna masa, odporna na zmiany temperatur czy uszkodzenia mechaniczne. Dzięki tym parametrom, często jest wykorzystywany np. w wykańczaniu elewacji budynków.

  • Tynk strukturalny akrylowy – odporny na zarysowania, szeroko dostępny i łatwy w czyszczeniu.

  • Tynk strukturalny mineralny – tynk wysoko przepuszczalny, odporny na grzyby i bakterie. Jest tańszy w porównaniu do pozostałych, niestety łatwiej zbiera zabrudzenia. Najpopularniejsze efekty z użyciem tego tynku to kornik i baranek.

Tynki strukturalne najczęściej używane są do imitacji różnego rodzaju kamieni. Jedne z popularniejszych efektów to stiuk wenecki, efekt betonu, situk wenecki marmur, piaskowiec czy onyks. Jest ich wiele i warto wśród nich poszukać zadowalającego efektu.

Korzystaj z umiarem

Farby i tynki strukturalne budują dość wyraziste płaszczyzny ścian. Czasami faktura połączona z kolorem jest tak dekoracyjna, że ściany dominują nad innymi elementami wyposażenia, co nie zawsze jest pożądanym efektem. Jeśli chcesz wykończyć nimi wszystkie ściany, wnętrze powinno być przestronne. W niezbyt dużych pomieszczeniach wiele faktur i kolorów może przytłaczać.

Tego typu wykończenie najlepiej sprawdza się na jednej ze ścian, na której chcemy wyeksponować dekoracyjny element – mebel czy obrazy. Tynkiem lub farbą warto wykończyć wnękę lub zaakcentować fragment w dużej otwartej przestrzeni. Doskonały efekt daje także wykończenie nimi fragmentów ścian w łazience.

Farby strukturalne a tynki dekoracyjne

Zarówno farby strukturalne jak i tynki dekoracyjne są dostępne jako gęste, gotowe do użycia masy, w formie proszku lub pasty. Można też kupić zestawy dwuskładnikowe składające się z proszku i pasty. Fakturę powierzchni uzyskuje się dzięki wypełniaczom o różnym uziarnieniu. Farby mają wypełniacze bardziej roztarte – około 0,2 mm, z kolei tynki strukturalne ponad 1 mm.

Farbę strukturalną z pewnością będzie łatwiej nałożyć samodzielnie, niż tynk – co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Tynk jest też z pewnością droższy od farby, jednak w dalszym ciągu tańszy niż rozwiązania, które imituje. Usunięcie farby strukturalnej czy tynku dekoracyjnego ze ściany jest nieco trudniejsze, niż pomalowanie ściany do której użyto standardowej farby, efekt jest jednak tego wart.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Farby i tynki dekoracyjne - czy warto korzystać?

Mimo wyższej ceny niż standardowa farba, zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania. Jest trwałe, ozdobne i znacząco poprawia estetykę we wnętrzu. Tynkiem strukturalnym nie musisz malować wszystkich ścian. Wystarczy jedna, główna powierzchnia by aranżacja nabrała nowego charakteru.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Dlaczego warto gruntować ścianę przed malowaniem – grunty i farby podkładowe

    Malowanie ścian to najbardziej popularny sposób ich wykończenia. Ta z pozoru łatwa praca wymaga zachowania określonej kolejności działań i zastosowania odpowiednich środków. Przygotowanie podłoża z użyciem gruntów i farb podkładowych to etap, którego zazwyczaj nie można pominąć.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Malowanie natryskowe

    Dzięki elektrycznemu pistoletowi natryskowemu można malować szybciej i wygodniej. To popularne rozwiązanie oszczędza farbę i sprawia, że ściana zyskuje profesjonalne wykończenie. Ma ono jednak zarówno zalety, jak i wady. Czy warto kupić pistolet natryskowy zamiast pędzli i wałków?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Tapeta z włókna szklanego - wady i zalety wykorzystania jej w domu

    Malowanie, oklejanie, ozdabianie... zastanawiając się nad remontem w swoim domu, szukasz ciekawych i wyjątkowych rozwiązań. Z jednej strony myśli wędrują w stronę spektakularnej metamorfozy wnętrza, z drugiej kuszące wydają się łatwe rozwiązania na lata. W końcu nikt nie marzy o nadmiernym bałaganie. Tapeta z włókna szklanego może więc okazać się idealnym rozwiązaniem. Jeżeli zastanawiasz się, czym właściwie jest, ile kosztuje i czy warto się na nią zdecydować - spieszymy z podpowiedzią.