Malowanie natryskowe

Dzięki elektrycznemu pistoletowi natryskowemu można malować szybciej i wygodniej. To popularne rozwiązanie oszczędza farbę i sprawia, że ściana zyskuje profesjonalne wykończenie. Ma ono jednak zarówno zalety, jak i wady. Czy warto kupić pistolet natryskowy zamiast pędzli i wałków?

Czy warto kupić pistolet natryskowy?

Pistolety do malowania są dziś niezwykle popularne. Malowanie z ich użyciem z pewnością przebiega dużo szybciej. Farba, jeśli jest umiejętnie naniesiona, nie pozostawia smug na powierzchni, co bywa uciążliwe podczas malowania za pomocą pędzla czy wałka. Sprzęty te zapewniają również mniejsze zużycie farby.

Malując wałkiem już raz pomalowaną ścianę zdarza się, że stara farba odchodzi kawałkami, które nawijają się na wałek. Podczas malowania pistoletem unikamy tego problemu. Na malowanej pistoletem powierzchni nie będą pozostawać żadne syntetyczne włoski, co może się zdarzać, kiedy do malowania używany jest pędzel lub wałek.

Jak działa pistolet natryskowy

Elektryczne pistolety malarskie przeważnie zasilane są po kablu, ale można też kupić model akumulatorowy i cieszyć się większą swobodą podczas malowania. Agregaty tych pistoletów wydmuchują farbę pod wysokim ciśnieniem, z użyciem lub bez użycia powietrza. Z dyszy pistoletu jest ona rozpylana na zewnątrz. W zależności od ceny i modelu pistoletu, siłę natrysku oraz kąt rozpylania można mniej lub bardziej regulować. Najbardziej dokładne są agregaty hydrodynamiczne, które nie emitują mgiełki, tym samym oszczędzając największą ilość produktu.

Należy jednak pamiętać, że agregat nie maluje sam. Osoba, która nim steruje musi posiadać wprawę w tego rodzaju działaniach – w przeciwnym wypadku efekt może nie być zadowalający. Podstawowe informacje, takie jak odległość od ściany czy sposób regulacji zwykle zawarte są w instrukcji urządzenia, jednak pracę z jego użyciem zdecydowanie trzeba najpierw przećwiczyć.

Jak używać pistoletu natryskowego

Choć pistolety natryskowe różnią się między sobą, większość podstawowych zasad ich użytkowania jest wspólna dla wielu modeli.

Zanim napełnisz zbiornik farbą sprawdź, czy nie ma w niej grudek lub innych zanieczyszczeń mogących przytkać dyszę. Jeżeli znajdziesz coś wewnątrz niej, możesz spróbować przecedzić farbę przez sito.

Przed rozpoczęciem malowania ustaw parametry strumienia i siłę natrysku (ciśnienie).

Koniecznie zrób próbę malowania na dużym kawałku kartonu. Ustal przy tym w jakiej odległości od malowanej powierzchni najlepiej będzie trzymać pistolet, aby uzyskać zadowalający efekt. Zwykle jest to około 20 cm.

Jeżeli posiadasz do pomalowania także ściany, które nie muszą wyglądać idealnie (w garażu, pomieszczeniu gospodarczym), spróbuj na nich potrenować malowanie pistoletem. Gdy poczujesz się pewnie, przejdź do właściwej pracy.

Unikaj zbyt intensywnego natryskiwania farby. Jeśli zauważysz, że farba zaczyna spływać po powierzchni, maluj z większej odległości.

Jeżeli chcesz wykonać kolorowy pas o równych krawędziach, musisz użyć szerokiej maskującej taśmy malarskiej. Naklej dwa jej równoległe pasy w odpowiednim rozstawie i przystąp do malowania.

Podczas malowania natryskowego spodziewaj się większego zużycia folii malarskich i taśm, a to dlatego, że sprzęty i przedmioty, których nie uda Ci się schować, musisz starannie zabezpieczyć przed pochlapaniem.

Gdy skończysz pracę, wylej resztkę farby ze zbiornika, umyj go i napełnij czystą wodą (ewentualnie rozpuszczalnikiem przeznaczonym do danej farby), po czym całą zawartość „wystrzelaj”. W ten sposób oczyścisz dyszę i mechanizm zasysający farbę.

Jak przygotować farbę do pistoletu

Pistoletami można nanosić farby dyspersyjne (akrylowe, lateksowe), olejne, a także bejce, lakiery, lakierobejce, impregnaty, a nawet środki owadobójcze. Ważne jedynie, żeby płyn wlany do zbiornika nie był zbyt gęsty i nie zatkał dyszy – szczególnie, gdy pracujemy z pistoletem niskociśnieniowym, który uniemożliwia stosowanie lepkich preparatów. Zbyt rzadki preparat będzie z kolei powodował smugi na ścianie.

Farba przed użyciem przeważnie musi zostać rozrobiona z odpowiednimi, przeznaczonymi do niej preparatami, według instrukcji załączonej na opakowaniu. Idealna konsystencja farby jest niezwykle ważna i stanowi podstawę udanego procesu malowania ściany. Dla pewności, po przygotowaniu farby, można za pomocą lepkościomierza określić prawidłowość struktury. Informacje o tym, jak bardzo możemy rozcieńczyć farbę znajdziemy także w karcie technicznej na stronie internetowej producenta farby.

Gotową farbę można śmiało nalewać do zbiornika pistoletu i malować. Niektóre farby dyspersyjne mają stosowną informację lub piktogram wskazujący, że są polecane także do malowania natryskowego. Warto szukać takich właśnie farb.

Malowanie na zewnątrz

Jeżeli pogoda sprzyja, czyli temperatura powietrza przekracza 5 stopni celsjusza, nie pada, nie ma mgły ani zbyt silnego wiatru, pistoletu można używać także poza budynkiem. Można go stosować do malowania drewnianej elewacji, płotu lub ogrodowej altany. Niestety silne podmuchy wiatru mogą powodować zdmuchiwanie farby z linii natrysku, co po pierwsze powoduje większe jej zużycie, a po drugie może doprowadzić do zachlapania farbą miejsc, których nie chcemy zabrudzić. Po skończeniu użytkowania pistoletu należy pamiętać, by dokładnie go wyczyścić.

Wybór pistoletu

Największą satysfakcję z malowania natryskowego daje pistolet o dobrych parametrach. Moc jego silnika nie powinna być mniejsza niż 200-300 W. Ważna jest również tak zwana wydajność tłoczenia podawana w mililitrach na minutę. Od niej zależy szybkość pracy pistoletem. Pistolet powinien mieć odpowiednio duży zbiornik, żeby w trakcie malowania nie trzeba było za często go napełniać. Częste przerywanie malowania jednej ściany może zepsuć efekt. Często wybierane są też pistolety z dodatkowym, oddzielnym zbiornikiem, z którego farba jest doprowadzana do pistoletu elastycznym wężem.

Kupując pistolet powinno się potrzymać go chwilę w ręku i sprawdzić, czy nie jest za ciężki, ponieważ dolana później farba również dużo waży. Możesz również rozważyć zakup modelu, który ma silnik w oddzielnym module. Sprężone powietrze jest wtedy doprowadzane do pistoletu wężem. Dzięki temu on sam jest zdecydowanie lżejszy. Popularny jest też smok, czyli filtr ssący. Dzięki niemu grudki farby nie mają szans dostać się do dyszy i jej zatkać.

Wiele sprzedawanych obecnie pistoletów ma przy dyszy specjalną tuleję. Ma ona ograniczać rozpryskiwanie farby na boki podczas natrysku. Warto jednak zainwestować i kupić pistolet z regulacją wielkości strumienia. Można wtedy ustawić kształt strumienia – na przykład skupiony, gdy chcemy malować wąskie pasy lub precyzyjnie nanosić farbę, albo płaski, jeżeli zamierzamy nanosić szerokie pasy farby.

Przed udaniem się do kasy warto jeszcze sprawdzić, co kupujemy wraz z pistoletem. Producenci umieszczają często w opakowaniu: kilka wymiennych dysz (do uzyskiwania różnych kształtów strumienia), kubek do mierzenia lepkości, dodatkowy zbiornik na farbę, futerał czy dodatkową głowicę ze zbiornikiem – przeznaczoną do aplikacji lakieru lub bejcy.

Pistolet natryskowy – wady i zalety

Zalety zakupu pistoletu natryskowego

Oszczędzasz czas. Malowanie natryskowe zajmuje dużo mniej czasu, niż standardowe malowanie wałkiem.

Brak włosów, śladów i smug widocznych po malowaniu.

Oszczędzasz farbę. Mniejsza ilość farby wystarcza na dokładniejsze pokrycie tej samej przestrzeni, co z użyciem wałka czy pędzla.

Potrzebujesz tylko jednego urządzenia, aby wykonać cały proces.

Długodystansowo oszczędzasz pieniądze, bo choć jest to spory wydatek, przy sporej ilości malowania zwraca się w postaci mniejszych wydatków na farbę.

Wysoka dokładność, ze względu na wysoką precyzyjność urządzenia.

Wady zakupu pistoletu natryskowego

Jednorazowo jest to spory wydatek.

Z pewnością wydasz sporo na folię i taśmy do zabezpieczenia przestrzeni od ewentualnych zachlapań.

Niewprawione osoby będę musiały sporo poćwiczyć, zanim idealnie pomalują ściany w domu.

Waga pistoletu może stanowić dyskomfort podczas malowania.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaka farba do malowania natryskowego?

Choć w agregatach i pistoletach do malowania można wykorzystać różne rodzaje farb, punktem odniesienia zawsze powinny być wskazówki producenta. Jeśli producent farby dopuścił wykorzystanie jej do malowania natryskowego, odpowiednią informację znajdziesz na etykiecie lub karcie technicznej.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Gruntowanie powierzchni przed malowaniem

    Gruntowanie powierzchni jest czynnością poprzedzającą malowanie. Polega ona na przygotowaniu podłoża pod warstwę farby nawierzchniowej. Dowiedz się, jak przygotować grunt, co będzie Ci w tym celu potrzebne oraz jak gruntować poszczególne powierzchnie.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Malowanie ścian – poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania!

    Wiele remontów nie może obyć się bez malowania. Nowy kolor może nie tylko odświeżyć wnętrze, ale także nadać mu zupełnie innego charakteru. Jak prawidłowo pomalować ściany? Jakie narzędzia są potrzebne do malowania i jakie problemy mogą pojawić się, gdy zmienia się lub odświeża kolor ścian? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące malowania ścian.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Malowanie pomieszczenia w prostych krokach

    Wydaje Ci się, że wiesz, jak pomalować swoje pomieszczenie? A może zupełnie nie masz na ten temat pojęcia? Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie w malowaniu ścian, wierzymy, że tym razem remont pójdzie Ci jak z płatka. Wystarczy, że będziesz trzymać się tych 7 prostych kroków, które z pewnością oszczędzą Ci nerwów.