Łazienka neoklasyczna. Szyk i elegancja nawet na niewielkiej przestrzeni

Wnętrze w klasycznym stylu spodoba się każdemu, kto lubi złote dodatki i wyważone aranżacje. Jeśli marzysz o eleganckiej łazience z marmurem, ale nie wiesz jak ją zaaranżować, koniecznie sprawdź nasze inspiracje.

Neoklasyczny design - czego nie może zabraknąć?

Neoklasycyzm to inaczej nowe, współczesne podejście do klasyki. Styl ten odwołuje się do tradycji antycznej i wywodzi się z Rzymu. Jego popularność szybko rozeszła się jednak po całej Europie. Dziś neoklasyczne akcenty zdobią przestrzenie u wielu miłośników architektury, nie tylko tej starożytnej. Jeśli podoba Ci się taki rodzaj wystroju wnętrza, w neoklasycznej łazience zastosuj takie materiały jak:

  • Marmur,
  • Tawertyn,
  • Alabaster,
  • Ryflowane szkło,
  • Matowe złoto,
  • Czarny metal.

W tego rodzaju aranżacjach pojawia się także kolor granatowy i beżowy, dużo geometrycznych, kształtów, powtarzalnych wzorów i linii. Styl neoklasyczny można śmiało komponować z motywami glamour, industrial i nowoczesnymi.

Elegancja i prostota: umywalka i lustro

Jak połączyć stary styl klasyczny z nowoczesnym? Warto do standardowych, kojarzonych z klasycznymi kompozycjami materiałów i kolorów dodać nowoczesne formy. Lustro nie musi posiadać grubej, ozdobnej ramy: do jego geometrycznego kształtu dodaj nowoczesną taśmę ledową. Klasyczny styl możesz z kolei zaakcentować przy pomocy umywalki i baterii: biały filar bez szafek w połączeniu ze złotą baterią wyraźnie zaakcentuje, jaki styl jest przez nas pożądany.

Złote akcenty: klasyczne detale

W klasycznym stylu nie może zabraknąć złotych akcentów. Mogą one pojawić się w różnej formie: baterii, odpływu, przycisku do WC czy nawet sztukaterii na ścianie. Pięknie akcentują one styl i pokazują charakter wnętrza, jednocześnie współgrając z najczęściej używanymi materiałami i kolorami.

Przy złotych akcentach warto zadbać o minimalizm we wnętrzu, aby nie uzyskać efektu odwrotnego od zamierzonego: przesyconego i dającego poczucie tandetności zamiast klasyki. Warto skoncentrować się więc na kilku złotych elementach, a resztę przestrzeni utrzymać w stonowanej kolorystyce.

Symetria: co najlepiej sprawdzi się na ścianach i podłodze?

Aby uzyskać wrażenie pięknie prezentującej się klasyki, nie musisz inwestować w drogi marmur i prawdziwe złoto. Choć to rozwiązanie ma sprawiać wrażenie stylowego i bogatego, wcale nie oznacza to, że jest zarezerwowane tylko dla osób bardzo zamożnych. Na podłodze równie dobrze zaprezentuje się gres szkliwiony imitujący marmurowe płyty, a złota sztukateria wykonana z nierdzewnego metalu może stanowić jedynie niewielki dodatek. Złote baterie i dodatki są dziś popularne, dlatego można kupić je w naprawdę przystępnej cenie.

Ściany neoklasyczne również nie muszą pochłonąć całego Twojego budżetu. Wypróbuj pomalowanie ścian farbą przeznaczoną do wilgotnych pomieszczeń. Następnie wystylizuj ją przy pomocy listew modelarskich: możesz docinać je w wybranym kształcie, tworzyć między nimi przerwy i geometryczne przejścia. Gdy pomalujesz je na taki sam kolor, co ścianę, będą tworzyły iluzję ryflowanej powierzchni.

Stylizowane oświetlenie

W stylu klasycznym oświetlenie nierzadko również zawiera ozdobne fragmenty ze złota lub szkła strukturalnego. Może występować zarówno w formie ozdobnych żyrandoli, jak i ledowych pasków czy oświetlenia szynowego. Zwykle jest to połączenie tych rozwiązań, które pozwala stworzyć w pomieszczeniu niepodrabialny klimat.

Armatura: funkcjonalna i klasyczna

Armatura klasyczna najczęściej wykonana jest z ozdobnego metalu, dlatego jej forma może, jednak nie musi być dodatkowo bardzo ozdobna. Sprawdzą się proste, nieprzesadzone kształty, które pozwolą zwrócić uwagę na materiał. W prostotę form w tym stylu dobrze wkomponuje się kabina typu walk-in, montowana na złotym ramieniu. Złoty zestaw podtynkowy z deszczownicą wystającą z marmurowych płyt przywiedzie na myśl luksus i elegancję, a jego proste kształty nie sprawią, że łazienka będzie kojarzyła się z przepychem.

Sprytne rozwiązania: jak utrzymać łazienkę w porządku i ułatwić sobie sprzątanie?

Jeśli chcesz, aby umywalka stanowiła przestrzeń ozdobną, w której nie pojawią się żadne szafki, niezbędne może okazać się ulokowanie ich w innym miejscu, tak, by łazienka mogła z łatwością zostać zachowana w porządku. W tym celu możesz połączyć ze sobą dwa rozwiązania: słupek podwieszany oraz szklane półki na wymiar umieszczone we wnęce. Dzięki temu, słupek będzie mógł pomieścić mniej ozdobne akcesoria, które chcesz ukryć, a szklana półka te bardziej ozdobne. Wnęka będzie mogła pojawić się np. na tej samej ścianie, gdzie stelaż podtynkowy WC, aby niepotrzebnie nie tracić miejsca.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaka farba do łazienki?

Do łazienki niezbędna jest farba odporna na wilgoć, a więc oddychająca. Zwykle tego rodzaju farby oznaczone są jako odpowiednie do kuchni i łazienek. Zwykle do tego celu wykorzystywane są farby lateksowe.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Mieszkanie neo classic. Poczuj się jak w paryskiej kamienicy

    Marzysz o mieszkaniu, w którym poczujesz się jak w Paryżu? Lubisz jasne wnętrza w ciepłej tonacji? Może spodobać Ci się styl klasyczny. Zobacz, jak możesz przearanżować mieszkanie tak, by spełnić swoje marzenie!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Elegancka łazienka, czyli strefa relaksu pełna szyku. Jak ją zaaranżować?

    Elegancka łazienka to pomieszczenie, w którym dbanie o higienę i urodę nabiera nowego znaczenia. Tego typu łazienki są urządzane m.in. w stylu minimalistycznym, glamour czy klasycznym. W otoczeniu opływowego wyposażenia, kamiennych umywalek, odrobiny złota lub srebra codzienna kąpiel staje się wyjątkowym rytuałem. Jak urządzić elegancką łazienkę? Sprawdź!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Kuchnia w klasycznym stylu: elegancja w Twoim domu

    Marzysz o kuchni w eleganckim stylu, niczym prosto z paryskiej kamienicy? Z pewnością spodoba Ci się styl klasyczny. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jak stworzyć takie pomieszczenie.