Kuchnia w klasycznym stylu: elegancja w Twoim domu
Marzysz o kuchni w eleganckim stylu, niczym prosto z paryskiej kamienicy? Z pewnością spodoba Ci się styl klasyczny. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jak stworzyć takie pomieszczenie.
Wyspa w klasycznej kuchni
Styl klasyczny charakteryzuje się elegancją i ponadczasowością. Pojawia się w nim dużo sztukaterii, złota i beżu oraz szarości. Jest bogato zdobiony i dekoracyjny. Przymierzając się do stworzenia kuchni w tym stylu, warto wziąć pod uwagę takie materiały jak marmur (także kolorowy), ryflowane szkło, alabaster, trawertyn i ciepłe drewno.
Wyspa w kuchni stanowi bardzo wygodny element wyposażenia. To przedłużenie przestrzeni roboczej, dodatkowe miejsce do przechowywania oraz ozdobny element pomieszczenia. Blaty w klasycznej kuchni mogą być wykonane z marmuru lub tworzywa imitującego marmur. gładkie , matowe lub błyszczące boki wyspy podkreślą elegancki charakter wnętrza.
Zlew do klasycznej kuchni
Pomieszczenia klasyczne przypominają wnętrza paryskich kamienic. Do tego rodzaju aranżacji sprawdzi się więc np. zlewozmywak z białego granitu i złota bateria. Możesz umieścić go na przyściennej części blatu lub na wyspie kuchennej. Prosta bateria z matowego złota podkreśli elegancję wnętrza, ale nie przytłumi go.
Szara kuchnia: jakie szafki wybrać?
Szafki optycznie stanowią sporą część przestrzeni w kuchni. Jeśli zależy nam więc na pomieszczeniu, które będzie w odcieniach szarości, warto, by szafki miały kolor przynajmniej korespondujący z szarościami, taki jak ciepły beż czy biel. Uchwyty z kolei mogą stanowić odrębny akcent kolorystyczny, lub współgrać np. z kolorem baterii. Aby kompozycja dawała prosty i spójny efekt, blat na wyspie kuchennej i szafkach przyściennych może mieć ten sam wzór.
Przestrzeń do przechowywania możesz zagospodarować w różnych miejscach. Szafki kuchenne możesz wbudować w wyspę, a także w ścianę w przejściu do kuchni.
Modne, klasyczne dodatki do kuchni
Klasyczna kuchnia nie wymaga zbyt wielu dodatków, ponieważ sama w sobie jest bardzo ozdobna. Szare ściany pełne sztukaterii i paski LED na suficie a także złote elementy stanowią główną ozdobę tego rodzaju wnętrza. Można jednak urozmaicić je świeżymi kwiatami (lilie, goździki) w szklanym, wysokim wazonie. Warto również wybrać ozdobną zastawę i kubki, które będą same w sobie stanowiły ozdobę dla wnętrza.
Eleganckie oświetlenie w kuchni
Projektując kuchnię pamiętaj, aby zaplanować oświetlenie w kilku strategicznych miejscach. Pierwsze z nich to światło główne, przydatne np. do sprzątania czy pracy – może więc być w nieco chłodniejszym odcieniu od pozostałych. Drugie z nich to światło nad blatem, do wieczornego zaparzenia herbaty lub po prostu stworzenia klimatu.
Warto rozważyć również osobne światło nad stołem (do jedzenia kolacji czy odrabiania lekcji), a także, w przypadku dużej kuchni, kinkiety na ścianach w przejściu. Aby lampy korespondowały z resztą wnętrza, rozważ szare szkło oraz złote elementy, podobne kolorystycznie do baterii i uchwytów.
Smart rozwiązania w kuchni
Projektując przestrzeń pamiętaj, aby rozwiązania w niej były ergonomiczne. Umieść piekarnik na odpowiedniej wysokości, aby nie trzeba było się do niego niepotrzebnie schylać. Nie umieszczaj w projekcie płyty indukcyjnej zaraz obok ściany, by rączki patelni o nią nie zahaczały. Jeżeli przy projektowaniu przestrzeni do przechowywania zostanie jeden, wąski element szafki z boku – umieść w nim wygodne, kilkupoziomowe cargo. Pamiętaj, że kuchnia musi być przede wszystkim pojemna i wygodna dla osób, które z niej korzystają.
Kuchnia połączona z salonem
To rozwiązanie popularne jest nie tylko w małych mieszkaniach. Wygląda ładnie i pozwala sprytnie połączyć część jadalną i kuchenną. A jeśli chcemy większość domu czy mieszkania utrzymać w tej samej tonacji kolorystycznej, to tego rodzaju połączenie będzie jeszcze łatwiejsze w wykonaniu. Do salonu stojącego przy szarej kuchni sprawdzi się kanapa w podobnym odcieniu oraz panele lub płytki imitujące drewno, w ciepłym kolorze.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Sztukateria – jak ją przymocować?
Przede wszystkim, sztukaterię powinniśmy przykleić na pomalowaną już na właściwy kolor ścianę. Następnie, po przyklejeniu listew i zabezpieczeniu wyschniętej ściany, możemy pomalować samą sztukaterię na wybrany kolor (czyli najczęściej ten sam, co ściana).