Kuchnia industrialna: stylowe, miejskie wnętrze
Jakie są niezbędne elementy industrialnej kuchni? Czy warto wybierać do niej specjalne dodatki? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!
Kuchnia industrialna z wyspą
Wyspa w kuchni to nie tylko miejsce, przy którym można wygodnie zjeść posiłek, ale także dodatkowe miejsce do przechowywania i ważna ozdoba pomieszczenia. Warto, by była więc na tyle obszerna, by można było spokojnie przy niej usiąść. Może również składać się z odsłoniętych półek, na których z łatwością ustawisz najpotrzebniejsze naczynia, z których często korzystasz. Obok wyspy postaw stylowe, czarne hokery.
Jaki zlew do kuchni industrialnej?
W industrialnych wnętrzach królują czarne dodatki. Nie inaczej jest więc w przypadku zlewu i baterii. Czarny kolor zlewu i armatury jest nie tylko elegancki, ale i praktyczny. Mniej widoczne są na nim np. plamy z wody, łatwo jest również sprawić, aby pięknie błyszczał - np. Przecierając go szmatką z olejem spożywczym.
Szafki i uchwyty w industrialnej kuchni
W stylu industrialnym dominują ciemne kolory i nieobrobione materiały. Pojawia się dużo koloru szarego, czarnego i ciemnobrązowego. Materiały takie jak beton, nieobrobione drewno i metal królują w tego rodzaju wnętrzach. Wybierając półki do kuchni, dobierz je więc tak, aby korespondowały z resztą pomieszczenia.
Jeżeli ściany w nim są szare, imitujące beton i pełne czarnych dodatków, szafki mogą niego rozjaśnić aranżację. Postaw wtedy na jasne drewno i czarne, metalowe uchwyty. Możesz także dodać do nich kilka metalowych, niezamykanych półek wiszących. Dobry efekt da blat w dwóch kolorach, na którym mniej widoczne będą ewentualne zabrudzenia.
Stół i krzesła do części jadalnianej
Industrialne pomieszczenia zawierają dużo elementów, które przypominają miejski warsztat lub niewykończoną halę. Jednym z takich elementów może być stół. Ciekawym patentem jest zbudowanie go przy pomocy blatu i belki przymocowanej do sufitu i podłogi. Dzięki temu rozwiązaniu, stół uzyskuje efekt “jednej nogi”. Podobnie jak przy doborze innych dodatków, warto rozważyć czarne krzesła, lub czarne z drewnianym akcentem.
Oświetlenie w industrialnej kuchni
Sufit jest ważną częścią każdego industrialnego pomieszczenia. Może przypominać ten zrobiony z betonu lub ze stropu. Aby jeszcze mocniej nawiązywał do urbanistycznej tematyki, zaplanuj na nim oświetlenie szynowe. Metalowe szyny na suficie nadadzą pomieszczeniu miejskiego klimatu. Dodatkowo, punktowo nad stołem zamontuj lampy wiszące z dużym kloszem, przypominające te halogenowe. Standardowe oświetlenie ledowe stosowane zwykle w kuchniach do podświetlenia szafek może nie sprawdzić się w tym stylu.
Industrialne dodatki
W stylu industrialnym standardowe, kolorowe dodatki pojawiają się raczej rzadko. Ozdobę stanowią raczej przedmioty, które normalnie umieszczamy w kuchni – jednak w stylizowanej wersji. Dobrze sprawdzi się więc metalowa, duża waga do żywności czy czarny mikser z metalową misą. Ze względu na metalowe, niezamykane półki które odsłaniają wiele kuchennej ceramiki, która już sama w sobie może być dekoracyjna (czarna, metalowa czy stylizowana) duża ilość dodatków w tym stylu jest zbędna.
Style czasami łączą się ze sobą. Jeżeli lubisz więc industrialne wnętrza, ale brakuje Ci w nich koloru, pomyśl o połączeniu stylu urban i retro refreshed lub nowoczesnego.
AGD w industrialnej kuchni
Zaplanuj elementy AGD w Twojej kuchni tak, aby wygodnie korzystać z nich podczas gotowania. Płyta indukcyjna nie powinna znajdować się przy samej ścianie, by rączki od patelni nie zahaczały o nią podczas gotowania. Z pewnością przydatne okażą się też gniazdka wysuwane z blatu po naciśnięciu obudowy. Rozważ również duży, czarny okap w kształcie tuby, zamiast tego znajdującego się pod szafką – będzie stanowił dodatkową dekorację podkreślającą styl pomieszczenia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy rośliny pasują do industrialnego wnętrza?
Duże, liściaste rośliny często pojawiają się w industrialnych wnętrzach. Ciemna zieleń świetnie komponuje się z ciemnymi, surowymi przestrzeniami i ożywia wnętrze.