Czarna łazienka – inspiracje i praktyczne wskazówki

W aranżacjach łazienkowych czerń powoli wypiera biel i staje się nową klasyką. Jak ją umiejętnie zestawić, czy nadaje się do małych pomieszczeń i czy nie będzie przytłaczać? Może lepiej zdecydować się na drobny akcent w postaci nowoczesnej baterii łazienkowej? Zobacz praktyczne wskazówki i sprawdź, jak urządzić czarną łazienkę.

Czarna łazienka – czy pasuje zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni?

Chociaż może się wydawać, że tak mocny kolor, jak czerń, będzie pasować wyłącznie do pomieszczeń o dużej powierzchni, coraz częściej wykorzystuje się go do aranżacji małych łazienek . Umiejętnie rozplanowane zestawienia kolorystyczne np. z drewnem lub marmurem, sprawią że czarna łazienka będzie wyglądać elegancko i designersko. To wybór nieoczywisty, ponieważ budzi strach przed optycznym pomniejszeniem, wrażeniem klaustrofobicznego zamknięcia. Dzięki czerni można jednak stworzyć łazienkę klimatyczną, intymną, przytulną. Dużą rolę odgrywa kontrast – dający rozświetlającą przeciwwagę dla czerni. Dobrze sprawdzą się elementy w kolorze klasycznego lub różowego złota, naturalna zieleń (np. mech chrobotek na ścianie), ciepły odcień drewna, marmur, przeszklenia oraz podświetlenia. Wrażenie głębi i przestronności można uzyskać przy pomocy kompozycji kilku małych lub jednego dużego lustra.

Te same zabiegi aranżacyjne warto również zastosować w przestronnych łazienkach, które „ubrane" w czerń mogą wydawać się zbyt rozległe, chłodne, surowe. Jeśli nie taki jest zamysł aranżacji, klimatu nadadzą odpowiednie dodatki, np. bambusowy zestaw akcesoriów ustawiony na umywalce, złoty żyrandol czy drewniana oprawa lustra.

Czarna łazienka. Jak urządzić łazienkę?

Jeśli monochromatyczna łazienka wydaje się zbyt przytłaczająca, można wybrać jedno z klasycznych i modnych połączeń czerni z innymi barwami lub równie charakterystycznymi wykończeniami. Ich dobór zależy przede wszystkim od stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie lub dom oraz samej aranżacji łazienki.

Czarna łazienka z drewnem

Od kilku sezonów to nie ceramika, ale drewno króluje w wykończeniu łazienek. Połączone z czernią będzie pasować zarówno do przestrzeni loftowych, jak i również tych z nutą vintage czy klasycznej elegancji. Wpisze się również we wnętrza inspirowane naturą i klimaty kontynentalnych czy podróżniczych. Takie połączenia można wręcz uznać za ponadczasowe – nigdy się nie znudzą i będą dobrze wyglądać również za kilka lat. Czerń i drewno doskonale się równoważą. Jedno nadaje charakter, drugie ociepla i wprowadza przytulny klimat. Trendy wskazują na idealny mariaż czerni z odcieniami miodowymi, ciepłymi. Można pokusić się także o wybór drewna bielonego lub mahoniowego. Drewno w aranżacji łazienki stosowane jest nie tylko w detalach, ale również na ścianach (np. przy lustrze lub pod prysznicem). Warto łączyć to zestawienie z motywami roślinnymi (i żywymi roślinami), naturalnymi tkaninami, wikliną, złotem lub bielą.

Czarna łazienka ze złotem

Ponadczasowa elegancja w wielkim stylu: tak można w skrócie opisać absolutnie klasyczne połączenie czerni ze złotem. Wydaje się, że jedno wydobywa najlepsze cechy drugiego, by wspólnie mogły zabłysnąć w pełni. Łazienka w tych kolorach to wybór odważny, bo bardzo mocny w wyrazie. Jednak trudno się tutaj pomylić, ponieważ to zestawienie zawsze będzie ze sobą współgrało. Monochromatyczne aranżacje przełamać można złotymi płytkami ułożonymi w miejscach wymagających wyeksponowania lub podkreślenia (np. kabina prysznicowa, umywalka nablatowa). Warto rozważyć także złote dodatki, takie jak: bateria, designerski syfon, metalowa lampa czy zestaw akcesoriów łazienkowych.

Czarna łazienka glamour

W aranżacjach glamour przestrzeń często rozjaśnia się bielą i fakturą odbijającą światło, np. szafkami na wysoki połysk i błyszczącymi, dużymi kaflami na podłodze i ścianach. Do tego pojawiają się duże lustra i błyszczące elementy. Ma być klasycznie, elegancko, ale z modową nutką szaleństwa i awangardy. W łazience w stylu glamour doskonale sprawdzą się złote elementy – które niczym mała czarna z dodatkiem szykownego naszyjnika, zachwyca każdego sezonu. W dużych łazienkach można pójść o krok dalej – styl glamour lubi tapicerowane siedziska czy przestronne wanny. Małe łazienki warto przystroić w dodatki, nadające rozświetlającego blasku.

Czarna łazienka z marmurem

Kolejne klasyczne, a nawet monumentalne zestawienie: czerń oraz marmur w różnych odcieniach. Można wybrać ten ciemny, poprzetykany jedynie żyłkami złota, srebra lub złota, który wprowadzi ciekawy akcent i zaburzy nieco monotonną przestrzeń. Aby mocniej rozjaśnić wnętrze, do czarnej łazienki dobiera się szary lub biały marmur, czasami zaburzony kolorem żółtym lub rdzawym. Jasny marmur (lub jego imitacja) to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie są przekonani do bardzo ciemnych aranżacji, a chcieliby wykorzystać modny, wyrazisty kolor w łazience.

Moc akcentów – czarna bateria łazienkowa

Jeśli czarne kafelki to za dużo, można zdecydować się na zastosowanie czerni jedynie w dodatkach do łazienki. Takie rozwiązanie również wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie. Ciekawą aranżację z czarnymi dodatkami można stworzyć zwłaszcza, gdy chce się przełamać klasykę lub styl retro skierowany w stronę eklektyzmu czy nowoczesności. Warto postawić na czarną baterię, zamontowaną przy umywalce, wannie lub pod prysznicem. Najczęściej ma ona wykończenie matowe, co jeszcze bardziej podkreśla jej wyjątkowość. Baterie mogą być minimalistyczne lub stylizowane na sprzęty w stylu retro.

Czy łazienka z czarną armaturą jest praktyczna?

Wbrew pozorom, na czarnej armaturze łazienkowej brud oraz zacieki z wody mogą mniej się odznaczać, niż na standardowych kranach w kolorze srebrnym. Łatwo czyści się zwłaszcza te o matowym wykończeniu, na których nie widać też odcisków palców. Trzeba jedynie uważać na osad z mydła oraz kamień, który będzie wyjątkowo widoczny na czerni. Tego typu baterie zaleca się czyścić co 3 dni lub przynajmniej raz w tygodniu za pomocą środków, które nie zawierają składników ścierających. Do czyszczenia czarnej armatury należy zawsze wybrać miękką ściereczkę.

Artykuł Czytaj więcej

Czarna armatura w łazience – jak ją czyścić?

Czarna bateria prysznicowa lub podtynkowa to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie. Niestety twarda woda oraz pozostałości kosmetyków zostawiają na ciemnych elementach nieestetyczny osad. Jak czyścić czarną armaturę? Poznaj domowe sposoby oraz specjalistyczne preparaty do sprzątania łazienki.

Łazienka z czarną podłogą – jak o nią dbać?

Ciemna podłoga w łazience może wymagać częstszego odkurzania i czyszczenia, ponieważ na czerni widać wyraźniej każde zabrudzenie, np. rozsypany proszek, kurz, piasek, plamy z pasty do zębów czy mydła. Przed czyszczeniem czarnej podłogi na mokro, płytki należy dokładnie zamieść. Następnie warto przetrzeć mokrą szmatką zakamarki, w których lubi gromadzić się i przyklejać brud (kąty, przestrzenie pomiędzy meblami łazienkowymi, fugi). Dopiero wtedy należy użyć mopa na całej powierzchni. Najlepiej korzystać ze specjalnych środków do czyszczenia łazienki. Jeśli kafelki są błyszczące, lepiej nie pozostawiać kropelek wody i na koniec wytrzeć podłogę do sucha szmatką z mikrofibry.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy na czarnej szafce łazienkowej nie pozostają smugi po wodzie?

Czy na czarnej szafce łazienkowej nie pozostają smugi po wodzie?

Na czarnych meblach kurz i zacieki mogą być bardziej widoczne, jednak wystarczy szmatka z płynem przeznaczonym do powierzchni drewnianych, lakierowanych lub laminatu, aby się ich pozbyć i cieszyć oryginalnym wystrojem wnętrza.

Czy czarna łazienka nie jest przytłaczająca?

Uzyskany efekt zależy od rozmiarów łazienki oraz zastosowanych dodatków i połączeń. Nawet mała łazienka będzie wyglądała dobrze w czerni, jeśli doda się do niej drewno, marmur, złoto, biel czy inny kontrastowy kolor. Liczy się też kształt i forma mebli: zbyt ciężkie elementy będą przytłaczające niezależnie od bazowego koloru.

Łazienka czarna a drewno – czy to połączenie do siebie pasuje?

Drewno i czerń to jedno z klasycznych i najmodniejszych połączeń, które króluje od wielu sezonów i prawdopodobnie szybko się nie znudzi. Barwy materiałów doskonale się równoważą, tworząc wnętrze ciepłe, niebanalne i zbliżające do natury.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Łazienka w stylu loft. Jak ją zaaranżować?

    Przywołuje na myśl pełne charakteru i artystycznego klimatu wnętrza z lat 50. XX wieku i nowojorskie magazyny przemienione w mieszkania bohemy. Jest surowa i minimalistyczna, ale zawiera nutę eklektyzmu i elektryzuje ciekawymi rozwiązaniami. Łazienka w stylu loftowym jest nietuzinkowa i tworzy atmosferę intymności. Jak ją zaprojektować?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Ciekawe i ekskluzywne dodatki do łazienki. Te akcesoria zmienią całą aranżację!

    Łazienka w każdym domu i mieszkaniu odgrywa istotną rolę. Może stać się miejscem relaksu i odpoczynku – idealnym po ciężkim dniu w pracy, podczas wolnego weekendu czy w trakcie długich, jesiennych wieczorów. Jeśli jednak chcesz stworzyć swoją własną oazę SPA, to ważne jest nie tylko odpowiednie wykończenie łazienki w danym stylu, ale i dopasowanie do niej ciekawych dodatków. Jak to zrobić?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Łazienka dla gości. Jak ją zaaranżować?

    Osobna łazienka dla gości to wygoda, którą docenią odwiedzający przyjaciele i członkowie rodziny. Nie wiesz, jak urządzić ją ze smakiem i zachować funkcjonalność? Jakie akcesoria i oświetlenie sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniu przeznaczonym dla gości? Mamy dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci zaaranżować łazienkę dla gości.