Inteligentne oświetlenie w Twoim domu. Poznaj rozwiązania smart!

Smartdom odpowiada na wiele potrzeb swoich mieszkańców. Inteligentne systemy m. in. utrzymują właściwą temperaturę pomieszczeń, dbają o idealne nawadnianie roślin, a także monitorują ruch w pomieszczeniach. Dlatego sterowanie głosowe lub za pomocą telefonu staje się coraz bardziej popularne. W tym zestawieniu nie może zabraknąć inteligentnego oświetlenia. Takie udogodnienie idealnie sprawdzi się w Twoim domu, niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz przygodę z systemami smart, czy masz ich już naprawdę dużo.

Smartdom, czyli jaki?

Inteligentne urządzenia i różnego rodzaju systemy ułatwiają życie i uprzyjemniają odpoczynek. Szczególnie w czasach, kiedy niemal każdy jest przebodźcowany, zautomatyzowanie prozaicznych czynności może sprawić wiele przyjemności. A jaki dom nazwiemy smart? Przede wszystkim taki, w którym zostały zintegrowane przeróżne systemy. Każdy z nich może odpowiadać za inne zakresy, w tym np. za klimatyzację, zasłony lub rolety czy też zamykanie drzwi.

Jednym z zakresów, który warto zautomatyzować, jest oświetlenie. Gra świateł w domu dodaje uroku, a ich zaplanowane działanie jest od razu zauważalne. Dodatkowo takie inteligentne sterowanie łatwo wprowadzić. Wszystko dzięki dostosowanym produktom.

Za pomocą telefonu, tabletu lub każdego innego urządzenia z dostępem do sieci i aplikacji możesz sterować zdalnie wszystkimi urządzeniami odpowiedzialnymi za konkretne zadania. Nawet kiedy przebywasz poza domem. A dodatkowo to produkty LED, które pobierają znacznie mniej prądu, dlatego są bardziej oszczędne niż tradycyjne żarówki.

Sterowanie światłem, jakie produkty wybrać?

Inteligentne oświetlenie zainstalujesz łatwiej niż Ci się wydaje. Nie potrzebujesz do tego wielkiego remontu, aby doprowadzić okablowanie. Jeśli tylko masz dostęp do wi-fi bez problemu stworzysz nawet najbardziej zaawansowane systemy zarządzania oświetleniem. Możesz zacząć od tych najprostszych.

Żarówki i listwy LED, czyli szybki efekt

Dostępne w ofercie żarówki do stworzenia inteligentnego oświetlenia wyglądają jak klasyczne produkty. W sklepie internetowym najszybciej można je znaleźć w kategorii smart. W ofercie znajdziesz różnego rodzaju trzonki:

  • GU10 do tzw. mocowania bagnetowego z dwoma bolcami, między którymi odległość wynosi ok. 10 mm, potocznie zwane halogenkami,

  • E27, standardowa żarówka pasuje do gwintu o średnicy 27 mm.

Mimo że wizualnie niemal niczym się nie różnią, to mają znacznie więcej funkcji. Dzięki możliwości zarządzania poprzez aplikację możesz:

  • zmieniać temperaturę światła, to Ty decydujesz, czy będzie ciepłe (żółte) czy zimne (niebieskie),

  • dostosowywać moc świecenia,

  • zaplanować czas włączania i wyłączania żarówek.

Co więcej, po sparowaniu z domowymi asystentami, możesz sterować żarówkami głosem. Dodatkowo są też znacznie bardziej ekologiczne od standardowych produktów. W trybie czuwania pobierają jedynie 0,4 W, a ich moc wyjściowa jest niewielka.

Ciekawym rozwiązaniem są również listwy LED. Najczęściej stosowane są w kuchni i garderobie, ale można montować je w każdym pomieszczeniu. Ich dodatkową zaletą jest to, że poza przyciskiem, mają też wbudowany czujnik, dzięki któremu zapalają się po wykryciu ruchu. Jest on niezwykle precyzyjny w zakresie do 2 m po bokach i 4 m przed lampą.

Listwy LED wyposażone są w wydajny i energooszczędny akumulator, który wytrzymuje do 5 godzin pracy na jednym naładowaniu. Dodatkowo ich montaż jest łatwy i zajmuje kilka chwil. Do produktów dołączona jest taśma, za pomocą której przytwierdzisz listwy w wybranym miejscu. Zamontujesz je również na magnes. Świetnie sprawdzą się umieszczone pod szafkami lub półkami.

Lampki – funkcjonalne oświetlenie

W ramach inteligentnego systemu oświetlenia postaw również na przenośne lampy. Nawet te biurkowe czy klasyczne reflektory możesz ze sobą zintegrować. Takie produkty, poza typową funkcją, mają wiele innych opcji. Warto przyjrzeć im się bliżej.

  • Lampka na biurko – tego typu oświetlenie możesz oczywiście sparować z aplikacją. Dodatkowo będzie dostosowywało się do otoczenia. Lampka wyposażona w bioniczne sensory potrafi reagować na potrzebę zmiany natężenia światła. Dodatkowo eliminuje niebieską barwę, która może być szkodliwa. W efekcie, dzięki zaawansowanej technologii, emituje światło bliskie naturalnemu.
  • Lampka z ładowarką – to kolejny produkt, który podniesie komfort codziennych czynności. Wystarczy odłożyć telefon na postawę, a zacznie się ładować.

  • Lampka z czujnikiem zmierzchu – niewielkie urządzenie, wpinane do gniazdka rozświetla przestrzeń delikatnym światłem, gdy zrobi się ciemno. Ciepła barwa jest przyjazna dla oczu. Lampka zamontowana przy schodach, w pokoju dziecka czy holu świetnie się sprawdzi.

Plafony idealne do każdego wnętrza

Głównym oświetleniem w pomieszczeniach są żyrandole i lampy montowane pośrodku sufitu. W ofercie inteligentnych produktów znajdziesz uniwersalne plafony, które świetnie sprawdzą się w każdym stylu aranżacji, a dodatkowo mają wiele zalet. Oświetlenie wyróżnia się wysokim wskaźnikiem oddawania koloru światła, co sprawia, że barwy będą zbliżone do naturalnych.

Część z lamp sufitowych wyposażona jest w dodatkowe, skierowane na sufit oświetlenie RGB. Dzięki niemu dostosujesz barwę do potrzeb i stylu. Dodatkowe diody w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim umożliwiają kombinację aż 16 mln barw. W efekcie wokół lampy pojawi się poświata w wybranym przez Ciebie kolorze.

Z kolei tryb światła księżyca sprawia, że emitowane przez plafony światło jest niezwykle delikatne. Idealne dla zmęczonych oczu. Sprzyja więc chwilom relaksu po ciężkim dniu. Tryb ten sprawdzi się również podczas usypiania dziecka – pomoże wyciszyć się przed snem. Lampa może być włączona przez całą noc, aby dziecko czuło się bezpiecznie.

Kolejną zaletą plafonów do inteligentnego systemu zarządzania światłem jest łatwość ich montażu. Bez problemu zrobisz to samodzielnie. Podobnie połączysz je z aplikacją – szybko i łatwo. A za jej pomocą zmienisz barwę oraz natężenie światła. Możesz też sterować lampami głosowo lub dokupić specjalny kontroler, który przyczepisz w dowolnym miejscu, aby za pomocą pokrętła wygodnie dostosowywać poziom światła.

Oświetlenie uzupełniające

Kiedy myślimy o oświetleniu wnętrz, wiemy, że nie może zabraknąć taśmy LED. W ofercie znajdziesz taką, dzięki której stworzysz odpowiedni nastrój i będziesz sterować nią z poziomu aplikacji. Samoprzylepna – jest niezwykle łatwa w montażu. Dzięki specjalnemu przedłużaniu może mieć długość nawet do 10 m. Dodatkowo jest elastyczna, dlatego dostosujesz ją do różnych kształtów. Możesz umieścić ją za telewizorem, we wnękach, przy schodach – jednym słowem wszędzie, gdzie tylko podpowie Ci wyobraźnia.

Wśród dostępnych produktów znajdziesz też przenośne lampki. Każdą z nich możesz sparować z aplikacją. Jednak rodzaj emitowanego przez nie światła jest różny. Warto wybrać model o zmiennych kolorach, który będzie reagował też na podwójne dotknięcie obudowy.

Subtelne światło może mieć praktyczne każdą barwę, od różowej po seledynową. Sprawdzi się podczas czytania.

W ofercie dostępna jest też lampka z poliwęglowego tworzywa, które imituje szkło, a dzięki temu przypomina lampion. Jej źródło światła naśladuje płomień. Podobnie, jak model lampki z czujnikiem ruchu – możesz swobodnie ją przenosić.

Jak sparować poszczególne produkty?

Każdy z produktów posiada instrukcję obsługi. Integracja pomiędzy poszczególnymi elementami oparta jest na aplikacji. Dzięki niej w intuicyjny sposób możesz tworzyć scenerie, łączyć poszczególne urządzenia w grupy czy sterować nimi oddzielnie. W przypadku różnego rodzaju asystentów dzieje się podobnie. Wystarczy udostępnić w aplikacjach poszczególne produkty. Dodatkowo producenci urządzeń również dbają o wsparcie w tym zakresie i zamieszczają filmiki instruktażowe na swoich stronach.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy produkty do inteligentnego oświetlenia można sparować z Google Assistant?

Tak, większość tego typu produktów daje możliwość połączenia z Google Assistant, Samsung SmartThings, Apple HomeKit czy Amazon Alexą. Dzięki temu możesz bez problemu wydawać polecenia głosowe i zmienić, np. jasność czy czas świecenia.

Jakie produkty umożliwiają zarządzanie inteligentnym oświetleniem Yeelight?

Jeśli chcesz synchronicznie sterować inteligentnym oświetleniem, wystarczy że w aplikacji utworzysz „Pokój”. Dzięki czemu połączysz wszystkie produkty z serii i będziesz nimi sterować jednym poleceniem. Dodatkowo możesz też tworzyć „Sceny”. Jeśli zależy Ci na klimatycznym oświetleniu np. podczas oglądania filmu, możesz zaprogramować oświetlenie tak, że światła w całym domu zgasną, a taśma LED za telewizorem pozostanie włączona.

Z kolei synchroniczne zarządzanie oprawami sufitowymi jest też możliwe dzięki bramce kontrolnej. Za jej pomocą połączysz aż do 50 takich lamp.

W ofercie dostępny jest również ściemniacz, a także pilot. Możesz łatwo i szybko sparować je z wybranym produktem z serii lamp sufitowych. Muszą jedynie znajdować się w tym samym pomieszczeniu.

Co więcej, sterowanie nawet tradycyjnymi urządzeniami elektrycznymi i źródłem światła również jest możliwe dzięki modułowi przekaźnikowemu. Wystarczy, że umieścisz go wewnątrz puszki podtynkowej, a następnie podłączysz do centrali elektrycznej. W efekcie będziesz zarządzać tymi produktami poprzez aplikację.

Czy produkty do inteligentnego zarządzania światłem sprawdzą się w strefie gracza?

Praktycznie wszystkie produkty z tej serii można wykorzystać w gamingowym pokoju, ponieważ da się sterować ich natężeniem oraz barwą. Dodatkowo część z nich można sparować z urządzeniami obsługującymi Razer Chroma™ RGB. W efekcie oświetlenie będzie reagowało w czasie rzeczywistym na to, co dzieje się na monitorze.

Materiały opracowane we współpracy z firmą YEELIGHT

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Inteligentne oświetlenie w domu dzięki zastosowaniu nowoczesnych żarówek SMART

    Oświetlenie inteligentne jest terminem używanym do opisywania sterowania, które jest niezależne od manualnego wyłącznika. Sterowanie oświetleniem w mieszkaniach jeszcze do niedawna kojarzyło się ze sporymi kosztami, koniecznością modernizacji instalacji elektrycznej, montażem dodatkowych paneli sterujących. Wszystko zmieniło się wraz z popularyzacją nowoczesnych żarówek LED oraz rozwojem i miniaturyzacją układów sterujących i cyfrowych. Bardzo dynamicznie rozwijają się również narzędzia komunikacji bezprzewodowej.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Energia elektryczna. Jak oszczędzać prąd w domu?

    Z roku na rok potrzebujemy i zużywamy coraz więcej energii elektrycznej. Niestety cena prądu stale rośnie, poza tym może dochodzić do przerw w jego dostawach. W najbliższej przyszłości każdemu z nas z pewnością przydadzą się dobre nawyki związane z oszczędzaniem energii. Co warto wiedzieć i jak oszczędzać prąd w domu?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Inteligentne urządzenia w systemach Smart Home

    Smart Home to inteligentne systemy domowe, które pozwalają na zautomatyzowanie zarządzania urządzeniami domowymi i zdalne sterowanie nimi. Zapewniają one większą wygodę, bezpieczeństwo i zdejmują z naszych barków sporą część obowiązków domowych. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze urządzenia Smart Home oraz omówimy ich funkcje i zalety.