Karnisz elektryczny, czyli wygodne rozwiązanie do Twojego domu
Automatyzacja przenosi się na niemal wszystkie urządzenia. To dlatego, że zdalne sterowanie niezwykle podnosi komfort użytkowania wielu przedmiotów w tym zasłon. Co powiesz na to, że okno przysłoni się automatycznie, gdy w domu zrobi się za ciepło? Z elektrycznymi karniszami jest to możliwe. Dowiedz się, jakie mają zalety, wady i jak działają elektryczne karnisze.
Jak działa karnisz elektryczny?
Karnisze elektryczne wyposażone są w napęd, który przytwierdza się do szyny sufitowej. Aby działać, muszą pobierać energię. Przed zakupem karnisza elektrycznego sprawdź, jaki model pasuje do Twoich potrzeb. Musisz wiedzieć, że sposób jego zasilania różni się w zależności od modelu. Możesz spotkać karnisze:
- wymagające doprowadzenia zasilania w ścianie;
- napędzane poprzez wpięcie kabla zakończonego wtyczką do standardowego gniazdka;
- pobierające moc z akumulatora, który podłącza się raz na jakiś czas do ładowarki.
Polecamy Ci o karniszach elektrycznych pomyśleć już na etapie budowy. Dzięki temu łatwo będzie Ci przygotować pod nie wnęki i doprowadzić kable czy zastanowić się nad maskownicą.
Jak steruje się karniszem elektrycznym?
Jeśli chcesz mieć w domu karnisz elektryczny, polecamy Ci zwrócić uwagę na jego sposób sterowania. Dostępne masz dwie opcje:
zdalną – za pomocą pilota radiowego lub poprzez dedykowaną aplikację mobilną, która łączy się z kontrolerem Wi-Fi. To rozwiązanie jest wygodne, proste i możesz sterować karniszem niezależnie od tego, gdzie jesteś;
ręczną – poprzez pociągnięcie tkaniny ok. 20-30 cm w wybranym kierunku. Taka czynność wprawia napęd w ruch i zasłona rozsuwa się lub zasuwa samoistnie.
Jak wybrać karnisz elektryczny?
Wybierając karnisz elektryczny, musisz zwrócić uwagę na jego udźwig. Jest to szczególnie ważne, jeśli lubisz ciężkie zasłony. Dlatego przed zakupieniem konkretnego modelu polecamy Ci sprawdzić jego parametry. Producenci zawsze podają maksymalny udźwig karnisza.
Poza tym musisz wykonać pomiary okna i wnęki. Jeśli zasłona lub firana mają wychodzić poza obszar okna, uwzględnij w pomiarach około 20 cm zapasu. W takim przypadku polecamy Ci też wziąć pod uwagę wszystko, co znajduje się obok, w tym np. grzejnik.
Jeśli jednak takie przeliczanie jest dla Ciebie zbyt czasochłonne lub szukasz wygodniejszych rozwiązań, postaw na karnisz elektryczny z możliwością regulowania jego szerokości do wymiaru okna. Karnisz elektryczny z możliwością regulowania to wygodne rozwiązanie. Szyny karnisza rozsuwają się do odpowiedniej szerokości. Wystarczy, że znasz wymiary wnęki okiennej i porównasz je z deklarowanym przez producenta zakresem długości. Musisz wiedzieć, że montaż takiego karnisza jest wyjątkowo prosty, dlatego nie będziesz potrzebować pomocy fachowców. Bez problemu uda Ci się przytwierdzić go samodzielnie. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Jak zamontować regulowany karnisz elektryczny?
Gdy kupisz regulowany karnisz elektryczny, możesz samodzielnie go zamontować. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, która poprowadzi Cię przez to zadanie krok po kroku:
- Wyjmij karnisz z opakowania.
- Rozsuń szyny na pożądaną długość. Przypominamy, że możesz zainstalować karnisz we wnęce okna, choć polecamy Ci zamontować go nieco ponad nią.
- Dodaj ok. 10-20 cm zapasu po bokach. Dzięki temu rozsunięta tkanina nie będzie zasłaniała okna.
- Kiedy dobierzesz odpowiednią szerokość karnisza, wepnij w szynę pożądaną liczbę ślizgaczy (to w ślizgacze wpinamy później agrafki z tkaniną, zazwyczaj jest to minimum jeden ślizgacz na każde 10 cm karnisza).
- Przesuń wózek wiodący maksymalnie do zewnętrznej strony i zablokuj go poprzez dokręcenie śrubek. Czynność powtórz po drugiej stronie.
- Wkręć śrubki w łącznik szyn na środku, aby ograniczyć rozsuwanie się szyny.
- Ułóż karnisz lekko pod skosem i przekręć do pozycji równoległej. To spowoduje jego zablokowanie.
- Czynność powtórz po drugiej stronie.
- Po zakończeniu tej czynności przytnij blendę (wąski elastyczny pasek, który jest w zestawie) na długość Twojego karnisza i zaślep nim tył. Dzięki temu zabezpieczysz go przed kurzem lub uszkodzeniem.
- Przykręć wieszaki do sufitu po obu stronach.
- Na sam koniec zostaje Ci zamontowanie silnika. Jest to bardzo proste. Wybierz, po której stronie chcesz go umieścić, a następnie wepnij silnik do szyny poprzez delikatny obrót. W efekcie wskoczy na właściwe miejsce.
Jakie kupić akcesoria do karnisza elektrycznego z regulowaną szyną?
Regulowany karnisz elektryczny najczęściej sterowany jest za pomocą pilota. Polecamy Ci wybrać pilot 6-kanałowy. Ten jest niezwykle przydatny, kiedy elektryczne karnisze zostały zamontowane przy więcej niż jednym oknie. Dzięki niemu możesz, np. sterować wszystkimi zasłonami w jednym momencie, bez wstawania z łóżka.
Jeśli zależy Ci, aby tkanina na Twoim karniszu była bardziej pofałdowana, zastosuj większą liczbę ślizgaczy. Standard to jeden ślizgacz co 10 cm, natomiast w przypadku zastosowania większej liczby uzyskasz gęstsze drapowanie tkaniny. Ślizgacze znajdują się w zestawie, natomiast gdy potrzebujesz ich więcej, możesz je dokupić.
Najciekawszym dodatkiem jest sterownik Smart Wi-Fi. Urządzenie umożliwia obsługę karniszy z telefonu (z systemem Android i iOS), zarówno w domu, jak i poza nim. Wystarczy, że zainstalujesz potrzebną do obsługi aplikację. Dzięki temu masz wiele możliwości. Możesz ustawić automatyczne zasłanianie okna w godzinach nocnych lub rozsuwanie kurtyn o poranku. Podobnie w przypadku, gdy temperatura w domu będzie za wysoka – wtedy zasłony zakryją okno. Jest to możliwe, ponieważ sterownik integruje się z innymi urządzeniami, np. z czujnikami światła czy temperatury.
Jakie są zalety karniszy elektrycznych?
Niezależnie od tego, jaki typ elektrycznego karnisza wybierzesz, każdy z nich będzie miał wiele zalet. Opisaliśmy dla Ciebie najważniejsze plusy tego rozwiązania:
- zyskasz możliwość otwierania i zasłaniania karnisza za pomocą pilota lub aplikacji;
- możesz ustawić różne scenariusze pracy karnisza, np. w zależności od pory dnia czy przekroczenia określonej temperatury w pomieszczeniu (wymagany sterownik Smart Wi-Fi);
- karnisze elektryczne pracują cicho i nie zakłócają odpoczynku;
- funkcję Touch Motion – wystarczy lekko pociągnąć za materiał, aby wywołać automatyczne zasłanianie lub otwieranie karnisza. Zachęcamy Cię do skorzystania z tego rozwiązania, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają osoby starsze.
Jakie są wady karniszy elektrycznych?
Zanim jednak zdecydujesz się na zakup karnisza elektrycznego, musisz znać wady takiego rozwiązania. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie minusów, na które warto zwrócić uwagę. Musisz mieć świadomość, że:
- karnisze elektryczne są droższe od tradycyjnych modeli;
- jeśli instalujesz karnisze elektryczne później niż na etapie budowy, wymagają one doprowadzenia kabli zasilających i naruszania ścian;
- w przypadku karniszy z wtyczką potrzebne będzie do podpięcia gniazdko elektryczne.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaki karnisz elektryczny wybrać?
To, jaki kupisz karnisz elektryczny, zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, a także od etapu wykończenia domu. Musisz wiedzieć, że część z karniszy elektrycznych jest zasilana z sieci. Dlatego w takim przypadku trzeba doprowadzić kable. Jeśli chcesz, aby proces montażu i przygotowania do niego przebiegał sprawnie, polecamy Ci karnisz elektryczny z regulowaną szyną i kablem zakończonym wtyczką, który podepniesz do standardowego gniazdka.
Jaka powinna być odległość szyny sufitowej od okna?
Polecamy Ci od wnęki okna do szyny zachować ok. 20 cm. Taka odległość sprawi, że zawieszanie firan czy zasłon będzie komfortowe, a efekt estetyczny.
Czy karnisz powinien być równy szerokości okna?
Jeśli montujesz karnisz we wnęce okiennej, to wtedy wymiar będzie taki sam. Polecamy Ci jednak dodać po 20 cm po bokach każdej ze stron. Dzięki temu, po rozsunięciu, materiał będzie znajdował się poza otworem okna.
Czy w regulowanym karniszu elektrycznym trzeba odsłaniać i zasłaniać całe okno?
Sterując pilotem lub aplikacją, możesz zatrzymać zasłonę w dowolnym miejscu. Dlatego polecamy Ci to wygodne rozwiązanie. Dzięki temu możesz w prosty sposób np. uchronić się od słońca.
Czy w karniszu z regulowaną szyną mogę zawiesić zasłonę i firankę jednocześnie?
Nie. Jeden karnisz elektryczny to jeden tor do wpięcia tkaniny. Aby zawiesić w tylnym planie firanę, a w przednim zasłonę, musisz zainstalować dwa karnisze równolegle do siebie.